Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unghiul De Fuga?!(geometria Rotilor), UNGHIUL DE FUGA?!(geometria rotilor)

andreigosman
post 10 May 2007, 12:11
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




Salutare,

Si eu trebuie sa fac geometria la masina din semnatura.
Stie cineva un service de incrdere, unde mecanicii chiar se pricep la asta?


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 10 May 2007, 12:53
Post #32


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




referitor la geometrie vs. garantie.
dupa ce am luat masina de la Serus (aug.06) dupa aprox 1200 km am observat vibratii mari la viteze de peste 120 km/h precum si faptul ca tragea stanga sau dreapta.
totul a fost facut pe garantie(desi initial s-au uitat la jante sa vada daca nu sunt lovite)-am lassat masina dimineata si am luat-o seara cand m-au sunat.

Comic a fost faptul ca cel de la receptie dorea sa faca o proba cu mine sa vada cum se comporta masina, dar s-a lasat pagubas cand i-am zis ca in oras nu merg cu acesta viteza laugh.gif (de iesit pe autostrada nu se punea problema-timp indelungat)-oricum s-a rezo0lvat ok


on topic Soseaua Fundeni la capul podului este un service bun pe stanga cum te duci spre sos Colentina
sau la Sama service

This post has been edited by wolfin: 10 May 2007, 12:59


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 May 2007, 13:03
Post #33


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Aug 2008, 14:42
Post #34


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




A mai trecut un an ... si am facut verificarea geometriei la acelasi service la care merg de 4 ani ... rezultat - nu trebuie facut nimic smile.gif ... rolleyes.gif unsure.gif rolleyes.gif [ce ma bucur]


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euroagent
post 4 Aug 2008, 16:26
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 08




apropo de geometrie, am si eu o intrebare: am observat ca atunci cand au cautat tipul masinii nu aveau pe calculator clio symbol si au ales clio II, este corect? datele sunt compatibile? unsure.gif


--------------------
renault clio symbol 2005 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Aug 2008, 11:44
Post #36


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Se pare ca da ... si cei la care merg eu aleg clio II 1.4 8v ... asa au ei in program


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 18 Aug 2008, 14:47
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Buna ziua,

Problema cu trasul dreapta am avut-o si eu, se pare ca roata din dreapta fata are o inchinatie 2.14, la un maxim acceptat de 1.00. Am rezolvat-o in cateva minute, cu ocazia asta am indreptat si volanul. M-am dus mai mult sa-mi echilibrez rotile si sa vad cum stau pentru vacanta.

Eu am facut-o in Militari, inante de Metro, sunt pe partea dreapta, super ok baietii, 150 de ron echilibrat, geometrie computerizata si presiune biggrin.gif


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 18 Aug 2008, 15:11
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




andreis, cum se cheama garajul din Militari?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 19 Aug 2008, 06:32
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Nu stiu daca cunosti zona, este dupa benzinaria PetromV de pe Iuliu Maniu (cam la 500 de m) exact inainte de intersectia de la Metro pe partea dreapta. O sa incerc sa ma uit azi sau maine, e scris destul de mare, dar nu am retinut numele. unsure.gif


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 24 Aug 2008, 20:13
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Pentru murfi

Revin cu raspunsul: AUTO UTIL TOTAL, multumit de servicii, preturi bune.

This post has been edited by andreis: 24 Aug 2008, 20:14


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_r
post 31 Mar 2009, 15:56
Post #41


© ...membru cu symbol ™


Group: Members
Posts: 596
Joined: 27 October 06
From: Bucuresti ... u.e




am rezolvat-o azi cu geometria ... reparatia s-a facut la geometric service, pe campia libertatii si a costat 50 ron, la asta s-a adaugat manopera pentru inlocuirea bieletelor de directie si a capetelor de bara (la ambele roti) care a fost 100 ron... totul a durat cam 1 ora iar garantia pt lucrare este de 90 zile

acum pot spune ca am si eu o masina normala care sa nu mai traga "stanga " smile.gif


--------------------
renault symbol fidji 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giafas
post 31 Mar 2009, 17:22
Post #42


Membru curios


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 09
From: Bucuresti




poti sa detaliezi un pic de ce iti tragea stanga?si eu am aceeasi problema si as vrea sa stiu daca pot sa rezolv in acelasi mod ca si tine ?Service-ul acela face si constatari pentru astfel de probleme?



