Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rezervor lichid parbriz spart

aqua
post 13 Apr 2012, 21:40
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




mai nou si eu am observat ca mi se scurge incet incet lichidul, dar nu tot, mai ramane cred vreo 3 sferturi din el in vas

ori are o fisura ori ceva care nu mai sta bine fixat pt ca incepe sa picure dupa ce il umplu pana sus, se scurge se scurge apoi se opreste, probabil ajunge nivelul lichidului sub zona cu problema
cand o fi timp o sa dau bara jos sa inspectez


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 13 Apr 2012, 21:46
Post #62


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Vezi pe topicul cu instalatia de spalatoare faruri ca sunt poze cu bidonul cum e montat. In principiu are un gat triunghiular care intra intr-un suport montat pe caroserie si nu prea are cum sa sara de acolo.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 13 Apr 2012, 22:08
Post #63


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Acest vas pentru lichid de parbriz se poate repara foarte usor prin 2 metode.

1- Exista pe piata silicon pentru lipit plastic. [attachmentid=1627802607]

2- Metoda care o recomand: achizitionarea unui pistol pentru lipit plastic. Acesta contine un baton de plastic care in momentul in care apasati pe tragaci acel baton se topeste si se omogenizeaza cu zona pe care doriti sa o lipiti. Pretul acestui pistol pleaca de la 40 ron si a batoanelor pentru lipit pleaca de la 15 ron setul de 5 bucati.[attachmentid=1627802608]


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Apr 2012, 22:12
Post #64


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Aqua asa pateam si eu la al meu Megane si problema era o mica fisura in inelul vasului de lichid unde intra plasticul galben.

Dat jos vasul si lipit in toamna .. de atunci nici o problema.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 14 Apr 2012, 19:16
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




merci de rsps
lipit cu ce? ca am inteles ca materialul nu prea permite lipituri ... oricum inca nu sunt sigur ca e fisurat
Sarbatori Fericite !


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danezu1985
post 19 Apr 2012, 21:09
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 December 11




QUOTE(skorpio_bog @ 13 Apr 2012, 21:46)
Vezi pe topicul cu instalatia de spalatoare faruri ca sunt poze cu bidonul cum e montat. In principiu are un gat triunghiular care intra intr-un suport montat pe caroserie si nu prea are cum sa sara de acolo.
*


Mersi Skorpio, e curios rau cum de este picat...o sa desfac in weekend roata si aparatoarea si sper sa ma descurc sa deslusesc misterul...
Furtunul e prins de rezervor fortat sau e lipit? wacko.gif


--------------------
Renault Megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 19 Apr 2012, 21:19
Post #67


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Daca este picat vasul din suportul triunghiular, nu te va ajuta sa dai roata si aparatoarea jos. Trebuie sa dai bara jos ca sa ai acces la rezervor, motoras si furtun. Toate vin in partea din fata a masinii.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cracky
post 21 Apr 2012, 13:51
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 10 August 08




QUOTE(cracky @ 16 Sep 2008, 22:18)
Azi mi-am facut curaj si am desfacut bara ..

Am desfacut clipsurile alea de sus (sunt de caca maka, se rup imediat) am virat rotile maxim intr-o parte si am desfacut si de acolo suruburile, m-am chinuit pana mi-am dat seama cum trebuie sa trag de bara ca sa se desfaca..

A urmat demontarea vasului, am gasit clema care il tinea, am bagat o surubelnita si am scos vasul.

Rezultatul ? Pai e crapat fix ca la restul oamenilor de aici, la pompa de apa.

Tind sa cred ca e un defect de fabricatie, sarim peste..

A venit un baiat si mi la lipit cu fibra, l-am lasat la intarit si maine montez pompa pe el acompaniat cu niste silicon !

Teoretic n-ar avea de ce sa mai crape, nu exista presiune acolo si nici temperaturi ridicate..
Va tin la curent ! Bafta
*



Here we go again.. a rezistat cu brio ~ 3 ani biggrin.gif
Diseara / maine o dezmembrez iar sa vad unde s-a mai fisurat

This post has been edited by cracky: 21 Apr 2012, 13:53


--------------------
Renault Megane Sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cracky
post 28 Jul 2012, 23:00
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 10 August 08




S-a creat panica aiurea, nu era fisurat, era prea multa apa ramasa de la torentiale.
Prin urmare : a rezistat lipit cu fibra de sticla de ~ 4 ani .


--------------------
Renault Megane Sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValicsekCosmin
post 4 Aug 2013, 14:35
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 August 13




Salut tuturor,
sunt un posesor de Megan 2, 1.6 16V benzina
este prima data cand postez pe forum, asa ca m-am gandit sa postez in acest topic dat fiind faptul ca a fost o problema pe care am rezolvat-o destul de recent.
Pntru a da jos bidonasul eu am procedat astfel:
1 am deschis capota masinii si am dat la o parte plasticul care acopera suportul tubului de alimentare cu apa.
2 am scos tubul de alimentare din bidon prin partea superioara ( daca va iese cu tot cu de garnitura de guma e mai bine)
3 am desfacut aparatoarea de noroi , doar suruburile / clipsurile de jos pana la niveleul gauri din aparatoare prin care se schimba becurile
4 introduci mana stanga prin gaura aparatorii de noroi si mana dreapta prin partea de jos intre aparatoare si aripa.
5 bidonul se elibereaza prin impingerea lui spre fata si are doua suporturi unul in partea stanga la care trebuie folosita putina forta pentru al elibera si suportul de sus care aluneca fara nici un efort .( personal nu sunt de acord cu utilizarea surubelnitei pentru ca la o miscare gresita exista riscul spargerii bidonului)
6 odata scos din suporturi eu am reusit sal scot prin crapatura formata intre aparatoare si aripa dar mare atentie ca odata cu bidonul vin si furtunasul si firele de alimentare, pe care leam scos imediat ce am scos bidonul afara si l-am rotit asfel incat sa nu intand prea tare firele.

