Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu se aprind lampile ceata spate, De unde incep sa verific :)

laguna3bz
post 12 Feb 2019, 22:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




Salut. Zilele trecute am dat sa aprind luminile de ceata, mai mult de curiozitate, nu de alta, ca urasc pe aia care stau cu luminile de ceata aprinse 24/7 blink.gif si am observat ca desi pe fata se aprind proiectoarele fara probleme, inclusiv martorul in bord, pe spate nimic-nimic, nu se aprinde nici martorul din bord si nici becul sau becurile, nu stiu daca sunt pe ambele parti sau doar pe o parte cum am citit in manual ca e pe unele modele.

Asadar, inainte sa o duc in service, ceea ce am de gand oricum inainte de revizia tehnica prin mai, ma gandesc sa verific de unul singur, poate of fi vreo siguranta sau bec ars, ca asta e (sper) o treaba simpla de care ma pot ocupa si eu in loc sa dai bani la mecanici sau sa stau sa le explic care e problema cu ceha mea f. lacunara wacko.gif (scarbita limba).

Asadar, credeti ca, nemergand nici martorul din bord, problema sa fie oare de la sigurante mai degraba decat bec ars? Sau daca e becul ars (sau becurile daca or fi 2 unsure.gif ) automat nu se aprinde nici martorul din bord ph34r.gif

Mersi in avans pentru sfaturi.

This post has been edited by laguna3bz: 12 Feb 2019, 22:37


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 12 Feb 2019, 22:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




La mine (și-i cred că la toți )e doar pe stingă
Vezi poate ai arsă vreo siguranță

12 Feb 2019, 21:43:
Dacă era ars "cred" că tot se aprindea martorul

This post has been edited by andru1973: 12 Feb 2019, 22:43


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 12 Feb 2019, 23:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




QUOTE(andru1973 @ 12 Feb 2019, 22:40)
La mine (și-i cred că la toți )e doar pe stingă
Vezi poate ai arsă vreo siguranță

<span class='edit'>12 Feb 2019, 21:43:</span>
Dacă era ars "cred" că tot se aprindea martorul
*



Multumesc. Nu stiu sigur daca e bec doar pe o parte sau in ambele parti. Cert e ca n-am folosit lampile ceata niciodata rolleyes.gif

Legat de sigurante, vreo idee daca sunt prin masina/torpedou unsure.gif cele pentru ceata spate, sau or fi prin compartimentul motor?


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 12 Feb 2019, 23:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Aici sunt(nu mai știu care dar ai pe sertarul care-l dai afară

12 Feb 2019, 22:16:
Aici

This post has been edited by andru1973: 12 Feb 2019, 23:16

Attached thumbnail(s)
17.jpg ( Size: 70.31k ) Number of downloads: 482
1.htm32.jpg ( Size: 12.09k ) Number of downloads: 486


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 12 Feb 2019, 23:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




QUOTE(andru1973 @ 12 Feb 2019, 23:15)
Aici sunt(nu mai știu care dar ai pe sertarul care-l dai afară

<span class='edit'>12 Feb 2019, 22:16:</span>
Aici
*



Mersi


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 13 Feb 2019, 11:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Am avut si eu probleme cu lampa de ceata spate. Daca becul e ars nu se aprinde nici martorul din bord. La mine in plus contactele din dulie erau corodare puternic, atunci cand au scos becul s-au rupt pur si simplu. Problema e ca nu se gaseste dulia separata, a trebuit sa cumpar lampa cu totul. Oricum, cand au demontat-o am constatat ca era fisurata, asa ca intra apa in ea, de aici coroziunea. Cost aproximativ 350 lei, la service generalist.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shtrumphy83
post 13 Feb 2019, 13:17
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 28 September 10




Sa nu se inteleaga gresit,spun doar o situatie referitor la ceata spate. Am o cunostinta care tot asa se plangea ca nu-i functioneaza ceata spate dar el invartea inelul de pe maneta doar in fata, i-am aratat ca trebuie invartit invers ptr a aprinde si in spate hopa s-au aprins si becurile pe spate smile.gif)


--------------------
renault laguna 3, 1.5dci 110 HP 2011
live to ride
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 13 Feb 2019, 16:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Da corect, învățați doar cu inelul sa de doar in față,posibil și asta ( nu m-am gândit) smile.gif


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 13 Feb 2019, 20:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




QUOTE(pcs @ 13 Feb 2019, 11:02)
Am avut si eu probleme cu lampa de ceata spate. Daca becul e ars nu se aprinde nici martorul din bord. La mine in plus  contactele din dulie erau corodare puternic, atunci cand au scos becul s-au rupt pur si simplu. Problema e ca nu se gaseste dulia separata, a trebuit sa cumpar lampa cu totul. Oricum, cand au demontat-o am constatat ca era fisurata, asa ca intra apa in ea, de aici coroziunea. Cost aproximativ 350 lei, la service generalist.
*



Mersi! Sper să nu fie cazul, inspectând în seara asta când am venit de la serviciu, nu pare a fi afectat de apă, iar proprietarul anterior a ținut-o în garaj.


