Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Renault Megane 1, Imi baga uleiul in apa

ov_vieri
post 8 Jan 2010, 22:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 January 10




Salutare!
Am si eu o mare problema...dar sa o iau pe rand: (va rog sa nu va suparati sau enervati pe mine pentru ca nu am un vocabular adecvat, dar nu am prea multe cunostinte despre masini)
- acum cam o luna cand am ridicat capota (nu fac lucrul asta prea des din pacate) am vazut ca pierdusem ulei pe undeva din zona de unde este filtrul de ulei picurase ulei...am fost cu ea la service, mi-au strans chiulasa, mi-au spalat motorul si am crezut ca s-a rezolvat totul
-acum vreo 2 saptamani am vazut sub masina un lichid maro...am deschis capota si daduse afara din vasul de antigel, dar era antigel cu ulei...imi bagase uleiul in antigel, se marise volumul si daduse pe afara...am fost din nou cu ea la service, au zis ca e garnitura de chiulasa arsa...mi-au inlocuit-o...o gramada de bani...pompa de apa, garnitura, ulei, antigel + manopera. Am mers cu ea vreo 100 km, iar apoi cand am verificat vasul cu antigel era iar plin cu ulei.
-am fost din nou cu ea la service, mi-au schimbat iar garnitura si mi-au "planeificat" (cred ca am zis bine) chiulasa...alti bani alta distractie
-dupa vreo 100 km cand am verificat iar...surpriza...bagase iar uleiul in antigel si acum de vreo saptamana stau cu ea in curte ca la service n-am mai dus-o, iar la reprezentanta la renault se gaseste greu un loc liber. De fiecare data cand desfaceam vasul de antigel bolborosea si dadea pe afara, facea presiune.
Poate sa ma ajute cineva cu un sfat, i-as fi recunoscator!
Multumesc anticipat!

This post has been edited by cj98czh: 8 Nov 2010, 10:18


--------------------
Renault Megane 1 2000 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 9 Jan 2010, 13:38
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




desface-ai capacul la vasu de expansiune cind era mot cald ca daca da atunci e normal sa faca bolboci ca e un circuit sub presiune. iar la chiestia cu planeitatea chiulasei esti sigur ca sa efectuat CORECT si sa schimbat garnitura , daca da atunci eu nu vad decit o singura problema bloc mot fisurat . pt ca altfel cele doua circuite ulei si apa nu au de ce sa se intilneasca decit daca garnitura e arsa sau blocul mot e fisurat in zona prezoanelor ce string chiulasa . Zic si io nu dau cu paru ....

9 Jan 2010, 13:39:
aaa uitasem .....presiune la ulei exista si se afla in parametri normali ???

This post has been edited by lary2201: 9 Jan 2010, 13:39


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cireapd
post 9 Jan 2010, 19:28
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 22 November 08




si la un preieten de al meu ii intra ulei in apa si e mecanic daca gasiti vreun raspuns dati mi de veste , eu l am ajutat cu chiuloasa la costat 450 lei (verificat ,planat , schimbat tot in ea) manopera si tot degeaba , el are un clio II pe benzina 1,4 ,eu cred sa fie de la racitor,uitate daca a ta are sau dami datele exacte ale masini

9 Jan 2010, 19:31:
daca scrie renault afara pe gard aia nu inseamna ca se si pricep,
sa nu cumva sa fii fost tras pe sfoara,si aprop0 tu ai garantia manoperei,
le spui sa ti faca masina si nu le datorezi nimic, ei sunt "medici "nu tu
n au decat sa invete

This post has been edited by cireapd: 9 Jan 2010, 19:31


--------------------
RENAULT LAGUNA 2001 II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 11 Jan 2010, 19:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




QUOTE(cireapd @ 9 Jan 2010, 19:28)
daca scrie renault afara pe gard aia nu inseamna ca se si pricep,
sa nu cumva sa fii fost tras pe sfoara,si aprop0  tu ai garantia manoperei,
le spui sa  ti faca masina si nu le datorezi nimic, ei sunt "medici "nu tu
n au decat sa invete
*



Corect !


