Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bara de torsiune rupta, Megane 1, toate motorizarile, Solutii, reparatii

danezu09
post 23 Aug 2013, 19:00
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 21 August 13
From: Pitesti




O sa ma duc maine la un mecanic sa vad care este problema.. asta mi-ar mai trebuii momentan, mai am taxa de achitat, RAR, de abia am facut revizia generala ulei motor, cutie, filtre, etc , urmeaza distributia dupa inmatriculare..


--------------------
Ford Fiesta MK6 Comfort 1.4 TdCi 70CP 2005
" Inteligenta atrage Inteligenta "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danezu09
post 28 Aug 2013, 18:28
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 21 August 13
From: Pitesti




Am aflat care era problema cu trosnitul pe spate.. telescoapele sunt cam moi, cel de pe drepta tine mai putin decat cel de pe stanga... bucsile de la punte, bucsa de la bara de torsiune sunt foarte ok.


--------------------
Ford Fiesta MK6 Comfort 1.4 TdCi 70CP 2005
" Inteligenta atrage Inteligenta "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 29 Aug 2013, 19:20
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




Am rezolvat problema prin înlocuirea cu o punte de sedan care era în stare destul de bună și avea pe ea și tamburii ok (așa cum a zis și @espacern sunt diferiți de cei de la break). Aveau la dezmembrări și una de scenic dar era într-o stare destul de proastă.
Ca primă impresie, mașina este o idee mai lăsată și destul de rigidă la apăsare (dacă mă apăs pe portbagaj cu cele 70 kg ale mele aproape că nici nu se cunoaște).
Mi se pare că a trebuit făcută o mică adaptare la prinderea amortizoarelor ca să se potrivească cele de pe mașină, în rest nu au fost probleme.


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 30 Jan 2014, 14:42
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




De ceva vreme a inceput sa imi bata si mie ceva pe spate cand trec peste o groapa sau traversez perpendicular o linie de tramvai, adica denivelari cu margini drepte, daca trec print-o denivelare mai mare si cu marginile rotunjite nu se aude nimic. Zgomotele sunt mai accentuate cand masina este rece si scad foarte mult spre insesizabil dupa ceva kilometrii parcursi. Se aud mai tare cu masina goala decat daca am 100 kg in protbagaj si nu reusesc sa imi dau seama daca se aud din stanga sau dreapta. Sa fie ceva cauciucaraie ( bucse) imbatranite care au devenit foarte rigide cand sunt reci? Cu lanterna pe sub masina nu se prea vede nimic imbatranit.


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 30 Jan 2014, 15:20
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Controleaza amortizoarele, in prima faza...


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 30 Jan 2014, 15:52
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




test de amortizoare, sau prinderile lor de punte si caroserie?


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Jan 2014, 16:25
Post #97


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Si una si alta.....ca se poate rupe cupola de sus fara sa se vada.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 31 Jan 2014, 10:34
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




ok, multam de sfaturi cum se mai topeste zapada o ridic pe cric si verific, iar apoi o bag pe stand


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexNIT
post 8 Feb 2014, 08:13
Post #99


16v Inside


Group: Members
Posts: 318
Joined: 8 April 12
From: Dej/Cluj-Napoca




Salut baieti , trebuie sa cumpar filtre , ulei , bucse la masina si vreau sa va intreb ce ar putea cauza faptul ca atunci cand nu e nimeni in masina , intre rotile din spate si caroserie abia intra 2 degete iar in fata poti baga si o palma ...iar cand sunt 2-3 oameni in masina sta asa jos de zici ca sunt cu bagajele si tot intr-un concediu ...care ar putea fi cauza ?


--------------------
Renault Megane 1.2 1999 1.6 16v Grandtour - RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dezrosiori
post 9 Feb 2014, 11:31
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 21 April 13




Alex ceva asemanator am avut si eu si era rupta o bara de torsiune, nu am dat mare importanta si s-a rupt si cealalta , costul schimbarii barelor de torsiune se ridica la 3000 lei, nefiind pe stoc in romania, asa ca am luat punte de la dezmembrari la 300 lei.


