Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scenic II (2006) Magazie mp3, atasare magazie mp3 la radiocd existent

scenic2
post 4 Jan 2007, 13:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 January 07




Salut!
Stie cineva daca la actualul radio cd se poate atasa o magazie de cd-uri cu cititor de mp3-uri? Pe aparat scrie "update list" iar cei de Falcon (la care am fost trimis de Renault) mi-au spus ca nu imi pot atasa un cd changer tocmai pt ca scrie "update list" si nu "tuner list". Spun ei ca "tuner list" ar fi VDO si au adaptor pentru el dar pentru "update list" (care cred ei ca e Blaupunkt, dar nu sunt foarte siguri) nu au.
Din noiembrie de cand mi-am luat masina tot caut o varianta care sa ma ajute dar nu gasesc. Toata lumea imi propune sa schimb radioul cu totul sa pun un Sony sau altceva dar sincer sa fiu as prefera sa nu fac asta din doua motive:
1. Schimb design-ul bordului (si nu vreau asta)
2. Nu ma incanta ideea de a scoate/pune fata aparatului de cate ori cobor/urc in masina.
In plus mai apare si intrebarea: OK comenzile raman pe volan dar informatiile despre piesa (ID3-tag) unde sunt afisate, pe display-ul masinii sau al aparatului?
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Toti de la Renault (mai bine zis de la Serus) cand le explic problema mea imi spun ca exista varianta de a schimba aparatul cu totul dar ca nu merita, ca ar costa peste 25-30 de milioane. Si trebuie sa fiu de acord cu ei, nu merita.
Dar apartul ala Radio CD cu mp3 care la optionale costa 98 de euro nu s-ar putea pune? Nimeni nu-mi poate da un raspuns. Poate stiti voi? Sau aveti o alta solutie?

Multumesc tuturor!

PS: Felicitari celor care au infiintat acest forum. Au facut o treaba foarte buna


--------------------
Renault Scenic II 2006 Dynamique 1.5dCi 80CP - B 40 HEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 4 Jan 2007, 13:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Exista magazie care stie mp3 de la reno si se conecteaza la aparatul tau (se monteaza sub scaunul pasagerului din fatza), si eu am vrut sa imi iau dar nu am reusit sa o gasesc in RO, drept urmare am luat o magazie cu transmisie in FM de la JVC am inteles ca exista si la alti producatori (Sony) si am montat-o pe masina, fatza de transmitatoarele in FM care exista pe piata aceasta are avantajul ca se leaga direct in antena (semnal f bun,lipsa paraziti). Nu am taiat nici un fir, nu am gaurit masina si am gasit un locas perfect pt panoul de control al magaziei accesibil foarte usor. Toata afacerea ma costat vreo 10 mil si o zi de munca.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scenic2
post 4 Jan 2007, 13:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 January 07




Mai stii si modelul magaziei? Am un prieten in Franta care imi poate trimite de acolo sau daca nu poate o pot comanda on-line de undeva.

La varianta cu transmisia in FM comenzile de pe volan raman active? Afisarea informatiilor se face pe displayul masinii? Daca da, imi poti spune exact modelul?
Am mai auzit de asta (chiar eu am un modulator FM care citeste direct de pe un stick USB) dar nimeni nu stia sa-mi spuna daca raman active comenzile de pe volan sau daca informatiile se afiseaza pe bordul masinii. Majoritatea imi ofereau o telecomanda separata pe care se afisau si informatiile cu pricina, ceea ce nu avantajeaza foarte tare.


