Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sunet Laguna 2, ce se poate optimiza?

cdadan
post 18 Apr 2010, 22:16
Post #1


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Sunt oarecum nemultumit de prestatia instalatiei de sonorizare pe masina din semnatura. Player: cabasse auditorium tronic 4x40 cu magazie de 6 cd-uri onboard. Difuzoare: cate unul in fiecare usa (diametru 13 cm) si tot atatea tweetere, doua pe plansa de bord si cate unul in usile spate. Ce ma nemultumeste: lipsa bass-ului. As putea spune ca lipseste aproape cu desavarsire. Pe inalte se descurca bine, nu simt nevoia de mai mult.

Precizez ca sunt oarecum incepator, daca ar fi sa ne referim la cunostintele personale in domeniul audio. Totusi, as aprecia sfaturile celor care au operat modificari similare sau conosc mult mai bine fenomenul. Cateva date de plecare:
- nu se pune problema inlocuirii playerului din motive simple: design plansa de bord, comenzi pe volan, afisaj separat
- nu doresc modificari care sa afecteze vizibil interiorul (fete de usi, acoperitori dif-uri) vreau sa ramana in principiu cum sunt acum. Modificarile trebuie sa se auda, nu sa se vada.
- buget: nu ar fi un capat de tara si nu sunt blocat pe o suma fixa, insa cred ca undeva in jurul valorii de 1000 lei ar fi ok. Sper ca prin asta voi elimina ideile care sunt mult peste ce doresc eu.

Sunt tentat sa aleg una din urmatoarele solutii:
1. insonorizare usi fata-spate, urmata de schimbarea dif-urilor de 13 cm. Ar fi intersanta posibilitatea de a monta dif-uri ceva mai mari, cu inele custom din mdf. Exista loc de asa ceva?
2. achizitionarea unui sw gen GZTB 25ACT. Are intrare high level si amplificator incorporat, pe 3 canale, cu posibilitatea amplificarii a inca 2 boxe. Dif de 25 cm si specificatii/recomandari bune. Contradictia: va suna bine, in completare, sau va face nota discordanta? Ma intereseaza sunetul la nivel mediu, nu vreau discoteca. Din cate stiu sw incep sa "bage" de la un anumit nivel in sus. Oare risc sa nu aduca + ul pe care-l doresc la volum mic/mediu? Playerul original va face casa buna cu acest device, va livra frecventele joase?
3. ceva futurist: am intels ca playerul nu are amplificare incorporata, aceasta se gaseste undeva in torpedou, bine mascat. Se pot opera modificari pentru a imbunatati acest amplificator? Combinat cu masurile de la punctul 1.

Astept sugestii sau chiar idei noi. Multumesc frumos!



--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 19 Apr 2010, 14:05
Post #2


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




QUOTE(cdadan @ 18 Apr 2010, 23:16)
Ce ma nemultumeste: lipsa bass-ului.
*



Pai da bass-ul pe +9 sau cat e maxim,si ai bass.


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 Apr 2010, 14:24
Post #3


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Sursa semnalului audio e de buna calitate, deci schimbarea acesteia nu este necesara. Am avut si eu pe laguna acelasi tip de sonorizare, de care am fost foarte multumit. Difuzoare pe 16 nu ai cum sa pui, decat daca decupezi in fata de usa. Eu am schimbat difuzoarele fata cu unele pe 13 si pot zice ca sunetul s-a imbunatatit vizibil. Propun asa:

- antifonare usi
- antifonare fete de usi, inclusiv cu pasta de insonorizare brax.
- un set de difuzoare pe 13 pana in 60 W RMS bune (eu recomand helix)
- un adaptor high-low. http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...tica/Helix_AAC/ - asta e cam scump, dar e bun, poti insa gasi si alternative mai ieftine, pe la 30-40-50 lei.
- un woofer + statie. Nu recomand woofere active pentru ca raspunsul in frecvente sub 40 Hz s-ar putea sa nu te satisfaca. Un helix precision de 10 sau 12 inch in incinta bass-reflex sau band-pass + un amplificator pentru el si gata, rezolvi problema.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TwistR
post 19 Apr 2010, 21:38
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 2 November 08




total de acord cu fratica!
totusi , ce helix`uri recomanzi? adica ce iti place tie : dark blue sau esprit? (ca eu tind sa merg pe esprit`uri)


