Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vodafone

IRONICK
post 7 Jun 2019, 14:17
Post #481


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Face de mai mult timp, dar isi doreste sa intre bine pe piata.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Jun 2019, 10:22
Post #482


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(IRONICK @ 7 Jun 2019, 11:16)
<span class='edit'>7 Jun 2019, 11:17:</span>
Ca sa ce? radmasa.gif
*



Pai, de principiu, imi cam schimb mobilul cam odata la 3-4 ani, dupa caz.
Atunci cand aiau unul nou, ma gandesc la ce imi trebuiie, ma uit in portofel si ma gandesc ca daca iau unul cu 5G, va functiona teoretic ok vreo 1-4 ani.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Jun 2019, 10:46
Post #483


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




5G este decat date, la fel cum este si 4G.
Vocea din 4G este peste date. Deja vocea se aude bine si la 3G pe latimea de banda mai mare.

Repet, cu ce te ajuta? 3G o sa moara, GSM o sa mai ramana mult timp.

5G functioneaza si pe echipamentele de 4G, ca majoritatea o sa faca decat upgrade de soft. Niste celule radio mai trebuie si gata.

This post has been edited by IRONICK: 10 Jun 2019, 10:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Jun 2019, 11:31
Post #484


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ma ajuta 5G, daca ma hotarasc vreodata sa las telefonul pe post de modem la vreuna dintre instalatiile de care ma ocup, pe post de HOspot mobil .
Totusi- putin probabil sa imi las eu mobilul acolo.
Mai degraba cum las acum telefonul meu cu DIGI - o sa las unul cu 5G.


This post has been edited by dizzy: 10 Jun 2019, 11:31


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Jun 2019, 12:10
Post #485


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Hmmm, si cu ce te avantajeaza 5G? Latency, throughput?
Ca pana acum nu am vazut nimic la tine care sa ceara o tehnologie pe care vad ca nici nu o cunosti. Doar sa fie.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Jun 2019, 14:35
Post #486


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Vodafone a anunțat miercuri lansarea în România a primelor abonamente 5G
Si semnalul??? Poulea ... lansam ca sa fie.

27 Jun 2019, 09:32:
Pe softpedia sunt luati la p@la grav: esecul Vodafone


QUOTE
Urmeaza: Lectia de istorie din Telecom-ul romanesc -> Capitolul Vodafone Romania

-> Anul 2014
Au inceput testele pentru VoLTE si VoWIFI cu surle si trambite in toata media. Giovanni Chiarelli, CTO (Chief Technology Officer) la momentul respectiv a considerat ca tehnologia nu e suficient de matura ca sa fie implementata si sunt prea putine terminale VoLTE Ready comparativ cu cele existente pe piata.

Mare greseala! Ca sa nu spun ca a fost cel mai prost Director Tehnic Posted Image

S-a anulat proiectul si fondurile s-au alocat pentru un alt proiect de "mega success": M-Pesa.

S-au gandit ca daca in India a prins foarte bine, ar merge si intr-o tara de "lumea a 3-a" cum e Romania. Doar ca n-au luat in calcul faptul ca pe piata bancara de la noi sunt rechini mult mai vechi si nisati doar pe banking. Proiectul M-Pesa s-a incheiat subit, cu pierderi, incepand cu 1 decembrie 2017.

-> Anul 2019
Actualul CTIO Catalin Buliga (din Mai 2016) a realizat intr-un final ca fara tehnologiile VoLTE / VoWIFI nu se poate si decide ca aceste servicii trebuiesc lansate. Se stabileste lansarea initiala pentru Mai 2019. Se revine cu un comunicat de presa, pe 23 Aprilie, cum ca "in 2-3 luni compania va lansa comercial serviciile de apeluri de voce prin rețeaua 4G (VoLTE)".

