Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

zgomote la directie, problema sau merge si asa?

andu911
post 15 Aug 2008, 20:16
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni





Am revenit cu noutati in legatura cu coloana de directie.
Am desfacut-o si in ciuda faptului ca nu se vede mai nimic, unul dintre rulmenti are un joc mic care cauzeaza o parte din zgomote.
Alt joc apare la prinderea din spate a coloanei de directie. Acolo nu s-au mai folosit suruburi ca in fata ci doar se prinde coloana prin 2 urechi. Alt motiv pentru cloncanit. Acele urechi au venit cu un fel de burete din fabrica, care cu timpul s-a distrus... eu am folosit 2 bucati de cauciuc.

Pentru cine vrea s-o demonteze, e suficient sa desfaca doar partea din masina, nu si cea dinspre caseta... Acestea formeaza un fel de telescop sub forma de cruce, care mie mi-a dat impresia ca ar avea joc.

Pana la urma doar am bagat acele table care sa mentina in tensiune coloana si sa nu se mai auda niciun zgomot., plus cele doua bucati de cauciuc din spate.

O sa revin cu pozele si mai multe explicatii, dar momentan nu sunt in Bucuresti si am un net jalnic prin telefon.

This post has been edited by andu911: 15 Aug 2008, 20:19


Attached thumbnail(s)
11_08_08_0121.jpg ( Size: 92.67k ) Number of downloads: 1190


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian1982
post 18 Aug 2008, 19:38
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 436
Joined: 10 July 08
From: Timisoara




Salutare baieti,
Inainte de Paste mi-am luat o laguna 2, 1.9 dci din 2001 din Germania, masina a venit cu arcuri sport(albastre) si au inceput sa-mi bata telescoapele pe spate, intrebarea mea este daca schimb doar telescoapele fara arcuri...cat or tina si astea, ar trebui sa schimb si arcurile...?


Multumesc de raspuns!


--------------------
Skoda Octavia 2 FL 1.6 MPI 2012 Drive+
Ex: Renault Laguna 2, 1.9 dci 120 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 18 Aug 2008, 21:01
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Tu cred ca te plictisesti. Ai postat peste tot?


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Aug 2008, 03:39
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Sa nu uitati sa scoateti borna + de la baterie inainte sa va apucati de treaba.

Attached thumbnail(s)
11_08_08_0121.jpg ( Size: 204.56k ) Number of downloads: 1460
11_08_08_0123.jpg ( Size: 869.6k ) Number of downloads: 1445
11_08_08_0128.jpg ( Size: 792.57k ) Number of downloads: 1564
11_08_08_0136.jpg ( Size: 229.39k ) Number of downloads: 1514
11_08_08_0137.jpg ( Size: 135.33k ) Number of downloads: 721
11_08_08_0153.jpg ( Size: 199.14k ) Number of downloads: 719
11_08_08_0239.jpg ( Size: 214.46k ) Number of downloads: 824
11_08_08_0433.jpg ( Size: 202.58k ) Number of downloads: 913


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uiop
post 22 Aug 2008, 16:18
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 10 December 07
From: iasi




andu am si eu o intrebare.
in volan nu este vreun airbag?


--------------------
renault laguna II 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Aug 2008, 16:23
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Ba da, ala se scoate usor, bagi o surubelnita subtire prin spatele volanului. E o gaurica pe care o bagi si tii apasat si tragi de airbag.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghita1984
post 22 Aug 2008, 17:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 24 June 08




felicitari domnu ANDU pt poze...si explicatii!


