Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

DACIA 1310 TLX din '89, imbunatatiri, reparatii, etc

STORMTROOPER
post 6 Aug 2010, 20:12
Post #331


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Stimate "membru cu plete" te felicit pentru ceea ce incerci sa faci, iar in ceea ce priveste "tablagii" mare grija la cine iti duci masina sa nu patesti ce am patit si eu, ca numai eu stiu cit am patimit dupa vopsitorie.Asadar daca nu ai bani, momentan nu te baga in asa ceva. Mai stai o perioada, poate se calmeaza apele, faci rost de bani, si ce e mai important sa gasesti niste oameni care sa stie ce sa faca, sa se priceapa, cineva cunoscut si de incredere.In rest succes in continuare.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 6 Aug 2010, 20:25
Post #332


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




oameni de incredere sunt, numai bani sa fie, si sa vrea sa imi faca rabla rolleyes.gif . PE vremuri cand se ocupau doar de Dacii obisnuiau sa construiasca destul de des plafoane noi pentru dacii rasturnate si nici macar nu se vedeau diferentele. Eu am ramas socat de cum lucreaza tipii si ce le iese din maini

This post has been edited by kog: 6 Aug 2010, 20:25


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 6 Aug 2010, 22:42
Post #333


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




spor la treaba...cu vopsitul e cam "belita" treaba si la mine...o fac acasa !!!


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 7 Aug 2010, 00:10
Post #334


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




QUOTE(sobolan @ 5 Aug 2010, 23:13)
stiu...am si eu de connex dry.gif ...macar e buna si nu e cariata,ca sta ca dracu' asta e....

cutia de viteze....imi aminteste multe,cat m-am batut eu cu a mea....
ai mare grija la cele 3 bolturi de fixare la capac....daca dai jos blestemata aia de flansa de sub tr5 vezi ca e prinsa in 3 suruburi de 7 si cand la desfiletezi ai ocazia sa vezi cum ies suruburile de acolo cu tot cu filetul de aluminiu de la carcasa sad.gif ...tampitii aia in uzina le fixeaza cu o pasta de blocare,aluminiul imbatraneste in timp si uite si efectul....asa am patit eu,noroc ca am prins-o in doua in loc de 3 si fara cele 3 bolturi dintre flansa si capac....acum nu ma mai mir ca avea o mare mobilitate la capac...de aia si curgea un litru la cateva zile....pacat de ea ca fugea cu 110 la 3000 in a5a...si tragea zdravan....
asta care o am acum 365-22(care o ai si tu) e o panarama de cutie....a3a e prea scurta,a4a e prea lunga(se simte trecerea),a 5a e scurta(economizor)....de mers,merge impecabil,fara greseala dar tot imi pare rau de aia veche(365-37-o minune tehnologica la dacia,era o cutie bine gandita,rapoartele erau perfecte)....prost am fost ca am lasat-o acolo....la 3000 in a5a am 90 si pe GPS si pe bord sleep.gif
daca tot umbli in ea schimba-i si pinioanele de a5a...pune-i de nova,intreaba-l pe Muttley mai multe sau pe Diaconuliviu(mentorul meu la cutia de viteze biggrin.gif ,fara el n-o faceam)....iti trebuie o cheie fixa de 36(parca) polizata(subtiata) la piulitele de la trenuri...ma uit maine la ea si iti zic exact....
furcile alea arata bine,nu te lega de ele...vad ca au canalul aproape bun-bun...odata se incarca uzura aia din canale la sudura apoi polizor etc......asta imi aminteste de cutiile de camion Raba AK6..alea cu 6 viteze,mi-au mancat zilele camioanele alea vreo 2 ani si deabia terminasem si eu facultatea si eram un biet inginer mecanic....
SPOR LA TREABA !!!
*




beleste oki mai bine,.ce a ramas pe filetu suruburilor.nu e aluminiu, e ceva gen Helicoil,...adica filet facut la cota de reparatie,... nici proiectantii nu cred ca se asteptau sa tina masina 20 de ani,..sa umbli de 5 ori intr-o cv.. .. oricum solutie de tot rahatu...adica sa faca toate fieltele in aluminiu cu helicoil.


