Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lanturi antiderapante sau "ciorapei"

littlealien
post 10 Dec 2010, 19:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




Sunt nehotarat in ceace priveste achizitia intre clasicele lanturi si noile huse antiderapante, mai ales ca preturile sunt apropiate, si pana acum nu am gasit o parere a cuiva care a folosit husele...
Principiul de functionare este acelasi cu al incaltarilor peste care batranii pun ciorapi ,dar nu stiu cat de efect este ...
Azi am vazut o oferta tentanta la real : Huse Goodyear la 80 de lei perechea...
mrsautosock.th.jpg 12718061.th.jpg

Acum poate o sa ma acuzati pentru ca nu am postat la rubrica "de iarna " dar sa stiti ca modul in care s-a ales sa se scrie acel topic este unul foarte prost ... Este o cacealma de subiecte , de la cauciucuri pana la stergatoare din care nu intelegi nimic si plus de asta mai are si aproape 100 de pagini. Ca sa gasesc o informatie legata de stergatoare mi-ar lua 5 ore sa tot caut in ditamai topicu iar ca sa pun o intrebare trebuie sa intru peste un alt subiect care a fost deja inceput....

This post has been edited by littlealien: 10 Dec 2010, 21:26


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyyy26
post 10 Dec 2010, 20:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 29 September 10
From: Pitesti




Bun topicul si eu sunt in aceeasi dilema insa nu am gasit la pretul tau adica in Pitesti lanturi la 60 ron si huse la 115 ron ma gandesc la uzura cauciucului cu lanturi si la uzura cauciucului cu husa la mersul pe portiuni cu asfalt,si daca are aderenta husa pe cauciuc sa nu se invarta cauciucul in husa ,rog si eu pe cineva care a experimentat husele sa ne spuna si noua o parere despre aceste huse?


--------------------
Renault Megane 4, Megane3 2011,2018 - AG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 10 Dec 2010, 21:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




La real pretul initial era cam 100 de lei si acum au o reducere .
La uzura lasata de lanturi pe cauciuc poti sa o adaugi si pe cea lasata pe janta ... multi au patit-o dupa un drum nu prea lung , chiar daca lanturile avea cauciucul ala de protectie . Aici husele au un punct in plus.


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 10 Dec 2010, 21:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




cele mai bune sunt astea


biggrin.gif
&NR=1


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 10 Dec 2010, 21:22
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cred ca face zob anvelopa de autoturism nedumerire.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 10 Dec 2010, 21:30
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




La o zapada putin mai mare pun pariu ca nu mai face fata ala laugh.gif . Un lant obisnuit se descurca mai bn cred ..


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 11 Dec 2010, 00:52
Post #7


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




E de luat in calcul si uzura ciorapilor. Cat timp te tin aia? Daca dai de o portiune de asfalt nu se tocesc foarte repede?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 11 Dec 2010, 07:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




&playnext=1&list=PL832DAEA573A83E02&index=8


http://www.okazii.ro/catalog/45476817/lant...te.html#galerie

Si anumite pareri ale conducatorilor auto...
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=6630.0


http://www.bmwforum.ro/showthread.php?t=14007


http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=325468


http://www.clubmercedes.ro/huse-antiderapa...11293.html?amp;

http://stiriauto.autoplazza.ro/Accesorii-H...nturi-de-zapada

Si acum parerea unei cunostinte din Norvegia cu care am vb la tel aseara special pentru asta...

"Sunt ff bune din multe puncte de vedere,isi fac treaba,se monteaza usor,nu afecteaza directia msinii sau alte componente dar atentie la calitate.Multi vand fake-uri...Daca ai unele bune sunt beton... "

L-am intrebat ce foloseste el si raspunsul a fost ca el inca nu le-a gasit pe cele mai bune ca nu are multi bani...

Cam asta ar fi...

This post has been edited by jas2: 11 Dec 2010, 07:56


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 11 Dec 2010, 08:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




eu am lanturi tip romb si le folosesc cand este drumul acoperit de strat mare de zapada niciodata pe asfalt


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 11 Dec 2010, 09:33
Post #10


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Nu cred ca poti sa faci o iarna cu "ciorapii" si chiar sunt curios cum ar reactiona un politist cand te intreaba de lanturi si tu ii arati materialul ala, chit ca o fi mai eficient sau nu.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 11 Dec 2010, 13:00
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




Multumim jas2 pentru informatiile aduse si pentru telefonul pe care l-ai dat in Norvegia.
Pe acele forumuri am cautat si eu pana sa deschid topicul asta , dar nu am gasit pe nimeni sa spuna ceva concret , ba au vazut pe nu stiu cine , ba au pus la masina 4x4 , etc...
Parerea prietenului tau este de luat in seama pentru ca acolo , in nord , cred ca iernile sunt mai grele ca la noi...
Asteptam pareri si din Romanica noastra , pentru ca aici starea drumurilor este asa cum este ... pietris , gropi etc ...
Poate se ofera cineva de la noi, acolo unde iarna deja s-a instalat sa fraca un test comparativ :
pe polei , pe zapada batatorita , pe zapada afanata , franare ,


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi A
post 11 Dec 2010, 13:58
Post #12


Impatimit


Group: Members
Posts: 410
Joined: 20 April 09




Dar legislativ cum e treaba? Daca esti obligat de politie sa ai lanturi, se pot califica si husele acestea in categorie? Sau ramane la mai buna judecata a organului?


