Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fum, consum ulei, nu mai trage.

Ovidiu1998
post 18 Jul 2017, 21:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 July 17




Salutare! Imi cer scuze daca s-a mai cerut ce cer eu, am folosit functia search si nu am gasit ceea ce vreau concret. Sunt cam disperat, masina a cam luat-o razna in ultima vreme si traiul meu depinde de ea. Treaba sta in felul urmator: De 3 luni am achizitionat un renault megane 2 1.9 dCi 120 CP. Totul a inceput intr-o curba stransa cand mi s-a aprins becul ROSU in bord de ulei. Am iesit din curba, a mai stat jumatate de secunda aprins si s-a stins. Mi-am continuat drumul pana la urmatorul peco avand incredere in martorul meu, de unde am completat cu 2 litrii de ulei. Masina se manifesta in felul urmator: Nu mai trage, mananca uleiul si scoate fum negru. Nu ma pricep foarte mult la masini, am fost la un prieten care mai cocheteaza cu mecanica si mi-a spus ca ar fii turbina. A demontat prima "teava" care duce la EGR si nu avea depuneri, in schimb era murdara de ulei si peste tot prin partea stanga a masinii este ulei pe furtune, tevi... DAR NU AM PETE JOS! Sa fie asta? Sau EGR? Multumesc!


--------------------
Renault Megane II 2003
Renault Megane II, 1.9dCi 120 CP, 275.000 km, an 2003, AC manual, scaune manuale.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 06:56
Dacia