Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

BURDUF PLANETARA, AJUTOOOOR !!! vine doar cu PLANETARA ?

tino
post 17 Apr 2006, 19:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




Tb sa schimb burduf planetara stanga si am inteles ca se da jos planetara si se scoate uleiul din cutie . Asa e pe stanga.
Ma intereseaza daca uleiul din cutie se poate refolosi sau ca tb cumparat altul ptr al pune in cutie ?
Totusi sunt 4 l ulei x 250.000= 1 mil , mai mult decat costa burduful si manopera


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 18 Apr 2006, 07:37
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Tino, sa spui pe unde gasesti burduful si manopera, eu caut de 6 luni si nu vrea nime sa imi dea. O sa se duca planetara...


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 07:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




cum adica nimeni nu vrea sa-ti dea? nu se poate cumpara burduful separat ? pai am citit pe diverse furumuri si am vazut ca multi au schimbat asa ceva si nici nu costa mult


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 18 Apr 2006, 08:17
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Eu am cautat burduful respectiv la o gramada de service-uri si vanzatori de piese de schimb.
Renault cica nu vinde aceasta piesa ca piesa de schimb separata ci doar impreuna cu planetara mad.gif mad.gif mad.gif
Adica in loc ca sa dai 30-40 de lei pe 100 de grame de cauciuc, fa matale bine si da 1000-1200 pe o planetara.
Nu mai imi iau Renault cat oi trai (desi am inteles ca mai au idei din astea si Ford - la unele modele samd).
Am vb la DAB Auto cu seful lor de acolo care mi-a spus ca pt. burduful dinspre cutie gasise o solutie (l-a luat la masurat cu sublerul si a gasit la un alt model de la Renault care avea aceleasi dimensiuni - respectiv dimensiuni intre striatiile alea - io banuiesc ca de la Kangoo parca ii spune). Pentru ala dinspre roata, care imi trebuia mie, nu avusese inca cereri, l-am rugat sa imi caute (ii trebuia o comanda de planetara noua, ca sa aibe ce sa masoare). Nici nu l-am mai sunat de atunci, de sila pe marca asta.

Aaaa, si am uitat, am dat telefon la vocea clientului, unde l-am luat la injuraturi pe operatorul respectiv, le-am zis ca ceea ce fac e jaf pe fata. Mi-a zis ca solutia este ca eu sa comand bullshitul prin vreun service autorizat iar dup-aceea sa reclam faptul ca nu mi se livreaza catre ei, ca ma ajuta ei cu demersul.
Bai frate, parca le ceream luna de pe cer.
Problema este ca nu am cum sa comand respectivele 100 de grame de cauciuc deoarece nu au cod de piesa (adica nu e recunoscut burduful de catre programul renault ca piesa separata), ca sa poata fi comandate, asta din ce-am priceput din explicatii ale diversilor vanzatori de piese auto.

Daca stie cineva solutii, rog sa le impartaseasca, desi eu am mai intrebat pe forum si n-am aflat, m-a apucat lehamitea.

This post has been edited by meganedeux: 18 Apr 2006, 08:25


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 08:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




la burduful mau uzura e chiar la capat unde incepe planetara, nu e crapat sau taiat, e putin ros cauciucul
tu de 6 luni umblii cu el asa? pe alte forumuri am vazut ca au schimbat fara probleme la CLIO MEGANE 1


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 18 Apr 2006, 08:27
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Al meu e intepat unul dinspre roata stanga si ala dinspre cutie nu e bune strans - pierde ceva ulei.
Da, de 6 luni umblu asa, astept sa se strice planetara/le ca sa schimb. De 6 luni am bagat eu de seama ca e spart.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 08:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




eu nu sunt din BUCURESTI
am dat apel acum la cativa furnizori , sa vad ce raspuns primesc
vad ca pentru alte marci se gasesc pe toate gardurile
doar nu or fi astia de la RENAULT mai cu coarne
daca nu gasit ramane solutia de a gasi ceva de la alte modele care sa se potriveasca la MEGANE 2


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Apr 2006, 08:42
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Burduf de planetara trebuie sa se gaseasca si separat de planetara ... cei de la renault ... sunt ... asa sunt ei ... schimba toata masina pentru un surub daca pot ...

tino ... daca se aduna uleiul de cutie intr-un vas curat se poate refolosi fara probleme ... bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 11:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




AUGSBURG nu vinde burduful decat cu planetara cu tot si costa 11.5 mil planetara
E CRIMA OAMENI BUNI

stie cineva cum s-ar putea rezolva problema? La MEGANE 1 este burduf separat


ce ne facem oameni buni daca tb sa schimbam doar burduful ?


