Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 4 RS vs concurenta

mihai2005
post 7 Oct 2018, 14:57
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Caut de mai bine de un an o masina fun, capabila si practica in utilizarea zilnica si la un pret accesibil. Ma uit dupa un hot-hatch in principiu.

Am facut o configuratie rapida Megane 4 RS pe renault.lu :
34.278 € Prix catalogue conseillé TVAc
Éléments de série
Châssis Renault Sport 4Control à 4 roues directrices
Frein de parking manuel (280)
Jantes alu 18" "Estoril" - Gun Metal Grey
Palettes de passage de vitesses au volant (280 EDC)
Pédalier en aluminium
Projecteurs avant à LED "R.S. Vision"

Cup Package + 1640 eur = 35900.
Pt trophy version mai pui 2-3k euro. Daca mai pui vopsea, jenti 19, senzori parcare, alcantara, scaune deja sari de 40k. Cred ca Renault sunt cam rupti de realitate.

Pai la 36k si 39k ai Civic Type R (base sau GT - difera doar gadgeturile).

Am citit reviewuri, am testat Civic Type R si pot spune ca e o masina mai completa. Ok la 0-100 nu exceleaza fiind tractiune fata. In schimb tinuta de drum in viraje, demaraj in mers e cam top.
Imi place si Megane 4 RS, arata chiar bine in realitate, e mai discret dar are neajunsuri. Interior slabut, ca handling nu e chiar top, iar motorul putea avea mai multa vana. Chair si pentru un discount de cateva mii tot Honda as alege. Da designul e controversat dar mie imi place. Am crescut in anii 90. Imi doresc o masina cu personalitatea masinilor de poster de atunci. Satul de masinile de azi care sunt la fel, niste producatori fricosi care fac masini plate fara personalitate sa placa cat mai multora.

Nu-s fanul unei anumite marci, am testat si Bmw M2. Pot spune clar ca Civic Type R ofera mai multa satisfactie, e mai raw, nefiltrat si are o tinuta de drum superioara lui M2.

Ca tot se vorbea mai devreme. Masinile de drive test sunt asigurate CASCO. Aici in Benelux, la drive test semnezi un document prin care te obligi la plata unei francize daca ai accident. La Porsche si Bmw M2 franciza era de 5% din valoarea de catalog a masinii. La o masina de 60-70k iti cam tremura nadragii smile.gif
Cred ca si la noi le asigura doar ca probabil dealerul/importatorul platesc ei franciza.

This post has been edited by mihai2005: 7 Oct 2018, 15:06


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@d00
post 7 Oct 2018, 17:46
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 May 05




La design mi se pare mai tare Megane RS.

Spoilerul ala imens de la Civic Type R mi se pare cam nepotrivit pentru o masina pe care sa o folosesti zilnic pe sosele normale...

Ar mai fi si problema cutiei de viteze daca vrei automata, la Civic nu ai optiunea asta.

In Romania poti sa iei un Megane RS mai chel la vreo 32.000 EUR, in timp ce Type R vine doar full options si este 39.000 EUR.


--------------------
Megane Estate 1.5 dCi 82 - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 7 Oct 2018, 20:17
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(r@d00 @ 7 Oct 2018, 17:46)
La design mi se pare mai tare Megane RS.

Spoilerul ala imens de la Civic Type R mi se pare cam nepotrivit pentru o masina pe care sa o folosesti zilnic pe sosele normale...

Ar mai fi si problema cutiei de viteze daca vrei automata, la Civic nu ai optiunea asta.

In Romania poti sa iei un Megane RS mai chel la vreo 32.000 EUR, in timp ce Type R vine doar full options si este 39.000 EUR.
*


Da RS are un design frumos si discret. Mai ales cu o coloare speciala gen Orange. Pentru cineva cu buget limitat / care cauta transmisie automatica e un deal mai bun.

Spoilerul e mai putin practic: nu poti intra in spalatorii automate si poate atrage amatorii de "suveniruri". In rest nu-mi pasa de ce-ar zice "lumea": ca-s infantil, imatur, speed freak. De ceva ani mi-am dat seama ca viata o traiesc asa cum vreau eu nu cum si-ar dori altii. Atat timp cat nu deranjez/limitez libertatea altora.