-> in prezent
Au trecut 2 luni de la comunicat, nu s-a lansat nimic. In prezent site-ul Vodafone Romania redirectioneaza spre ceva link cu "Super Oferte Online". Iar daca te duci spre oferta curenta de abonamente, vezi ca "Oferta promoțională este disponibilă pentru contractele încheiate pe 1 an sau 2 ani și este valabilă până la 31 mai 2019, în limita stocului disponibil."

Daca nici in urmatoarea luna nu lanseaza serviciile astea, ar fi a doua oara cand se fac de cacao grav.


27 Jun 2019, 10:04:
Dintr-un interviu cu Cătălin Buliga.

QUOTE
Ok. Sunt o companie: ce-mi va aduce 5G?

O bandă/ viteză mai mare de acces la internet și latență mică. Într-un mediu mobil, radio. Automatizare, control de la distanță, monitorizare video de înaltă rezoluție de la distanță, prin mediul radio, birou mobil. Sunt multe scenarii de utilizare care nu au putut fi implementate până acum din cauza latenței în transmisia de date ce nu permitea elementul de „timp real”.


Hal de CTIO, au dreptate baietii aia de pe softpedia. Nu exista timp real la 5G, pe langa transportul pe optic la 'antena radio' se mai adauga si intarzierea de la radio si doar in conditiile ideal de laborator ai unitati. In realitate sunt zeci de unitati. Marketing ... sad.gif

This post has been edited by IRONICK: 27 Jun 2019, 09:04


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Feb 2021, 16:26
Post #487


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




De 2 ori pe luna ma suna una sau alta "din partea companiei vomafone" sa ma intrebe daca nu vreau sa prelungesc abonamentele pe 2 ani si imi arunca niste minute si GB de net ( oricum nu le folosesc pe alea de le am, ) si un pret mai mare.
E drept, dupa vre 3 faulturi, au invatat sa-mi ofere cu roaming.
Oare o fi greu sa bifeze: nu-l mai sunati ca nu vrea, ne cauta el cand vrea prelungire? Sa le scriu eu si sa le zic nu ma sunati decat daca imi oferiti ceva mai ieftin?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Feb 2021, 16:42
Post #488


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Dar injinerilor?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 26 Feb 2021, 18:59
Post #489


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu le.am zis sa nu ma mai caute, ii caut eu cand vreau ceva.
Si am insistat sa debifeze orice mesaje care nu sunt legate de factura, desi cred ca nici pentru aia nu primesc mail
Acu mai bine de 10 ani am facut solicitarea asta si am fost lasat in pace de atunci.
Nevastamea nu a vrut sq ma copieze, asa ca e sunata cu tor felul de oferte pe care le refuza. De ex azi a sunat sa ofere reducere 100 lei la ceva telefoane. Noi nu am luat de mai mult de 15 ani telefoane pe abonament...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 29 Jul 2021, 08:08
Post #490


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




magarii vdf au marit abonamentul cu 1€ ca asa vor muschii lor.
duduia de la relatii clienti mai ca nu mi-a spus: pentru ca putem.

in mod normla le-as fi dat cu flit fara sa stau pe ganduri, dar am un telefon in rate si nu m-ar avantaja sa inchid contractul acum.

stiu ca a fost si un proces intre OPC si vdf, pierdut de OPC (sau similar) pe acest subiect.

Mai are careva aceasta problema?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jul 2021, 08:31
Post #491


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




vezi de asta nu mai iau de peste 10 ani fidelizari de la operatori ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 29 Jul 2021, 08:52
Post #492


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Si mie au vrut sa-mi mareasca abonamentul, ca cica e vechi. Pana la urma, dupa bau-bau cu portare la RDS mi l-au micsorat cu 1 euro si mi-au dat mai multe chestii. Nu eram in perioada contractuala.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 29 Jul 2021, 09:08
Post #493


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Indiferent ca iei telefon sau nu, tot pe 2 ani iti fac abonament, deci... Eu n-am luat niciodata telefon de la ei, dar niciodata, cu toate astea tot ma mai trezesc cu cite o mica surpriza de la ei (optiuni activate fara acordul meu, la schimbarea contractului), dar se rezolva mereu cu cite o convorbire telefonica.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 29 Jul 2021, 09:22
Post #494


