Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Arcuri Laguna II, variante, recomandari

costin.sandu8
post 18 Jul 2011, 16:17
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




Salut tuturor. Imi cer scuze in avans daca mai exista vreun topic asemanator, dar de o saptamana tot caut informatii despre ce inseamna culorile de pe arcuri ( cred ca se refera la duritate), daca sunt mai multe inaltimi...
Ma intereseaza acete informatii pentru ca vreau sa schimb arcurile si in programul celor de la Autonet sunt 7 tipuri de arcuri ( culori) si 9 combinatii ( cautarea s-a facut dupa seria de sasiu). Programul lor nu contine date depre PDG, acest pachet fiind disponibil numai la reprezentanta.
Vineri am fost la repr. Renault sa ma lamuresc si ce pot sa spun, am plecat mai prost decat intrasem. Baietii de la piese mi-au spus din start ca pe Laguna 2 nu s-a pus pachet de drumuri grele si ca tot ce stiu ei despre codurile de culoare de pe arcuri ar fi ca cele albe sunt citez "pe alea Megane RS". Acasa, m-am uitat la arcuri si cele de pe puntea fata au 2 marcaje( albastru si galben). Eu am luat masina din Ro in 2002, are scut metalic, cauciucuri 205/60 r16 si imi amintesc ca in oferta Reno, scria ca are suspensie intarita.
Atunci cum nu are PDG?
Eu vreau sa gasesc combinatia de arcuri pentru Germania sau Franta in cazul motorizarii mele, pentru ca deja am schimbat amortizorele OE cu unele KYB pe gaz.
Multumesc anticipat.

This post has been edited by costin.sandu8: 19 Jul 2011, 10:48


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francisc 2
post 19 Jul 2011, 11:59
Post #2


Stii si la ce te ajuta ca stii...:)


Group: Members
Posts: 321
Joined: 31 October 09
From: Austria




la mine pe spate au fost cu doua puncte albastre am pus cu doua albe dupa inlocuire, arcurile pe fata nu stiu ce puncte au. Masina e de la nemti luata.

am uitat sa-ti spun , punctele albe arata arcurile sunt intarite si cu cativa mm mai mici decat cele cu 2 puncte albastre

This post has been edited by Francisc 2: 19 Jul 2011, 12:01


--------------------
Renault Laguna II 2001 1,9 dci Dinamique 88kw - TM 00 III
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jul 2011, 12:09
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca






--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 25 Jul 2011, 14:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




@ cj98czh
Citisem deja topicul indicat de tine dar, din punctul meu de vedere, semnificatia codurilor de culoare si diferentelor de lungime, nu este clarificata.

@ Francisc 2
Multumesc pentru raspuns.Cum cei de la Renault Bv si Vocea Clientului nu au putut sa imi spuna nimic ( relevant) despre codurile de culoare, am trimis un mail ( in care le-am celor de la Renault Franta. Urmatoarea zi mi-au raspuns:

"Bonjour M. SANDU,
En nous écrivant à travers notre site www.renault.fr ou à l'adresse mail contact.client@renault.com, vous vous adressez au Service Relation Client France. Notre périmètre est la France métropolitaine.
Afin que votre demande soit traitée au plus vite, nous transmettons votre courriel à la direction Renault du pays depuis lequel vous nous écrivez. C'est donc la direction Renault locale, ou bien l'importateur, qui vous répondra directement.
Au besoin, n'hésitez pas à les contacter : Renault Nissan Romania 141 – 143, Calea Floreasca Et. 2, Sector 1 Bucarest Roumanie. "


O zi mai tarziu, mi-au raspuns cei de la Vocea Clientului:

"Va confirmam primirea mesajului adresat Serviciului Relatii Clienti Renault Franta.
In legatura cu solicitarea dumneavoastra dorim sa va comunicam ca piesele de schimb de origine si accesoriile RENAULT sunt comercializate in reteaua agreata RENAULT Romania prin intermediul reparatorilor autorizati.
Va recomandam sa va adresati unui service agreat Renault pentru identificarea pieselor compatibile cu vehiculul dumneavoastra si pentru a primi informatii despre pretul acestora si manopera aferenta interventiei."

Cu alte cuvinte, am ajuns de unde am plecat! Deloc surprinzator, din pacate!