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 7 Oct 2018, 20:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Si ce te reține sa iei type r? smile.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 7 Oct 2018, 21:09
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(speedman @ 7 Oct 2018, 20:53)
Si ce te reține sa iei type r?  smile.gif
*


Ma ingrijoreaza problemele la cutia de viteze raportate de destul de multi(vezi civicx.com). Mai precis haraie/agata la schimbarea 1-2 sau iese/nu poti selectiona treapta 5-a. Plus maniera in care Honda/dealerii de afara au tratat problema. N-au mai auzit de asa ceva cand raportezi/intrebi. Plus maniera aleatoare in care apare defectul il fac greu de reprodus. Nu exista o rezolvare oficiala/macar consistenta pana acum. Unii norocosi au primit cutii noi pe garantie. In unele cazuri s-a remediat, in altele nu. Unele cutii au fost reconstruite, sincronizatoarele pt 2-4 erau mancate complet si au fost schimbate. Cateodata cutia reconstruita facea mai rau ca inainte.
Unii din disperare, neavand sprijinul dealerilor au apelat solutii proprii: schimbat uleiul cutiei, scos clutch delay valve din slave cylinder. La unii s-a remediat problema, la altii nu.

Altfel e o cutie super la utilizare, ca feeling, cursa mica precisa. Totusi asa ceva e inacceptabil pentru mine la o masina moderna. La pretul asta astept o masina fiabla cel putin. Asadar asteptam facelift-ul si vedem daca s-a reparat. As dori sa tin masina macar 10 ani sa ma bucur de ea in marea de masini plictisitoare Prius-like pe care ne-o rezeva viitorul. Deci fiabilitatea e necesara.

Pana atunci sunt deschis optiunilor. Ma uit in stanga dreapta, consider si alte alternative. Avem un Clio, Laguna 3 in familie si sunt masini bune, fiabile. Pt un deal bun chiar si un M4 RS ar fi bun.

This post has been edited by mihai2005: 7 Oct 2018, 21:43


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SteppenWolf
post 7 Oct 2018, 21:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 8 October 17




Ca raspuns la intrebarea din prima fraza....Hyundai i30N cu Performance Pack


--------------------
Dacia Sandero Stepway Prestige 2017 - B99XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 7 Oct 2018, 21:49
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(SteppenWolf @ 7 Oct 2018, 21:43)
Ca raspuns la intrebarea din prima fraza....Hyundai i30N cu Performance Pack
*


Prin pret accesibil ma refeream ceva pana in 40-50k euro. Nu masini care costa cat o casa gen Bmw M, GTR si 911.
M-am interesat i30N perf pack e 32.800 euro. Not bad. Am vizionat cateva teste, am vazut si in realitate pe strada. Totusi nu-mi place designul, mi se pare oarecum generic. Nici sunetul de evacuare care imi pare un pic flatulent smile.gif

Am mai considerat:
- Golf GTI/R dar mi se par plictisitoare ca design.
- Focus RS - dupa probleme cu garnitura chiulasei, iese din discutie
- Seat Ibiza Cupra R 500 - capabila dar plictisitoare pentru gustul meu. Stiu pe cineva care si-a luat pe la inceputul anului, o reducere de cateva mii bune, sub 30k.

This post has been edited by mihai2005: 7 Oct 2018, 21:55


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 8 Oct 2018, 00:39
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 27 February 09




Renault Alpine , Mazda MX 5, Nissan 370, sau chiar Porsche


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 8 Oct 2018, 08:52
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




mda...daca ai fi testat cu adevarat toate masiniile pe care spui ca le-ai testat, ai fi fugit de RS mancand pamantul.

