Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

lcd bord espace 3, Am nevoie de ajutor !!!..problema la noul bord

Johnnelu
post 30 Jun 2017, 17:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 October 16




Am alta problema. Am schimbat bordul la espace cu altul care functioneaza 100%. Problema e cu km. Cel vechi imi arata 260000. Asta schimbat imi arata 450000. Cum fac sa pun km reali? Sau cum coordonez calc de bord cu ecu? Tre sa trec inspectia cu ea..si vor si probleme cred...Multumesc.


1 Jul 2017, 09:11:
Chiar nimeni...???


This post has been edited by Johnnelu: 1 Jul 2017, 11:11


--------------------
Renault Espace III 1998 - 54-69-LA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 1 Jul 2017, 11:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Simplu ... , te duci in targ in Vitan si gasesti baietii destepti cu scule necesare si te rezolva . Ai grija daca nu cumva esti inregistrat la RAR cu km masinii ( de la intrarea masinii prima data in tara ???? ) acum , mai nou , la ITP daca iti vor gasi altceva pe bord ( in minus bineinteles ) = problem . La reprezentanta Renault nu ai incercat oficial ?? este mult mai sigur si vei avea si acte dupa aceea referitoare la schimbarea bordului/km .

This post has been edited by stefandinescu70: 1 Jul 2017, 11:41


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnnelu
post 1 Jul 2017, 14:51
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 October 16




Eu sunt in Portugalia...e cam greu sa ajung in vitan...la reprezentanta inca nu am ajuns..desi e la 10 km de mine. Am sa incerc acolo. Ms. Ma gandeam ca este vreo varianta sa leg masina la comp.si sa ii dau de acolo km reali. Azi ajunge un mecanic la mine cu comp de diagnoza. Poate va reusi el..ce sa zic.

1 Jul 2017, 12:53:
Problema nu e ca sunt prea putini...problema e ca sunt prea multi...dar ar fi si un moyiv de lauda haha..espace 3 aproape 5000000 kmsi merge brici...hihihi.fain

This post has been edited by Johnnelu: 1 Jul 2017, 14:53


--------------------
Renault Espace III 1998 - 54-69-LA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 1 Jul 2017, 15:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Daca ar fi asa simplu de dat KM inapoi / inainte s-ar juca toti ( si eu adica radmasa.gif ) cu CLIP ( tester adica ) dupa cum spui tu ca vine un tip cu tester la tine . OK, daca ai scula potrivita se face orice smile.gif , numai sa o ai .
Pe acolo nu intreaba nimeni pe nimeni de sanatate si de KM reali ai masinilor ???
Gen autoritati/politie sau altceva >????


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnnelu
post 1 Jul 2017, 23:00
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 October 16




Astia au aici 9000 km de autostrada. E o mandrie sa conduci o masina nationala..adica prima inmatriculare sa fiw nationala. Considera ca drumurile lor sunt cele mai bune..si e destul de aproape de adevar. O masina de 15, 20 de ani..audi..bmw mercedes..etc...rulata aici ajunge si la 6000 de euro. Espaceul meu ..national..l-am luat defect. Am dat 1300 pe el. Dat pe piata ajunge la 4000...4500. Ok inapoi la subiect. Nu am reusit sa conectez calc de bord la tester. Doar ecu de la motor. Mi-a dat 2 erori. Valva solanoida avansata la relanti...banui care ar fi..un fel de vacuum cu niste carbunigen semiluna inauntru..care sunt crapati...si a 2-a..senzorul de la vitezometru. Eu stiu ca am citiorul de viteza pe cutie..ala de intra in cutie si are un pinion inauntru. Acuma ..de senzor nu stiu unde e si cum arata. Ma poate ajuta cineva??? Poate cu o poza? Ms anticipat.

1 Jul 2017, 21:09:
Km in minus nimeni nu se chinuie sa puna la masini. Am patit la un opel..am avut cablu de km rupt si am mers asa pana aproape de inspectie. Apoi l-am schimbat...am facut vreo 20 km inregistrati si am intrat pe rampa. Au intrat la banuieli..cca de ce a stat masina un an fara sa inregistreze km. Dar de km in plus...de probleme inca nu am auzit. Dar cine stie...de ceva iimontez bordul vechi ...si pace. Cel mult imi da cu intoarcere dupa o luna cu pronlema rezolvata..si inca 17 euro cheltuiti pe langa cei 30 cat costa inspectia. Am sa vad..daca va da probleme..o luna am la dispozitie sa le rezolv...timp in care pot circula cu ea legal.

This post has been edited by Johnnelu: 1 Jul 2017, 23:09


--------------------
Renault Espace III 1998 - 54-69-LA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnnelu
post 23 Oct 2017, 21:15
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 October 16




Problema rezolvata. Inlocuit doar lcd de la bordul nou si lasata partea elecronica de la cel vechi. Asa am km reali al masinii..si un lcd ce se vede spectacular. Imi plus mi-au disparut si erorile ce le dadea noul bord cu km enormi. Abs..airbag. Se pare ca erau memorate pe placa noua desi masina nu avea nimic. Scuze de intarziere. Am rezolvat problema 4 luni in urma.


--------------------
Renault Espace III 1998 - 54-69-LA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cv-03-btf
post 29 Oct 2017, 08:53
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 May 13




Deci erorile se memoreaza si in bord..!? Am si eu o vaga banuiala in acest sens. Mers cca 25 km pana la mecanic si dupa evaluarile lui motorul tragea aproape bine. Am schimbat bordul si la intoarcere masina abia se târa. Am presupus ca de vina ar fi bateria descarcata intrucat am stat cca 1..2 minute cu farurile aprinse pentru reglaje. Existau probleme pe partea de incarcare si baterie inainte de a schimba bordul. Chiar cu putin timp inainte am schimbat alternatorul si bateria, dar problemele nu par sa fie rezolvate in totalitate. Am presupus ca bateria nu este bine incarcata. Dar parca schimbarea bordului a accentuat drasnic problemele anterioare !


--------------------
ford capri 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnnelu
post 29 Oct 2017, 08:59
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 October 16




Se pare ca da. Desi ma gandesc ca daca nu arata eroare in bord inseamna ca nu e inregistrata..deci nu ar trebui sa afecteze mersul motorului..

29 Oct 2017, 07:03:
Pentru mine singurul disconfort a fost eroarea cu ABS si km enormi. Nu a afectat mersul motorului. In schimb nu am mai simtit acea trepidatie usoara la frana care e normala din cauza ABS-ului cand mergi pe drum ud sau nisip.

This post has been edited by Johnnelu: 29 Oct 2017, 09:03


--------------------
Renault Espace III 1998 - 54-69-LA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:18
Dacia