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gxg61
post 4 Feb 2010, 22:31
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 29 December 09




eu as paria pe chiulasa fisurata. Nu mai schimba degeaba garnituri.Trebuia sa te opresti dupa prima schimbare. d, Daca am dreptate , trebuie alta noua ca de la sh. nu sti ce iei
corect chiulasa nu chiuloasa dry.gif
ps. Nu stiu care-i treaba cu racitorul despre care se face vorbire ,dar poate fi luat in calcul daca exista asa ceva

This post has been edited by gxg61: 4 Feb 2010, 22:41


--------------------
renault megane 2006 LMR2 - CT 08 XHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 5 Feb 2010, 08:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Am patit ceva asemanator la Tico si a fost de la dopurile de tabla din chiulasa, despre care unii spun ca sunt pentru protectia anti inghet iar altii spon ca sunt pontru astuparea gaurilor tehnologice. La Tico erau exact sub axa cu camesi se vad doar daca se scoate uleiul de acolo. Nu stiu unde se afla la Megane, dar merita incercat. Eu pe alea le-am "sigilat" cu Poxilina si nu au mai fost probleme, asta dupa ce mi-a distrus un vibrochen ce a trebuit rectificat, un set de segmenti si 3 garnituri schimbate, 3 schimburi de ulei si antigel, de ajunsesem la disperare.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Feb 2010, 10:52
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca planeitatea s-a facut ok, garnitura de chiuloasa pusa bine si stransa cum da manualul.... nu ramane decat chiuloasa fisurata.... cum spune si colegul gxg61


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 1 Nov 2010, 13:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




aceiasi problema o am si eu. Am gasit putin ulei in vasul de expansiune al antigelului. Am vorbit la telefon cu mecanicul meu, iar acesta mi-a zis ca sunt 2 optiuni. Una garnitura de chiuloasa si cealalta nu stiu ce semering(care mi-a zis ca este si mai ieftin si mai usor de schimbat). Eu ce am gasit pana acum pe forum este numai despre garnitura de chiuloasa. Oricum sambata viitoare vreau sa schimb distributia si tot ce e pe langa(pompa apa, antigel). Eu ajung abia sambata viitoare la mecanic (atunci cand schimb si distributia).


Precizez ca am mai avut problema asta acum vreo 2 luni, dar am spalat vasul de expansiune si pana azi de dimineata nu am mai gasit ulei.

This post has been edited by Vallybz: 1 Nov 2010, 13:39


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Nov 2010, 14:22
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sper sa nu fi garnitura de chiuloasa ... oricum daca ai nenorocul sa fie piscata iti recomanda sa gasesti un mester care se pricepe la chiuloasa si sa-si schimbe semeringurile de supapa, sa curete scaunele si sa-i verifice planeitatea ... este pacat dupa ce pui garnitura noua sa inceapa vreo problema de acolo ....

Oricum eu zic sa vezi problema inainte de aschimba distributia ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 1 Nov 2010, 14:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




pai de aia imi este si mie...sa nu schimb distributia, si pe urma sa mai schimb odata antigel, ulei si alta curea. Mie imi schimba un prieten care este mecanic la reno de o grmada de ani. Mi-a zis ca cel mai probabil e garnitura. Macar sa dau acum banii pe garnitura si pe urma sa fie bine.


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoica_bogdan
post 1 Nov 2010, 18:47
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 October 10




va salut, problema mea este acea "teava" daca pot sa ii zic asa din metal in care intra joja de ulei, joja de ulei intra intrun corp format din plasticul in care se insurubeaza si o teava prinsa de acel plastic cu 2 surupuri care intra in blocul motor, "cine stie, cunoaste"!!! Problema e ca acea teava s-a cam tocit si nu mai sta fixata bine acolo datorita uzurii, stie cineva de unde as putea lua cea "teava" , cum ii zice si cat m-ar costa? va multumesc anticipat!!!