M2, Type R sunt in alta clasa. Primul este complet alta liga, Type R a rupt toate recorduriile pentru FWD pe mai toate circuitele din Europa (inclusiv Nordschleife), plus ca este masina mai buna la toate capitolele. Am condus Type R acuma vreo 5-6 sapt si pot spune ca nu se compara cu RS (sau cel putin cu RS-ul pe care l-am condus eu). Motorul este excelent, pozitia de condus perfecta, materiale de calitate si muult mai confortabila. Torque Steer inexistent. RS-ul in blana te arunca pe contrasens daca nu tineai bine volanul. DAR lookul si interiorul RS-ul sunt deasemenea top.

Acuma ce as face eu in locul tau. M-as gandi foarte bine ce as vrea de la masina asta. Fiind primul hot hatch, eu in locul tau nu m-as arunca la masini scumpe. Pana la urma toate hot hatchuriile astea pierd super mult in valoare, iar daca ai chinionul sa nu-ti placa ce ai cumparat, vei pierde mult la revanzare in prima perioada. Astea fiind spuse as merge pe I30N Performance. Le gasesti si la 28k Euro (pe mobile noi, la dealeri in germania), ai garantie 5 ani, review-uri si ratinguriile sunt net superioare iar din ce am citit pe formuri in germania, reviziile nu ar fi deloc scumpe iar masina este super docila.

Daca ti la marca si esti pregatiti sa scoti cu adevarat peste 40k Euro, si vrei neaparat ceva "cu nume", A45AMG (gasesti oferte destul de bune la modelul vechi) sau A35AMG dar noul model nu cred ca este momentan in lista de pret.
Sau
Impreza WRX Sti...aici nu cred ca mai e nevoie de introducere. Asta o gasesti pe la 40-42k Euro noua (4wd, legacy, fan cluburi, posibilitate de customizare etc).








<span class='edit'>8 Oct 2018, 08:53:</span>
QUOTE(balauru_327 @ 8 Oct 2018, 00:39)
Renault Alpine
*



asta nu era vreo 70k Euro?

This post has been edited by cuki46: 8 Oct 2018, 08:54


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 8 Oct 2018, 09:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




A spus că nu i place i30 N si nu este o optiune pt el...alpine este in alt segment de pret, de mazda mx5 nu comentez, iar porsche poate sh deși vrea una noua din ce inteleg eu...talisman nu mai vrei? smile.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 8 Oct 2018, 09:58
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(speedman @ 8 Oct 2018, 09:09)
A spus că nu i place i30 N si nu este o optiune pt el...alpine este in alt segment de pret, de mazda mx5 nu comentez, iar porsche poate sh deși vrea una noua din ce inteleg eu...talisman nu mai vrei?  smile.gif
*



la 33k Euro cat spunea el...nici pe mine nu m-ar interesa exact din motivele acelea...DAR la 27k Euro m-as mai gandi.



--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 8 Oct 2018, 15:31
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(mihai2005 @ 7 Oct 2018, 15:57)
Caut de mai bine de un an o masina fun, capabila si practica in utilizarea zilnica si la un pret accesibil.
*


Alfa Romeo Giulia (Veloce)?



Chiar si un Abarth 595 ori 124 Spider (mai putin practice, e adevarat).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 8 Oct 2018, 15:41
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Concurenții lui megane rs, cred eu...ar fi : golf gti, peugeot 308 gri, i30N, leon cupra si type r.. toate cu tractiune fata....acum ca voi veniti cu fel de fel de propuneri este partea a doua...însă nu se leaga


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 8 Oct 2018, 21:48
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(balauru_327 @ 8 Oct 2018, 00:39)
Renault Alpine , Mazda MX 5, Nissan 370, sau chiar Porsche
*


Alpine e frumos, reviewurile sunt bune. Dar la faza cu transmisia automata m-au pierdut. In plus e peste bugetul meu.
N-am incercat Mazda MX-5, dar am testat vara asta un Fiat 124 Spyder. Usor doar 1 tona, motorul are cuplu suficient incat sa te simti bine. Chiar si un sofer obisnuit ca mine poate lasa spatele sa fuga fara repercursiuni. Se zvonea pe bloguri ca urmeaza hardtop si poate un coupe. Tentant, nu m-as vedea fol cabrio prea des.