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Aug 2010, 00:28
Post #335


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




mai prietene eu zic sa citesti atent ce scriu...
pai eu nu am umblat de 5 ori in ea(odata si bine radmasa.gif )...CV avea cam 9 ani la momentul respectiv si cu sigiliul aferent...si nu cred sa fie ceva gen heli-coil acolo,asta ar fi sf curat....acolo era filet bine facut si surub+saiba plata infiletata acolo cu pasta de blocare pe surub...s-a vazut ceva colorat pe surub ca o vopsea...
intradevar e risc acolo: daca se desface flansa aia risti sa rupi capacul si apoi alta belea si daca pui saiba grover exista riscul sa plesneasca filetul la strangere(arcul ala al saibei face treaba)...cazul ideal surub+saiba plata crenelata...ei au pus molycote sau ceva de genul...deci imi mentin ideea...tampiti si mare pacat de CV aia 365-37 !!! cea mai tare cv de dacie !!!

This post has been edited by sobolan: 7 Aug 2010, 00:42


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 8 Aug 2010, 01:23
Post #336


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




unele filete ,nu iesau din prima,.deh aluminiu mai bun mai prost,.. daia se apela la cote de reparatie a filetelor, cu "helicoil", alta varianta care ar fi fost? din moment ce am gasit la 2/3 cv..acelasi lucru...


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 Aug 2010, 11:47
Post #337


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




inseamna ca nu-s tampiti...sunt idioti.... radmasa.gif ...bataie de joc....ma uitam deunazi la o dacie 1300 de prin 70 si ceva(de fapt era r12 TS)...ce antifonare avea din fabrica,ce fel era tabla pe ea,fara rugina si mai avea si geamuri atermice....mai mergea 10 ani fara interventii,deci ce a fost dacia si la ce s-a ajuns dupa 90 pana prin 2003....si cate n-ar fi de zis....

ON : se putea rezolva cu un filet majorat la fi8 si facut prezon jumate la fi8 si jumate la fi7 cu piulita la flansa....metode erau dar de ce naiba sa mai ma zbat sa repar greseala tehnologica a fabricii asa ca am mai tinut-o un pic si am pus alta.....si ce aluminiu e asta care se crapa asa urat pe masura ce imbatraneste ?e prost in compozitia chimica,ce naiba ???

This post has been edited by sobolan: 8 Aug 2010, 11:49


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 8 Aug 2010, 12:45
Post #338


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




imbatraneste, la fel ca si cauciucul lasat la soare


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 8 Aug 2010, 13:44
Post #339


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




La tara lumea pune saci de rafie peste cauciucu` de la caruta ca sa nu se crape de la soare si lumea nu rade! La oras de ce rade lumea cand imi pun eu placaje la roata de masina? Ce cauciucu` montat pe o janta montata pe o fuzeta de masina nu imbatraneste? Nu inteleg de ce ironizeaza lumea obiceiul asta. Poate eu n-am bani sa platesc 4 milioane pe luna chirie pentru garaj (ca atata costa in zona mea), si vreau sa-mi protejez cumva investitia.
Scuze @kog, dar nu m-am putut abtine.

This post has been edited by Filip: 8 Aug 2010, 13:46


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 8 Aug 2010, 14:27
Post #340


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




la cat circuli tu sunt sanse mari sa crape cauciucurile daca nu sunt protejate. Asta inainte sa fii nevoit sa le schimbi din cauza uzurii.


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Aug 2010, 14:47
Post #341


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cauciucul imbatraneste de la oxigen si fotoni, adica lumina, nu neaparat de la soare, deci pilife, tre sa le tii in vid si la intuneric happy.gif am vazut la teleshoping niste pungi mari in care pui boarfe si le videzi cu aspiratoru, cred ca intra si cauciucurile in ele.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 9 Aug 2010, 13:48
Post #342


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




astazi am inlocuit si patina de mers inapoi. Acum intra perfect in toate vitezele wub.gif .

am completat povestea ambreiajului si iata sirul evenimentelor: furca rupta si sudata putin carn posibil sa fi avut vreun rol, dar zic eu destul de mic. Problema a venit de la arcul care tine rulmentul pe furca. Undeva, candva o parte a arcului a iesit si furca a inceput sa preseze rulmentul carn pe placa (ambreiajul se apasa putin mai usor); totusi situatia nu era inca foarte grava petru ca rulmentul glisa pe bucsa aia lunga presata in carcasa de ambreiaj. Fiind supusa la ceva presiune din partea rulmentului la care se adauga vibratii, etc. in timp a iesit din locasul ei jucand libera pe priza cutiei asa ca rulmentul era si el liber sa atace placa unde vroia muschii lui. Normal ca prindea stramb si se bloca, uzura fiind vizibila atat pe carcasa lui cat si pe placa de presiune. Daca mai continuam sa merg asa in scurt timp ar fi cedat "razele" soarelui de la placa si as fi ramas in drum unsure.gif . Cam asta a fost sirul evenimentelor.