--------------------
renault megane 1 2000 - DB-03-WCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 2 Nov 2010, 14:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Mai mult ca sigur este garnitura de chiuloasa, se poate si de la schimbatorul de caldura sa fie, dar faptul ca bolboroseste aer in vasul de expasiune arata ca este garnitura de chiuloasa.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 2 Nov 2010, 14:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




acum am venit de la service de la reno pantelimon, iar mecanicii de acolo mi-au zis sa o las asa .... hm....nu stiu ce sa mai zic. Astept sa mai vad inca o parere de la mecanicul meu, care acum 2 luni mi-a zis si el sa o las asa. Si mi-au mai zis ca la acest tip de motor nu are cum sa fie din schimbatorul de caldura, treaba asta fiid doar la megane 2.

ps:am uitat sa precizez ca nici ieri, nici azi nu am mai gasit deloc ulei. Apa(antigel nu prea mai este:) ) era f.curata. Ca si la service m-au intrebat aia ce ulei vad eu acolo.
@ligrivis
nu bolboresete deloc in vas apa.....daca bolborosea chiar era o problema f grava.

This post has been edited by Vallybz: 2 Nov 2010, 15:40


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoica_bogdan
post 2 Nov 2010, 16:25
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 October 10




va salut, problema mea este acea "teava" daca pot sa ii zic asa din metal in care intra joja de ulei, joja de ulei intra intrun corp format din plasticul in care se insurubeaza si o teava prinsa de acel plastic cu 2 surupuri care intra in blocul motor, "cine stie, cunoaste"!!! Problema e ca acea teava s-a cam tocit si nu mai sta fixata bine acolo datorita uzurii, stie cineva de unde as putea lua cea "teava" , cum ii zice si cat m-ar costa? va multumesc anticipat!!!
in speranta ca imi va raspunde un cunoscator, va multumesc anticipat!!!


--------------------
renault megane 1 2000 - DB-03-WCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greeneyes85
post 2 Nov 2010, 17:01
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 193
Joined: 27 February 09
From: Bucuresti




@Vallybz: Unde ai fost in Pantelimon, la Auto Marcus? Vezi ca pe acolo umbla multe minti luminate. In caz ca mai ajungi acolo intreaba de Roman sau de Maier. Restul vorbesc mult si fac putin.


--------------------
Renault Megane Classic 2002/1.9 dCi - B-47-HKF
Daca prostia ar fi durut vindeam aspirine la colt de strada
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 2 Nov 2010, 17:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




la auto marcus am fost. erau vreo 2 mecanici care s-au uitat la ea, unu blondut pe la vreo 35 de ani si celalalt mai batran(~45 de ani) brunet si grizonat. Nu stiu cum ii cheama ca am fost cu directorul de parc auto de la mine de la servici, care ii cunoaste pe aia pe acolo. ca repara masinile de la noi pe acolo.


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulBrasov
post 3 Nov 2010, 17:29
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 November 10




Aceeasi problema am avut-o si eu. Dupa ce am schimbat garnitura de chiulasa si am facut rectificarea ( evident ca a trebuit sa schimb si distributia pentru ca era plina de ulei si ceva simering ...) nu am mai avut probleme. so.... cam asta e .


--------------------
Renault Megane 1997 - BV12AXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djgarcea
post 5 Nov 2010, 01:33
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 20 February 10




Aceasta problema am avut-o si eu numa k am fost rapid stiam problema si am rezolvat-o fara alti bani. se datoreaza defectarii termostatului. El se blocheaza deobicei pe inchis, lichidul de racire fierbe in motor, motorul fiind fierbinte deterioreaza garnitura de chiuloasa si asa se ajunge la problema voastra.


Cand temperatura apei sare de 95 grade e clar k s-a defectat termostatul.



--------------------
Renault Laguna 2 2001 1.9 dci dinamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 5 Nov 2010, 10:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




nu urca deloc temperatura peste jumatate(+o jumatate de linie)


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Nov 2010, 16:18
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




liviurugby - butonul REPORT nu este pt. a adauga un post ... ci pt. a atentiona un moderator de o nerespectare a regulamentului .... pt. posturi noi se apasa ADD Reply .... chiar si asa ... prima data cautam frumos cu functia SEARCH si vedem daca subiectul a mai fost sau nu discutat .... citeste bine Regulamentul si regulile de postare ... in plus ... incearca sa scrii romaneste fara IRC si cu fraze coerente ... am citit de 3 ori reportul tau pana sa-mi dau seama ce saracie vrei sa spui tu acolo ...

This post has been edited by cj98czh: 23 Nov 2010, 16:20


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:37
Dacia