--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
william
post 25 Jul 2011, 16:07
Post #5


Laguna lover


Group: Members
Posts: 578
Joined: 7 December 08
From: A r a d




Ce "profesionalism" pe cei de la Renault Ro. Au scris cuvinte multe cat sa fie o fraza plina de relativitati ...


--------------------
Renault Laguna 3 Estate 1.5 dci 2012 110cp Enzo wheels
Respectul se castiga nu se impune...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 25 Jul 2011, 22:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




de pe planeterenault.com

Paramètres véhicule (variantes ESP):
1 Valeur bonne pour: K4M
2 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune (TAV de 10 à 19)
3 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27)
4 Valeur bonne pour: F4Rt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 à 23)
5 Valeur bonne pour: F4Rt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune
(TAV de 24 à 31)
6 Valeur bonne pour: F4Rt sport - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Rose-Rose ou Rose-Rose-Jaune
7 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 à 23) - Puissance < 88 kW (=120 Cv)
8 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31) - Puiss < 88 kW (=120 Cv)
9 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 à 23) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
10 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
11 Valeur bonne pour: G9Tt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31)
12 Valeur bonne pour: G9Tt - Ressorts Blanc-Marron ou Blanc-Rouge-Jaune (TAV de 32 à 37)
13 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Blanc-Blanc ou Blanc-Marron ou Blanc-Bleu-Jaune ou Blanc-Rouge-Jaune (TAV de 28 à 36) - Puissance < 130 kW (=180 CV)
14 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27) - Puissance < 130 kW (=180 CV)
15 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Blanc-Blanc ou Blanc-Marron ou Blanc-Bleu-Jaune ou Blanc-Rouge-Jaune
(TAV de 28 à 36) - Puiss =130 kW (=180 CV)
16 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27) - Puissance =130 kW (=180 CV)
17 Valeur bonne pour: L7X - Ressorts Blanc-Blanc ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 28 à 31)
18 Valeur bonne pour: L7X - Ressorts Blanc-Marron ou Blanc-Rouge-Jaune (TAV de 32 à 36)
19 Valeur bonne pour: L7X - Mercosur - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31)
20 Valeur bonne pour: M9R "Sport" - Ressorts Violet-Gris ou Violet-Gris-Jaune


http://www.planeterenault.com/forum/laguna...t26671-126.html

Se pare ca si esp trebuie calibrat pentru fiecare tip de arcuri in parte. Sunt curios ce se intampla in cazul arcurilor sport ?


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 27 Jul 2011, 20:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




ViperRS
Multumesc pentru info. Codul meu motor este F4R712, deci ma incadrez undeva aici:

2 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune (TAV de 10 à 19)
3 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27)

Problema este ca nu stiu ce inseamna acel TAV.


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 28 Jul 2011, 09:20
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




TAV cred ca este un parametru asociat cu functionarea ESP deoarece articolul din care am luat eu descrierea caracteristicilor arcurilor in functie de motorizare era legat de ESP.

Mi mi s-a parut importanta sistematizarea care era realizata a tipurilor de arcuri pe culori in functie de motorizare si putere.


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 31 Jul 2011, 11:00
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




@ViperRS
Problema indicata de tine este intr-adevar importanta si m-a pus pe ganduri.
Cel mai clar a fost ca "IAR MA SCOATE DIN SARITE MASINA ASTA!".


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 11 Aug 2011, 14:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




Rugaminte adresata posesorilor de 2.0 si 2.0T, aduse din Germania/Franta: va rog sa imi spuneti ce coduri de culori aveti pe arcuri.
Am vorbit si cu cei de la KYB Ro, dar m-au pasat celor de la AUTONET, care nu au informatii despre aceste coduri.


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francisc 2
post 11 Aug 2011, 17:13
Post #11


Stii si la ce te ajuta ca stii...:)


Group: Members
Posts: 321
Joined: 31 October 09
From: Austria




costin.sandu8- cred ca TAV indica ultimele doua cifre din codul de motor...