--------------------
renault Megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 9 Feb 2014, 13:08
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Posibil sa fie vreo bara de torsiune rupta.
De cand ai problema asta?
La hatchback-uri puntea spate este reglabila pe inaltime, poate asa ai luat-o.
Oricum, cel mai probabil este vreo bara rupta.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Feb 2014, 15:53
Post #102


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(BigDaddyAdy @ 9 Feb 2014, 14:08)
La hatchback-uri puntea spate este reglabila pe inaltime

La toate masinile se poate "inalta" dar asta nu inseamna ca este reglabila.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dezrosiori
post 9 Feb 2014, 19:45
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 21 April 13




asta cu inaltatul la barele de torsiune se poate face numai daca le scoti si se lasa mai jos bascula, dar sansele sa mai scoti barele dupa atata vreme sunt destul de mici, iar daca reusesti se vor rupe destul de repede


--------------------
renault Megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexNIT
post 9 Feb 2014, 22:20
Post #104


16v Inside


Group: Members
Posts: 318
Joined: 8 April 12
From: Dej/Cluj-Napoca




eu ma gandeam la telescoape ...in spate nu e inegalitate intre parti ..sta orizontal ..dar cand este greutate se lasa ambele la fel ...


--------------------
Renault Megane 1.2 1999 1.6 16v Grandtour - RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 9 Feb 2014, 22:30
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




asta nu exclude vreo bara rupta.
@dezrosiori sunt chiar aproape de 0. Asta era o operatiune pe care puteai sa o faci in primii 3 ani ai masinii.

Uite si procedura:
New_Bitmap_Image__2_.jpg ( Size: 124.27k ) Number of downloads: 986


This post has been edited by BigDaddyAdy: 9 Feb 2014, 22:38


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 19 Feb 2014, 10:11
Post #106


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 492
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Trebuie scoase ambele bari pentru a cobori masina sau e nevoie sa scoti doar una?


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Feb 2014, 10:21
Post #107


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trebuie scoase ambele 4 bari altfel se tensioneza inegal cele "nereglate".....si pocnes/crapa!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 6 Sep 2014, 23:08
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




Va salut.Am si eu o rugaminte.La megu meu nu am bara aceea de rigidizare de la puntea spate ,asa ca va rog , daca ma puteti ajuta cu dimensiunile ei ,distanta intre gauri , lungime , grosime .Vreau sa o fac eu , ca noua e f.scumpa , si sh sunt prea ruginite

6 Sep 2014, 23:09:
Multumesc

This post has been edited by bogdangabriel37: 6 Sep 2014, 23:09


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Sep 2014, 07:58
Post #109


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Vezi mai sus pe la #65-68 ...daca nu ti-e greu sa cauti mai mult!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdangabriel37
post 7 Sep 2014, 21:22
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 13




Buna seara . Stiu ca sa mai discutat dar am si euo intrebare :la grandtour se potriveste o punte de scenic rx4 ??? (daca si alea se rup atunci e prea de tot smile.gif. )

This post has been edited by bogdangabriel37: 7 Sep 2014, 21:23


--------------------
Renault Megane 1 GrandTour 1999 / RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Sep 2014, 21:25
Post #111


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




NU!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 12 Sep 2014, 06:53
Post #112


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




Iata ca am patit-o si eu.
Are cineva ramasa pe vre-o punte de break bara scurta din stanga? Cea marcata cu rosu? Vin, o scot, o platesc...

Studiind problema un pic, cred ca la break-uri se rup datorita constructiei puntii, pe la capatul dinspre roata al barii scurte trece constant apa. Barele mele sunt subtiate vizibil in acea zona, iar cauciucul de protectie era umflat de la rugina ramasa inauntru.

This post has been edited by undemerg: 12 Sep 2014, 06:57


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Sep 2014, 07:17
Post #113


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Gasesti pe sectiunea Bursa....trebuie doar cautat!
Verifica bine sectiunea cu caneluri ca daca a intrat rugina degeaba bagi alta bara......mai bine alta punte completa.

