Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

zgomote la directie, problema sau merge si asa?

Dan73
post 18 Aug 2007, 20:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Sper sa nu fiu admonestat pentru topicul nou. A mai fost ceva asemanator in trecut dar a ramas in coada de peste in sensul ca Flexy, initiatorul acelui topic, nu a mai revenit sa spuna ce a avut pana la urma masina lui la directie si daca s-a rezolvat si cum. Deci eu nu m-am lamurit daca e o problema ce trebuie musai remediata sau pot sa stau linistit, asa ca:
-Atunci cand virez pe loc se aud niste zgomote pe care nu prea pot sa le descriu...o corcitura intre trosnituri si scartiieli. Nu se aud intotdeauna si nu foarte tare, doar cand virez pe loc sau mai degraba atunci cand ma deplasez cu viteza foarte mica cand tin masina din ambreiaj in parcare si in acelasi timp virez cu putere, si nici in aceste cazuri mereu...doar uneori. Sunetele dispar cum dau drumul un pic mai mult la ambreiaj si masina ia viteza. Nu simt vibratii in podea sau in volan sau roti asa cum a mai fost descris acest fenomen paranormal. Un alt aspect ar fi ca pe un drum pavat cu pietre de rau (de ex) simt in volan un pic denivelarile.
Deci ce sa fie? Rulmentii de la flanse sau bucsele alea de teflon, ori altceva?
Intentionez sa inscriu masina curand si legat de asta as vrea, pe langa schimbul de ulei si poate distributia (functie de buget) sa dau atentie si acestei probleme, daca se va dovedi o problema, ceea ce eu nu sper, intr-un cuvant as vrea sa ma asigur ca nu ma trezesc dupa aia cu probleme mai grave derivate din asta.
Multumesc anticipat.

19 Aug 2007, 16:49:
Nu zice nimeni nimic? Sunteti toti la munte?
Plec si eu maine dimineata in Retezat si putin in Sureanu, asa ca pana saptamana viitoare poate primesc ceva raspunsuri. Sper sa ma mai tina picioarele, nu am mai fost cam de multicel la urcus din greu.

This post has been edited by dan73205: 19 Aug 2007, 16:49


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 19 Aug 2007, 17:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Din ceea ce ai descris, cred ca ai ceva probleme cu vreo bucsa din mecanismul de directie, care este pe moarte.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 19 Aug 2007, 17:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Ridica masina pe cric si vezi jocul rotilor.
Daca se misca doar in plan orizontal ai joc la directie.
Daca se misca si in plan vertical e joc la pivoti.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 19 Aug 2007, 20:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Mai pot lungi agonia la bucsa aia sau e musai sa fie schimbata?
@silviu: am sa fac asa cum ai spus, dar nu ar trebui ambele roti sa fie suspendate, ca sa vad daca exista joc in plan orizontal? Nu stiu, zic si eu.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 19 Aug 2007, 21:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nu.
Faci pt fiecare roata in parte.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 19 Aug 2007, 21:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Nu ar trebui ambele roti suspendate, puntea fata fiind independenta. Nu stiu daca ar mai putea fi prelungita viata bucsei. In cazul in care intr-adevar este vorba de o bucsa, cel mai probabil asta este, du-te la un mecanic.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 20 Aug 2007, 00:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Nu o sa vezi niciodata jocul din pivot cu roata suspendata si tragand cu mana de roata.Cu toate astea am vazut multi mecanici procedand asa....


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Aug 2007, 10:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pt ca si jocurile sunt mari si mici.. smile.gif


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 20 Aug 2007, 12:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Cand o sa-l vezi in felul ala deja esti un pericol ....