QUOTE(shtrumphy83 @ 13 Feb 2019, 13:17)
Sa nu se inteleaga gresit,spun doar o situatie referitor la ceata spate. Am o cunostinta care  tot asa se plangea ca nu-i functioneaza ceata spate dar el invartea inelul de pe maneta doar in fata, i-am aratat ca trebuie invartit invers ptr a aprinde si in spate hopa s-au aprins si becurile pe spate smile.gif)
*




QUOTE(andru1973 @ 13 Feb 2019, 16:06)
Da corect, învățați doar cu inelul sa de doar in față,posibil și asta ( nu m-am gândit) smile.gif
*



Asta mi-am dat seama, nu înainte de citi manualul, că într-adevăr maneta se acționează separat pentru față/spate, în direcții separate...nu înțeleg de ce nu le-au pus pe ambele pe același buton/comandă, dar na, probabil sunt unii care folosesc de zor separat proiectoarele. Eu nici p-alea nu le-am aprins vreodată în afară de atunci când am cumpârat masina să văd dacă merg. Since nici nu-mi amintesc să fi verificat dacă merg și lămpile sau lampa ceață spate, probabil că nu, așa ca cine știe de când o fi ars sau defect sleep.gif

Când mă duc într-o seară la sală, o să mă uit acolo că au parcare subterană luminată ca un supermarket...sper să fie ușor de desfăcut blink.gif și să-mi trebuiască vreo șurubelniță tetra-hexa-conică smile.gif

This post has been edited by laguna3bz: 13 Feb 2019, 20:33


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 15 Feb 2019, 09:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Se demonteaza fara scule. Sunt 3 piulite lungi cu floare din plastic pentru priza la degete.
Doua sunt accesibile prin gaurile tehnice (in tabla) orientate spre spatele masinii si una este perpendicular pe aripa spate, vizibila dupa ce deschizi capitonajul din partea respectiva.
Dupa ce le-ai desfacut, se impinge carcasa din plastic pana se elibereaza din surubul lateral dupa care culiseaza inspre spatele masinii.
Suportul de becuri iese din 3 clipsuri.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 15 Feb 2019, 19:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




QUOTE(radunre @ 15 Feb 2019, 09:21)
Se demonteaza fara scule. Sunt 3 piulite lungi cu floare din plastic pentru priza la degete.
Doua sunt accesibile prin gaurile tehnice (in tabla) orientate spre spatele masinii si una este perpendicular pe aripa spate, vizibila dupa ce deschizi capitonajul din partea respectiva.
Dupa ce le-ai desfacut, se impinge carcasa din plastic pana se elibereaza din surubul lateral dupa care culiseaza inspre spatele masinii.
Suportul de becuri iese din 3 clipsuri.
*



Mersi. Am reusit in seara asta sa scot becul, a mers destul de repede. Lampa avea ceva apa in ea, asa ca e clar ca e fisurata pe undeva si va trebui sa caut alta lampa. Faza ciudata insa e ca becul in sine nu pare ars, am incerc sa usuc soclul, sa-l sterg putin, dar neavand la indemana o lampa de control n-am putut sa verific daca o fi puscat pe undeva circuitul. La sigurante m-am uitat de asemenea, dar faza ciudata e ca diagrama pe care o am eu acolo n-ar niciun simbol pentru luminile de ceata separat, asa ca habar n-am avut ce siguranta sa verific, am scos mai multe dintre cele care aveau simbol cu bec, de 5 sau 10A, dar niciuna nu parea arsa. Oricum o sa cumpar zilele astea o surubelnita de control sau tester ceva, sa vad daca of fi si alta problema pe circuit, daca e de inlocuit doar lampa si becul ma descurc eu, dar daca o fi si altceva mai bine las service-ul sa o faca. wacko.gif


P.S. Instructiunile tale sunt pentru scoatea lampei cu totul presupun? Ca dulia/soclul becului e foarte simplu de desfacut, n-a trebuit decat sa rasucesc putin pana a iesit. N-am gasit instructiuni pe net despre cum se scoate lampa, asa ca mersi de sfaturi!

