Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

nelamuriri, discounturi

edy72
post 28 Apr 2008, 15:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 14 December 07




Nu inteleg care sunt toate discounturile practicate de RRO,daca pt. modele 2007 ai alt discount decit pt cele 2008 sau lansate in fabricatie , care este discuntul pt modele mai vechi de 6 luni ? Si foarte important si urgent pentru mine ce inseamna discuontul pt auto din show-room si la cit se ridica si cu cine se negociaza (dealer sau RRO ). Cit de mult poti sa soliciti bonificatii ( ca valoare si numar ) pt. un auto luat in leasing. Si o curiozitate personala : de ce a-ti luat scenic si nu alt model (sedan ,estate,hatch). Si pentru cine are : se merita plafon vitrat sau trapa fata de pavilion normal? Multumesc ca a-ti avut rabdare sa cititi si astept cu incredere raspunsurile.


--------------------
confidential confidential 2005 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 29 Apr 2008, 17:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Nu conteaza ca e luat in leasing, rate sau cu banii jos, RRO primeste toti banii pe masina de la societatea de leasing sau alt finantator, altfel nu da masina.
Ce ofera RRO:
- exista odata promotiile xxx EUR, pentru toate echiparile sau nu, depinde de la caz la caz
- apoi discount, care se aplica la masinile aflate deja in stoc, adica importurile curente, masinile sunt in parcul RRO si dealerii au acces la o baza de date cu ce masini sunt si la preturi.
Ce ofera dealer-ul:
- revizii gratuite
- fel si fel de accesorii, de obicei presuri, alarme, senzori de parcare, GPS (nu din ala de fabrica), etc
- numerele provizorii
- depinde de dealer cat de mare e sau cat de nou e in piata
Acum masinile care sunt expuse nu stau in vitrina pana se schimba modelul, ele se improspateaza la un anumit interval (asta nu stiu sa zic cat) cu cat e mai de demult in vitrina discountul la masina respectiva este mai mare, ca sa urcat mult lume in ea, mie la Ford mi-au oferit un discount suplimetar de 400 EUR ca masina a fost expusa, fara sa ma targuiesc cu ei prea mult, la o masina expusa poti sa mai tragi de pret mai ales daca are si mici "imperfectiuni". In general masina expusa este proprietatea dealerului sau macar in custodia lui, aici cineva care e in bransa poate lamuri mai bine aspectul.
Eu am primit asa in plus de la dealer (IPSO): numere, presuri, alarma si prima revizie gratuita, masina era in promotie + ca era pe stoc, am luat-o la cel mai bun pret zic eu.

Acum eu am les Scenic pentru ca:
- am aproape 1.90 si ceva XXX kg, iar in toate masinile care imi placeau si se incadrau in buget cel care statea in spatele soferului nu putea fi decat un copil sau nimeni.
- este o masina scurta cat un hatchback dar cu un portbagaj mult mai mare, ideal pentru familie
- scaunele spate se rabateaza individual si se pot scoate tot individual, asa am putut merge 3 persoane si o masina de spalat smile.gif
- consuma bine sau f bine
Ce imi pare rau ca nu am:
- a 6-a, ca nu era pe atunci ca optionala la motorizarea 1.5 dci
- clima automata, mai mult sau mai putin, a trebuit sa ma incadrez intr-o rata exacta la leasing si am preferat 105CP in loc de clima automata
Minusuri:
- pot sa iti spun ca din cauza formei nu e foarte stabila in curbele mai stranse abordate mai tare, nu stiu cum se comparta cele cu ESP
- piesele specifice nu sunt in stoc, da cele mai multe piese sunt la fel ca cele de Megane
Eu o cataloghez ca o masina de oras foarte potrivita pentru o familie de 4 membrii

Plafonul vitrat e cool, la trape sunt ceva probleme din cauza prafului care se acumuleaza in sine.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy72
post 30 Apr 2008, 05:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 14 December 07




Multumesc pentru lamuriri.


--------------------
confidential confidential 2005 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigRic
post 24 May 2008, 12:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 May 08




Salut. Este prima data cand intru pe forum si am vazut intrebarea ta. Pot sa-ti spun ca pentru un Scenic II Dinamique 1.6 110 CP, full fara piele si CV 6+1, produs in 14.10.07. si achizitionat in 23.04.08 la 0 KM, RRO mi-a facut o reducere comerciala de 2000 EUR, prin dealerul AMG. Bucuresti ohmy.gif


--------------------
Renault Scenic 2008 / II - B-84-BCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:07
Dacia