--------------------
Renault Laguna '04
créateur d’automobile
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 Apr 2010, 21:40
Post #5


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




dark blue pe HU si esprit pe amplificare smile.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 19 Apr 2010, 22:44
Post #6


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Adrian00 iau postul tau ca pe o gluma.
Fratzica, in primul rand multumesc pentru raspuns. Ma gandesc sa procedez astfel:
- insonorizare usi fata/spate, schimbare dif-uri mid/bass cu unele mai competente, ce se poate gasi pe 13. La dimensiunile astea trebuie o incinta de exceptie pentru un bass cat de cat. Nu vreau sa merg pe ceva de putere, ma intereseaza calitatea sunetului. Oricum, ceva de putere incepe sa sune de la un anumit nivel, iar curentul din HU original este destul de slab. Risc sa nu sune cum trebuie la nivel mic spre mediu, iar lucrul acesta conteaza mult pentru mine. Tweeterele raman cele stock.
- in cazul in care rezultatele vor fi modeste, trec la nivelul 2 si vad de un SW.
Pentru insonorizare voi apela cel mai probabil la cineva care se pricepe si a mai lucrat. Daca ar fi sugestii pentru materiale/solutii de lucru sau solutii specifice pt. Laguna, sunt binevenite.
Sunt binevenite si propuneri pentru dif-uri fata si spate (pot fi diferite? am auzit ca in spate spatiul e putin mai generos), pe cat posibil coduri.
Multumesc frumos!

LE: de fapt vad ca la Helix pe 13 gasesc doar un dark blue si un esprit. wink.gif Si eu care ceream coduri ...

This post has been edited by cdadan: 19 Apr 2010, 22:48


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 Apr 2010, 22:56
Post #7


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Nu te apuca sa insonorizezi si usile spate. Insonorizeaza doar fata pentru ca partea din fata e importanta. Iti sugerez ca atunci cand esti in masina sa dai faderul pe fata. Tot ce vine din spate (in afara de woofer) distorsioneaza perceptia corecta a sunetului.
Pentru insonorizare foloseste dynamat, e printre cele mai bune si mai cunoscute materiale de insonorizat. Peste dynamat dai cu pasta brax pe interiorul usii si a panoului de usa.
Nici un sistem de difuzoare pe 13 nu va suplini frecventele generate de woofer. Tweeterele vin la pachet cu mid-basii, iti recomand sa le montezi in locul celor stock pentru ca sunt pereche cu acestia.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TwistR
post 20 Apr 2010, 13:09
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 2 November 08




are dreptate fratica , o sa ai un gol in frecvente , parerea mea, adica cum am facut si mai urmeaza sa fac eu:
1.schimbat HU cu ceva care are cel putin: high-pass , si iesire rca (preferabil de voltaj mai mare), crede`ma , am pioneer 4000ub si se aude mult mai bine decat cel stock , + de asta are slot de stick usb in fata si se poate adapta la comenzile pe volan
daca schimbi difurile din usi , nefiind insonorizate , si cu o foarte proasta plasticaraie din interior , nu o sa vezi o prea mare diferenta(daca nu sunt amplificate)
asa ca eu zic primii 2 pasi : un player mai competent si un subwoofer si faci in felu urmator: dai filtru de low pass de pe amplificator si din player undeva intre 63 si 80 hz , dai filtrul high pass din player la 63hz , ca sa nu iti bage frecvente mai joase in boxele din usi(sa nu baraie) , si o sa fi multumit zic eu
ah si inca ceva , spatiul ar fi putin mai generos in spate dar trebuie sa scoti tweeterele din usa ca sa pui mid/basii mai mari , si ori le pui pe grila , orientate inspre cei din spate , ori apelezi la solutia de coaxiale , pe care eu unu nu o recomand (intra fire de praf la bobina) si nici nu au aceleasi performante ca un sistem separat.
asta ar fi asa , pt inceput.