--------------------
dacia logan 2006 - is-22-ghi
dacia logan,renault laguna 2 1.9 dci 160 cp,peugeot 607 200 cp,vw bora 1,9 tdi 130 cp,audi a8 4.2 v8 380 cp si o bicicleta 1 cp!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 1 Sep 2008, 13:54
Post #38


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Salut tuturor,

Subscriu si eu la o parte a problemelor descrise aici. Am luat de curand o groapa mai urata, in plin mijloc al Bucurestiului... De atunci (in afara de "tacanitul de la volan" care e de cand e masina) am un troncanit pe partea dreapta fata, ABS si Service aprinse in bord cu galben si o droaie de "vorbe dulci" legate de sex cand vine vorba de edilii celui mai mare sat fara caini al Romaniei. Am echilibrat rotile, roluit jantele (sunt pe 17", asa a venit masina) si troncanitul tot insista. Am schimbat bucsele alea de la capetele de bara si bieletele anti-ruliu... ba chiar si rulmentul care e responsabil si de ABS... tot degeaba. Mentionez ca acel troncanit se aude uneori cand iau virajul pe loc spre stanga - de ex la plecarea din parcare, cand rulez cu viteza redusa. La drum intins (chiar si peste 160 km/h) nu se simte nimic sau in viraje, atat timp cat sub masina e asfalt bun. In schimb, pe pavaj sau strazi cu piatra de râu (adica din alea rotunde, nu ca piatra cubica) e nenorocire... din metru in metru se aude de parca sta sa se rupa ceva. In volan insa nu se simte totusi absolut nimic, nici un joc sau vibratii - numai undeva spre roata dreapta fata se aude acel troncanit-trosnit ciudat care ma scoate din minti. Nu am joc in volan. Cel putin nu sesizabil la testul "pe loc" cu miscat usor cu doua degete, cum l-a descris andu911.
La indrumarea unui amic bun, care se ocupa de piese auto - reseller, am mers la un service "mai de cartier" - zic "mai de cartier" pentru ca de fapt ei fac service logan si renaul si vw si mai multe... insa nu sunt un garaj dupa blocurile gri, ci colaboreaza cu o firma de taxi din Bucuresti - le fac service-ul. Omul era pe bune cu seful de service de acolo, mi-a zis ca nu sunt chiar antitalent... lucreaza si ieftin... si am zis ca totusi... merita.
Legat de ABS/Service, initial mecanicul a zis ca ar fi senzorul. Pus nou. Nimic. Dupa aia - ca e de la rulmentul ala din capul planetarei. Pus nou. Nimic. Deja imi cam facusem o idee despre priceperea lor... Schimbat bielete antiruliu, capete de bara... bucse... degeaba. Parca s-a mai estompat insa tot nu a disparut. Si fiindca trebuia sa plec in concediu si ma saturasem dupa 3 zile cu masina prin service fara solutie... am intrebat daca pot sa mai merg cu ea asa, pentru ca pana la urma un mecanic a zis ca ar fi de la caseta de directie. Una noua... 2600 RON!!! Una SH... la jumatate de pret, insa cica nu se merita sa pui SH - sfatul mecanicului. Insa zicea tot el, problema nu e f grava, se mai poate merge asa fara sa fie pericol. Intr-adevar, am facut vreo 2000 km de atunci fara sa simt vreo inrautatire. Insa trebuie candva foarte curand sa iau taurul de coarne. Si as vrea sa stiu de unde sa-l iau. De caseta de directie... sau de coloana?
Daca printre voi e cineva mai priceput la mecanica si mai experimentat... as vrea sa isi dea cu parerea. Nu numai in scris. Am de gand sa vin (cu seminte si icetea) la intalnirea de la Polivalenta... sa vedem cum imi fac loc in program. Si daca am sa reusesc sa ajung, am sa rog pe careva din voi sa o asculte cu urechea.
Legat de chestia cu ABS-ul... am sa postez la sectiunea respectiva mai multe, ca e de povestit si aici. Inca nu e rezolvata.
Acum legat de masina... sa nu va asteptati la ceva super tunat. De cand e in posesia mea, nu am facut absolut nimic care sa afecteze "look-ul" masinii. Nu ca nu as vrea... dar stau f rau cu timpul liber. Oricum, imi iubesc masina, desi e sh si nu e chiar ultimul racnet. Si chiar imi doresc sa o fac sa mearga ceas si sa arate super, desi sunt cam pe langa la mecanica. Dar pot sa invat... Oricum, astept cu nerabdare sa intalnesc membrii care vin la Polivalenta. Si mai stam acolo de vorba, ca deja am scris asa de mult... ca mi-e teama sa nu floodez forumul smile.gif

Bafta!


