Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare senzori de parcare

licone
post 20 Sep 2018, 08:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 March 17




Salut prieteni !Ieri,mi am montat pe masina mea Renault megane 2 2005,senzori de parcare.Iata cum am procedat: 1-am scos nr de inmatriculare cu suportul sau. 2-cu varfurile degetelor,am apasat puternic bandoul de jos in sus dinspre locul unde a fost amplasat nr de inmatriculare.catre partea dreapta a masinii.Bandoul,are clipsuri care se ficxeaza in spoiler.pentru desprinderea sa fiind suficient sa se apese cu putere pe aceste clipsuri.Eu nu am folosit nicio scula pt a nu deteriora vopseaua intre bandou si spoiler,dar se poate folosi o surubelnita lata dar subtire invelita la capat intr o carpa Gaurile pe care le am dat in bandou,au fost facute cu o freza de 22mm ,scula care se afla in completul kitului.Ca amplasament,doua gauri le am dat la extremitatile nr de inmatric,iar celelalte doua aproape de capete ,privind partea frontala a bandoului.Ca inaltime,15 mm plecand cu masuratoarea din partea de jos a bandoului(latura de jos a circumferintei orificiului aplicat)Din punct de vedere electric ,am alimentat modulul senzorilor la lampa din spate stg ,plusul(firul de culoare rosu) a modulului,la firul de culoare verde a lampii de marsalier,amplasat in conector al doilea ,numarand de la st la dr.Minusul l am luat de la surubul care fixeaza lampa fata de sasiu.In speranta ca ajuta pe cineva ce am scris eu aici,va doresc spor la treaba !


--------------------
renault megane megane2 2005 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Sep 2018, 09:08
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca






--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:51
Dacia