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 18 Apr 2006, 17:00
Post #10


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Nu exista cod separat pentru burduf.
Cred ca singura solutie e sa potrivesti un burduf de la un alt model de planetara. Ar trebui schimbate amandoua burdufurile de pe aceeasi planetara in acelasi timp.
Sau peticit daca exista posibilitatea.

Dar sigur se poate demonta planetara ca sa scoti/bagi burduful? Ma refer la o metoda curata, fara improvizatii (ciocane, dalti si alte de-astea). Sa nu fie acesta motivul real pt. care nu se gasesc burdufurile ca reper separat. Teoretic ar trebui sa se desfaca dar mai stii? Sa nu fie precum la coloana volan: ambele articulatii sunt, sa le zicem, capsulate. Teoretic nu se pot desface. Trebuie verificata chestia asta.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 17:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




la MEGANE 1 clio si alte marci se gasesc separat
la SERVICE mi-au spus sa caut burduf nu planetara
e burduful dinspre roata stanga
a spus ca desface planetara , da drumul la ulei din cutie etc , e ceva de lucru dar nu s-a discutat de schimbatul planetarei
la DAEWOO se gasesc burdufuri separate


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 18 Apr 2006, 17:13
Post #12


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Poi stim ca la alte masini/modele se gasesc burdufuri separat.

Ce nu inteleg este cum adica "la service mi-au spus sa caut burduf..."? De ce nu l-au comandat/oferit ei? Unde sa-l cauti? La alt dealer?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 17:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




pai nu l-am comandat la ei deoarece am zis ca o sa gasesc in alta parte mai ieftin si nu am mai comandat
dar azi m-am trezit cu problema ca nu se poate comanda fara planetara , am sunat la service si mi-au spus ca nici ei nu-l pot comanda separat
oare nu se potriveste de la MEGANE 1 ?


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 18 Apr 2006, 17:34
Post #14


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Atunci de ce ti-a zis sa cauti? Stie el sigur ca se gaseste, dar nu la Renault? A mai schimbat respectivul personaj vreun burduf la M2 pana acum? Cui, in ce zi, cam cand? Sa-l gaseasca in baza de date. Respectivul de unde a luat burduful?
Si ce manopera din ce normativ i-a luat? Ca daca burduful nu are cod inseamna ca nu exista nici cod al operatiunii si nu are pozitie in nomenclator.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 17:57
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




cipman > daca duc burduful imi schimba doar burduful , daca duc planetara o schimba cu totul , mecanicul nu stie ce e in nimenclator si ce nu, era unul mai tinerel si nu am intrebat daca a mai schimbat dar la MEGANE 1 , nu stia ca la 2 nu este separat

Eu am gasit pe site ELIT la piese ptr MEGANE 2 SEDAN BENZINA 1.6 la sectiunea BURDUF PLANETARA :


Articol: D8 001E (Burdufuri planetară SEIN)
Descriere: Burduf universale

grupă: Burduf universale

Furnizor: SEIN

Pretul nu include T.V.A. 17.00 RON

vad ca sunt BURDUFURI PLANETARA ptr MEGANE 2 SEDAN BENZINA 1.6 vreo 10 modele cu pretuRi de la 17 RON pana la 160 RON


oare se potrivesc ?


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 18 Apr 2006, 18:09
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Sper sa nu te intristez, trebe aflat de la elit daca chiar aduc respectivul burduf care se potriveste.
Eu am fost la ei acum vreo 2-3 luni cand daca vedeam un magazin de piese ma opream si intrebam (si pt. alte piese tren rulare care mi s-au paradit), dar la momentul respectiv n-aveau ceea ce spui tu.
Adica am intrebat fata in fata cu un vanzator de-al lor la birou (undeva in Buc/Militari) si mi-a zis ca nu au.
Daca au posibilitate sa aduca asa ceva, sa spui aici, sa iau si eu.
Daca sunt bune pt. M2 pe benzina, se potrivesc si la diesel, cum am si eu. Burduf universal mi-au spus si cei de la Augsburg ca au, dar ca trebuie verificat de catre mecanic inainte daca se potriveste (cei de la DAB Service care lucreaza numai cu Renault pareau destul de reticenti fata de solutia Augsburg).