@+

This post has been edited by espacern: 12 Sep 2014, 07:22


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 16 Sep 2014, 07:24
Post #114


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




M-am uitat, pare ok. Varianta cu alta punte second e exclusa, cel mai probabil nu va tine mult, mi se pare clar ca problema e de la design.

Am reusit sa le gasesc in Polonia la un pret destul de bun asa ca le-am luat pe ambele scurte, cele afectate. De scos mi-a luat cateva zile de incercari, suruburi rupte si ciocane indoite, dar pana la urma am reusit.

Stie cineva care e ordinea corecta de montare ca sa fie mai usor? Eu banuiesc ca intai cele scurte cu puntea scoasa de pe masina, apoi montez puntea la loc, o tensionez si le reglez pe cele lungi care regleaza inaltimea, corect?

This post has been edited by undemerg: 17 Sep 2014, 06:10


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdaniel
post 17 Sep 2014, 14:59
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 September 14
From: Sibiu




Salutare tuturor, sunt membru nou dar intru din cand in cand sa urmaresc discutiile. Impreuna cu mai multi prieteni, suntem posesori de Scenic / Megane 1 Grandtour, toate dCi asa ca avem ceva experienta cu problemele specifice modelului (arcuri fata rupte, senzori ABS spate intrerupti, ocazional treapta a 5-a rupta sau furtunul flexibil de dupa turbo spart si alte maruntisuri neimportante).

In august cand eram in concediu cu un prieten cu 2 Megane, el a avut surpriza sa i se rupa o bara de torsiune cu pocnetul specific de lovitura in podea in spate, s-a lasat de spate si a trebuit sa mutam tot bagajul in al meu si el sa duca doar oameni si chestii usoare, DAR a tinut cealalta bara ramasa 4000 de km pana acasa. Acuma bara e demontata si pare in regula, are cod de culoare (galben, alb, albastru) Bara pereche are cod de culoare (rosu, alb albastru). Deci nu e neaparat sa se rupa imediat si cealalta (desi a patit asa cu arcurile pe fata de revelion, destul de ghinionist...).

Ca sa sumarizez situatia, puntile pe megan sunt de 3 feluri, cele cu 2 bari de torsiune de tip foarte vechi (care arata ca un tub intre bucsi), cele cu 4 bari de tip vechi (hatchback si sedan, poate unele Scenicuri, codul de culoare ar fi (galben, verde, verde) sau perechea (rosu verde, verde)) si cele cu 4 bari de tip nou (Grandtour si Scenic). Diferenta intre ultimele 2 este vizibila din lateral cand sunt montate pe masina incat la modelul vechi nu se vede bucsa de cauciuc (e ascunsa in prinderea puntii de caroserie) si la ala nou se vede pentru ca busca e presata in punte. Din cate am citit, la unii se rupe una din barile de torsiune scurte (din punte) iar la altii una din cele lungi care au exteriorul fixat in piesa care prinde puntea de masina (sa le zicem urechile puntii). La puntea de tip vechi barile de torsiune sunt mai lungi si mai subtiri spre deosebire de puntea de tip nou care le are mai scurte un pic si mai groase, deci nu se potrivesc.

Intrebarea mea inca nelamurita este daca nu cumva barile scurte de la puntea veche cu cod culoare (galben, alb) si (rosu, alb) se potrivesc la cea noua care ar mai avea culoarea albastru in plus la sfarsitul ambelor coduri. Din ce am masurat, au aceeasi lungime si aceleasi caneluri dar pana nu se incearca montarea nu pot sa zic sigur.
Si inca una, daca barile lungi de pe puntea noua de Scenic, coduri de culoare (galben, verde, albastru) si (rosu, verde, albastru) se potrivesc pe puntea de Megane Grandtour. La fel, din ce am masurat, au aceeasi lungime si aceleasi caneluri dar pana nu se incearca montarea nu pot sa zic sigur.