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 1 Sep 2008, 14:35
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Mai raman de verificat pivotul, bieletele antiruliu si bucsele de pe bara antiruliu.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 1 Sep 2008, 15:09
Post #40


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Poate am omis, din cauza ca am scris un intreg foileton acolo... smile.gif
Pe dreapta am schimbat tot ce se putea schimba. Inclusiv pivot, bucse, bara antiruliu + bucsele aferente. A! Si am verificat si acea bucse + rulmentul de sarcina din capatul amortizorului dreapta-fata... Nici acolo se pare ca nu e joc (bine, a trebui sa cred pe cuvant pe mecanici care au bagat mana pe dedesubtul aripii pana sus la capatul amortizorului... si unul a facut balans pe aripa cu greutatea proprie iar celalalt era cu mana bagata pana la umar sub aripa, masina la sol - ciudat mod de a verifica - dar presupun ca si ei se saturasera sa caute defectul iar eu nu mai aveam nervi sa mai rezist acolo). In schimb, telescopul amortizorului mi s-a parut cam uscat si un pic ruginit. Poate a ramas fara lichid... hm.. acum ca stau si ma gandesc realizez ca parca suspensia nu mai e cum era... pe piatra cubica intra intr-un fel de rezonanta si masina incepe sa topaie si sa se desprinda de sol... Multzam de raspunsul rapid.

Later edit: Am incercat sa postez povestea cu ABS-ul la topicul deja creat... insa se pare ca e locked. Nu mai pot adauga noi reply-uri la el. Este vorba de acest topic:
http://reno.ro/probleme-ABS-ESP-t67769.html

This post has been edited by jon_nxt: 2 Sep 2008, 09:54


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 1 Sep 2008, 22:12
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Dupa groapa pe care spui ca ai luat-o eu as fi suspectat in primul rand telescopul. Defapt asta ar mai ramane...
Daca te hotarasti sa le schimbi, eu iti recomand calduros Kayaba . Eu asa ceva am pus pe masina si sunt foarte multumit. Asta-i defapt si echiparea originala (APA-KAYABA )


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 2 Sep 2008, 09:57
Post #42


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Scuze de offtopic, deja vorbim de amortizoare... Am sa le verific si pe-astea. Multumesc de sfat. Ar fi util sa mai imi spui si de unde le-ai luat tu si cu cat... (eu bântui mai mult prin Bucuresti) asa ca te rog PM sau email. 10x.


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 2 Sep 2008, 10:53
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Eu le-am schimbat pe cele din spate , le-am luat de la un magazin din orasul meu si m-au costat 270Ron/buc. In Bucuresti ar trebui sa le gasesti mai ieftin .Ai mei tot de pe aci le iau (Meteor, Autonet...)


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 Sep 2008, 00:17
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(jon_nxt @ 2 Sep 2008, 09:57)
Scuze de offtopic, deja vorbim de amortizoare... Am sa le verific si pe-astea.  Multumesc de sfat. Ar fi util sa mai imi spui si de unde le-ai luat tu si cu cat... (eu bântui mai mult prin Bucuresti) asa ca te rog PM sau email. 10x.
*



Daca e intr=o zi poate treci pe la mine sa fac si eu o tura cu ea, sper sa-mi dau seama ce are...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 3 Sep 2008, 08:38
Post #45


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Merci de oferta, cum sa nu, se face. Vin si cu o cerere "cu dop"?
Sau poate ne vedem la Polivalenta vinerea asta (5 Sept 2008)? Ti-as da si un PM dar nu pot inca pe acest forum... (oare de ce si cu cine tre' sa vorbesc?)