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 11 Dec 2010, 14:39
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




Judecata organului e simpla . Iti va da amenda pentru ca in lege scrie lanturi chiar daca husele ar fi o solutie mai buna .


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Dec 2010, 17:22
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(littlealien @ 10 Dec 2010, 20:50)
Sunt nehotarat in ceace priveste achizitia intre clasicele lanturi si noile huse antiderapante,


Nu au nici o legatura una cu alta. Depinde la ce iti trebuie: husele sunt pentru mers pe gheata lucie, lanturile pentru strat de zapada mare. Daca intri cu husele pe zapada afanata nici nu te mai misti de pe loc...mai bine te misti cu cauciucuri de vara ca alea mai au niste striuri. Iar pe gheata lucie este de ajuns sa ai niste anvelope de iarna bune...
Dupa parerea mea doar lanturile se justifica pt cei care stau pe la munte, husele sunt niste inutilitati.
Oricum, ambele sunt pentru distante foarte scurte si folosite la viteze foarte mici, nu le poti pune pe roti si lasa acolo...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 11 Dec 2010, 17:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Subscriu si eu pentru lanturi si astea doar sa iesi din necaz, niste cauciucuri de iarna bune isi fac treaba excelent si spun asta pt ca iarna trecuta eu cu cauciucuri de iarna bune am mers pe unde a mers cineva cu lanturi si cauciucuri de vara, ciorapii aia sunt doar pentru polei eficienti, cred ca cedeaza la primii metri de mers pe piatra (criblura). Deci daca vreti sa iesiti din necaz luati fratilor lanturi sau cauciucuri de iarna bune. Si daca vreti si mai mare eficienta exista cauciucuri cu tinte metalice sau insertie de nisip. Pentru mine iarna sun ultrasuficiente, in conditii normale si chiar 20-25 cm zapada, Dunlop Winter Sport. Stima

P.S. Faza cu Rotorgipul din filmulet e mai mult SF, probabil vei schimba cauciucurile anual.

This post has been edited by mariusd4: 11 Dec 2010, 17:37


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 11 Dec 2010, 18:14
Post #16


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(littlealien @ 11 Dec 2010, 15:39)
Judecata organului e simpla . Iti va da amenda pentru ca in lege scrie lanturi chiar daca husele ar fi o solutie mai buna .
*



sau iei niste lanturi la 30 de lei din cora si i le arati ca sa fie fericit laugh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 11 Dec 2010, 19:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




papa_mulo vorbesti din proprie experienta??? vad ca spui ca husele sunt pentru mers pe gheata lucie (nu contest ca nu am mers cu ele), insa ca te misti mai bine cu anvelope de vara pe zapada afanata (mai ales daca te opresti) si ca anvelopele de iarna fac fata pe gheata lucie unde faci fata cu....senile... ma faci sa cred ca nu vorbesti din experienta. pe gheata lucie poti sa ai mama anvelopelor de iarna, cele mai cele din testele ADAC ca nu urci nici o panta de 3 grade. acum vreo 3 ani cand am vazut respectivele huse la o expozitie cu vanzare erau vreo 75 euro bucata, m-as mira ca cele din "promotii" de la noi sa fie de cea mai buna calitate


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Dec 2010, 20:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




1) Te misti mai bine cu anvelopele de vara decat cu husele pe zapada afanata! Nu e logic? Husele n-au nici un fel de striuri....
2) "Pentru gheata lucie este de ajuns sa ai niste anvelope de iarna bune" - am zis asta in sensul ca este de ajuns in loc de rahaturile alea de huse...nu in sensul ca e de ajuns si n-ai dureri de cap pe gheata.... adica daca ma pui in mijlocul unui patinuar imi ajung niste anvelope de iarna ca sa ies usor usor de pe el, nu e cazul sa pun huse pe roti.
Acum ai inteles, ca nu prea m-am exprimat cum trebuie din prima?

This post has been edited by papa_mulo: 11 Dec 2010, 20:52


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 11 Dec 2010, 20:51
Post #19


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




am vazut in Doraly astfel de huse, la pavilionul din dreapta, sus pe scari. mi s-au parut interesante si de calitate, erau peste 100 lei setul. acum nu stiu daca setul era de 2 sau de 4, oricum erau interesante.