Porsche am testat un 718 (300 cp). Ambianta de vis, te simti ca intr-o masina de curse. Motor central, e altceva. Totusi cu optionale minime iesea cam 60k. Cam mult, poate ca sh va fi mai atractiva in cativa ani la un 30-40k. M-as gandi la asa ceva doar ca a doua masina. Ma pun pe ganduri si costurile mentenantei - motor central, piese, nu oricine stie sa lucreze pe asa ceva.


QUOTE(cuki46 @ 8 Oct 2018, 08:52)
mda...daca ai fi testat cu adevarat toate masiniile pe care spui ca le-ai testat, ai fi fugit de RS mancand pamantul.

M2, Type R sunt in alta clasa. Primul este complet alta liga, Type R a rupt toate recorduriile pentru FWD pe mai toate circuitele din Europa (inclusiv Nordschleife), plus ca este masina mai buna la toate capitolele. Am condus Type R acuma vreo 5-6 sapt si pot spune ca nu se compara cu RS (sau cel putin cu RS-ul pe care l-am condus eu). Motorul este excelent, pozitia de condus perfecta, materiale de calitate si muult mai confortabila. Torque Steer inexistent. RS-ul in blana te arunca pe contrasens daca nu tineai bine volanul. DAR lookul si interiorul RS-ul sunt deasemenea top.

Acuma ce as face eu in locul tau. M-as gandi foarte bine ce as vrea de la masina asta. Fiind primul hot hatch, eu in locul tau nu m-as arunca la masini scumpe. Pana la urma toate hot hatchuriile astea pierd super mult in valoare, iar daca ai chinionul sa nu-ti placa ce ai cumparat, vei pierde mult la revanzare in prima perioada. Astea fiind spuse as merge pe I30N Performance. Le gasesti  si la 28k Euro (pe mobile noi, la dealeri in germania), ai garantie 5 ani, review-uri si ratinguriile sunt net superioare iar din ce am citit pe formuri in germania, reviziile nu ar fi deloc scumpe iar masina este super docila.

Daca ti la marca si esti pregatiti sa scoti cu adevarat peste 40k Euro, si vrei neaparat ceva "cu nume", A45AMG (gasesti oferte destul de bune la modelul vechi) sau A35AMG dar noul model nu cred ca este momentan in lista de pret.
Sau
Impreza WRX Sti...aici nu cred ca mai e nevoie de introducere. Asta o gasesti pe la 40-42k Euro noua (4wd, legacy, fan cluburi, posibilitate de customizare etc).
<span class='edit'>8 Oct 2018, 08:53:</span>
asta nu era vreo 70k Euro?
*


Merci de comparatie.
Type R o cunosc, citesc tot ce prind de inainte de lansare. Am deschis topicul sa vad pareri comparative ale celor care au condus M4RS si altceva.
Treaba asta cu torque steer e un deal breaker pentru mine. S-ar putea sa fie unica masina si
evident o va conduce si sotia.
Am testat TypeR vreo ora si am fost impresionat. Singura rezerva o am vizavi de comporatmentul la drum lung. Da exista riscul sa nu-mi placa ceva. Dar ma gandesc ca daca fac o achizitie sa nu umblu cu jumatati de masura gen I30N si sa ma plictisesc dupa. Vreau ceva de care sa tin macar 10 ani.

Cat despre A45AMG, Audi S3/RS3 am inteles ca desi sunt performante, sunt prea izolate, le lipseste factorul fun. La fel ca si M2 - aveam atatea asteptari dupa nenumaratele reviewuri. Afara se aude evacuarea nemaipomenit dar la interior, acolo unde stai boring. La fel si acceleratia liniara, ruliu cam mult in viraje. Dezamagitor.

Wrx are un motor cam antic, consuma mult, interiorul e cam obosit. Tehnica cam veche deja. Plus fiabilitatea...Se apropie un nou model in curand.