Bidonun meu era fisurat exact pe partea plata pe care este fixata pompita de apa, ceea ce ma face sa cred ca :fie a fost fisurat inainte de a fi montat pe masina si cei care l-au pus au zi s "las-o bre ca merge asa" sau fostul posesor al masinii pe timp de iarna nu a folosit lichid de spalare anti inghet si s-a dilalat gura pompii .

Eu am incercat cu un lipici folosit de instalatori dar lipiciul nu este o solutie. O metoda bunicica a fost utilizarea unei vopsele de piscina.Este buna am pus-o in mai multe straturi si a penetrat si fisura ceea lipiciul nu la facut.
Am zis o metoda bunicica pentru ca sunt sigur ca la lipirea termica ar fi rezultat o lucrare mult mai buna dar ...

Timp de lucru pentru scoaterea bidonului 10 minute deci cred ca ar trebui sa se mai gandeasca cei care vor sa se apuce de dezmembrat partea din fata a masinii!

Bafta!


--------------------
Renault Megane 2 2003 LM0/1_
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 25 Apr 2017, 15:14
Post #71





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Buna ziua,

cer un sfat / sugestii de la cei care au umblat la bidonul cu lichid de spalare a parbrizului si stiu ce e acolo. La schimbarea becului de pozitie pe partea dreapta (care impune mutarea cu citiva centimetri a tubului de alimentare a bidonului) am constatat o ruptura in acest furtun (vezi poza). Ruptura pare proaspata, probabil s-a produs azi, cind am mutat furtunul; banui un plastic imbatrinit.

[attachmentid=1628060748]

Cred ca in afara de a intra ceva praf si a pierde putin lichid la umplerea bidonului nu se intimpla nimic rau deocamdata.

Intrebarea este: se poate scoate doar acest furtun (eventual fara a demonta bara?). Daca da, cum?

Exista acest furtun ca piesa de schimb? Pot sa bricolez un inlocuitor?

In momentul asta ma gindesc sa bandajez ruptura cu banda izolatoare neagra, asta daca nu se mai rupe pe undeva in timpul operatiunii.

Multumesc.

ps: in poza tubul e "intins". Se vede gulerul in care se fixeaza in mod normal; in pozitia normal nu se vede gaura, cele doua parti stau "lipite".

This post has been edited by Rimio de Vassur: 25 Apr 2017, 15:17


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Popama
post 25 Apr 2017, 15:29
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 14 June 16
From: Bucuresti Sector 3




Cred ca trebuie inchis bine fiindca in mers prin oras peste gropi si denivelari lichidul se agita destul de mult si va sari in afara ( nu doar la umplere ) .
Din poza acestui vas "nou" ( https://www.olx.ro/oferta/vas-spalare-parbr...html#dca224241c )pare ca gatul este parte separata si ai putea lua altul de la dezmembrari .


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Hatchback 1.6 16v Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 25 Apr 2017, 16:14
Post #73





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Nu prea vreau din dezmembrari pentru ca se poate rupe a doua zi. La nevoie o sa fac si asta, nu e o piesa importanta.

Am incercat sa sun la reprezentanta sa intreb. Cred ca au ceva bairam, mi-au inchis de 2-3 ori apoi a raspuns o doamna care a promis ca o sa ma sune ei; asta era acum vreo ora.

Nu sare lichid afara, ruptura e in jumatatea superioara a futunului, conform diverselor poze gasit pe net (de exemplu aici: https://www.pieseauto.ro/vas-lichid-parbriz...1841030374.html , a doua si a treia poza).


Edit: am aflat intre timp ca exista furtunul asta ca piesa de schimb separata: 93 lei la reprezentanta, pentru o bucata de plastic !!!
Nu reusesc sa gasesc insa la nici un alt distribuitor, nici furtunul, nici vasul cu totul (autokarma, epiesa, unix etc.). Chiar nu exista?

This post has been edited by Rimio de Vassur: 25 Apr 2017, 20:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 30 Apr 2017, 21:15
Post #74





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Imi raspund singur: nu, nu exista decit piesa de origine; din cauza asta nu se gaseste pe siturile comerciantilor, trebuie sa mergi la ei; costa 83 lei si se aduce in 10-15 zile.
Putin adeziv pentru plastic si un bandaj din banda izolatoare alba au rezolvat problema.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catoss
post 29 Dec 2017, 09:09
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 October 17




Salut ,am o problema asemanatoare . Cand actionez de maneta sa spal parbrizul sau luneta lichidul de parbriza nu iese deloc pe diuza de la luneta iar la parbriz abia picura putin. Am schimbat instalatia de pe capota cu tot cu diuze m am gsndit ca sunt furtunasele coapte sau acele T uri dar tot degeaba iar motorasul se aude ca functioneaza dar tot degeaba ..are cineva idee ce as putea face .. Multumesc anticipat !


--------------------
Renault Megane 2004 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 29 Dec 2017, 11:43
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Cumpara o pompa noua de logan cu dublu circuit,e 20-30 lei.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catoss
post 30 Dec 2017, 06:52
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 October 17




Am sa incerc cu pompa noua cum mi ai sugerat tu . Dar ma gandesc ,oare ar putea fi pe vreo undeva pe traseu vreo spartura sau infundat vreun furtun avand in vedere ca le am suflat cu un compresor .


--------------------
Renault Megane 2004 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 30 Dec 2017, 10:07
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




E discutata problema pe forum,e vorba de o ciuperca de cauciuc din pompa care se deformeaza.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:16
Dacia