--------------------
Renault Clio Hatchback. (1.2 16v) 75cp 2001



Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_r
post 31 Mar 2009, 17:38
Post #43


© ...membru cu symbol ™


Group: Members
Posts: 596
Joined: 27 October 06
From: Bucuresti ... u.e




de detaliat nu prea am ce .... smile.gif probabil de la gropi si uzura pieselor.... eu am fost initial pt geometrie, dar dupa constatare am ajuns la concluzia ca nu se merita s-o fac pana nu schimb bieletele, asa ca ... am platit 20 lei constatarea, care la intoarcere au fost scazuti din pretul geometriei

This post has been edited by danutz_r: 31 Mar 2009, 17:39


--------------------
renault symbol fidji 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 31 Mar 2009, 17:52
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




@danutz_r


100 ron a costat doar inlocuirea bieletelor de directie si a capetelor de bara, sau in 100 ron a fost inclus si pretul pieselor ? blink.gif


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_r
post 31 Mar 2009, 18:06
Post #45


© ...membru cu symbol ™


Group: Members
Posts: 596
Joined: 27 October 06
From: Bucuresti ... u.e




doar manopera... piesele au costat vreo 240 ron si am zis aici


--------------------
renault symbol fidji 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brohlin
post 31 Mar 2009, 18:29
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 11 June 07
From: Bucuresti




Poti sa oferi niste date de contact/adresa la service-ul unde ai facut geometria? Multumesc


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5 dci +80CP 2006 - B-00-???
What's that coming over the hill / Is it a monster? Is it a monster?... It is my monster!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_r
post 31 Mar 2009, 18:42
Post #47


© ...membru cu symbol ™


Group: Members
Posts: 596
Joined: 27 October 06
From: Bucuresti ... u.e




QUOTE
reparatia s-a facut la geometric service, pe str. campia libertatii nr 41 si a costat 50 ron
... mai am un nr de tel: 0746214535 marius, azi cand am fost eu avea cam toata ziua de lucru, au program pana la 19.00 si numai cu asta se ocupa

PS. dace se considera reclama se poate sterge wink.gif

This post has been edited by danutz_r: 31 Mar 2009, 18:43


--------------------
renault symbol fidji 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_mecanicul
post 31 Mar 2009, 19:50
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 March 09




da...e din vina cauciucurilor....recomandarea mea e sa montezi cauciucuri noi si dupa abia 4-500 de km sa faci echilibrare si geometria


--------------------
dacia 1300 1982
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Apr 2009, 11:59
Post #49


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Domnule Alin ... serios acum ... ce "aiureala" e asta ? cum naiba sa montezi cauciucuri noi si sa nu le echilibrezi ? ... iar geometria nu trebuie facuta cand schimbi cauciucurile ca nu este nici un motiv ... o verificare anuala/bianuala e super de ajuns ... asta in cazul in care nu au fost daune/accidente etc.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CLIO2000
post 4 Apr 2009, 05:06
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 October 08
From: IASI




De fiecare data cand se monteaza cauciucuri noi pe masina, rotile se echilibreaza.
Geometria rotilor nu are nimic legat de cauciucuri. Deci cand se schimba cauciucurile nu este obligatoriu sa faci geometria rotilor.
Personal geometria rotilor o verific o data pe an, cam la 30.000 km


--------------------
renault clio renault clio 2000 - benzina 55kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Apr 2009, 08:14
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu e obligatoriu sa echilibrezi rotile dupa ce le montezi. Eu mi-am schimbat in toamna, cand aveam 56000 de km anvelopele, cu Barum Brillantis 175/65 R 14, pe care nu le-am echilibrat la montare, zicand "sa se aseze". Eh, pana sa apuc eu sa "le asez", am avut un drum in judet de facut. Am zis, asta e, nu voi depasi 100 km/h (sub viteza asta nu ai probleme cu echilibrarea). Am iesit eu la drum, i-am dat, 90-100-110-120-130-140, si cam atat ca nu-mi permitea traficul, iar rotile nu vibrau de nici un fel. Asa ca nu le-am mai echilibrat, daca tot nu vibrau pana la 140, mai sus devine neeconomica viteza pentru Clio. Apoi, la un drum la Bucuresti, i-am dat pana la 180 pe bord si 167 pe GPS, iar rotile nu bateau. Asa ca le-am lasat asa, intre timp am montat iarna anvelopele de iarna pe fata, nici pe astea nu le-am echilibrat, bine, astea bateau, dar foarte putin, au si ele 4 ierni si 1 milion de gropi, apoi am pus inapoi Barum-urile. Acum am 63000 de km si rotile neechilibrate si consider o prostie sa echilibrezi rotile atata timp cat ele nu bat, nu joaca volanul pana la viteza maxima constructiva.
Cat timp le-am avut echilibrate, am avut vibratii in volan la viteze peste 100 de km/h, mai mult sau mai putin, uneori mai mari la 140 si mai scazute la 170-180, etc. Acum, pe autostrada, singura diferenta dintre 120 si 170 este viteza cu care trec toate pe langa tine, un zgomot mai mare al motorului si un consum mai mare. Altfel, acelasi confort.
Ba chiar incep sa ma gandesc ca, daca nu as fi echilibrat in trecut anvelopele, poate nu mi s-ar fi stricat bieletele de directie si mai apoi nici caseta de directie, stiut fiind ca toate aceste vibratii se duc fix in sistemul de directie, resimtite apoi in volan.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 4 Apr 2009, 18:45
Post #52