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




ii rezolv si eu anul viitor. pacat ca telekom a cam terminat-o cu romania, raman doar astia 2, org si vdf. tare imi e ca au ceva intelegeri pe sub masa ...
RDSul momentan nu sta bine la acoperire nationala, si cu roaminugul de la ei parca nu as vrea sa fac experimente ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 29 Jul 2021, 09:24
Post #495


Vizionar


Group: Members
Posts: 506
Joined: 24 January 17




Telekom-ul ramane exact cu reteaua mobila. Nu pleaca nicaieri.
Doar cea fixa a vandut-o la Orange.


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Jul 2021, 09:27
Post #496


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Iar cu roamingu' erdiesh-ului, daca nu stai cu lunile la rand prin alte tari, n-ai ce probleme sa ai.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 29 Jul 2021, 09:52
Post #497


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Testat prin cateva zone civilizate RDS-ul (mers pe drumuri judetene). Semnal mai prost ca VDF-ul (acum 6 luni).
In zone mai retrase nicio sansa de semnal bun.

This post has been edited by BBC: 29 Jul 2021, 09:53


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Jul 2021, 10:33
Post #498


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(tatabobu @ 29 Jul 2021, 10:27)
Iar cu roamingu' erdiesh-ului, daca nu stai cu lunile la rand prin alte tari, n-ai ce probleme sa ai.
*


Ce fel de probleme cu roamingul RDS-ului?

Eu am stat luni bune in afara tarii cu roamingul lor, nici vorba sa-mi taie beneficiile dupa 2 luni cum imi facuse Orange inainte. Plus vo-wifi in roaming care mi-a permis folosirea telefonului exact ca in tara si de care Orange si Vodafone n-au auzit.

Cat despre acoperirea RDS, eu sunt multumit, am avut semnal decent mai peste tot pe unde aveam si inainte la Orange. Doar partea de date mobile, nu peste tot am peste 5-10 mb/s ca sa pot avea meetinguri pe Zoom fara probleme (ma rog, am avut wi-fi acolo). Probabil voi lua un prepay Orange pentru partea asta cand voi avea nevoie de lucrat remote in zonele cu semnal mai slab RDS, dar nu-i bai. Exclus Obarsia Lotrului, acolo nu ai date decente de la nimeni.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Jul 2021, 10:34


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jul 2021, 10:46
Post #499


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Marty @ 29 Jul 2021, 10:08)
, tot pe 2 ani iti fac abonament, deci...
*



cred ca sunt inafara perioadei contractuale de vreun an ... nu m-a sunat nimeni sa prelungesc si nici nu cred ca o sa o faca ... la 5 euro/luna cu nelimitat ... ma gandesc sa ii caut eu, ma intreb ce dracu msi pot sa imi dea ... dar asa intr-o zi cand am vreme .. merita ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 29 Jul 2021, 11:03
Post #500


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Lord Hades @ 29 Jul 2021, 09:08)
Mai are careva aceasta problema?
*


Da, si la mine au facut. Am 2 abonamente pe numele meu, unul il folosesc eu, la vreo 5 EUR si al sotiei, de vreo 3x mai scump decat al meu. La abonamentul meu nu e nicio modificare, dar cel al sotiei, la fel, primit mesaj, scumpire 1EUR. Mi-au dat posibilitatea sa anulez abonamentul fara costuri. Nu discut aici de telefon luat in rate. Mi-au dat un voucher de 50 EUR sa-l folosesc la achizitie noua, valabil pana la 31.12.2021.
Dupa cum vad eu, poate fi un avantaj chestia asta. Daca mai ai 12 luni de contract (fara telefon luat), in mod normal rezilierea contractului in perioada contractuala ar fi insemnat ca trebuie sa le platesc 15 EUR (cat e abonamentul sotiei lunar) * 12 luni (perioada ramasa din contract) = 180 EUR sa renunt la Vdf.
Acum, mi se da posibilitatea sa renunt gratuit la ei, datorita taxei de 1 EUR. smile.gif