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 22 Aug 2007, 22:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




corect matrix!!Nu va jucati cu directia si verificatul la cric.Iti trebuie neaparat masina suspendata de puntea fata ca sa poti simti si cele mai fine jocuri.Cu cricul faceam verificari in liceu unde mi-a demonstrat un inginer care e "pericolul".Dar lumea e libera si poate face ce vrea cu masina.
Personal am niste troncanituri in viraj stanga mult si imediat luat groapa.Tras de roata,verificat bucsi si...nimic.Rulmentul e intreg,nu am joc la el,chiar l-am mai gresat...Schimbat bieleta de sustinere motor si zgomotul s-a mai rarit.Nu pot sa-mi dau seama ce poate fi...joc in cutie nu am,dar am jante pe 17`

This post has been edited by boozywoozy: 22 Aug 2007, 22:55


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 22 Aug 2007, 22:59
Post #11


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- daca e din caseta (si din ce mi-ai descris tu de acolo tind sa cred ca e) ''mere si asa'' chiar daca suna a cliseu clasic al mecanicilor autohtoni... ori schimbi caseta proces ce te va ustura profund pe plan financiar ori gasesti un mecanic priceput care sa desfaca caseta si sa iti inlocuiasca bucsele cu unele facute la strung deoarece nu vei gasi kit de reparatie nicaieri ori lasi asa si singurul inconvenient este zgomotul suparator...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 22 Aug 2007, 23:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




daca aduci caseta la mine se rezolva 100%


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 22 Aug 2007, 23:08
Post #13


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- cat ajunge toata distractia? am si eu o caseta la un RX4... viu cu masina?


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Aug 2007, 02:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Am intrebat si in alt topic, dar n-am primit niciun raspuns concret.
De schimbat, stiu multi sa schimbe bucsa de teflon, problema e ce faci cu simeringurile. Ca daca le punem tot pe-alea vechi la loc, dupa demontare, ne alegem cu o varza de caseta care are toate sansele sa scape lichid.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 23 Aug 2007, 08:13
Post #15


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- se gasesc de cumparat fara probleme... in Iasi am gasit la o firma specializata in semeringuri si rulmenti... te duci cu cel vechi si cauta dupa inscriptionari sau dupa dimensiunea lui...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 23 Aug 2007, 08:58
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




nu vii cu masina vii cu caseta direct ! cu semeringurile va descurcati cu bucsa din teflon va rezolv eu ! se ia una bucata caseta se demonteaza se scoate busca respectiva se face alta bucsa din teflon care sa aiba dimansiunile casetei (si caseta are putina uzura)se elimina jocurile si sarut mana biggrin.gif


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 23 Aug 2007, 09:06
Post #17


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- pai zi cam cat costa ca nu cred ca te multumesti cu ''sarut mana'' smile.gif)

- zi si cam cat dureaza treaba... sa stiu cat imobilizez masina...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 23 Aug 2007, 10:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




vi-l recomand cu cea mai mare incredere pe dominy.Chiar stie ce face!


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 23 Aug 2007, 18:56
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




e o mare problema cu casetele servo ...
sunt capsate si nu stiu daca merg reconditionate sad.gif trebuie sa am caseta in mana sa vad ce e cu ea dar nu garantez ca o pot face sad.gif casetele pe servo sunt mai dificile trebuie vazut


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 27 Aug 2007, 09:53
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Noaptea trecuta m-am intors dupa o saptamana de munte asa ca pot sa va salut pe toti si sa va multumesc pentru raspunsuri. Inteleg ca nu ar fi asa o problema grava care nu mai sufera amanare, oricum o sa ii dau atentie dar un pic mai tarziu.
@dominy: la momentul respectiv te caut pe pm.

This post has been edited by dan73205: 27 Aug 2007, 11:42


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 1 Sep 2007, 03:42
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Va mai intreb o data: sunteti siguri ca e caseta de vina ?
Caseta de pe laguna e cu cremaliera, iar casetele cu cremaliera nu prea bat in curbe ci in linie dreapta. Daca era caseta cu melc atunci era plauzibila varianta cu zgomotul in curbe.

Am verificat-o si nu are pic de joc. In afara de asta, nu suna a zgomot de caseta. Zgomotul se aude in coloana. Ceea ce si cred ca e problema. Numai ca tind sa cred ca e o problema de fabricatie, deoarece coloana in sine nu are nici ea vreun pic de joc.
Daca ar fi joc in caseta, s-ar simti urat in volan.