This post has been edited by laguna3bz: 15 Feb 2019, 19:21


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 16 Feb 2019, 20:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




laguna3bz, pentru a schimba becul de ceata spate este necesara demontarea completa a blocului de lumini, ¨tripla¨ in jargon.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 16 Feb 2019, 23:37
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Radunre,becul de ceață, de fapt lampa de ceață e in bara jos stinga ( la mine cel puțin)


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly75
post 17 Feb 2019, 09:26
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 13 January 07
From: IANCA




Da asa este andru 1973 lampa ceata este jos in bara.

Attached thumbnail(s)
spate11.jpg ( Size: 4.41mb ) Number of downloads: 370


--------------------
RENAULT LAGUNA III Dynamique 1/2010 fara DPF - BR XX LDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 18 Feb 2019, 09:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




OK, eu am estate (sport turer / break) 2010, toate becurile pe spate sunt doar in lampi, nimic in bara/fusta/haion, doar in aripi.

In poza vad un liftback (hatch), diferente de model, in semnatura nu apare mentionat smile.gif .

This post has been edited by radunre: 18 Feb 2019, 09:56


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 23 Mar 2019, 10:47
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




Saga continua rolleyes.gif

Asadar, dupa ce am fost plecat cateva saptamani si n-am mai avut timp sa ma ocup, si cum se apropie data reviziei tehnice pentru care trebuie sa rezolv problema cu lampa ceata spate, am "surubarit" sambata trecuta cateva minute si m-am pus si-am desfacut lampa ceata spate, care se pare ca era fisurata, de aici apa dinauntru si faptul ca nu mai merge deloc. Conexiunea dintre soclul becului si conectorul electric care merge apoi la cablu era bineinteles coclita/verde de la apa, si in plus, examinand si cablul apa pare a fi ars/scurtcircuitat cumva probabil

Am gasit pe net o lampa noua, care vine cu tot cu soclul de bec, dar problema acum este ca nu gasesc nicaieri cealalta piesa, respective conectorul care se prinde pe soclul de bec, plus ca trebuie inlocuit si ansamblul de cablu cel mai probabil. Am intrebat la un electrician auto aici cat m-ar costa operatiunea s-a faca ei, inainte sa cumpat lampa, si mi-au spus din start ca ei pot face doar inlocuire, adica sa cumpar si lampa de la ei, cu tot cu manopera imi cereau 3900 coroane, asta inseamna aprox. 150 EUR, ceea ce mi se pare absurd, mai ales ca in costul asta NU era inclusa o lampa noua originala ci una neoriginala.

Poate are cineva o lista de piese sau are habar unde as putea gasi codul pieselor de care am nevoie, adica acel conector plus cablul care iese din lampa de ceata? N-am reusit de unul singur sa gasesc codul piesei online sau vreun magazin care sa vanda, dar recunosc ca poata n-am stiut eu cum sa caut blink.gif blush.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 25 Mar 2019, 13:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Cateva imagini ar fi de mare ajutor smile.gif


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 26 Mar 2019, 20:45
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




Adevar graiesti...nu degeaba se spune ca o imagine face cat 1000 cuvinte happy.gif

Atasez pozele dedesubt. Despre piesa de plastic (culoare neagra) este vorba, asta vine prinsa de cablul care vine pe aripa dinspre stopuri si la capat e acest conector, care se infige in soclul becului (piesa de culoare gri in poza). Dupa cum vezi l-am "detasat" de tot, pentru ca oricum cablu pare scurtcircuitat cumva, era innegrit firul pe interior, asa ca am impresia ca e intrerupt pe undeva. O sa incerc sa o duc cand o sa-mi fac timp la un electrician auto, sper sa-mi ceara o avere doar sa verifice circuitul si eventual sa inlocuiasca portiunea aia de cablu. Alta lampa am deja, sper sa nu fie si releul sau altceva.

Mersi!

D74-BEB82-1-EF4-4-F40-944-C-ABB68-B259-BB2.jpg
81987-CBD-EFFD-41-BB-BF79-C07-E217-D48-BD.jpg


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 30 Mar 2019, 21:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Acum inteleg smile.gif .
Eu as merge cu conectorul si lampa la dezmembrari, cu siguranta gasesti unul cu o bucata de fir. Personal, am apelat de multe ori la aceasta solutie.
Putina indemanare si un pistol de lipit cu baterii sau pe gaz
Acel tip conector este folosit la mai multe elemente de pe masina, senzori, valve, lampi etc.
Firul innegrit pe partea de cupru este un semn de calitate slaba a izolatiei, a permis sau continut substante agresive pentru cupru.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:58
Dacia