QUOTE(speedman @ 8 Oct 2018, 09:09)
A spus că nu i place i30 N si nu este o optiune pt el...alpine este in alt segment de pret, de mazda mx5 nu comentez, iar porsche poate sh deși vrea una noua din ce inteleg eu...talisman nu mai vrei?  smile.gif
*


Tragand linie mi-am dat seama ca achizitionand Talisman nu obtineam un avantaj categoric dpdv financiar, ca satisfactie.


QUOTE(centurion @ 8 Oct 2018, 15:31)
Alfa Romeo Giulia (Veloce)?
Chiar si un Abarth 595 ori 124 Spider (mai putin practice, e adevarat).
*


Vreau ceva mai minimalist, sportiv stock, nu prea ma intereseaza premium, finisaje.
Incercam sa o conving pe doamna vara asta ca i-ar sta bine intr-un 595 Competizione (rosu, 50k km, 15 euro la dealerul Fiat). Dar nu intelegea cum ar vrea cineva o masina atat de zgomotoasa si rigida.smile.gif

This post has been edited by mihai2005: 8 Oct 2018, 21:58


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 8 Oct 2018, 21:59
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Si, totusi, de ce ai mai deschis un topic pe forum Renault ca sa spui ca vrei Type R? Adica, din postarile tale, se intelege ca Megane 4 RS e cah (si in realitate este cah, ca si feeling si performante brute, fata de M3 RS). Motiv pentru care nu vad de ce vrei sa compari review-uri ... Apropos, in RO la drive test-uri nu prea sunt hothatch-uri ca prin Germania sau tarile vestice. Iar pe forum abia sunt useri de Talisman TCE200 sau Megane GT, de Megane 4RS nu e nimeni. So ...
Spui ca ti-a fost frica de fiabilitatea indoielnica si tratamentul nasol legat de Type R. Pai lol. Renault e pulbere cu noile modele iar daca intri pe niste forum-uri sau grupuri de fb din FR, BE, DE, chiar si RO, o sa dai peste n horror stories legate de atitudinea fata de client a Renault si problemele dezastruoase ale masinilor.
Iar i30-ul N numai cu jumatati de masura nu e. In fapt, cel ce are multe compromisuri e chiar Megane (fara punte spate independenta, fara amortizoare electronice, motor 1.8tce ce caraie si racaie in franele de motor de la turatiile mari exact ca si 1.6 tce - doar la baza e un 1.6tce cu turbo, admisie si evacuare diferite - si lista poate continua).

PS: Apropos legat de mobile si reimportatori la care fac unii referire pe aici des. Am trimis mail la unii in germania acum 3 saptamani. Nici macar n-au raspuns. smile.gif

This post has been edited by henrywallace: 8 Oct 2018, 22:12


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 8 Oct 2018, 23:17
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15





Esti pe-aproape, dar nu prea.
Type R ar fi prima alegere. Dar mai consider si alternative. De asta profit de timp sa-mi fac temele.
Ce loc mai bun ar fi sa intreb de M4RS decat aici? Vroiam aud parerile utilizatorilor normali ca si mine. Nu piloti de raliu ca n-o sa duc niciodata masina pe circuit.
Plus alte aspecte, dealuri - in Rom e mai ieftin de ex.

Cat despre reprezentantele Renault, am avut parte de servicii ireprosabile in Belgia / Luxembourg din 2012 incoace.

This post has been edited by cj98czh: 9 Oct 2018, 20:13


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 9 Oct 2018, 08:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(mihai2005 @ 8 Oct 2018, 21:48)

1. S-ar putea sa fie unica masina si evident o va conduce si sotia.

2. Cat despre A45AMG, Audi S3/RS3 am inteles ca desi sunt performante, sunt prea izolate, le lipseste factorul fun.
*



1. ce vorbim atunci aici? GTI este atunci cam singura alegere inteleapta.

2. fun factor? cred AMG-ul si RS-3 vin cu cel mai bun fun-factor. Eu am condus doar A45AMG si pot sa confirm ca acea masina este un vis. Un vis ce duce in 50k Euro smile.gif, dar nici nu se compara cu RS sau Type R. Se compara cu Golf R...dar cum spunea speedman, astea 4wd sunt alta liga.