Si daca cineva este curios care e situatia cu barile de torsiune de Laguna sau Kangoo, cele de Laguna care le-am gasit sunt un pic mai groase dar mai lungi cu vreo 2 cm (diferenta de clasa) dar cu aceleasi caneluri cu 30 de dinti spre deosebire de cele de Kangoo care desi sunt aproape bune ca lungime si sunt parca si mai groase, au caneluri cu 31 de dinti.

Sper ca ajuta pe cineva candva treaba asta, si ca sa corectez pretul unei bari la reprezentanta, acuma au spus ca ar costa vreo 500 si ceva de ron bucata, un mai demult a scris cineva ca sunt 900...

Rog colegul de mai sus sa ne spuna cat de ieftine au fost cele din Polonia si cum a fost cu transportul...

This post has been edited by gdaniel: 18 Sep 2014, 14:34


--------------------
Renault Megane1 2001, Megane2 2005, Scenic1 2000, Twingo1 2000 - sb04
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 17 Sep 2014, 17:32
Post #116


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




M-au costat 495 lei cele 2 bare scurte inclusiv transportul prin DPD. Sunt fabricate in franta, dar nu sunt de origine. De origine se gasesc prin germania la aprox. 80 euro bucata si 20 euro transportul. Deci cam 180 euro ar fi iesit toata treaba. Pentru ca nu e masina principala, am ales varianta mai ieftina, sper sa si tina. Oricum am mai mare incredere in ceva aftermarket decat in cele originale de pe punti de 15 ani vechime. O sa pun maine si niste poze cu problema de design pe care eu o banuiesc a fi vinovata de ruginirea barelor scurte.

La reprezentanta mie mi-au cerut aprox. 650 lei pe una + 800 manopera. Asta la serus. La meridian mi-au cerut 670 pe una iar de manopera n-am mai intrebat.


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 18 Sep 2014, 08:05
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




QUOTE(fuscus @ 10 Feb 2013, 22:45)
Salut!

Am fabricat ieri o bara de toresiune care se monteaza la puntea spate din profil inchis U lat de 40 mm si gros de 20 mm.Lungimea barii am luat-o dupa cea veche (la mine a fost de 186cm) iar gaurile au fost de 14 mm diametrul pe o parte a barii iar pe cealata de 34 mm.

Bara am fabricat-o intr-un atelier dotat cu freza pt ca gaura de 34 doar cu freza poti sa o faci .

Mecanicul care a constatat ca aceasta era deteriorata(ruginita) mi-a spus ca masina functioneza si fara ea dar ca aceasta ii confera un plus de stabilitate si rigiditate puntii spate.

Poze nu am pus ca .............. am uitat tongue.gif !!!!!!!!!!!!!!
*


Bara are fix 1318 mm cum sa aibă 186 cm, Hummerul este așa lat!!!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdaniel
post 18 Sep 2014, 15:35
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 September 14
From: Sibiu




QUOTE(geooox @ 2 May 2013, 12:41)
am patit si eu si nu stiu ce are >>> am mers ieri cu ea totu ok si azi cand am iesit din bloc sa ma duc sa iau paine ... am vazut masina lasata pe spate in ambele parti ......... de zici ca am 50 de saci cu ciment in ea, (sa intamplat de ieri pana azi masina stand pe loc in parcare) am puso pe cricuri am ridicato si nu e rupta nicio bara .... ce are ? e de la bucsele alea sau am vreo bara rupta ? astept raspunsuri ... pareri urgente !

<span class='edit'>2 May 2013, 13:18:</span>
nu am vazut sa fie rupta vreo bara, vedeti si voi in poze, mi se pare suspecta acea prindere dintre bare de la jumatate, sa inteleg ca am bucsile alea duse ?
*



Pentru cei care nu cred ca au barele de torsiune rupte, avem la postul #69 a lui geooox, cu 2 pagini in urma, un studiu de caz ca sa zic asa, unde sunt rupte ambele bari scurte.
Deci sunt 4 bari de torsiune in total, 2 scurte si 2 lungi, si se prind 2 cate 2 (cap in cap) in piesa aceea in forma de 8.
Barile de torsiune pot fi imbracate cu un invelis de cauciuc sau doar vopsite. La cele imbracate in cauciuc, inainte sa se rupa de tot bara face o gramada de rugina in jurul fisurii, care nu se vede din cauza ca este sub invelisul respectiv dar invelisul se umfla.

