Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum schimbi filtru de aer, schimbare filtru aer 1.6 16v

LiviuIanush
post 5 May 2009, 10:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 December 08




Am schimbat singur filtru de aer.
Masina: Megane Classic 1.6 16v 2001.
Cum se procedeaza:
- se ridica capota
- se scoate cutia buffer de aer din racordul cutiei filtrului (cutia neagra care are prinsa de ea si furtunul (racordul) negru de aer care vine din fata radiatoarelor; iese usor dar trebuie avuta mare grija, la mine acel furtun (racord) din pinza s-a destramat; se poate inlocui sau lipi cu banda adeziva gri Moment)
- cutia filtrului de aer este in spatele motorului catre parbriz
- sus, pe cutia filtrului, sunt doua suruburi, este necesara o surubelnita Torx (cred ca merge si cu surubelnita dreapta) se desfac
- se scoate incet filtrul si capacul
MARE ATENTIE SA NU INTRE MIZERIE IN ADMISIE!!! Este un furtunas acolo, care merge la servo frina care incomodeaza mult operatiunea, se poate scoate si se lucreaza mai usor.
- filtrul de aer este trapezoidal trebuie respectata pozitia de montaj (trebuie avuta mare grija ca rama filtrului sa intre pe toata buza in cutia filtrului; am aspirat si cutia de praf si frunze)
- se fixeaza partea de jos a carcasei filtrului (cu filtru nou deja montat) in clipsurile admisiei
- se apropie fortat de admisie si se string suruburile (se monteaza la loc, daca este desfacut si furtunul de la servofrina)
- se monteaza in racord cutia buffer
- Gata!!!

Dureaza cam 10 minute (sau mai mult, daca nu aveti surubelnita potrivita wink.gif ).
Filtru a costat 50 RON.
Spor!


--------------------
renault megane classic 1.6 16v 2001 - b93mtb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:23
Dacia