9 Oct 2018, 08:02:
QUOTE(henrywallace @ 8 Oct 2018, 21:59)
PS: Apropos legat de mobile si reimportatori la care fac unii referire pe aici des. Am trimis mail la unii in germania acum 3 saptamani. Nici macar n-au raspuns. smile.gif
*



as fi pus pariu ca site-ul recomandat cu surle si trambitze de nush ce user de pe aici...este doar un scam ordinar

This post has been edited by cuki46: 9 Oct 2018, 08:02


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 9 Oct 2018, 09:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Cine e interesat sa cumpere pune mana pe telefon si zice "alo, v-am trimis un mail, sunt interesat".


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 9 Oct 2018, 09:31
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(mihai2005 @ 8 Oct 2018, 22:48)
Cat despre A45AMG, Audi S3/RS3 am inteles ca desi sunt performante, sunt prea izolate, le lipseste factorul fun. La fel ca si M2 - aveam atatea asteptari dupa nenumaratele reviewuri.  Afara se aude evacuarea nemaipomenit dar la interior, acolo unde stai boring. La fel si acceleratia liniara, ruliu cam mult in viraje. Dezamagitor.

Incercam sa o conving pe doamna vara asta ca i-ar sta bine intr-un 595 Competizione (rosu, 50k km, 15 euro la dealerul Fiat). Dar nu intelegea cum ar vrea cineva o masina atat de zgomotoasa si rigida.smile.gif

In primul rand trebuie sa te hotarasti ce vrei. wink.gif

Nu se poate si fara ruliu in viraje si mai putin rigida. Astea 2 se exclud.

La fel si cu zgomotul interior.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 9 Oct 2018, 10:25
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Pe lângă golf gri, mai nou si megane 4 rs poate fi utilizat zi de zi...comparativ cu modelul vechi care scutură bine, asta e mai rafinat...N ai vazut review urile pe la englezi? E plin youtube ul de ele...
O masina de genul asta este un compromis...clar nu le poti avea pe toate...poate masina pe care ti o doresti nu a fost produsă inca... smile.gif
Spui ca vrei o singură masina care sa fie condusa si de soție...păi decat fiat 500...mai bine mini jcw...sigur o sa i placă tongue.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 9 Oct 2018, 20:01
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Fiat 500 n-are de-a face cu ce caut eu ca masina principala. Daca-si lua doamna l-as fi imprumutat cu placere cand si cand. Mini mi se par cam scumpe chiar alea normale, JCW nici nu vreau sa ma gandesc.

Despre Golf R/GTI e cam parere unanima ca sunt rapide/constiincioase dar sunt plate/lipsite de personalitate. Deja designul e prea conservator pentru mine.

Raman la ideea unui hot-hatch. Avansul tehnologic face ca generatiile mai recente sa fie mai versatile. Vorbeam de suspensie - suspensia controlata electronic. Am vazut asa ceva la lucru pe TypeR si Porsche 718 Cayman. Da se poate: sa fie comfortabila sa nu te zgaltaie si sa aiba ruliu minimal. Bine nu-i solutia perfecta, toate astea presupun complexitate crescuta, risc mai mare de rateuri, costuri mai mari de mentenanta.

Dar mai bine sa dezbatem alternativele la Megane RS.

This post has been edited by mihai2005: 9 Oct 2018, 20:08


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 10 Oct 2018, 09:17
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(mihai2005 @ 9 Oct 2018, 20:01)
Dar mai bine sa dezbatem alternativele la Megane RS.
*



pai tu ai demontat toate alternativele la Megane RS. cu fel de fel de explicatii. Aia are probleme la motor, ailalta la cutia de viteze, consacratul este prea monoton etc. etc.

Megane RS nu are 25 de alternative, is vreo 4-5 reale. Leon Cupra, Golf GTI, Civic Type R, I30N Perf, 308Gti, poate ceva Citroen....si cam atata. Italiencele ai spus ca nu-ti plac (nu te condamn), iar in rest gasesti niste warm hatch-uri, dar care teoretic nu sunt alternative.