Efectul defectiunii? Montat kit ambreiaj luk deci am scapat de ambreiaj o buna perioada, am schimbat "senzorul" spart de la kilometraj daca tot a fost data jos cutia, am remediat cateva scurgeri de ulei si am inlocuit T90-ul cu ulei Mobil de calitate, timoneria fiind si ea in stare proasta a fost inlocuita complet. Pe langa asta am rezolvat niste mici probleme la pivotii superiori. Am mai si invatat cate ceva despre mecanica de dacie, am mai socializat pe forum. Desi am avut parte de mult stres din cauza rablei intr-un final am avut de castigat atat eu cat si ea wub.gif .

Am terminat si cu amanarile la electrician. Saptamana asta daca nu intervine ceva merg sa imi rezolv farurile. Si ce e mai calumea e ca ma lasa sa stau cat lucreaza si imi mai explica una alta happy.gif .

This post has been edited by kog: 10 Aug 2010, 00:45


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 12 Aug 2010, 11:43
Post #343


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




tocmai m-am intors de la electrician. Nu a durat mai mult de 10 minute pana si-a dat seama de probleme. La farul din dreapta erau inversate doua fire, farul primea masa prin faza scurta. Dupa inversarea lor luminile merg perfect, pot sa dau flash relaxat wub.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 12 Aug 2010, 12:03
Post #344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




kog bag de seama ca esti 0 la capitolul instalatie electrica la Dacia ... daca nu ti-ai putut da seama ca 2 fire sunt inversate intre ele radmasa.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 12 Aug 2010, 12:16
Post #345


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




nu aveam ce sa imi dau seama. Instalatia functiona perfect inafara de faza lunga care se stingea tarziu, dar dupa ce se incalzea mergea bine si aia. Chiar nu mi-a trecut prin cap ca cineva a putut umbla la firele alea. Recunosc, la asta chiar nu m-a gandit, a inceput sa mearga aiurea dintr-o data fara ca cineva sa umble in faruri

This post has been edited by kog: 12 Aug 2010, 12:26


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Aug 2010, 12:26
Post #346


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Felicitari pentru reconditionarea cutiei de viteze. Ai putea sa ma scoti la o tura mica cand mai trec prin Lipova tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 12 Aug 2010, 14:19
Post #347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Eu nu m-as fi bagat nici de nebun sa repar cutia de viteze la cat este de munca... M-am dus cand am avut nevoie la remat si am luat una cu 100 lei acum cativa ani ... Face ea zgomot intr-a IV-a dar asta e , nu prea pierde ulei , bag de 2 ori pe an , nu sare din marsarier ca cea originala din 1984 smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Aug 2010, 19:41
Post #348


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Dar la fire te bagi ? tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 12 Aug 2010, 20:00
Post #349


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(om_bland @ 12 Aug 2010, 14:19)
Eu nu m-as fi bagat nici de nebun sa repar cutia de viteze la cat este de munca... M-am dus cand am avut nevoie la remat si    am luat una cu 100 lei acum cativa ani ... Face ea zgomot intr-a IV-a dar asta e , nu prea pierde ulei , bag de 2 ori pe an , nu sare din marsarier ca cea originala din 1984  smile.gif
*


daca nu pierde ulei de ce completezi de doua ori pe an? Eu pierd ulei si completez odata pe an


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 13 Aug 2010, 09:44
Post #350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Am specificat : < nu prea> tongue.gif , pierde si ea ca orice dacie biggrin.gif , dar ma pot mandrii ca nu bag ulei pe fiecare luna sau la 3 luni wink.gif

13 Aug 2010, 09:46:
dr_mKe la capitolul instalatie electrica sunt 0 . Stiu doar sa schimb becuri far , pozitie , semnalizari becurile la bord modelele vechi fara a fi nevoit sa desfac minunatii ca pe la daciile din 98-2004 cu bord Cn4 mare

