Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scartait enervant la rotirea volanului

mimo
post 12 Jun 2009, 13:39
Post #1


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Salut,
Anul trecut cand am cumparat masina SH i-am schimbat bieletele binentales in service Renault. Capsomanul de mecanic nu si-a facut treaba bine si nu mi-a prins bine cu soricei burdufele de la bielete si prin urmare a intrat mizerie si apa. Pe partea dreapta cand mi-am schimbat placutele l-am pus pe mecanic sa mi-l prinda ca l-am vazut dar pe partea stanga nu l-am vazut. De o luna imi scartaie directia intr-o veselie. Saptamana trecuta am fost in service si mi-a dat mecanicul cu un spray gen WD40 si mi-a prins burdufele, pe partea dreapta de la apa cremaliera a ruginit. Toate bune si frumoase am mers cam o saptamana si a reaparut scartaitul.
De la ce poate fii si cum pot elimina scartaitul? Bielete sau caseta de directie?




--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renaultouille
post 15 Jun 2009, 01:31
Post #2


Membru de partid


Group: Members
Posts: 384
Joined: 8 October 07
From: Bucuresti / Rm. Valcea




la ce te referi cand zici scartait....scartait de la roti cand iei curbe sau din volan?


--------------------
Renault Megane 2.1 / 1.6 16v 2004
Pt cei ce merg cu ceata aprinsa doar ca sa fie un bec aprins in bord...imbratisati un pom!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 15 Jun 2009, 08:49
Post #3


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




In coloana de directie se aude scartaitul, in afara masini se aude din bielete sau caseta nu stiu exact. Nu se aude de la roti acest scartait.


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jun 2009, 08:50
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu este problema asta??

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=865...=scartait+volan

Un SEARCH face minuni cateodata....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 15 Jun 2009, 13:52
Post #5


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




QUOTE(Renaultouille @ 15 Jun 2009, 02:31)
la ce te referi cand zici scartait....scartait de la roti cand iei curbe sau din volan?
*




QUOTE(cj98czh @ 15 Jun 2009, 09:50)
Nu este problema asta??

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=865...=scartait+volan

Un SEARCH face minuni cateodata....
*



Salut,
Nu este de la panglica. Scartaitul vine din zona casetei si a bieletelor. Asa am crezut si eu prima data ca e de la panglica dar nu e de acolo. In plus fata de acel scartait de la directie mai am si la pedala de ambreiaj. Acesta se manifesta dupa ce merg ceva cu masina si este incins motorul. La rece nu se manifesta scartaitul.


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 19 Jun 2009, 19:55
Post #6


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Am rezolvat.
Am dat peste doi mecanici de treaba de la Autocobalcescu care lucreaza si in particular. Au aproape toate sculele necesare si chiar garaj. Mi-au bagat vasilina in stare solida si scartaitul a fost eliminat. Daca aveti nevoie de schimbat ceva la megane vii recomand cu placere. Sunt foarte seriosi si nu sunt jepcari.


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 20 Jun 2009, 08:26
Post #7


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




La mine se aude un țăcănit cand răsucesc volanul total stânga, sau total dreapta... țăcănitul se aude chiar în capătul cursei, când volanul este deja răsucit aproape la maxim... după țăcănit, mai merge răsucit un picuț, apoi ajunge la capăt.
se aude de fiecare dată, fără nici o excepție...
Aveți ceva idei? Am citit celelalte posturi, dar văd că nu a mai scris nimeni despre așa ceva...
Mersi fain.

This post has been edited by supremeon: 20 Jun 2009, 10:43


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 20 Jun 2009, 13:43
Post #8


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




QUOTE(supremeon @ 20 Jun 2009, 08:26)
La mine se aude un țăcănit cand răsucesc volanul total stânga, sau total dreapta... țăcănitul se aude chiar în capătul cursei, când volanul este deja răsucit aproape la maxim...  după țăcănit, mai merge răsucit un picuț, apoi ajunge la capăt.
se aude de fiecare dată, fără nici o excepție...
*



Asa face si a mea de vreo luna.
La mine e zgomot de scartait de plastic plastic chiar inainte de a ajunge la capat de cursa in partea dr.+ huruit specific de detensionare arc. Se aude doar cand fac parcari, directia nu are nici cel mai mic joc. Suspectez flansele. Daca si la tine e acelasi lucru, e un alt topic despre flanse (sa nu fim off aici icon_mrgreen.gif )

E ciudat ca flansele le-am schimbat in august anul trecut si masina in principiu a circulat 90% in afara tarii si am facut abia 12.000km. Asa proaste sa fie piesele astea de origine?La pret sunt duble fata de aftermarket. Ma asteptam sa fie mai fiabile, dar...


