Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consola centrala LCD display backlight, Nu mai merg ledurile de iluminat consola centrala

bodi_ski
post 4 Jun 2008, 19:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




Salutari!

Am o groaza de probleme in ultima vreme cu Scenicul meu, dar totusi incerc sa nu renunt smile.gif

Printre altele, mai nou, nu mi se mai aprind LED-urile din spatele LCDului din consola centrala. (Ala care arata postul de radio, temperatura, etc.). LCDul functioneaza normal, decat ca nu mai e iluminat mad.gif ceea ce ma enerveaza la culme pt ca tre` sa ma chiorasc la el si nu mai sunt atent la drum.
Intr-un timp mai facea figuri, dar apasam cu degetul pe plasticul din partea stanga si se aprindea. Acum nu mai vrea deloc. N-am gasit nici un topic pe tema asta si m-ar interesa cum pot sa desfac display-ul ala ca sa-i schimb ledurile. Cred totusi ca e un contact imperfect din cauza (sau datorita, multumita, gratie smile.gif ) gropilor din asfalt luate in decursul celor 190k Km.

Multam!


Attached thumbnail(s)
DSC01608.JPG ( Size: 436.85k ) Number of downloads: 186


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Jun 2008, 22:08
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.865
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu trebuia decat sa dai SEARCH cu incredere...

http://www.reno.ro/Megane-Classic-I-t58549.html

Este pt. Megane 1 dar sunt 99,9% ca este la fel si pt. Scenic


Cred ca se poate inchide..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 4 Jun 2008, 23:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




expune problemele alea multe
poate te putem ajuta
eu cand am luat masina nici un bec nu mai functiona prin bord
numai unde era led era lumina


eu am pus led in loc de becu ala

This post has been edited by tuner: 4 Jun 2008, 23:35


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 5 Jun 2008, 21:14
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




@cj98czh: Ms mult pt link. Si crede-ma, ca am dat search de mi-a venit rau. Dar se pare ca nu prea m-am priceput cu keyword-urile wink.gif

@tuner: hmm. nu prea am timp acum, o sa revin zilele astea cu update. Printre multitudinea de probleme enumar: acum 2 sapt am avut s-a stricat un rulment la roata stanga fatza. 300Ron in service. Masina o am din iulie 2007. La putin timp mi s-a stricat 1bobina. Pe urma am refacut kit distributia +pompa apa+bujii+ulei (ca avea 18k Km si trebuia revizia asta). Sapt trecuta mi s-a stricat lumina la LCD. La cateva zile a inceput motoru sa mearga sacadat (si inca asta nu s-a rezolvat sad.gif( Ma duc maine in service la un CLIP). Post cu motoru` Sper sa fie ok, pt ca chiar imi place masina, dar daca nu ma pot baza pe ea si tre sa schimb in fiecare luna cate ceva o marit cat de curand.
Ah! si de cand am luat-o nu merg proiectoarele smile.gif Link Proiectoare.

Ms mult pt ajutor! Daca totul merge ok (adik masina smile.gif ) poate ne vedem la o intalnire si dau o bere.


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 15 Jun 2008, 23:19
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




Off topic de la inceput:
Salutari! Am revenit pe forum dupa o perioada de absenta. Am ramas dator cu niste explicatii... Am fost in service cu problema la motor (merge sacadat si nu are putere). Initial am crezut ca e vreo bobina sau bujiile. In service cand m-am dus, masina facea ca toti dracii (cum face si acum). Au desfacut aia toate bobinele+bujiile, a legat bujiile intre ele cu o sarma (!!!) si le-au pus pe bibine si unu` a dat la cheie. Cica dadeau toate scanteie ok. (nu stiu daca e normal sa le verifice asa băbește). dupa care au pus tot la loc si surpriza, masina mergea ok. Au pus testeru` pe ea si nu erau erori si totul era in limite normale. Am mers si la un drive-test cu un mecanic, motoru mergea ok. A doua zi am plecat la drum Bucuresti- Constanta- Bucuresti si a mers normal. Azi iar a inceput sa mearga sacadat. Aia din service mi-au dat un raspuns care nu m-a multumit: cica "un contact imperfect" desi ii cam vedeam ca ridica din umeri si se uitau unii la altii.