This post has been edited by Avani: 29 Jul 2021, 12:22


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Jul 2021, 11:10
Post #501


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Laurentiu, taman asta ziceam si eu. N-ai ce probleme sa ai cu roamingu' erdieshului, poate diar daca stai cu lunile prin alte tari. Cu lunile in sensul de mai mult decat ai stat tu.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Jul 2021, 11:53
Post #502


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Jul 2021, 10:33)
Plus vo-wifi in roaming care mi-a permis folosirea telefonului exact ca in tara si de care Orange si Vodafone n-au auzit.
*


Orange stie de voice over wifi, e drept ca doar in tara, nu-ti dau si in roaming treaba asta, dar pe de alta parte la abonamentul meu de 8 euro am minute nelimitate in roaming, deci de ce as avea nevoie de voice over wifi??

De ce sa stau sa ma rog de un wifi spot, care de obicei merge prost afara? Si unde oricum se face spying la greu. Mai mult ma aranjeaza sa am un abonament fara vo-wifi, dar care sa-mi ofere minute si date cat sa nu mai am nevoie sa stau dupa wifi-ul lor ci mai degraba sa-mi convina sa stau pe datele mele.

Sunt interesante variantele de abonamente lunare Yoxo (Orange) si Flex (VDF).
In tara ai costuri mici si resurse suficiente, pentru afara activezi doar pentru o luna optiunea de roaming (net si minute) ....
Nu m-as complica cu RDS-ul pe care putin dai, putin face. Am luat o cartela prepay de RDS si am dat si eu un speed test. In oras, semnal full. E la ani lumina de orange. N-are nicio legatura. Poa sa coste si 2 euro, prefer sa dau ai mei 8 si sa mearga cum trebuie.

Ca sa nu mai zic ca e hilar cum sunt cate unii cu aifoane sau Galaxy-uri de peste 1 k euro, dar aleg RDS-ul de 2-3 euro ca e mai ieftin decat Orange-ul de 8-10 euro dar net superior. E ca si cand ai Ferrari dar ii bagi benzina de 30 de lei sau il treci pe GPL. tongue.gif

Dupa mine, singurul lucru bun la RDS este ca este "sperietoare" pentru cand vrei sa negociezi ceva cu operatorul tau. Ba chiar am facut asta cu Orange ultima data, dar nu in sensul ca "plec daca nu-mi dai". Ci am dat de un baiat descurcaret la retentie si i-am zis: nene, RDS e o treime din cat platesc acum. Sincer sa fiu, NU o sa ma duc niciodata la ei, dar da-mi ceva cat sa nu ma simt prost ca stau la tine pe bani mai multi. biggrin.gif
Am ras si el, am ras si eu.....mi-a dat ce voiam si toata lumea a castigat.

This post has been edited by vallixx: 29 Jul 2021, 11:58


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 4 Jan 2023, 16:04
Post #503


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Lord Hades @ 29 Jul 2021, 08:08)
magarii vdf au marit abonamentul cu 1€ ca asa vor muschii lor.

Mai are careva aceasta problema?
*


Pe ultima factura m-au anuntat si pe mine ca incepand cu luna viitoare imi cresc abonamentul cu 0.2 eur+tva, "pt. cresterea calitatii serviciilor". Nu-i cine stie ce (pana acum aveam vreo 15 lei total), da' faptul in sine, plus modificarea de ceva timp a cursului euro din "bnr" in media cursului de vanzare a primelor 5 banci din sistem, m-au facut sa merg ieri si sa fac cerere de portare in rds.