--------------------
Renault Laguna '04
créateur d’automobile
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VRS_80
post 20 Apr 2010, 21:25
Post #9


In the air tonight


Group: Members
Posts: 869
Joined: 13 January 10
From: Bucuresti




La insonorizare nu trebuie neaparat sa folosesti dynamat(plus ca e destul de scump).Eu am folosit second skin dar acum as folosi Hushmat pt. ca are raportul calitate pret mai bun.Te sfatuiesc sa antifonezi si portierele spate si sa pui si acolo acelasi tip de sisteme.Sunt momente cand ai nevoie si de un spl mai ridicat iar in rest pt. tine asculti pe fata daca e.Dar daca esti limitat de bani fa numai fata dar fa-o calumea,toata, cum a zis Fratzica.Cat despre playerul de pe masina ,sincer, nu e ceva decat de calitate medie.Incearca daca ai unde sa asculti ceva din gama de varf de la alpine,pio sau clarion sau macar ceva cu time alignment si o sa vezi(asculti) niste diferente clare.La difuzoare poti merge cu incredere pe Helix,Focal(daca iti plac inaltele mai tipatoare),Hertz,Dls dar si astea trebuie sa le asortezi cu o amplificare pe masura ca sa se auda bine. "TwistR" nu am prea inteles de ce nu incap tweeterele pe spate la locul lor daca folosesti tot mid-basi de 13 ?

This post has been edited by VRS_80: 20 Apr 2010, 21:40


--------------------
Renault Laguna II 2001/1.9dci 120cp Dynamique
SQ ADDICTED-Alpine 9835r,Helix P400 Precision,DLS A6,JL 13w6,Mac audio cfx 2.13,Conectica Stinger si Rockford Fosgate,Insonorizare Second Skin.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TwistR
post 21 Apr 2010, 08:51
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 2 November 08




vrs eu ma refeream in cazul in care foloseste 16.5 , ca el asa ar fi vrut "Sunt binevenite si propuneri pentru dif-uri fata si spate (pot fi diferite? am auzit ca in spate spatiul e putin mai generos)" (aici ma gandeam ca se refera la unele mai mari)
vrs tu ti`ai facut singur insonorizarea? sunt prietenoase usile de laguna? ca nu am apucat sa desfac inca sa verific..


--------------------
Renault Laguna '04
créateur d’automobile
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 21 Apr 2010, 08:57
Post #11


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




VRS_80 am avut unele experiente neplacute cu hushmat, care s-a dezlipit pe timp de vara. Montajul insonorizantului s-a facut la cald, cu roller si pistol cu aer cald, deci motive nu prea avea sa pice. De-aia sfatuiesc sa ia Dynamat, sa nu fie nevoit sa faca de doua ori aceeasi treaba. Second Skin nu am incercat, posibil sa fie bun.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VRS_80
post 21 Apr 2010, 16:20
Post #12


In the air tonight


Group: Members
Posts: 869
Joined: 13 January 10
From: Bucuresti




Mersi pt. pont.! Aveam de gand sa folosesc pe viitor husmat pt. ca era ieftin si-l luam la pret de importator aproape...dar asa mai bine ceva mai scump decat sa muncesc inca o data.Cat despre second skin am cuvinte de lauda,se monteaza si la rece,folia e subtire si se aplica usor si e f.aderenta,dar e un pic cam scump totusi..Am chiar si pe masina mea de peste un an si nu s-a dezlipit.Despre usile de laguna sunt destul de usor de facut...fata de usa e cam goala smile.gif asa ca ai acces f.usor si nu te chinui la aplicare iar suprafata e destul de plana...asa ca merge usor si nu iti rupi mainile.In rest rabdare la aplicare si intra ceva material ca au destula suprafata.