11 Dec 2010, 21:54:
@ papa_mulo
husele vazute de mine aveau niste pliuri, cute, nu erau netede, iar suprafata care vine in contact cu drumul era de de genul materialului din care este facut furtunul de pompieri, o panza cauciucata pe dedesubt

This post has been edited by daniel4ro: 11 Dec 2010, 20:54


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Dec 2010, 20:54
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Interesante pentru ce? Explica-mi si mie in viziunea ta, daca le-ai lua in ce conditii le-ai folosi si la ce iti imaginezi ca te-ar ajuta? fara shto...chiar sunt curios din ce punct de vedere le vedeti voi interesante.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 11 Dec 2010, 20:59
Post #21


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




am zis ca mi s-au parut interesante ca nu mai vazusem pana atunci

oricum nu stiu pe unde credeti voi ca o sa mergeti pe zapada afanata, poate doar sa o luati pe camp, pe marginea drumului sau sa iesiti la prima ora dimineata dupa ce a nins sa bagati niste drifturi in parcarea celui mai apropiat centru comercial biggrin.gif

11 Dec 2010, 22:04:
daca nu ati ramas niciodata pe gheata sa nu va mai puteti urni din loc, e bine de stiut ca 2 saci goi de fibra de canepa pot face minuni si te pot scoate din necaz, daca ii puneti sub rotile tractoare. si nici sacii nu au pliuri biggrin.gif

asa ca bagati 2 bucati in portbagaj pt vreme rea wink.gif

This post has been edited by daniel4ro: 11 Dec 2010, 21:04


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Dec 2010, 21:05
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pai asta am zis si eu, ca la ce clima avem noi sunt de ajuns anvelope de iarna...dar nu vezi ca baietii n-au ce face si suna prin Norvegia sa vada cat de bune sunt husele? Cred ca nu s-au uitat pe harta sa vada unde sunt aia si cat dureza si ce inseamna iarna acolo...normal ca acolo se mai folosesc si lanturi, tinte, huse si ce le mai trece prin cap ca sa se miste si ei cat de cat.

This post has been edited by papa_mulo: 11 Dec 2010, 21:07


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 11 Dec 2010, 22:03
Post #23


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




papa mulo, nu toti merg doar in oras, mai merg si la ski la sfarsit de saptamana si cateodata acolo e nevoie de mai mult decat cauciucuri de iarna...

am fost la real si s-au terminat husele respective, mai aveau doar unele marimea s, care se potriveaua doar la roti de masini de categorie mica.


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 11 Dec 2010, 22:20
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




Boala grea datul cu parerea cind nici macar nu ai pipait un produs sau altul ... Am vazut in germania, asta vara, huse deastea marca GoodYear. Celebrul producator de cauciuce. Din ce spunea vinzatorul, exista si Dunlop, si alti producatori care au intrat pe piata asta. Prima intrebare care mi-a venit in cap a fost daca sunt acceptate pe sosele in loc de lanturi pe timp de iarna. Raspunsul: daca au certificare ADAC da. Asa ca, cine vine si-mi spune ca cei care le-au inventat, testat, oferit spre testare organelor abilitate sa le dea drumul pe sosele sunt niste cretini, se inseala amarnic. Exista si varianta sa iei niste copii ieftine care sa te tina o zi, dar ma indoiesc ca unele adevarate nu fac fata unde fac fata si lanturile.

Sistemul ala ce roteste lanturile sub roata, se gaseste in dotare standard la Unimog. Am vazut in maramures un unimog dotat cu asa ceva. Urca pe forestiere cu zapada nebatatorita de aproape un metru. Sistemul nu se preteaza la autoturisme.


--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 11 Dec 2010, 22:39
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




Cum adica " unde credeti voi ca o sa mergeti pe zapada afanata " ?
Poate in oras mai putin , dar cand te prinde un viscol undeva pe camp si masinile de deszapezire nu fac fata sau nu prea sunt ?
"papa_mulo" noi nu ne certam aici , ci ne exprimam parerea intr-un mod civilizat .
Oare bunica ta de ce isi mai punea sosete peste ghete , si nu se baza doar pe profilul talpei ?
Eu cred ca principiul este urmatorul : zapada face o prindere mai buna si pe o suprafata mai mare pe materialul textil decat pe cauciuc , iar dupa ce se formeaza un strat subtire pe husa el practic se lipeste de zapada de pe asfalt ...
Deocamdata eu vreau sa imi cumpar lanturi pentru ca imi inspira mai multa rezistenta , dar daca voi avea ceva bani in plus pt. huse, cand da o zapada pe aici o sa vin cu un test comparativ.

This post has been edited by littlealien: 11 Dec 2010, 22:41


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 11 Dec 2010, 22:42
Post #26


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




daca masinile de dezapezire nu fac fata, cu siguranta nu o sa faci nici tu cu lanturi


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 11 Dec 2010, 22:49
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




Nu m-am referit la nameti . zapada de cativa centimetrii care se face imediat dupa ce masina de dezapezire a trecut .

This post has been edited by littlealien: 11 Dec 2010, 22:51


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 11 Dec 2010, 22:51
Post #28


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




pentru aia exista anvelope de iarna


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
littlealien
post 11 Dec 2010, 22:53
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 December 09




mama frate ...


--------------------
RENAULT MEGANE-ESTATE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Dec 2010, 23:00
Post #30


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pentru ca nu este o problema tehnica de Megane si este un subiect care poate intereseaza si pe altii ... ne mutam la DIVERSE!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:16
Dacia