This post has been edited by meganedeux: 18 Apr 2006, 18:12


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 18 Apr 2006, 18:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




singura solutie ca sa scapam ieftin e sa gasim un burduf de asta universal care sa se potriveasca
pe site ELIT sunt trecute vreo 10
deci este clar ca pe MEGANE2 merge de asta universal dar sa vedem care e mai bun
eu am un furnizor care comanda direct la extern si daca nu sunt bune le ia inapoi
eu sunt din provincie
si bieletele ORIGINALE mi-au venit direct din GERMANIA 3 mil/bucata deci mai ieftine ca la AUGSBURG


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 19 Apr 2006, 13:57
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Eu spun ca nu sunt bune alea universale, datorita faptului ca distanta intre striatiile burdufului trebuie sa fie cat mai apropiata sau la fel cu originalul, altfel existand riscul sa nu te tina multa vreme. Asta din ce am aflat de la DAB AUTO (nu aveau prea mare interes sa imi ia banii dat fiind ca nu costa decat cateva sute de mii si nu se ocupau cu montat). In afara de asta, nu cred ca eu, neavizat, m-as pricepe sa fac diferente intre mai multe modele universale.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 19 Apr 2006, 14:37
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




pai cred ca daca nu s-ar potrivi pe MEGANE 2 atunci nu le-ar trece in oferta


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Apr 2006, 17:05
Post #20


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




biggrin.gif Ei nu? De ce sa nu le treaca? Doar sunt universale, nu? Chiar bagi mana in foc ca cel ce-a facut catalogul ala stie exact cum sta treaba la M2? Poate nici n-a facut diferenta intre covorase sau huse universale si burdufuri universale.

Eu zic sa incerci sa gasesti mai intai omul care sa-ti confirme cu gurita lui si cu mana pe inima ca planetara de M2 se poate desface, ca a facut asta cu manuta lui si contine numai asamblari demontabile care permit schimbarea burdufului.

Abia dupa aceea cauti ce burduf s-ar potrivi. In cel mai rau caz va strangeti 2-3 insi si gasiti pe undeva un atelier sau o fabricuta care toarna piese de cauciuc pentru industria auto, platiti ceva (nu-i chiar ieftin) sa faca o matrita dupa un burduf vechi, faceti mai multe burdufuri si va scoateti banii dupa aia. Sau nu platiti matrita si le vindeti pontul ca sa-si scoata ei banii. Era odata un mosulet in spatele benzinariei de la inters. Maria Rosetti cu (fosta) Galati. Facea si burdufuri de dacie si oltcit intr-un atelier. Nu stiu insa cat de bune erau. Eu mi-am refacut niste bucse elastice la el si m-au tinut mai mult ca cele originale. Din pacate atelierul s-a desfiintat (poate si omul o fi murit intre timp) si nici nu stiu altul. Ma rog, e doar o idee.




--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 19 Apr 2006, 21:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




doar nu credeti ca daca nu se poate schimba burduful separat eu insist sa-l schimb separat smile.gif fac si eu ce face toata lumea...doar ca nu stiam de treaba cu MEGANE 2 la care nu se poate se poate separat din moment ce la MEGANE 1 se poate si se gaseste piesa la dealerii RENAULT
poate merg asa cu ea uzata ani de zile si nu are nimic


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Apr 2006, 21:38
Post #22


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Sper sa nu fi fost inteles gresit: eu nu stiu si, ca atare, nu sustin ca nu se poate schimba burduful. Pur si simplu nu stiu. Dar mi-a trecut prin cap aceasta ipoteza asupra motivului pentru care nu se gaseste burduful ca piesa separata sau ca si kit si nici in manual nu scrie nimic (nici un cuvintel) despre desfacerea planetarei, ce tip si cantitate de vaselina trebuie folosita, cum se desface, ce e in ea, manopera s.a.m.d.
Daca o sa aflu ceva (nu voi face demersuri in mod special insa nu voi uita daca mi se va ivi ocazia) voi scrie aici.