Problema e ca uneori merge normal motorul (si in mers trece de la o stare la alta), chiar si la accelerari bruste. Simptomele sunt ca la Dacia cu carburator: daca o accelerez usor, in orice viteza as fi pleaca normal, cand trebuie sa traga mai tare si o accelerez putin mai tare (sau brusc) da in nas... de zici ca e inecata. Aia in service mi-au luat 65RON ca au desfacut bujiile si nici nu mi-au dat un raspuns la problema.

Ma distruge nervos masina asta.
Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi/intrebari/sugestii.

PS: Inca nu am avut timp sa schimb bujiile si filtrul de benzina nu l-am schimbat de cand am luat masina -acum 20k Km- (si nici nu stiu cand a fost ultima oara schimbat). Mai am problema cu proiectoarele si lumina de la afisaj, dar astea mai pot astepta.


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 16 Jun 2008, 11:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




verifica cablu de masa intre motor si caroserie ar fi o varianta


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 16 Jun 2008, 13:23
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




QUOTE(tuner @ 16 Jun 2008, 11:58)
verifica cablu de masa intre motor si caroserie ar fi o varianta
*



Multumesc pt reply. Si cablu ala unde il gasesc? Ar putea fi si asta o cauza plauzibila pt ca am un tampon de la motor cam uzat si s-o fi miscat si cablu ala. O sa verific.

2) Filtrul de benzina unde se afla la Scenic 1? Pot sa-l schimb singur ? Si recomanda-mi niste bujii ca lumea. Astea pe care le am acum au deja 11k Km. La cat se schimba in mod normal?

PS: @tuner: poate ai timp sa arunci un ochi la masina vineri la intalnire reno (daca se face). Ar fi prima oara cand vin smile.gif

Later edit: Aaaa acu am vazut ca esti din BV.... deci pica faza cu uitatu` la motor sad.gif

This post has been edited by bodi_ski: 16 Jun 2008, 13:35


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 16 Jun 2008, 14:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




pai intalnirea reno brasov e miercuri

cablu de masa e usor de identificat e un cablu prins de motor si caroserie

la masinile mai vechi nu are izolatie pe el astea noi nu stiu

poti incerca sa iei un fir mai gros sa il fixexi intre o parte metalica de la motor si caroserie tot metalic sa faca contact adica mai pui un fir de masa si vezi daca mai face probleme


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 16 Jun 2008, 14:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




Eu sunt din Bucuresti... d-aia am zis de vineri (atunci am inteles ca sunt intalnirile in Bucuresti). O sa incerc sa fac masa cu alt cablu si revin cu detalii. Sper sa fie ceva minor, nu injector sau pompa benzina...

Later edit:
PS: Acu` mi-am adus aminte... (nu cred ca am precizat, scuze)... cu motorul rece merge ok cateva minute dupa care incepe incet, incet sa dea un fel de 'rateuri' la relanti, ca am toba intermediara cam sparta si se aude mai puternic zgomotul. E ca si cum din cand in cand, random, un cilindru nu face explozia corect. Nu stiu daca de fiecare data e acelasi cilindru, sau se schimba... dar cred ca e acelasi cilindru care nu face aprindere. Ii schimb maine bujiile (nu vreau sa ma gandesc la alte pb mai grave deocamdata sad.gif ), DENSO or fi bune ?

This post has been edited by bodi_ski: 16 Jun 2008, 15:01


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 24 Jun 2008, 10:55
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




Si-a revenit fara sa-i fac nimic. O fi fost de la benzina...desi am mai bagat de la alte benzinarii si tot asa facea. Ciudat.


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 12:00
Dacia