--------------------
Renault Laguna II 2001 1,9 dci Dinamique 88kw - TM 00 III
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 12 Aug 2011, 12:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




QUOTE(costin.sandu8 @ 11 Aug 2011, 15:16)
Rugaminte adresata posesorilor de 2.0 si 2.0T, aduse din Germania/Franta: va rog sa imi spuneti ce coduri de culori aveti pe arcuri.
Am vorbit si cu cei de la KYB Ro, dar m-au pasat celor de la AUTONET, care nu au informatii despre aceste coduri.
*




nici o firma distribuitoare nu cunoaste problema culorilor. ca si patit cu arcurile pot spune ca am comandat arcuri KYB K-Flex in urma cedarii celui pe stanga si sunt foarte bune. diferenta intre cele KYB si cele originale este infima, insesizabila. calitativ sunt foarte bune iar pretul undeva la 210 ron bucata este muuult prea convenabil. daca am schimbat arcurile am zis sa schimb si amortizoarele care tot Kayaba sunt model premium pe ulei. combinatie maxima coolspeak.gif . KYB nu tine cont de culori ci doar de model, benzina/motorina si motorizare.
arcurile mele pe diesel au fost cu marcaj rosu-verde.

sa auzim de bine


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 21 Aug 2011, 14:11
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




@Francisc 2
Si eu m-am gandit ca TAV ar fi legat de codul motor dar am gasit si coduri motor pentru 2.0 16v care nu se incadreaza in intervalele din tabelul de mai sus. De exemplu: F4R 786, F4R 787, F4R 784, F4R 886, F4R 887.
Cel mai probabil ViperRS are dreptate ( legatura cu ESP).

@cezarium
Saptamana viitoare ma duc la Autonet sa vorbesc din nou. As vrea sa stiu totusi ce combinatie de culori este pe cele din Germania sau Franta. Acum vreo doi ani, am vorbit cu cineva cu Laguna adusa din Germania si omul spunea ca a lui are 12xxxx km si a schimbat doar o bieleta de directie. Eu am ajuns la concluzia ca e mai bine fara PDG.


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Francisc 2
post 21 Aug 2011, 19:08
Post #14


Stii si la ce te ajuta ca stii...:)


Group: Members
Posts: 321
Joined: 31 October 09
From: Austria




da se pare ca are dreptate, Viper RS , am copiat si tradus pagina de pe forumul
francez...alea sunt culorile de pe arcurile care ti se potrivesc motorizari tale

http://translate.google.ro/translate?hl=ro...7%26prmd%3Divns

This post has been edited by Francisc 2: 21 Aug 2011, 19:18


--------------------
Renault Laguna II 2001 1,9 dci Dinamique 88kw - TM 00 III
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 24 Aug 2011, 09:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti






@cezarium
Saptamana viitoare ma duc la Autonet sa vorbesc din nou. As vrea sa stiu totusi ce combinatie de culori este pe cele din Germania sau Franta. Acum vreo doi ani, am vorbit cu cineva cu Laguna adusa din Germania si omul spunea ca a lui are 12xxxx km si a schimbat doar o bieleta de directie. Eu am ajuns la concluzia ca e mai bine fara PDG.
*

[/quote]

Leguma mea a venit din Germania si are marcaj rosu-verde


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 29 Aug 2011, 21:35
Post #16


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Masina mea sta foarte lasata de spate ca si cum ar fi plina de persoane (dupa cum se vede si in poza).
Ce tip de arcuri ar trebui sa pun sa stea mai inaltata? Am vazut modele identice cu a mea la care nu e diferenta de inaltime dintre fata si spate(distanta dintre aripa si roata).
Daca am 3 persoane in spate sta ca si cum as avea "1 tona"(se ascunde anvelopa sub aripa).
M-am uitat la arcurile mele si nu am vazut decat la unul (pe spate bineinteles) doua puncte albe.
Mentionez ca amortizoarele sunt ok, nu prezinta scurgeri de ulei pe ele.

This post has been edited by super98: 29 Aug 2011, 21:37

Attached thumbnail(s)
Laguna.jpg ( Size: 553.01k ) Number of downloads: 2289


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 31 Aug 2011, 11:52
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




QUOTE(super98 @ 29 Aug 2011, 22:35)
Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Masina mea sta foarte lasata de spate ca si cum ar fi plina de persoane (dupa cum se vede si in poza).
Ce tip de arcuri ar trebui sa pun sa stea mai inaltata? Am vazut modele identice cu a mea la care nu e diferenta de inaltime dintre fata si spate(distanta dintre aripa si roata).
Daca am 3 persoane in spate sta ca si cum as avea "1 tona"(se ascunde anvelopa sub aripa).
M-am uitat la arcurile mele si nu am vazut decat la unul (pe spate bineinteles) doua puncte albe.
Mentionez ca amortizoarele sunt ok, nu prezinta scurgeri de ulei pe ele.
*




iti recomand kayaba, indiferent de marcaj, nu lua sh ca s-ar putea sa ai surprize. in catalogul de la kayaba ai urmatoarele coduri:

RH6080 cod arc normal de laguna combi diesel
RH5432 cod arc heavy duty, ceva mai tari tot pt combi diesel

ca si pret, undeva la 220-240 ron bucata

This post has been edited by cezarium: 31 Aug 2011, 11:54


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super98
post 31 Aug 2011, 17:29
Post #18


Super membru :d


Group: Members
Posts: 454
Joined: 25 September 09
From: Ialomita




Multumesc de ajutor.
Daca iau arcuri Kayaba ajunge sa stea asa ridicata? ( am luat si eu poze de pe forum, sper sa nu se supere proprietarii rolleyes.gif ).
Sau se poate sa fie alta parte problema? Vreau sa fie la fel de inalta ca partea din fata.

Attached thumbnail(s)
L2.1_b.jpg ( Size: 158.53k ) Number of downloads: 2419
SAM_2543.JPG ( Size: 1.11mb ) Number of downloads: 2402


--------------------
Renault Laguna II 1.9 DCI 120CP KG0G0 motor F9QC750 2002 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liman64br
post 17 Sep 2011, 15:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 10 November 10




prima masina din poza se pare ca are niste cauciucuri mai mari decat cele normale , si eu am aceasi problema indicata de tine si la o vizualizare mai atenta am descoperit arcul rupt exact in masonul ala de cauciuc de la baza , incearca o analiza mai atenta ..eu nu am vazut decat atunci cand am puso pe chituci smile.gif

This post has been edited by liman64br: 17 Sep 2011, 15:01


--------------------
renault laguna III 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gustiAg
post 19 Sep 2011, 10:36
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 21 October 10




Eu pe Laguna mea care are motorul K4M am urmatoarele coduri de arcuri : fata - rosu- albastru inchis, spate albatru deschis.
La reprezentanta nu au putut sa imi ofere decat aceleasi arcuri. Am cerut sa vada la o laguna vanduta in Romania de ei si dotata cu pachetul de drumuri grele dar am dat de alta problema ...nu am gasit una pe benzina cu motorizare ca a mea.
De pachetul asta de drumuri grele nu prea au putut sa imi ofere informatii inafara de scutul motor si ca amortizorul e mai dur.In rest cica masina nu a primit mai nimic in plus fata de una vanduta spre exemplu in Franta.Eu am cumparat amortizoarele de la ei si acum masina sta o idee mai saltata de spate fata de cum era inainte.Asta poate si din cauza faptului ca vechile amortizoare erau uzate. biggrin.gif
In cateva saptamana urmeaza sa schimb amortizoarele si pe fata.Astept atunci sa vad daca mai apar modificari la inaltimea fata de sol a masini.


--------------------
Renault Megane Scenic 1.5 dci 105 cp - OT 04 BUD
Cand pun ochiu pe luneta..rad tot de pe planeta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alez1601
post 27 Feb 2012, 11:24
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 20 November 08




Salutare,

De curand am observat ca mi s-au rupt arcuri de pe fata. Cam jumatate de spira din bucata care sta pe "taler".

Acum caut sa le schimb, initial am cerut o oferta la un service renault si mi-au cerut cam 1.500 RON ca sa-mi schimbe arcurile (pretul unui arc fiind cam 650 RON). Mi se pare enorm.

Ma gandeam sa-mi cumpar niste arcuri after market pe care sa le montez intr-un service normal, dar din pacate nu ma pricep ce arcuri sa cumpar. Din ce am citit pe aici s-ar cumpara pe cod de culoare, iar din lista data de colegul ViperRS eu as intra in categoria asta:

CODE
9 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 &agrave; 23) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
10 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 &agrave; 31) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)


Partea neplacuta este ca eu n-am reusit sa identific culoarea pe arcurile mele. Sunt imbracate intr-un cauciuc negru, ros pe alocuri fara nici o culoare, poate doar putina rugina.

Voi ce culoare credeti ca mi-ar trebui? Masina este ok cu arcurile originale, nu mi-ar dori ca suspensia sa fie nici mai moale nici mai tare.