--------------------
Renault Scenic II 2006 Dynamique 1.5dCi 80CP - B 40 HEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 4 Jan 2007, 20:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




O chestie buna spusa de BigBearRo. Am sa ma gandesc si eu la acest tip de magazie cu transmisie in FM, doar ca, daca nu ma insel cu ID3 tag e mai greu de afisat, comenzile de volan raman. Vei asculta muzica de pe magazie pe o frecventa de radio pe FM, frecventa pe care emite magazia de CD-uri.
Pentru cei cu Update List e mai greu un pic cu magaziile de cd-uri, inca nu au aparyt in comert la noi. In schimb pentru cei cu Tuner List merge magazia VDO CHM mp3 fara nici o problema.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 4 Jan 2007, 22:29
Post #5


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




scenic2: exista magazie vdo care sa mearga pe aparat tau dar in bord nu iti apare decat numarul discului si numarul melodiei(nu iti va aparea si titlul melodiei sau interpret)daca vrei este cam in jur de 10 milioane si te astept cu un telefon


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scenic2
post 5 Jan 2007, 14:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 January 07




Nu sunt foarte hotarat daca vreau sau nu dar poate ar trebui sa vorbim. Cum nu am numarul tau de telefon, poate imi dai un e-mail sau un mesaj privat in care sa mi-l transmiti? Multumesc!

Varianta cu magazia cu emisie in FM dupa parerea mea pica. Eu am deja doua modulatoare in FM si nu sunt incantat de ele. Evident se aude ca la radio. Calitatea FM nu se compara cu calitatea CD sau mp3.


--------------------
Renault Scenic II 2006 Dynamique 1.5dCi 80CP - B 40 HEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 5 Jan 2007, 17:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




pot sa iti spun ca e o mare diferenta intre emitatoarele fm si magazia cu emisie in fm. la magazia cu emisie in fm antena exterioara intra intr-un modul (din care se face emisa, de dimensiunea unu pachet de tigari, din tabla) si de acolo pleci cu firu in mufa de antena a casetofonului/CD-ului. deci nu paraziti brum etc. In alta ordine de idei magaziile astea sunt facute de firme nu de "xoag ching"
Normal fiecare isi pune ce vrea daca gaseste, daca nu, nu isi mai pune 10561582.gif
eu am pus
http://www0.epinions.com/pr-JVC_CH-X1500RF...lay_~full_specs


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scenic2
post 5 Jan 2007, 17:20
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 January 07




smile.gif


--------------------
Renault Scenic II 2006 Dynamique 1.5dCi 80CP - B 40 HEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scenic2
post 4 Apr 2007, 16:27
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 January 07




Dupa indelungi sapaturi am gasit raspunsul. Magazia care se potriveste este o magazie VDO CHM604MP3/62.
Multumesc lui romeo3108ro. Esti super tare Romeo! Imi pare rau ca nu te-am ascultat de la inceput!
Ar trebui ca cei de la vocea clientului sa te intrebe si pe tine inainte de a un raspuns cum mi-au dat mie: "nu exista nici o varianta; cumparati-va un Sony"
Ca sa ma distrez putin i-am anuntat si pe ei ca exista aceasta magazie dar nu le-am spus modelul. Sa-si bata si ei un pic capul bash.gif
In plus, dupa umila mea parere cred ca functioneaza orice magazie care are mufe ISO. Ca d'aia e ISO.
Prin urmare:
TRAIASCA ROMEO! (romeo3108ro) aplauze.gif coolspeak.gif si raman dator cheers.gif
Iar pentru Vocea clientului si baietii de la service: gun3.gif
Paste Fericit tuturor!


--------------------
Renault Scenic II 2006 Dynamique 1.5dCi 80CP - B 40 HEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 4 Apr 2007, 21:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Pai da, scopul celor de la Renault este sa-si vanda Sony-urile din stocuri. Iar baietii din service e de la sine inteles de ce nu stiu, fiindca nu-si bat capul cu chestii din astea, ca deh...specializari ioc...


