Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sunt piesele frantuzesti mai scumpe ca altele ?

catus
post 22 Sep 2005, 17:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 September 05




Buna!
Sunt nou pe aici.
Asa, de curiozitate, sunt intr-adevar piesele de schimb pentru masinile frantuzesti ( in general ; Renault, Peugeot, Citroen ) mai scumpe ca piesele pentru cele nemtesti ( VW, Audi, de exemplu )?
De ce intreb... mi se pare ca e o idee preconceputa cea ca masinile nemtesti sunt mai bune, mai fiabile, mai ieftine de intretinut ca oricare altele.
In viitorul apropiat firma la care voi lucra ( smile.gif ) va cauta sa ia o masina in leasing, mai exact un sh in leasing. Toate, absolut toate firmele care ofera leasing pentru second-hand ( in multe cazuri e vorba de aceeasi firma care si aduce masina ) mi-au dat raspunsuri de genul " A, noi nu aducem decat masini nemtesti, sunt mai bune, piesele sunt mai scumpe la cele frantuzesti, alea sunt mai greu de intretinut... ".
Asa sa fie? cool.gif

This post has been edited by catus: 22 Sep 2005, 17:57


--------------------
Daewoo Matiz 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 22 Sep 2005, 18:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Preturile pieselor de schimb sunt trase la indigo...si sunt ffff mari...

Piesele nemtesti sunt fabricate de mai multe "no name" si probabil mai ieftine.

Totusi treaba asta se aplica si la franceze...


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catus
post 25 Sep 2005, 12:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 September 05




Ncristi, multumesc pentru raspuns smile.gif


--------------------
Daewoo Matiz 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 25 Sep 2005, 20:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




E bine sa compari preturile la dealer-ul Renault cu cele de la dealer-ul de masina nemteasca ca sa poti sa tragi o concluzie. Ca altfel apar diferente mari, ca de exemplu flansele de la Renault - 800 RON si cele de la un importator de piese - 350 RON.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jarr
post 25 Aug 2017, 04:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 5 November 08
From: Braila




Da sunt mult mai scumpe piesele renault ex : bieleta antiruliu renault de la lemforder costa 147 lei iar pentru vw jeta costa 70 de lei smile.gif iar cea de vw e cu filet pe 12 mm si mai lunga cu 5 mm si totusi e la jumatate de pret fata de cea oentru renaul, stie cineva sa explice de ce?


--------------------
renault laguna privilege 2002 - 2.0 16v 135 cp
Mai bine vultur un an decat soarece o viata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 26 Aug 2017, 06:48
Post #6


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




http://www.comenzipieseauto.ro/bieleta-ant...3402-p5021.html

Eu am găsit la 88 și nici nu prea am căutat.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 26 Aug 2017, 06:49


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 26 Aug 2017, 07:24
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Comparatia asta cred ca este foarte relevanta (dat-fiind titlul topicului, pe preturile pieselor OEM) eventual direct din service, nu de pe online.
E de asteptat ca aftermarket, pentru aceeasi piesa de la acelasi producator diferentele sa fie foarte mici, exact cum arata si spy. Atata timp cat comparam piese de la masini echivalente, nu bieleta de la Twingo cu cea de la Phaeton sau A8...

This post has been edited by meg2s: 26 Aug 2017, 07:26


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 26 Aug 2017, 07:43
Post #8


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Ce am invatat de cand am avut meganul si am incercat tot felul de firme aftermarket "BUNE DOMNLE" este ca sunt praf. Avand in vedere ca luasem un megane care 120.000 km nu a avut nimic schimbat la directie, cu piesele aftermarket ajungeam la maxim 10.000 sa fiu nevoit sa schimb bucsi, bielete, capete de bara, pivoti & so on ca si cum erau consumabile.

Cand am ajuns la un mecanic mai de doamne ajuta si i-am povestit cate am schimbat, mi-a dat dreptate ca piesele Renault originale sunt mai rezistente decat cele aftermarket, dar in acelasi timp cand oamenii vin sa isi repare ceva la masina si ii spui poti sa schimbi piesa x cu 100 de lei sau cu 400 de lei de cele mai multe ori o sa aleaga varianta ieftina. Nu pot sa zic ca era adevarat in privinta mea, incercam sa pun piese echilibrate ca pret si calitate ( cel putin asa credeam ). Astfel am inceput sa pun piesele recomandate de el si un an am reusit sa nu mai bag bani in ea, dar tot veneau din urma piesele "bune" asa ca singura solutie a fost sa o vand pentru ca o reparatie capitala ar fi insemnat valoarea masinii.

In schimb m-am lovit si de piesele "originale" contrafacute pe care le schimbasem la un service care isi face reclama pe forum.

Ideal e sa va gasiti un furnizor de piese de incredere si un mecanic care sa inteleaga ca nu aveti un pom cu bani acasa pentru ca astfel ajungeti si voi sa ziceti ... da ma.. Renault e prost au numai piese proaste, dar de cele mai multe ori piesele nu sunt de la ei si defapt e o piata aftermarket de kkturi.

Completare: Si fata de alti prieteni cu masini nemtesti oricat de "praf" e renault, nu am ramas niciodata in drum pe cine stie unde sa fiu nevoit sa caut tractari si chiar cand apareau defectiuni puteam sa ajung la service cu masina pe rotile ei.

This post has been edited by rtBK: 26 Aug 2017, 07:59


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:53
Dacia