Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

accelerare greoaie M4R (2.0 benzina)

nervoptik
post 31 Aug 2019, 21:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Am mai luat o Laguna ...de data asta pentru sotie. 2008 Initiale 2.0 benzina si am aceasta problema, pe bord imi apare martorul engine management light, cheia de service si mesajul "Check antipollution system"
Masina merge destul de ok daca o accelerezi incet si poti ajunge cam in toata gama de turatii, insa daca bagi piciorul in ea, se ingenunchiaza imediat si nu mai trage, asta e motivul pentru care am luat-o ieftin.
Am scanat cu WOW si am gasit erorile astea:
Ca si fapt divers, cele de cruise control si switchul de frana nu stiu de ce apar, pentru ca functioneaza.

laguna_erori.PNG ( Size: 48.62k ) Number of downloads: 315

Ultima eroare este "System too lean (Bank 1)"

Primele ganduri ... si va rog comentati daca aveti alte pareri...
asa cum scrie si in lista de erori, este o problema la mixul de carburant/aer care este prea sarac din cauza sondei lambda, insa asta nu ar face masina sa nu se accelereze, pentru ca injectia tine cont de sonda lambda doar la ralanti.

Pare ca primul lucru pe care trebuie sa-l schimb este debitmetrul de aer. banuiesc ca e cel mai important in rezolvarea problemei, insa vreau sa va intreb daca exista un filtru de benzina la aceasta masina? Nu am reusit sa vad unul. Am scos bancheta spate, am vazut pompa si cum pleaca furtunul intr-o carcasa de plastic, pare ca o cutie demontabila, insa nu pot sa vad ce este in ea, cred ca trebuie dat rezervorul jos ca sa pot avea acces la ea, asa ca nu sunt prea tentat. Daca stiti ceva de filtru de benzina si pe unde ar fi, va rog sa-mi ziceti.

O alta problema ar fi ca are senzori de parcare frontali si in spate, sunt activati, insa nu apare pe bord in mod grafic masina vazuta de sus si distanta pana la obstacol, cum apare la laguna mea 2011.
Imi poate spune cineva daca faza2 din 2008 nu are acel radar pe bord? Se aude doar beepul mai accentuat sau nu in functie de distanta.

multumesc anticipat.

This post has been edited by nervoptik: 31 Aug 2019, 21:08


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul091
post 31 Aug 2019, 22:36
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 24 February 18




Legat de senzori, ai doar atenționare sonoră.
Frâna de mână poate apărea din cauza faptului că a fost trasă în mers. Mie de asta mi-a apărut de câteva ori.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 1 Sep 2019, 16:57
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Pare a fi o problema de debitmetru


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 2 Sep 2019, 21:28
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Multumesc pentru raspunsurile de pana acum, poimaine vine debitmetrul si o sa il si schimb si va tin la curent.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_mihai
post 7 Sep 2019, 16:27
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 18 July 15




Salut! Ai rezolvat? Sunt curios daca s-a rezolvat fara schimbarea sondei lambda 2, din cate stiu eu aceasta poate influenta injectia de carburant sau debitul de aer in motor, nu numai la relanti.


--------------------
Renault Latitude 2014 Initiale Paris(110kw), Megane 3(81kw EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 7 Sep 2019, 18:22
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Am schimbat sonda 2 cu una noua, si debitmetrul cu unul sh ... in continuare am fix aceleasi erori. Am sters dtc, dar imi apar dinnou. Sunt cam "sah-mat" fara o schema electrica sa pot urmarii firrle si conectorii.
Din ce am gasit pe aici, in tabloul de sigurante de sub capota, exista o siguranta care se ocupa de cele 2 sonde lambda si debitmetru, dar pe tester, sonda 1 da valori si functioneaza corect, ceea ce inseamna ca nu scap asa usor sad.gif
Fac apel la voi, daca are cineva o diagrama electrica a circuitului care se ocupa de sondele lambda si debitmetru sa o posteze aici va rog.
Practic ma intereseaza legatura 3FB3 cu circuitele 242, 887 si 799.

Multumesc anticipat.


L.E.
Am gasit las rubrica tutoriale pe linkul pus de mitzone manualul VISU si sunt deja infipt in schema electrica.

This post has been edited by nervoptik: 7 Sep 2019, 21:13


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 9 Sep 2019, 01:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




L.E. 2
Dupa ce am petrecut toata duminica desfacand calculatorul de injectie si sursa in comutatie sa testez continuitatea pe fire ca sa aflu ce probleme sunt la sonda lambda 2 si debitmetrul de aer, am descoperit ceva total neasteptat si total intamplator care a rezolvat problema de putere a motorului descrisa in primul post.
Pt ca nu am gasit in prima faza nicio problema electrica sau de conexiune, am zis sa schimb filtrul de benzina care zacea nou in cutie in portbagaj cadou de la fostul proprietar ... cum nu am gasit nicaieri sub masina, m-am gandit ca poate e in ansamblul pompa in rezervor, asa ca am scos bancheta spate, am folosit o unealta de blocat ambreiajul motocicletelor sa desfac inelul de plastic de la pompa, si am descoperit ca tot ansamblul pompa era desfacut si cazut in rezervor.
Practic ansamblul pompa e compus din 3 parti care se clipseaza intre ele, iar eu le-am scos acordeon. Pe scurt pompa de benzina, nemaifiind clipsata in ansamblu, baga o parte din debit spre injectoare, iar cealalta o pisha arteziana prin rezervor.
Am dat o tura de test si masina trage impecabil.
Apoi am prins curaj si m-am mai bagat o data sub masina sa verific daca am clipsat bine mufa la lambda 2 ... ca e ciudat sa nu mearga de noua ... si am descoperit, comparand cu sonda veche, ca firele in mufa difera. La cea originala pinul 1 e gri, 2 negru, 3 si 4 albe ... la sonda noua pinii 1 si 2 inversati. Practic semnalul si masa inversate. Am facut poza si o sa incerc sa o trimit inapoi la magazin sa-mi dea ce trebuie.

Si-am incalecat p-o sha si v-am spus povestea asa ...


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_mihai
post 9 Sep 2019, 07:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 18 July 15




Si daca nu ti-o schimba foloseste mufa de la sonda veche, cositoresti firele cum trebuie si ai scapat.


--------------------
Renault Latitude 2014 Initiale Paris(110kw), Megane 3(81kw EDC)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 9 Sep 2019, 08:10
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Am uitat sa precizez ca am schimbat pinii cu firele in pozitia care trebuie, dar nu mai merge ... poate s-a prajit in ea ceva


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungu76
post 6 Oct 2019, 17:24
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 April 15




Contactează-mă la 0756413621


--------------------
renault laguna 2000 rxe - is06flg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:40
Dacia