Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum am rezolvat problema "Check injection system

danculgrigore
post 2 Oct 2018, 21:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 October 18




Cu ceva timp in urma am facut plinul la un megan 3 cu benzina in loc de motorina, evident ca fara sa imi dau seama. Dupa vreo 30-40 km a aparut in bord mesajul "Check injection system", si s-a aprins martorul cu cheita de culoare rosie, iar bordul (in afara de Km ) nu indica nimica, in speta pilotul automat ce-l foloseam destul de mult. Am scos benzina afara din rezervor, am facut plinul cu cea mai buna motorina din Omv, am pus 250 ml ulei 2T si un flacon aditiv curatare injectoare, motorul s-a comportat ca de obicei, dar martorii nu numai ca nu au disparut, mai mult, a mai aparut unul cu "Check Pollution System". Fiind convins ca problema s-a rezolvat odata cu scoaterea benzinei din rezervor, am mai mers cateva mii de Km considerand ca martorii din bord sunt o simpla eroare ce va trebui stearsa cand ii voi face revizia, fiindca motorul mergea ca si inainte de incident. Dupa ceva timp (cateva luni)s-a mai aprins un martor cu mesajul in bord "Engine failure hazard" numai ca de aceasta data s-a blocat in totalitate cruise control, dar motorul functiona la fel ca inainte.
Am dus-o la un servis auto unde i-a facut diagnoza (din laptop conectat la masina prin mufa), i-a sters toate erorile dar dupa cateva minute a aparut din nou martorul cu cheita si mesajul in bord cu "Engine". Concluzia a fost ca filtrul de particole era colmatat, motiv ptr care nu a reusit sa-si faca regenerarea, si a trebuie sa aleg una din urmatoarele variante : fie renererare fortata la servis, fie dau jos filtrul de particole si il duc undeva la curatat, (toate costau mai mult decat imi puteam permite )fie, doamne fereste, il anulez. Nici nu se punea problema ca sa cumpar unul nou sau sekond.
Am hotarat ca inainte de a lua o decizie, sa ma documentez pe forumul "RENO.RO despre problema mea, am aflat ca se numeste FAP, iar uni membri au spus ca in afara solutiilor ce mi-au fost prezentate, as putea sa mai incerc inca o varianta care s-a dovedit a fi in cele din urma salvatoare. Iata despre ce este vorba. Trebuia sa merg cu masina turata intre 1800-2500 pe un traseu in care cel putin 30-40 minute sa nu o opresc, iar motorina in rezervor sa fie mai mult de un sfert, cu speranta ca masina isi va face singura regenerarea. Am plecat din Bistrita spre Cluj cu plinul facut din moll cu motorina cea mai scumpa, am respectat indicatiile de pe forum, masina nu avea turatia sub 2000, circa 1.5 ore. Am repetat figura si inapoi spre Bistrita, dar martorul nu s-a stins si nici mesajul din bord nu a disparut. Mi-am zis atunci ca toate informatiile sunt apa de ploaie, si am decis in familie ca din moment ce motorul merge impecabil, sa o lasam balta si sa circulam cu ea fara stres . Total intamplator am gasit la Dedeman aditiv pentru curatarea Fap- nu stiam ca exista asa ceva (intr-o sticluta albastrala la 25 lei) am cumparat 2 flacoane si intrucat aveam de facut un traseu mai lung, l-am pus in rezervor, am alimentat 30 lt motorina din moll(am observat ca scria la pompa cum ca ar avea rol de curatare a sistemului) si am mai facut o incercare(am pus si 150 ml ului 2T)cu mentiunea ca intre timp am aflat ca indiferent in ce treapta de viteza m-as afla, turatia trebuie sa fie constanta la 3000 minim, ci nu la 2000-2500 cum am facut eu prima data . Nici de data aceasta nu s-a schimbat nimica, dar intrucat pe forum erau controverse cum ca dupa incercarea asta trebuie fie sa ii stergem eroarea la servis, fie ca dispare singura cand Fap-ul este curatat, efectiv am ramas in pana de idei. Dupa ceva timp in care am mers de regula turat, am observat ca mesajul cu rosu "Engine" a disparut de la sine, fara sa il stearga cineva, insa a ramas cel cu "Check Pollution" . Am mai mers cativa Km si a disparut si ultimul mesaj, bordul a ramas in sfarsit fara martori aprinsi, fara mesaje in bord, iar cruise control in sfarsit functiona, dupa mai bine de 4 luni de zile. Bucuria in familia mea este atat de mare incat am decis sa va scriu si voua experienta mea, in speranta ca o sa va fie de folos, intrucat si eu m-am inspirat de pe net, si stiti cum e "painea calda imprumut se da " Nu stiu daca a avut efect aditivul sau motorina superscumpa de la moll (6.4 lei/lt) dar cred cu tarie ca turatie mare, fara oprire macar 1.5- 2 ore, cu repetitie a avut efect. Sper sa nu se mai aprinda din nou cheita. Voi reveni cu informatii daca e cazul


--------------------
renault megan 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Oct 2018, 22:08
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.846
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ma bucur ca ti-ai rezolvat problema ... dar subiectele expuse de tine sunt discutate ... nu mai era nevoie de un topic nou, asa ca inchidem aici.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 11:15
Dacia