Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Symbol 1,5 dCI, probleme majore caseta de directie

sbogdan2008
post 11 Nov 2008, 15:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 November 08




Salutare la toata lumea !
Va expun situatia mea, total neplacuta -detin o masina Renault Symbol Fidji 1,5 dCI 2006 , cumparata de noua in ian.2006 ; revizii periodice in service autorizat (Lion Tg. Mures) , mici reapartii necesare-placute de frina , bieleta dr -, ultima revizie septembrie 2008 revizia de 50.000km-- , masina exploatata intr-un regim civilizat fara hei-rupuri si coclauri, totul OK !
Plec in vacanta in tara si in Austria , aproximativ 3000 km , fara nici o problema , revin si de aprovimativ 2 saptamini ceva se aude si se simte in volan la virajul stinga . Merg la Service Lion , o evalueaza, nu gasesc nimic (detin fisa de constatare si evaluare ). Ma folosesc de masina , trancanitul din ce in ce mai accentuat, volanul se roteste extrem de greoi la viraj stinga ; fac o garda de 48 h , cu masina parcata in curtea Spitalului , dimineata mai pleaca daca poti ??!!! Aproape imposibil sa urnesc rotile spre stinga.., parca trag de volanul tractorului , fac un viraj larg, aproape de ma urc pe bordura si reusesc intr-un final sa plec glont catre Service Lion !!!!! Urmeaza o noua evaluare , si diagnosticul final si urgent : schimbare caseta de directie !!!! Un pret estimativ 3800 RON !!!!
Reusesc sa contactez serviciul "vocea clientului " unde o voce suava de domnita ma asculta cum trancanesc vreo 10 minute pe un ton civilizat dar extrem de pertinent !!!!!
Am vreo sansa sa se sesizeze si ei ???? Primesc un raspuns ???? Ati fost in aceasta situatie ???
Garantia masinii a expirat in februarie 2006 !
La ce ma pot astepta ?
In speranta unui raspuns favorabil, va multumesc anticipat !


--------------------
renault renault symbol fidji 1,5 dci 2006 - ms 07 fmy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 11 Nov 2008, 15:18
Post #2


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




http://www.reno.ro/Caseta-de-directie-defe...-t40052-s0.html

daca prima reclamatie ai facut-o inainte de expirarea garantiei poate mai faci ceva cu Rro desi fisa de atunci zicea ca totul e Ok...
sau poate ii convingi sa recunoasca macar tacit ca masinile lor au o problema cu caseta de directie; este o hiba oarecum generala (cel putin la Symboluri)- sunt curios cati sunt de aceeasi parere

daca nu, reconditionata, dezmembrari (cam riscant si ultima solutie de preferat) sau alta noua (mai ieftina in afara retelei)

umbla niste vorbe (poate cineva ne poate ajuta biggrin.gif ) ca cei de la statiile ITP cam ofteaza cand e vorba de verificat jocuri in casetele de directie la Reno si Hyundai ... poate cineva reuseste sa spulbere "barfele" rolleyes.gif

This post has been edited by crisolro: 11 Nov 2008, 15:35


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 11 Nov 2008, 15:19
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Probabil ca garantia ti-a expirat in februarie 2008 (nu 2006) wink.gif
Eu nu cred ca ai vreo sansa s-o repari decat pe banii tai, tinand cont ca a iesit din garantie si prima data cand ai reclamat ca e in neregula tot nu era in perioada de garantie. sad.gif


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 11 Nov 2008, 15:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Garantia ti-a expirat in februarie 2008, nu? Au mai fost cazuri in care desi masina nu mai era in garantie, s-au facut reparatii gratis sau la costuri mai mici, vezi topicurile despre pilitura si turbina. Daca nu obtii nimic, incearca sa o repari sau cauta una sh la dezmembrari.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Nov 2008, 16:32
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Avand in vedere faptul ca nu mai este in garantie, slabe sanse sa o poti rezolva fara bani.
Hartiuta de la Lion de care vorbesti (cand ti-au spus ei ca nu este nici o problema) era in timpul garantiei sau dupa expirarea ei ?

Ai mai cerut vreo opinie de la vreun alt service ? (e bizar parca totusi faptul ca numai pe o parte merge asa greu - sau am inteles eu gresit)

Dupa astea ...

Iti recomand sa vezi cum se poate repara daca gasesti pe cineva in Mures sa te ajute ... nu de alta dar pretul Lion pentru caseta este zdrobitor (cel putin asa mi se pare mie). Poti cauta la anunturi, sau daca nu te descurci spune ... ca sunt doua firme care repara reconditioneaza casete si poate te ajuta, daca pot garantat ca o vor face la aprox. 1/3 din pretul spus de Lion.

Spor,

P.S. asteptam si noi un feedback


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sbogdan2008
post 11 Nov 2008, 18:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 November 08




Toata distractia mi s-a intimplat acum...; masina e iesita din garantie in februarie 2008 !!!
Multumesc tuturor pentru incurajari !


--------------------
renault renault symbol fidji 1,5 dci 2006 - ms 07 fmy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Nov 2008, 09:08
Post #7


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Si ce decizie ai luat ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianoBoy
post 18 Nov 2008, 22:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 632
Joined: 10 August 07
From: B u c u r e s t i




Buna Seara,am vazut si eu topicul cu caseta de directie si ma gandeam sa postez si eu cu aceeasi chestie adica cu probleme la caseta de directie,masina are 3 ani cea din semnatura,de cateva saptamani am un troncanit la volan in viraj dreapta,dar numai la viraj pe loc,am mers la service renault unde mi s-a spus ca troncanitul este de la caseta de directie,costa foarte mult de reparat dar se mai poate circula,ce sa spun cred ca este o problema generala si foarte grava pentru Symboluri avand in vedere pretul unei reparatii.Multumesc


--------------------
Renault Megane 3 2009/1.5 dCi/107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris20
post 22 Nov 2008, 13:42
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 November 08




Salutare! Aceeasi problema cu caseta de directie am avut-o si eu cu un symbol 1,5dci din 2003 la 60000 km. Masina iesise din garantie iar pretul unei casete noi era in jurul a 1000 euro. Am circulat fara servo timp de 10 luni(nu doresc nimanui) pana cand un mecanic binevoitor de la hyundai calarasi a reusit s-o repara pentru modica suma de 100 RON. Actualmente masina are peste 140000 km si nu am nicio problema.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1,5dci - CL 87 CRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nuty
post 3 Dec 2009, 19:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 December 09




Chris20 ,
Poti sa-mi spui si mie te rog daca mai exista mecanicul din Calarasi si daca mi-l poti recomanda si mie deoarece am si eu tot problema care ai avut-o tu.
Multumesc mult


--------------------
Reno Clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristim5
post 3 Dec 2009, 22:48
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 6 February 08




Si eu am probleme cu servodirectia. Am fost la renault filaret si concluzia a fost ca era caseta. Apoi am fost si la alti mecanici care mi-au spus ca , casetele pica destul de greu. Majoritatea mecanicilor sustin ca pompa poate pica prima. Sfatul meu este sa verifici mai intai daca iti merge pompa de servo, apoi sa te bagi la caseta.


--------------------
renault symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:55
Dacia