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 5 Apr 2007, 09:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Fiecare fabricant de echipamente audio are propriile standarde de comunicare digitala, formatul ISO al mufei se refera strict la formatul ei fizic.
Oricum si magazia vanduta de reno e tot VDO (adica Siemens) doar ca e inscriptionata Renault si are alt cod. E acelasi sistem ca si la piesele care le vinde Renault, care sunt facute de producatori specializati in domeniu respectiv 053.gif, le inscriptioneaza cu Renault 77 .... si devin piese de origine cool.gif

This post has been edited by BiGBearRO: 5 Apr 2007, 09:11


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scenic2
post 5 Apr 2007, 11:28
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 January 07




Dupa o zi de utilizare raman la fel de incantat de noua mea achizitie dar trebuie sa raman obiectiv si sa vorbesc si despre neajunsuri caci am gasit si din astea cateva:

1. Nu poti naviga prin foldere (nu poti face skip dar poti asculta piesele din interiorul folderelor; cand la vine randul)
2. Nu iti afiseaza ID3Tag-ul (lucru pe care il stiam de la inceput)

Cautand in manual radio-cd-ului din dotare am descoperit ca cu tastele numerice <<1>> si respectiv <<2>> poti trece de la un folder la altul, cu tasta <<5>> poti baleia intre modurile de afisare (Folder 1 Tr01 si respectiv ID3Tag piesa, Folder Name) iar cu tasta <<6>> (lung) asa cum scrie sub ea poti alege intre modurile RANDOM ON sau RANDOM OFF.

Din pacate la mine nu functioneaza decat tasta <<6>>. Celelalte comenzi probabil ca ar fi functionat si ele dar se incaleca cu comenzile trimise CD Changer-ului (cu tastele numerice schimbi disc-ul).

Oare un upgrade de firmware (daca exista) ar rezolva problema? Mi-ar placea foarte tare sa am si functiile astea active; as fi in stare sa dau radiocd-ul + magazia pe un mp3 player simplu dar care sa faca asta doar ca nu stiu daca garantia imi da voie sa fac asta si nici nu stiu pe nimeni doritor de un astfel de schimb.

Oricum decat deloc e bine si asa. Am o tona de cd-uri mp3 pe care nu le-am ascultat niciodata si acum am ocazia sa o fac! (Ce frumos ar fi daca as sti si ce ascult... nedumerire.gif )


--------------------
Renault Scenic II 2006 Dynamique 1.5dCi 80CP - B 40 HEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo4all
post 19 Jun 2007, 15:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 879
Joined: 9 July 06




Cam aceeasi problema o am si eu, as vrea sa pun un mp3 player dar sa nu pierd comenzile si nici afisajul din bord. Nu stiu care ar fi obtiunea cea mai buna sper sa poata careva sa ma indrumu putin si sa nu se piarda aceste 2 lucruri. 10x


--------------------
Dacia Logan 1.4 Mpi 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ibogdan
post 9 Apr 2008, 12:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 April 08




Si eu vreau sa imi cumpar un MP3 player pentru Scenic, insa ma dispera faptul ca nu pot gasi un adaptor ca sa nu pierd comenzile de pe volan.
De fapt am cautat in mai multe locuri si am inteles ca decit Alpine face asa ceva. Cei de la Alpine mi-au dat un pret de aprox 400lei/pt adaptor, insa nu il au pe stoc. Am asteptat de aprox 2 luni sa il aduca. Acum am o promisiune de la cei de la car-audio.ro ca il aduc intr-o sapt jumate. Daca il primesc va spun.
Am gasit la Pioneer o solutie de compromis. Au ei o alta telecomanda care se monteaza separat pe volan. Mie nu prea mi-a placut, insa probabil ca merita luat in calcul.


--------------------
Renault Scenic II 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 9 Apr 2008, 12:40
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Dar de ce nu faceti comanda in Franta la Renault? Ca presupun ca exista in optiuni.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 9 Apr 2008, 15:03
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(ibogdan @ 9 Apr 2008, 13:24)
Si eu vreau sa imi cumpar un MP3 player pentru Scenic, insa ma dispera faptul ca nu pot gasi un adaptor ca sa nu pierd comenzile de pe volan.
*



Stiu ca e mult de citit dar vei afla multe de aici http://www.reno.ro/Radio-cd-compatibile-cu...lan-t51023.html ; in legatura cu mp3-playerele compatibile, cu sau fara adaptoare, ca sa nu pierzi comenzile de volan si afisajul.
Doar o sugestie, sa ai grija cand comanzi asa ceva sa specifici ca cd-playerul original este UpDate List si anul masinii.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 09:51
Dacia