Acuma fiind forum Renault, unde oricum nu ai niciun posesor de RS care sa-ti spuna cum e sa traiesti cu masina respectiva...iar de alternative ce sa mai spun?

Astea sunt optiuniile, asa ca in cel mai bun caz o sa primesti o parere subiectiva legata de fiecare model in parte cu anumite pareri pro si contra. Eu de ex. dupa ce am condus relativ mult GTI-ul si Fordul RS modelul vechi, putin Renault RS si Type R, pot sa spun ca cel mai bun pariu il faci cu GTI...indiferent de lookul exterior (care dmdv arata super). Altfel masina mai buna e Type R, dar designul este subiectiv...personal nu imi place, arata prea japonez cumva...

Astea fiind spuse, iti recomand sa nu-ti cumperi niciuna. O masina de genu se cumpara cu inima nu cu ratiunea...tu incerci sa fi prea rational aici, vezi orice defect minor ca dealbreaker. Alegera unui hothatch se face altfel.

Sfatul meu este, sa iei banutzi si sa-ti cumperi o masina pe care si nevasta ta sa o aprecieze. I-ati un Arteon de ex. sau un Seria 3 cu motorul de 3l si 330cp xdrive...iti garantez ca o sa fie alegerea mai buna. Asta ti-o spune unu care era cu banii de avans pregatit sa-si cumpere un Megane GT, si a trecut drumu la Mercedes si si-a cumparat cu C...dar cu AMG Pachet ca sa ma pot bucura si eu de suspensia stiff, frane imbunatatite, scaune sport si multe alte chichitze ce le gaseam si la Megane GT (inclusiv evacuare dubla falsa radmasa.gif ).

This post has been edited by cuki46: 10 Oct 2018, 09:22


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Oct 2018, 10:02
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mihai ... eu nu prea stiu ce vrei tu sa faci sau unde vrei sa ajungi ... este un forum monomarca totusi ... tu vrei sa ai o discutie constructiva in viziuna lupului ?!?

Incep sa nu mai vad un versus ci o blamare ...

Stim foarte bine punctele tari si slabe a RS-ului .... mai nou .... o sa se lanseze in curand si varianta Trophy .... care vine cu specificatii mai bune ... alt pret este adevarat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 10 Oct 2018, 10:10
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Eu cred ca, deși ai câteva variante, cea mai ok ramane tot megane rs...asteapta varianta trophy si aia e...alte masini nu ti putem recomanda pt ca nu prea sunt...cea mai bună variantă renault megane rs....sau Dc nu vrei sa cheltui multi bani ia un clio rs trophy.... Baftă!

This post has been edited by speedman: 10 Oct 2018, 10:11


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 10 Oct 2018, 12:14
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Nevasta + Trophy ... n-as incerca.
Stiu faza in Buc unde nevasta a pierdut sarcina din cauza de GTI, acum conduce Jetta...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Oct 2018, 17:54
Post #26


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(cuki46 @ 10 Oct 2018, 09:17)
Asta ti-o spune unu care era cu banii de avans pregatit sa-si cumpere un Megane GT, si a trecut drumu la Mercedes si si-a cumparat cu C...dar cu AMG Pachet ca sa ma pot bucura si eu de suspensia stiff, frane imbunatatite, scaune sport si multe alte chichitze ce le gaseam si la Megane GT (inclusiv evacuare dubla falsa radmasa.gif).
*



Ce MB ai tu pana la urma: C220 sau C200?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Oct 2018, 13:16
Post #27


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Un C200 adica 136 caluti ... chiar daca la semnatura a trecut "eronat" un C220 ... de 170 .... dar cred ca doar din eroare ... si nu voit biggrin.gif

This post has been edited by cj98czh: 11 Oct 2018, 13:17


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Oct 2018, 17:35
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Aceste cuvinte ne doare rolleyes.gif!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 11 Oct 2018, 21:49
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Cu 170 cp era altceva?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Oct 2018, 22:08
Post #30


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




era cel putin alta cutie de viteze smile.gif un mic 9G


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:51
Dacia