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 20 Jun 2009, 17:04
Post #9


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




QUOTE(supremeon @ 20 Jun 2009, 09:26)
La mine se aude un țăcănit cand răsucesc volanul total stânga, sau total dreapta... țăcănitul se aude chiar în capătul cursei, când volanul este deja răsucit aproape la maxim...  după țăcănit, mai merge răsucit un picuț, apoi ajunge la capăt.
se aude de fiecare dată, fără nici o excepție...
Aveți ceva idei? Am citit celelalte posturi, dar văd că nu a mai scris nimeni despre așa ceva...
Mersi fain.
*




Acel zgomot este de la flanse. Si la mine se manifesta pe partea stanga. Se poate schimba doar rulmentul si este cam 100 ron.


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 20 Jun 2009, 18:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




@pitzy_is: Zgomotul ca de arc destins(la parcari,cu volanul miscat pe loc) a aparut si la masina mea de cand abia o cumparasem.Au trecut mai bine de doi ani iar zgomotul mai apare din cand in cand dar nu am avut nici-o problema cu flanse ,bieletele et c
Cand am intrebat la service mi s-a spus ca zgomotul apare datorita miscarii(culisarii) unui contact la volan...


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 20 Jun 2009, 18:37
Post #11


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




cata70 - Nu vorbesc despre zgomotul de functionare al coloanei... Zgomotul (in cazul meu) se aude afara si mai putin in habitaclu.

Cred ca huruitului arcului care pare sa se destinda in socuri e din cauza rulmentului flansei, iar zgomotul de plastic la bracare maxima ... e posibil sa fie de la corpul de plastic al flansei care o fi crapat din cauza ca s-o fi blocat rulmentul. Asta e parerea mea, nu am fost inca pentru asta in service si nici nu am ridicat-o sa ma uit cu atentie.

This post has been edited by pitzy_is: 20 Jun 2009, 18:38


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 27 Jul 2009, 23:36
Post #12


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(mimo @ 20 Jun 2009, 17:04)
Acel zgomot este de la flanse. Si la mine se manifesta pe partea stanga. Se poate schimba doar rulmentul si este cam 100 ron.
*



Stii, se aude asa de cand am cumparat-o... eu am presupus ca e datorita faptului ca rotest eu total, si ca nu ar fi normal sa rasucesc volanul total, sau ceva de genul... nu am intrebat nimic la service...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
achim_alexandru
post 20 Jul 2010, 18:22
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 June 10




QUOTE(mimo @ 19 Jun 2009, 19:55)
Am rezolvat.
Am dat peste doi mecanici de treaba de la Autocobalcescu care lucreaza si in particular. Au aproape toate sculele necesare si chiar garaj. Mi-au bagat vasilina in stare solida si scartaitul a fost eliminat. Daca aveti nevoie de schimbat ceva la megane vii recomand cu placere. Sunt foarte seriosi si nu sunt jepcari.
*



Imi spuneti si mie unde ati bagat vaselina , ca am exact exact aceleasi simtome ca la dvs. Bicorp 2004 , scartait la viraje pe loc in mers , exact sunetul de cauciuc cand scartaie pedala de ambreiaj

Multumesc

Alex


--------------------
Renault Megane Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megae_xat
post 9 Jun 2012, 12:01
Post #14


Never drive faster than your guardian angel can fly!