Prima poza din postare prezinta bara scurta de pe partea dreapta care are o umflatura chiar langa prinderea de punte. Ultima poza prezinta bara scurta din stanga care are aceeasi tip de umflatura.
Deasemenea se poate observa ca barile tind sa nu mai fie aliniate cu orificiul prin care trec inainte sa se prinda in punte (nu trec prin mijlocul gaurii), tocmai din cauza ca sunt rupte si fortele care le rasucesc la imping spre marginea orificiului.

Barile lungi in cazul in care nu se strica la caneluri, se rup in zona in care trec prin bucsile puntii (presupun ca sta umezeala mai mult acolo) si de aceea nu se vede ca sunt rupte, sunt 2 poze cu ruptura in diagonala in postul #63 al lui Dodone, cu o pagina in urma, aici barile nu sunt in versiunea imbracata in cauciuc.

This post has been edited by gdaniel: 19 Sep 2014, 08:23


--------------------
Renault Megane1 2001, Megane2 2005, Scenic1 2000, Twingo1 2000 - sb04
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_stelian
post 22 Sep 2014, 19:03
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 20 September 10




Dragi prieteni, am patit-o si eu in acest weekend. S-a inclinat grav la babord, iar la service mi-a fost confirmata temerea. Bara de torsiune rupta. Am gasit punte langa Timisoara la 150 euro + 400 lei manopera + bucse + rulmenti, cilindrii, saboti si/sau alte costuri ce mai pot aparea in timpul operatiei. Peste astea mai adaugam o pompa servo bolnava depistata tot luna asta si care imi arunca cureaua de la locul ei (aprox 200 euro reparatia), mai multe hibe marunte, plus o stare generala ruginoasa....
Asadar, cu parere de rau dupa 16 ani de existenta, 5 ani in proprietate personala si 244.000 km parcursi cred nu se mai merita reparatiile... Cred ca am s-o conduc pe ultimul ei drum, la cimitir, si am sa incep sa caut alt auto sad.gif

This post has been edited by silviu_stelian: 22 Sep 2014, 19:04


--------------------
Renault Megane 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdaniel
post 24 Sep 2014, 09:54
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 September 14
From: Sibiu




Nu cred ca o pompa de servo second ar costa 200e. Multi dau banii pe piese scumpe noi care nu o sa isi traiasca toata viata pana se renunta la masina, asa ca eu recomand piesele second, dar de pe masini cu stare generala buna. Asa e si mai Eco, o piesa noua produsa in minus, resurse si energie ramase pentru mai tarziu.

Si despre punte, cea care o are berlina/hatchback se gaseste cel mai frecvent, doar trebuie cumparata una care nu prezinta prea multa rugina, si atunci ai liniste inca cativa ani. Pana la urma prietenul meu a luat o punte echipata complet la 850ron, ca si asa avea nevoie de un etrier care ii facea probleme, manopera a fost vreo 200ron ca nu a mai schimbat nimic, nici bucsi dar nici placute/discuri ca erau mai bune decat ce avea inainte.

Si cu rugina cred ca la noi se rezolva ieftin in comparatie cu ce preturi sunt 'dincolo'...

Parerea mea e ca Meganul 1 e o masina foarte buna pentru ce drumuri avem, nu prea bat altceva decat bucsile de la bara de stabilizare de pe fata, cred ca au galvanizat tabla mai bine spre sfarsitul seriei, fara greieri in bord si cu 4 stele NCAP la siguranta. Si cele cu airbag-uri laterale sunt toate de tipul cap-torace, nu ce iti vand ceilalti producatori din aceeasi perioada, airbag lateral pentru umar doar, ca nu e bai daca dai cu capul de ce intra in tine din lateral...

This post has been edited by gdaniel: 24 Sep 2014, 15:28


--------------------
Renault Megane1 2001, Megane2 2005, Scenic1 2000, Twingo1 2000 - sb04
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 08:14
Dacia