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 Sep 2008, 10:36
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




am acelasi yahoo id ca pe forum


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LagunaD
post 9 Sep 2008, 11:22
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 9 September 08




Pana la urma cum s-a rezolvat problema ?
De cateva saptamani am si eu aceiasi problema cu dan73205.
La viteze mici, la curbe, se aude un mic rontait metalic si chiar se simte un pic si un tremurat in volan.
Am facut si testul de a trage pe loc volanul total stanga si total dreapta si se aude un mic scartait.


--------------------
RENAULT Laguna 2 1,9 dCi Priviledge 88Kw/120cp dec 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 9 Sep 2008, 13:28
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Nu cred ca trebuie sa te alarmezi, eu auzeam un scartait cand viram pe loc dar era dupa o perioada cand masina a stat pe loc mai mult timp...nu stiu...oricum intre timp, multumita drumurilor de la noi, m-am procopsit si cu zgomotul din coloana de directie spre care s-a indreptat discutia de ma sus. Feedback-ul mai mare in volan poate fi cauzat de bieletele de directie dar tremuratul volanului la viteze mici si cand virezi poate sa fie cu totul altceva. Ia verifica nivelul de lichid de servo.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LagunaD
post 12 Sep 2008, 13:35
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 9 September 08




Am fost astazi la service si am aflat ca problema este pivotul dreapta (la 45.000Km). Distractia la service Renault 240 RON (180 pivot, restul manopera).
Asta dupa ce in ianuarie am schimbat capul de bara dreapta (la 38.000km).


--------------------
RENAULT Laguna 2 1,9 dCi Priviledge 88Kw/120cp dec 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 12 Sep 2008, 13:53
Post #50


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Eu inca nu am rezolvat-o cu troncanitul. Momentan nu mai am timp (si nici chef) ca am inceput "lucrarile de toamna" in agricultura. Asa e cand esti de la tara si ai o vie... niste porumb... etc.

Apropo de scartaitul pe loc si la viteza mica... am o doamna director la firma unde lucrez care are o Laguna 2 Ph 2 Privilege din 2003 sau 2004 - foarte putin alergata... doar acasa - la munca si inapoi... are doar 26000 de km deci va dati seama. Iar doamna se poarta cu manusi cu masina, are grija de ea - o duce la service-uri ca la carte ca nu conteaza banii - ii deconteaza pe firma... deci e un boboc de masina. Zilele trecute o aud cand parca: un scartait infiorator de parca era fier pe fier... luase de volan aproape maxim si aproape pe loc. Mi s-a ridicat parul in cap. A auzit si ea si s-a dat jos. Ca cica ii mai intrase o sirma mai demult pe sub roata si cam la fel a facut... insa de data asta cica mergea de vreo doua zile asa si parca facea din ce in ce mai rau.
A dus-o in service. S-a rezolvat (incredibil) doar cu putin vaselina. Ramasese fara pe la bucsi si cand lua de volan (numai stanga-fata facea asa) scartaia materialul ala de te lua groaza. A costat 400.000 lei vechi toata distractia (probabil urcat pe rampa si manopera de 5 minute).
E posibil ca scartaitul oricat ar fi de infiorator sa nu fie totusi ceva f grav. Verifica cumva inainte sa iti pui cenusa in cap.

Bafta!


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_ovi
post 19 Dec 2008, 12:46
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 21 May 08




Am citit topicul si surpriza ! La Laguna 2 din 2001 se regleaza volanul si in adincime ? Nu stiam trebuie sa incerc ! Eu am Privilege 1,8 benzina. Ma duc sa verific...Dar oare ce trebuie sa fac ?