QUOTE(Lord Hades @ 29 Jul 2021, 09:22)
RDSul momentan nu sta bine la acoperire nationala, si cu roaminugul de la ei parca nu as vrea sa fac experimente ...
*


De roaming n-am nevoie, iar la acoperire vad ca stau mult mai bine ca anul trecut: la tara (la olteni) am semnal full peste tot in digi, unde am la vf o linie - doua. Date mobile mult mai multe decat la vf.
Singurul loc unde n-am semnal digi dar am (slab) pe vf e o exceptie, cand cobor la subsolul unde-mi tin masina (chestie de cateva minute).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Jan 2023, 16:45
Post #504


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




M-ați făcut curios, și am văzut că vomafone m-a mutat de pe red12 pe red18. Pa, vomafone.

This post has been edited by tatabobu: 4 Jan 2023, 16:45


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 5 Jan 2023, 09:15
Post #505


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




primisem si eu prin septembrie SMS de la vodafone ca urmeaza sa mai puna 1 eur la factura ca scumpiri, ca calitate, ca bla bla, si bomboana era ca prin noul contract isi rezerva dreptul sa modifice pretul abon. unilateral cu nu stiu ce procent in functie de inflatie
am bagat telefon imediat, am reusit sa dau de o tanti, i-am explicat ca inca sunt in interiorul celor 2 ani de contract si nu sunt de acord cu nicio modificare, a zis simplu bine si asta a fost
pana acum nu s-a modificat nimic dar ma astept dupa ce se termina cei 2 ani, cred ca inca o luna doua maxim, sa revina cu scumpirea

vad ca are orange niste oferte la portare, fun 10 redus la 8 euro, pentru mine e suficient

apropo de RDS, am luat o cartela de curiozitate sa testez ce poate
facut nspe teste intre VDF si RDS, schimbat cartele intre ele pe 2 tel diferite, 4,5 teste de fiecare, pe un mini 12 si pe un iphone SE, oricum am dat-o RDS iese prost semnificativ la viteza date, teste facute in centrul bucurestiului pe 4G


This post has been edited by aqua: 5 Jan 2023, 09:32


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Jan 2023, 09:50
Post #506


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Lord Hades @ 29 Jul 2021, 09:22)
ii rezolv si eu anul viitor. pacat ca telekom a cam terminat-o cu romania, raman doar astia 2, org si vdf. tare imi e ca au ceva intelegeri pe sub masa ...
RDSul momentan nu sta bine la acoperire nationala,
*


Doar ca s-au mai schimbat niste chestii intre timp.
Au masurat aia de la ancom si sta cel mai bine dintre toti operatorii.

QUOTE(Lord Hades @ 29 Jul 2021, 09:22)
si cu roaminugul de la ei parca nu as vrea sa fac experimente ...
*


Anul trecut in Turcia eu stateam bine merci in roaming si le faceam hotspot celor cu Vodafone. Ca nu isi permiteau ...

QUOTE(aqua @ 5 Jan 2023, 09:15)
apropo de RDS, am luat o cartela de curiozitate sa testez ce poate
facut nspe teste intre VDF si RDS, schimbat cartele intre ele pe 2 tel diferite, 4,5 teste de fiecare, pe un mini 12 si pe un iphone SE, oricum am dat-o RDS iese prost semnificativ la viteza date, teste facute in centrul bucurestiului pe 4G
*


daca telefoanele nu au benzile erdesului, asa iese

This post has been edited by IRONICK: 5 Jan 2023, 10:06


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Jan 2023, 10:42
Post #507


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Juniorul meu are de cativa ani abonament la RDS si am vazut live in toti acesti ani cum a evoluat in bine, pot sa spun acum ca nu am intalnit cazuri unde cu Orange sa am semnal, iar cu Digi nu .. in schimb am vazut de cateva ori invers.

Viteza la net intradevar este mai mica la Digi pe datele mobile vs. Orange dar pt. 2 euro/luna platiti ... este best buy.

Costurile in roaming pt. consumul de date sunt nesemnificative in conditiile in care al meu sta pe videoclipuri in draci .. daca nu as avea la Orange nelimitat cu 5 euro/luna, same shit cu abonamentul Digi de 5 euro .. doar ca eu am si date/voce incluse in roaming in SEE .. m-as muta la digi fara nici o parere de rau.