Group: Members
Posts: 41
Joined: 17 February 12
From: Ploiesti




QUOTE(achim_alexandru @ 20 Jul 2010, 18:22)
Imi spuneti si mie unde ati bagat vaselina , ca am exact exact aceleasi simtome ca la dvs. Bicorp 2004 , scartait la viraje pe loc in mers , exact sunetul de cauciuc cand scartaie pedala de ambreiaj

Multumesc

Alex
*




Pana la urma unde sa pus acea vaselina .. azi am vazut ca si eu am acelasi simptom cu scartaitul gen cauciuc .... !!!



--------------------
Renault Megane II 2004 Privilege - B 11 XAT
Renault Megane 2.1, 2004, 1.6 16V, 115 CP, Privilege, B 11 XAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 14 Oct 2013, 20:54
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am citit topicul si va intreb fiindca nu am gasit ceva asemanator.
Mai intai va spun ca nu este din panglica fiindca am schimbat-o de vreun an jumatate.

Zgomotul asta mi-a aparut acum o saptamana.

Cand rotesc de volan DOAR STANGA se aude de undeva de la volan ca si cum ar freca cauciu pe cauciuc, un scartait.

Unde as putea sa mai verific pe la volan ?


14 Oct 2013, 20:52:
Specific faptul ca zgomotul de cauciuc pe cauciuc se aude numai cand rotesc volanul spre stanga la mersul inapoi si inainte, mai pronuntat se aude cand plec de pe loc si fac virajul stanga sau la o viteza mai mica.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 4 Mar 2015, 09:10
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




Salut, si eu aceeasi problema la rotirea volanului se aude acel scartiait din spatele volanului, a aparut dupa ce am urcat pe o bordura mai dur umpic si se pare ca zgomotul se accentueaza, poti Mimo sa ma pui in contact cu oamenii care ti-au rezolvat tie problema ? sau stie cineva alt fix ? multumesc!


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataOlar
post 31 Aug 2015, 20:31
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 318
Joined: 5 December 06
From: Oradea




Salut.
In ultima vreme ( 2-3 sapt ) am inceput sa aud si eu un scartait mai gros in zona volanului /coloanei de directie. Este un scartait metalic ( asa il percep eu ) care da senzatia ca se torsioneaza ceva in caroserie. Se aude cand trec peste denivelari mai mari si cand invart de volan, dar nu atat de pronuntat.
Se aude de asemenea de afara cand ma las pe aripa stanga fata. Din ce am citit pe forum nu prea mi-e clar ce ar putea fi: flanse, amortizor, bucsi caseta de directe...

Va multumesc.


--------------------
Dacia/Renault Logan 3 1.0 EcoG Confort
Si nu ne duce pre noi in ispita, ca gasim drumul si singuri..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SanKraN
post 31 Aug 2015, 20:43
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(CataOlar @ 31 Aug 2015, 20:31)
Salut.
In ultima vreme ( 2-3 sapt ) am inceput sa aud si eu un scartait mai gros in zona volanului /coloanei de directie. Este un scartait metalic ( asa il percep eu ) care da senzatia ca se torsioneaza ceva in caroserie. Se aude cand trec peste denivelari mai mari si cand invart de volan, dar nu atat de pronuntat.
Se aude de asemenea de afara cand ma las pe aripa stanga fata. Din ce am citit pe forum nu prea mi-e clar ce ar putea fi: flanse, amortizor, bucsi caseta de directe...

Va multumesc.
*




Salut, eu zic sa schimbi flanse amortizor si bucse cadru motor si masina e ca noua.


--------------------
Renault Clio 3 2007
1.5 dCi / 50kw 68CP
Gri Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataOlar
post 1 Sep 2015, 08:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 318
Joined: 5 December 06
From: Oradea




Multumesc pentru sfat. O voi duce in curand in service si o sa le cer sa verifice tot ce tine de directie / rigidizare, ca mai sunt cateva chestii care nu mi se par a fi ok pe acolo.


--------------------
Dacia/Renault Logan 3 1.0 EcoG Confort
Si nu ne duce pre noi in ispita, ca gasim drumul si singuri..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
topacid
post 15 Jul 2017, 14:49
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 March 14




Salut, am si eu problema cu scârțâintul direcției după ce se încălzește motorul. Aveți idee de un mecanic care știe ce și cum și poate rezolva?


--------------------
Renault Megane II Break 2003 - BC 07 KEE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:16
Dacia