Mersi,
Alex


--------------------
Renault Laguna II 2004 1.9dCI 120CP 88kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 27 Feb 2012, 15:48
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




Cumpara arcuri aftermarket Kayaba in cazul in care masina nu este echipata cu pachetul de drumuri grele. Pretul este foarte bun (in jur de 200 de lei pe arc ) iar pe baza talonului iti vor fi aduse arcuri corespunzatoare. Sa schimbi ambele arcuri nu doar cel care s-a rupt.


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alez1601
post 27 Feb 2012, 16:02
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 20 November 08




mersi de raspun ViperRS,
daca am scut metalic dublu sub masina inseamna ca am PDG?
In situatia asta ce arcuri mi-ar trebui?

This post has been edited by alez1601: 27 Feb 2012, 16:03


--------------------
Renault Laguna II 2004 1.9dCI 120CP 88kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupascuiulian
post 29 Feb 2012, 15:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 28 November 10
From: iasi




si eu am patit-o cu un arc rupt pe fata...nu ma interesat sa iau 'pe tipul de culoare' am testat pretul si am luat kyabala la pretul de 260 lei/2buc...foarte multumit si 140 manopera la un service

This post has been edited by lupascuiulian: 29 Feb 2012, 15:27


--------------------
renault laguna 2 2003

EXPRESSION 79kw 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 31 Mar 2012, 20:23
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




Salutare.
Am fost la Renault si am schimbat arcurile, flansele si rulmentii ( piesele aduse de mine). Am ajuns la ei pentru ca au fost cei mai ieftini ( mega surpriza) chiar si fata de cei carora nu le-am cerut niciodata o factura.
Am schimbat si bieleta anticuplu daca tot eram acolo si am platit in total 260 ron ( factura, garantie). In alte trei service-uri (in care lucrarea s-ar fi facut fara factura), povesteau baietii ca este lucrare complicata si ar costa intre 400 si 500 ron laugh.gif .

Info poze:

Arcuri KYB K-FLEX, cauciucuri 205/60 r16 ( jante aliaj ).
Arcuri KYB K-FLEX, cauciucuri 205/55 r16 ( jante cu capace ).
Arcuri originale vs arcuri KYB K-FLEX, cauciucuri 205/60 r16.

Scuze pentru calitatea pozelor ( telefoane diferite ).

This post has been edited by costin.sandu8: 31 Mar 2012, 20:36

Attached thumbnail(s)
2012_03_22_17.31.34.jpg ( Size: 97.55k ) Number of downloads: 2009
2012_03_22_17.32.13.jpg ( Size: 96.65k ) Number of downloads: 1371
2012_01_02_14.09.56.jpg ( Size: 94.91k ) Number of downloads: 444
2a2aq_.jpg ( Size: 263.7k ) Number of downloads: 1022


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 31 Mar 2012, 22:23
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Saptamana asta am schimbat arcurile fata originale (marcaj alb verde) cu unele kayaba k-flex, in urma ruperii celui de pe dreapta fata. Prima impresie este ca masina este mai inalta si un pic mai rigida... simt mai toate denivelarile. Flansele au fost ok, insa dupa schimbare a aparut o pocnitura la viraje. Aveti idee de la ce ar putea fi. Multumesc.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 1 Apr 2012, 10:19
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Va rog cei care ati cumparat arcuri, amortizoare Kayaba, sa ne dati detalii, de unde si la ce pret, daca se poate.
Mersi anticipat.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 1 Apr 2012, 17:49
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Slut! 150 lei buc. din Ploiesti, arcuri k flex (cutie verde) ...multumit. Bafta! Off topic.. nu te-am uitat cu amotizoarele dar trebuie sa le vad inainte si nu am avut timp. Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inchizitor
post 1 Apr 2012, 22:59
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 May 05
From: Bucuresti




care este diferenta la arcuri si/sau amortizoare daca e echipata PDG ?? va rog u raspuns


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - B-40-LBC
Laguna 2.0 Benzin 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
william
post 2 Apr 2012, 15:54
Post #30


Laguna lover


Group: Members
Posts: 578
Joined: 7 December 08
From: A r a d




De curiozitate m-am uitat si eu la culorile de pe arcuri. Mentionez ca masina e adusa din Franta si are culorile verde alb, poate ajuta pe cineva

Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 &agrave; 23) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)


--------------------
Renault Laguna 3 Estate 1.5 dci 2012 110cp Enzo wheels
Respectul se castiga nu se impune...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:34
Dacia