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Echilibrarea trebuie facuta la schimbarea cauciucurilor, daca tu nu ai facut-o si nu ai avut probleme este pt. ca ai avut bafta.
Din fabricatie orice tip de cauciucuri pot avea diferente de greutate si similar si pentru jenti. Aceste diferente se cumuleaza si atunci o echilibrare rezolva treaba.
In plus, chiar daca nu se simte in volan, o roata prost echilibrata sau neechilibrata va uza prematur elementele suspensiei.
Geometria insa e bine de facut macar odata pe an din cauza cazaturilor de drumuri pe care circulam.
Ca fapt divers, cu Goodyear GT2 (foarte bune ) pe masina la echilibrare am avut nevoie de plumbi mai mici, iar cu pocnitorile de Bridgestone P381 sau cat naiba or fi am avut nevoie de plumbi mai mari pentru ca sunt mult mai slabe calitativ.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Apr 2009, 00:21
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




O roata neechilibrata care nu vibreaza in nici un fel, la orice viteza, va genera uzuri mult mai mici in suspensie si directie, decat o roata echilibrata dar care introduce anumite vibratii, oricat de mici ar fi ele.
Si nu am avut bafta, tine cont ca le-am montat in octombrie, in decembrie am pus pe fata gumele de iarna (pentru a 4-a iarna), aceste nu mi-au vibrat decat foarte putin, iar in martie am trecut iar la gumele de vara. Iti dai seama ca n-a stat nimeni sa-mi aseze anvelopele exact cum fusesera ele montate in prima faza, si cu toate astea nu am nici un fel de vibratii.
Nu uita insa ca, intr-un fel se comporta o roata pe aparatul de echilibrat, cand nu apasa nici o greutate pe ea, si in alt fel cand suporta un sfert din greutatea masinii.
De obicei, cand o roata cere echilibrare, e un semn ca s-a uzat textura, a facut galme, etc, iar echilibrarea e doar o carpeala, ca sa nu mai vibreze asa tare. O anvelopa buna trebuie sa nu aiba diferente de greutate pe toata circumferinta ei.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Apr 2009, 16:18
Post #54


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@danutz_r: Foarte utile informatiile! up.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Apr 2009, 19:11
Post #55


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Apr 2009, 00:21)
O roata neechilibrata care nu vibreaza in nici un fel, la orice viteza, va genera uzuri mult mai mici in suspensie si directie, decat o roata echilibrata dar care introduce anumite vibratii, oricat de mici ar fi ele.
*


E adevarat dar cum iti dai seama daca vibreaza sau nu? ...evident doar pe aparatul de echilibrare., n-ai cum asa " la ochi". Daca nu ai vibratii in volan nu inseamna ca ai deloc. Poti avea vibratii suficient de mici cat sa nu le simti in volan dar suspensia le simte....
In rest, afirmatia ta referitoare la roata echilibrata care induce vibratii.....ma baga in ceata, nu tocmai asta-i rolul echilibrarii si anume anulare vibratiilor ???

QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Apr 2009, 00:21)

De obicei, cand o roata cere echilibrare, e un semn ca s-a uzat textura, a facut galme, etc, iar echilibrarea e doar o carpeala, ca sa nu mai vibreze asa tare.
*


Aici sunt de alta parere, si o roata nou nouta pusa pe janta nou nouta cere echilibrare.

QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Apr 2009, 00:21)

O anvelopa buna trebuie sa nu aiba diferente de greutate pe toata circumferinta ei.
*


Teoretic corect, practic dupa cum spuneam mai sus si jantele noi si anvelopele noi au diferente.