This post has been edited by om_bland: 13 Aug 2010, 09:46


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 16 Aug 2010, 17:48
Post #351


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




azi am încheiat problemele la farul drept. Nu il puteam regla deloc sa lumineze omenește, orice i-as fi făcut el continua sa caute rame undeva la 2 metri în fata mașinii. Dupa ce am inspectat problema atent am văzut ca el avea puse 3 șuruburi din totalul de 6 si nu era prins intr-o clema ce ținea suportul cu farurile. Dupa ce am pus toate șuruburile si am strâns/pus la loc tot ce trebuie, inclusiv reglajul înălțimii naughty1.gif farul luminează ok. Mai rămâne sa merg pe un teren drept sa le reglez pe amândouă ca lumea happy.gif .


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 1 Sep 2010, 13:23
Post #352


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




Saptamana trecuta am pus la locul ei bara stabilizatoare spate pentru ca la gropi imi batea in suportii de cablu de frana. Bucurie mare ca nu mai troncane. Bucurie pe dracu. Dupa vreo 50 de km de drum accidentat a sarit filetul unui surub de fixare si acu troncane partea stanga de imi vine sa ii dau foc. Pe langa astea azi dimineata am auzit un sunet de care imi era tare dor - cloncanitul lantului de distributie care bate in capac. Distributie schimbata complet acum ~3500 km. Traiasca Dacia, rugina si producatorii de piese de cenzurat cheers.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Sep 2010, 13:37
Post #353


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Dacia ti-o faci de expo si iti iei veve, mai urmareste si tu alte topicuri..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 1 Sep 2010, 13:43
Post #354


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




n-am bani de veve. Care are veve? Ce am pierdut? Am fost cateva zile izolat in munti si am pierdut legatura cu lumea

This post has been edited by kog: 1 Sep 2010, 13:45


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 1 Sep 2010, 15:34
Post #355


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




kog, e regula sfanta, la daciile vechi iei piese de import. Nu le gasesti - iei second - nu le gasesti - le fabrici, dar de SRL nu iei niciodata.
Distributia-ti bate probabil pt ca arcul intinzatorului e din sfoara de rufe. Cand ai schimbat-o trebuia sa fi pastrat arcul intinzatorului vechi.

Daca iti permiti, sunt intinzatoare Febi la piese import, aprox 1 mil costa.
Lant sa nu care cumva sa iei Sachs din magazinele obisnuite, sunt facaturi. Gasesti la piese import tot Febi.
Pentru pinioane, vezi lista din topicul lipicios de la piese CLT sau cauta in dezmembrari de auto straine, pe motoare de renault de 1.4.

PS: aripi fata ia din dezmembrari, cauti, insisti, pana gasesti.

This post has been edited by Muttley: 1 Sep 2010, 15:35


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 1 Sep 2010, 15:41
Post #356


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




import, import, da 3000 de kilometri? Si mai ziceam de cineva ca se bucura de un capac de pompa de apa ca avea 5000 si mergea inca


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Sep 2010, 15:54
Post #357


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Eu am cautat toate magazinele din judet sa iau distributie de uzina, acum 3 ani, lant de la unul, pion mare de al altul, si pinion mic cu greu ratacit pe un raft de al treilea magazin, intinzator nu am gasit decat de SRL, si l-am refolosit pe cel vechi cu totul. LA piese import nu-ti fa sperante, o sa te vanture urgent daca aud de Dacie, nici nu se obosesc sa se uite in catalog.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 2 Sep 2010, 12:44
Post #358


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




Azi m-a reocupat de bara stabilizatoare. Am avut ceva de cautat suruburi pentru ca cele vechi erau praf, fara filet si ruginite. Bineinteles ca bara nu a putut fi montata corect pana nu a auzit un "dumnezeul si soarele matii de masina" La un moment dat ma gandeam "pentru ce sa imprumut o tubulara de 13 ca oricum ii dau foc". Pana la urma problema e rezolvata, dar dacia nedorind sa ramana cu o problema in minus se pare ca servofrana scapa presiune pe undeva. Incep sa ma cam satur. mad.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Sep 2010, 12:52
Post #359


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




io cred ca esti tu prea pretentios sleep.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 2 Sep 2010, 12:59
Post #360


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Nu-L mai mania si gata. biggrin.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 09:39
Dacia