Chestie vazuta asta vara .. in roaming pe Serbia/Macedonia, Digi are prreturi mici comparativ cu Orange unde sunt prohibitive ..

La Vodafone am la apratament net fix si TV (ex. UPC) si aici mi-au ridicat ca asa a vrut muschiul lor incepand cu luna asta abonamentul cu 1 euro+TVA ... am deschis ticket cica ma suna in cateva zie .. daca nu fac o oferta calumea ma mut la Gigi .. nu am facut-o pana acum pt. ca trebuie date gauri, tras fibra ... iar eu am totul mascat prin pereti .. deci deranj ..

This post has been edited by cj98czh: 5 Jan 2023, 10:46


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Jan 2023, 11:24
Post #508


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Fibra are cativa mm in diametru, eu am pitit-o pe langa teava de gaz.
Un tovaras a pus mediaconvertorul langa usa de la intrare si de acolo a mers pe cablul CAT pe care il avea deja. Se gasesc solutii;



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Jan 2023, 11:38
Post #509


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sunt perfect de acord cu tine, dar de ce sa iti bati capul ... cand poti sa nu ti-l bati smile.gif mai ales ca eu nu stau acolo smile.gif sa vedem .. cu cei de la UPC intotdeauna am ajuns la o intelegere, cu Vodafone nu am experienta smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Jan 2023, 13:01
Post #510


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cu VDF fugi cat te tin picioarele. Luna decembrie am reziliat un abonament de net fix + TV si 5 numere de mobil. Sunt pur si simplu retarzi, nu le pot zice altfel. UPC era lux.

La VDF aplicatia de Android merge ca kuru, tot ce e pe web e facut de programatori luati de la rebuturi....aia nu merge, ailalta nu merge.....si de fiecare data te trimit la mail....la care raspund fara exagerare, la o luna.

Mie nu mi-au actualizat o plata si mi-au taiat netul. Ii sun, le trimit mail cu OP-ul.....nimic. Fac ticket pe site.....peste 3 saptamani (trei) imi zic ca ok s-a acualizat plata. Intre timp s-a emis factura pe luna urmatoare cu ambele sume. OK, platesc din ea numai ce trebuia, din momet ce cealalta se confirmase.

Nu trec 2 zile....SMS....aveti restanta la plata......sun iar....."bah cretinilor, mi-ati confirmat plata veche, asta noua e platita si ea, am netul taiat de o luna, sunteti chiar tampiti?"......intre noi fie vorba mi se rupea ca taisera netul, aveam si un Digi de back-up...pe care intre timp l-am upgradat.

Am facut cerere de reziliere, am contractul reziliat....si tot imi vin mesaje ca am plati restante.
Deci nu ai cu cine. Cand auzi VDF.....fugi cat de tare poti.

Bomboana de pe coliva.....ma suna ca mi s-a reziliat contractul si sa ma duc intr-un centru VDF sa predau routerul, STB-ul , cardul CI +, etc...... Zic: un centru anume sau orice centru? Cica "orice magazin".
Ma duc cel mai aproape, magazin VDF,.....aaa, stiti nu puteti la noi, mergeti la ala din strada X la noi nu e colegul care se ocupa de servicii fixe. Zic: nu-i bai, da-mi hartia ca le-am predat, si cand vine colegul ....peste o saptamana....doua....i le pui in brate.
AAaaaa nuuuu, nu se poate.
Ba se poate.
NU, nu se poate
OK....alta data nu mai vin, le iei acum sau pa....nu ma plimb, am intrebat la telefon, mi-a zis oriunde......daca plec, plec acasa si nu le mai vedeti.
Pai le punem la plata.
Ok, am contractul reziliat, ce te face sa crezi ca le platesc?

In final s-a putut.....n-avea ala chef de facut hartii si s-a gandit ca e mai misto sa ma puna pe mine pe drumuri.

This post has been edited by vallixx: 5 Jan 2023, 13:12


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:21
Dacia