--------------------
Renault laguna 2001 privilege - MS 07 VOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 19 Dec 2008, 12:53
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Daca e Privilege sigur ai reglaj si pe adancime, s-ar putea si la celelalte, nu stiu. Ai o clapeta sub volan, tragi de ea si potrivesti volanul cum iti vine bine apoi dai clapeta la loc ca sa fixezi volanul in pozitia dorita.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bad_ovi
post 19 Dec 2008, 12:56
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 21 May 08




Da, chiar acum am incercat si am !! Eu reglam doar pe inaltime ca nu stiam ce am la casa !! Iarasi m/am indtragostit de masina ! Maistiti smecherii din astea ? 04.gif 04.gif


--------------------
Renault laguna 2001 privilege - MS 07 VOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s-ervin
post 29 Jun 2009, 08:26
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 1 April 08
From: Harghita




a incercat cineva sa stranga caseta pe masina?fara sa de a jos?ca eu am incercat dar nu am putut ,am reusit sa pun imbusul dar sa strang sau sa desfac siguranta nu am putut. sleep.gif


--------------------
Renault Megane 2013 1.6 dci Bose Edition - HR-10-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 29 Jun 2009, 17:44
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




merge, dar nu cu imbus... adica cu o bucata din imbus si o cheie de 10.. ca sa fie parghia mai mare...
cu imbus de-ala in forma de L n-am reusit nici eu.

Dupa aia sa iei o surubelnita lunga sau ceva de genul asta si un ciocanel cu care sa faci alta aripioara...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s-ervin
post 29 Jun 2009, 19:26
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 1 April 08
From: Harghita




mersi.o sa incerc,nu am avut timp destui ca sa incerc toate modalitati.

30 Jun 2009, 07:41:
"merge, dar nu cu imbus... adica cu o bucata din imbus si o cheie de 10.. ca sa fie parghia mai mare...
cu imbus de-ala in forma de L n-am reusit nici eu.

Dupa aia sa iei o surubelnita lunga sau ceva de genul asta si un ciocanel cu care sa faci alta aripioara..."



Ai dat stabilizatorul jos(slabit)? sau numai aparatorul din tabla?

This post has been edited by s-ervin: 30 Jun 2009, 07:41


--------------------
Renault Megane 2013 1.6 dci Bose Edition - HR-10-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 1 Jul 2009, 15:09
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Am bagat mana pe la roata... Am desfacut bieletele stabilizatoare la un capat, ca sa pot sa rasucesc bara stablizatoare si sa intre mana.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 3 Jul 2009, 13:18
Post #58


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Salut forumisti
Am fost zilele trecute pe la mecanic(Reno) pentru controlul suspensiei, ca doar asta a mai ramas inainte de a pleca in concediu. Ce-i drept, incepuse sa se auda un troncanit sub masina si chiar n-o verificasem niciodata.
Ei bine, la suspensie n-am gasit nici o problema, ci doar un joc in caseta de directie:
Cu masina suspendata, eu tineam de o roata si el o misca pe cealalta si invers, are un joc in acelasi loc (caseta de directie)
Mi-a zis ca inauntru are ceva "ca doua cepe" -astea sunt vorbele lui (binenteles in italiana) care in timp s-au uzat, dar nu stia daca se pot inlocui numai alea si era prea tarziu sa sune la reno.
Cred ca e vorba de bucsele de teflon de care s-a vorbit mai sus, ce spuneti? Se pot inlocui/reconditiona numai ele?
Va multumesc anticipat

This post has been edited by Hadrianvs: 3 Jul 2009, 13:18


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 3 Jul 2009, 15:10
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




"Cepele" alea se numesc bielete de directie si costa in jur de 1mil/buc .Caseta de directie e ca un castravete. Mecanicul ala sigur nu era gradinar?


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 3 Jul 2009, 15:51
Post #60


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Aha, cred ca-mi dau seama despre ce este vorba, merci. Vin cumva situate in prelungirea capetelor de bara?
Sunt greu de inlocuit?


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:00
Dacia