Astept si eu sa vina cineva sa spuna concret ca a schimbat vreo bucsa de teflon din caseta si de atunci nu s-a mai auzit nimic.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 1 Sep 2007, 08:25
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




dan73205 ,cred ca zgomotul descris de tine provine de la rulmentii flanselor. Pune pe cineva sa rotesca volanul stanga-dreapta cu masina pe loc si asculta de afara. Sa asezi masina pe o suprafata mai putin abraziva ca sa nu fortezi directia si sa nu uzezi cauciucurile neuniform. Masina trebuie lasata pe greutatea ei.


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen
post 1 Sep 2007, 23:43
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 November 05




Dupa simptome pare plauzibila explicatia cu flansele.E usor de verificat pt ca se aude zgomotul la amortizoare.Incearca sa asculti acolo la viraj amplu pe loc,macar elimini o posibilitate...


--------------------
Renault Laguna 2007 Luxury
Renault Laguna 2.0 dci -2007, Luxury+xenon
BMW 118-2008.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 2 Sep 2007, 18:34
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Nu face mereu asa. Uite acum vin de jos si am tot incercat dar nu se mai aude (parcarea e betonata). In garaj la ai mei unde nu am apucat sa torn sapa de beton, acolo se auzea, deci pe pamant. Altfel, la drum nu am ce ii reprosa, se intareste la viteza asa cum e normal, e usoara si precisa.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 25 May 2008, 03:15
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pentru cei care simt denivelarile in volan, insotie de zgomote, in special la trecerea peste liniile de tramvai sau piatra cubica.

Cand am schimbat un cap de bara pe partea dreapta, am observat un mic joc al cremalierei. Am mai strans eu surubul de la tachetul impingator, dar n-am avut parte de mare schimbare. Zic... ce-ar fi sa schimb si caseta. De la a zice pana la a face, n-a mai fost mult.

Asa ca am schimbat-o. Niste schimbari s-au simtit... Volanul nu mai "tresare" la cea mai mica groapa si au disparut si o parte din zgomote. Se simte ca directia e noua.

Dar pocniturile de la trecerile peste liniile de tramvai au ramas. In momentul ala mi s-a pus pata pe ea si m-am apucat de treaba. Toata fata e noua, iar ea face figuri. icon_mrgreen.gif

Pe loc, cu motorul oprit, am luat usor stanga-dreapta de volan. Se simtea un joc, foarte foarte mic. Cand le-am aratat unor prieteni ca am un joc in volan, nu si-au dat seama pe moment. Deci atentie, ca jocul este aproape insesizabil.
Trebuia sa depistez sursa jocului. Am luat un cleste de-ala american (grip, autoblocant, care se regleaza si se strange, ramanand fixat) si am prins partea de jos o coloanei de directie, pe unde iese din masina, pe la pedale.
Cu o mana tineam de volan, cu una de cleste. Jocul inca era. Deci nu era din cuplajele cardanice.

Initial am vrut sa demontez coloana, de-aia am si cerut intr-un alt post daca are cineva vreo schema a coloanei.
Pana la urma, m-am apucat s-o demontez fara schema sau ceva care sa-mi dea vreo idee.
N-am mai ajuns la demontarea completa, ca am observat de unde era jocul.

In poza se vede o surubelnita, pe care o bagam pe post de pana. Cu ea scoasa, avea joc volanul, cu ea bagata, nu se simtea nimic.
Evident nu puteam sa las surubelnita acolo icon_mrgreen.gif , am cautat o saiba de grosimea care-mi trebuia si am fortat-o sa intre acolo, ca o solutie provizorie pana voi avea timpul si cheful necesare sa demontez intreaga coloana si sa vad ce si cum. Atentie ca in momentul in care se introduce pana acolo, pentru a prelua jocul, nu va mai functiona reglarea volanului pe adancime. Reglarea pe inaltime functioneaza fara probleme.

Am trecut la teste, am cautat cele mai imputite intersectii cu linii de tramvai din Bucuresti, gen Iancului, Dristor... Sincer, masina e tanc, nu se simte si nu se aude nimic... Nu e masina pe care o aveam.