Nu caut sa ma contrazic, dar eu zic totusi ca o echilibrare dupa un montaj de roti e buna.

Despre geometrie si unghiuri, avea mare dreptate un coleg forumist ce a postat mai sus, scuze ca nu mai retin numele, nu va duceti sa va faceti geometria la ateliere sau la mesteri gen " Dorele, ne miscam si noi mai cu talent". Geometria nu e asa de usoara pe cum pare iar un service bun e mult mai de preferat, chiar si daca vei scoate din buzunar niste bani in plus. In fond nu faci geometria zilnic.

This post has been edited by vallixx: 6 Apr 2009, 19:13


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Apr 2009, 21:45
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ideea e ca cea mai buna echilibrare a unor roti pe care am vazut-o pana acum a fost a rotilor neechilibrate. In rest, ori de cate ori echilibram o roata, mergea bine cateva saptamani, pana luam cateva gropi, apoi iar resimteam vibratii in volan. De cand merg cu astea neechilibrate, nu mai stiu ce e aia vibratie in volan. Si nu pot sa zic ca am fost doar la un singur atelier, ci la mai multe.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Sep 2009, 17:04
Post #57


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Din nou acasa, din nou la acelasi stand de geometrie, din nou acelasi rezultat (la 138080km) ... tout c'est bien rolleyes.gif si eu ma bucur ... i-am spus totusi ca pare ca trage stanga putin si atunci "a strans putin roata stanga" = nu stiu exact exact ce i-a facut ... cer este ca acum e mai bine smile.gif ... cost total 37 ron.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Un_dus
post 5 Sep 2009, 22:08
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 23 June 05
From: Bucuresti




Ca tot se discuta aprins aici despre geometria rotiilor va expun urmatoarea situatie reala:
Acum 2 saptamani pe minunata sosea colentina, datorita unui sofer f imprudent care schimba benzile fara sa se uite dc are si unde, am evitat coliziunea dar am nimerit o groapa (cam 30 de cm adanca) care a reusit performanta sa imi indoaie janta destul de rau, ea fiind schimbata.
La verificarea facuta duoa incident, cauciucul era ok, asa ca il folosesc in continuare cu o echilibrare facuta evident.
Am rugat un mecanic de la auto marcus (la sf de program evident smile.gif ) sa se uite putin sa vada bielete, suspensii si alte chestii si mi-a spus ca e totul ok.

Inteabarea oarecum stupida ar fi daca tb sa verific si geometria rotilor in acest caz.

Mentionez ca la 3 zile dupa incident am facut un drum Bucuresti - Constanta si nu am remarcat nimic deosebit.

Va intreb aceste lucruri ca am un prieten care isi face o data la 2 luni corectii la geometrie, eu nefacund nimic in acest sens in 1 an si (exceptand revizia)


--------------------
Renault Symbol 2008, 1.5 DcI, Fidji - B xx xxx
10 km - 28.07.2008
10.000 km - 16.01.2009
15.000 km - 05.05.2009
30.000 km - 16.01.2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Sep 2009, 08:00
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca volanul sta drept in continuare iar masina nu trage stanga-dreapta, totul merge ok, nu are rost sa faci nici o geometrie.
Prietenul ala al tau sa-si gaseasca o ocupatie....
Eu la tot ce am condus pana acum n-am mai stat toata ziua sa verific unghiurile si nu mi s-au tocit rotile aiurea. Si nu, nu ocolesc gropile.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drlv85
post 6 Nov 2009, 11:59
Post #60


om cu symbol pe mana


Group: Members
Posts: 80
Joined: 12 November 08
From: Böblingen .de




QUOTE(danutz_r @ 31 Mar 2009, 19:42)
... mai am un nr de tel: 0746214535 marius, azi cand am fost eu avea cam toata ziua de lucru, au program pana la 19.00 si numai cu asta se ocupa

PS. dace se considera reclama se poate sterge  wink.gif
*



Mie`mi trage dreapta destul de sesizabil dupa ce mi-am facut geometria la astia si din lipsa de timp nu am revenit la ei. Cum masina e in GL acum, o sa i se refaca geometria pe acolo.

Revin cu diferentele sesizate..


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci *2006 *60KW/82CP *Motor: K9K-706 - GL-XX-DVR
24-10-2006 -> 0k Km
20-12-2008 -> 40k Km
06-12-2009 -> 60k Km
01-10-2010 -> 80k Km
10-01-2011 -> 87k Km
01-09-2011 -> 104k Km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:04
Dacia