V-am mai sugerat o solutie temporara: daca burduful nu e stricat prea tare (depinde si pe unde anume e crapat) il puteti carpi cu un petec de cauciuc (de bicicleta cred ca e mai indicat, de masina pare e cam gros). Mergeti la o vulcanizare mai rasarita unde gasiti solutii de lipit cauciuc capabile si vedeti cum va descurcati: fie va ajuta ei fie luati intr-un borcanel ceva. Dar depinde mult de locul si modul in care e spart burduful.
Ca n-aveti ce pierde. Doar ca trebuie supravegheata carpeala. Nu-i cusera solutia dar alta nu vad daca deocamdata nu vreti sa dati banii pe o planetara noua.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 19 Apr 2006, 21:43
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




ce am vazut la a mea : uzura este chiar unde incepe burduful in zona gumata care se muleaza pe planetara
nu mai sta foarte bine stransa, se vad marginile uzate , a plecat putin de pe planetara, nu e crapata sau taiata
imi explica ca poate sa intre nisip sau nu mai stiu ce si strica pe acolo cate si mai cate


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Apr 2006, 22:14
Post #24


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Dupa descrierea ta mie imi suna reparabil. Nu stiu. Poate o poza sa spuna mai multe.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 29 Apr 2006, 12:06
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




asta e defectiunea care o am la burduf
se pare ca se gaseste piesa si separat
luni o sa aflu exact
de luat se poate lua burduful jos deoarece e prins cu coliere in ambele parti smile.gif

Attached thumbnail(s)
29_04_06_0948.jpg ( Size: 65.8k ) Number of downloads: 6212


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 2 May 2006, 11:14
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




mi-au confirmat astazi de la SERVICE RENAULT ca se poate comanda separat burduful
se pare ca a fost o smecherie a celor de la SERVICE care nu vroiau sa se complice cu burduful si te puneau sa platesti otata planetara
problema a fost rezolvata reclamand la VOCEA CLIENTULUI care au trimis la SERVICE o mustrare si prin care ii anunta ca pot comanda buduful separat smile.gif
era clar ca burduful se poate inlocui separat din moment ce are coliere de prindere in ambele parti


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 2 May 2006, 12:48
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




La care service Renault ti-au confirmat?


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 2 May 2006, 13:13
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Revin, ca nu mai poate fi editat mai sus.
Am sunat la un service in Tunari, Ilfov - http://www.reconditionariplanetare.ro/ unde mi-a zis omul ca au pe stoc toate modelele de capete de planetara, inclusiv pt. Megane 2, precum si burdufuri (sper ca se potrivesc, n-am intrebat daca si astea sunt piese originale). Nu cer programari (ca, spre exemplu 3 saptamani la Ser(v)us)
O sa merg la ei sambata sa vad ce ii fac planetarei de pe dreapta care vad ca imi face cate un hac la fiecare rotatie la viraje din scurt cu viteza mica. Si sa ii dau de cap si la burduful de pe dreapta roata care e impuscat.
Comunic impresii ulterior. Poate moare de foame renault din cauza mea, hehe.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 2 May 2006, 20:57
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




sa-mi spui si mie cum rezolvi si ce burduf cumperi
eu ma pot programa abia peste 3 saptamani
ai noroc daca e pe dreapta ca nu trebuie scos uleiul din cutie
la mine e pestanga si tb data jos planetara , scos uleiul din cutie


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 6 May 2006, 17:52
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Gata, fratilor, i-am venit de hac.
Am pus doua burdufuri noi, din cauciuc, universale, la o planetara schimbat cel dinspre roata, gaurit, dar mai era vaselina si n-a avut nimic angrenajul, la cealalta planetara scapa vaselina cel dinspre cutie ca nu era bune prins colierul si am descoperit ca oala in care intrau bilele nu mai avea un capacel si se ducea toata vaselina pe acolo. Din fericire, nici la asta nu se intamplase ceva irecuperabil, asa ca au pus alta oala si gata.
Am dat 110 RON pt. cele 2 burdufe + manopera, s-a lucrat cam 2,5 ore (planetarele alea s-au demontat brusc); burdufele originale erau din plastic mai flexibil(?!!, mi s-a parut tare proasta ideea renault), am pus din cauciuc. Am mai dat 40 RON la baietii care mi-au schimbat oala sau ce i-or fi facut, aia n-am mai trecut-o pe factura. Adresa web service e scrisa mai sus.

Am scurs si uleiul intr-un lighenas si l-au pompat la loc (acu nu stiu daca o mai trebui, dar oamenii n-au zis nimic).

Garantie un an si jumatate la piesele schimbate. Foarte eficient. Am scapat de grija ca burdufele nu se potrivesc la striatii, marimi, marca etc; astea is bazaconii.

This post has been edited by meganedeux: 6 May 2006, 17:53


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:04
Dacia