Attached thumbnail(s)
24_05_08_1239.jpg ( Size: 162.08k ) Number of downloads: 3699


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 30 May 2008, 20:39
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Revin cu o completare. Cloncanitul care se aude in viraje, peste denivelari, la viteza mica este datorat coloanei de directie. Caseta nu are nicio treaba.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 30 May 2008, 22:56
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Si cred ca e boala generala pentru L2, indiferent de versiune. Si eu il aud la trecerile in viteza mica peste liniile de tramvai, mai ales daca rotile sunt putin virate. Si mi se pare ca zgomotul vine clar de undeva din zona volanului, nu de la suspensie.

Astept sa gaseasca cineva o solutie care sa pastreze functionala reglarea pe adancime a volanului smile.gif

Si ca veni vorba: acelasi zgomot se aude si la L3, cel putin la cea cu care m-am dat eu de la dealer.

This post has been edited by cri123: 30 May 2008, 22:56


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 31 May 2008, 00:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




topic similar este pe la megane (dezbatut aprins smile.gif )....asa ca personal devin din ce in ce mai convins ca nu e boala/defect, e pur si simplu constructiv (mai ales ca apare si la Laguna). Si eu tind sa afirm ca l-am remarcat de pe la 7-8000 doar...dar pana atunci conduceam ca o baba masina si in plus...era fascinatia de masina noua (NU AUZEAM NIMIC smile.gif )

De ce nu ia renault masuri? Eu banuiesc ca nu are sens cat timp pe piata principala de desfacere (central / vest europeana) calitatea drumurilor e net superioara si nu dai in orasele mari din 20 in 20 de metrii in cate o groapa (pt Cluj garantez biggrin.gif) . Asadar simptome inexistente.

Asa ca ramane "user"-ului iscusit si perseverent de renault sa gaseasca o solutie.

andu911, eu am constatat ca zgomotul care il aud la meganul meu ( pe viraje insa trebuie sa recunosc ca se aude rar si numai cand exagerez cu viteza + gropi serioase) il pot reproduce in felul urmator: trag maneta pt reglarea volanului, si ridic cu viteza de volan in sus pana da in limita superioara, si iata zgomotul. Banuiesc ca e cam din aceleasi surse cu ce ai gasit tu. Oare cu ceva manson de cauciuc (ceva de genul) nu s-ar atenua? recunosc ca inca nu ma enerveaza asa de tare incat sa imi desfac pe acolo sa ma uit, desi daca o sa am timp o sa arunc o privire

This post has been edited by ghertzoi: 31 May 2008, 00:28


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 31 May 2008, 10:38
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




cri123: ca sa pastrezi functionalitatea volanului pe adancime, sigur trebuie demontata coloana de pe masina si vazut unde are joc si reparata daca se poate, sau o coloana noua, care sigur e la fel de proasta.

ghertzoi: la tine e mai complicat, e o coloana cu motor electric

Am pus o schema ca sa se inteleaga mai usor care e problema. Cand treci cu rotile prin anumite denivelari, acestea tind sa-si schimbe directia brusc. O data cu miscarea rotilor, se misca si volanul. Iar daca partea din coloana are joc, atunci din cauza cuplajelor care au un anumit unghi de inclinare, se misca si axul volanului din coloana datorita jocului care ii permite miscarea.
Din cauza asta, cand ridici volanul, unghiul se apropie de 180 si chiar daca are joc coloana, nu mai exista nicio forta care sa miste axul din locasul lui.


Attached thumbnail(s)
coloana.JPG ( Size: 24.41k ) Number of downloads: 3892


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew98
post 30 Jul 2008, 08:11
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 April 07
From: Cluj Napoca




am aceeasi problema descrisa mai sus - zgomot la denivelari. multumiri andu911 pt sfaturi. o sa incerc sa demontaez coloana si sa caut jocul


--------------------
Renault Laguna 1.9 Dci 10.2003 - CJ - 98 - LAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:43
Dacia