--------------------
Renault Laguna II 2001/1.9dci 120cp Dynamique
SQ ADDICTED-Alpine 9835r,Helix P400 Precision,DLS A6,JL 13w6,Mac audio cfx 2.13,Conectica Stinger si Rockford Fosgate,Insonorizare Second Skin.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 21 Apr 2010, 19:10
Post #13


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




TwistR a spus corect, am intrebat la inceput de posibilitatea de a monta dif-uri mai mari si la 16.5 ma gandeam.
Daca pun sub in portbagaj si las dif-urile originale pe mid, ma ajuta antifonarea? Suficient de mult sa merite deranjul si investitia?


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VRS_80
post 21 Apr 2010, 20:24
Post #14


In the air tonight


Group: Members
Posts: 869
Joined: 13 January 10
From: Bucuresti




Am inteles treaba cu difurile de 16 si raspunsul e la fel ca al lui Fratzica...tot nu pt. ca e prea mult de modificat(include si fibra) si e prea complicat si cand vei vinde masina va fi alta aratare smile.gif .Cat despre insonorizare...greu de spus daca merita pt. difurile stock...costa totusi destul...oricum o imbunatatire a sunetului se va simti dar nu suficienta ca sa merite atatia bani...se merita mult la mid-bassi de 16 si nu numai de putere mare amplificati klumea pt. ca apar rezonante si baraieli neplacute care altereaza sunetul.A...si ajuta si la coborarea in frecventa a mid-bassilor.

This post has been edited by VRS_80: 21 Apr 2010, 20:25


--------------------
Renault Laguna II 2001/1.9dci 120cp Dynamique
SQ ADDICTED-Alpine 9835r,Helix P400 Precision,DLS A6,JL 13w6,Mac audio cfx 2.13,Conectica Stinger si Rockford Fosgate,Insonorizare Second Skin.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TwistR
post 21 Apr 2010, 21:43
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 2 November 08




pai , eu din cate am inteles , din ce spui tu , ai vrea cam asa , sunet cat mai bun si cat mai plin de bass la un nivel scazut-mediu.
pt asta e simplu , lasi difurile stock , iti iei un player care stie high-pass , din care sa tai tot ce e sub 63hz , ca sa eviti baraielile , si crede`ma , cu reglaje bune , si nivel mediu , se aud acceptabil , si un subwoofer de 200-250w amplificat undeva la 300w si eu zic ca o sa fi multumit, cel putin momentan , pt ca odata inceputa chestia asta cu car audio...greu te mai opresti smile.gif)


--------------------
Renault Laguna '04
créateur d’automobile
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Apr 2010, 04:34
Post #16


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Cabasse Auditorium Tronic de pe Laguna 2.2 are avantajele lui, sa stii, si anume un sunet clar, cd-changer, compatibilitate display si comenzi de volan, iar un cd-player aftermarket se potriveste ca nuca in perete in spatiul larg de pe consola, ceea ce nu da bine intr-o masina de clasa lagunei. Un set de difuzoare bune si un woofer de bun simt e cam tot ce are nevoie.
Insonorizarea pentru usile fata este necesara pentru a elimina orice fel de zgomote parazite, pentru a limita transmiterea vibratiilor catre restul panourilor interioare si pentru a crea o incinta cat mai buna pentru difuzoare.
Restul masinii nu are nevoie de insonorizare pentru ca Laguna sta bine la capitolul asta.
Daca se vor neaparat difuzoare pe 16, se pot cumpara un set de fete de usi identice de la dezmembrari, se dau la un atelier audio, se face, pe baza unui inel mdf, o extensie a fetei de usa, se imbraca cu piele identica cu cea existenta, si voila, gata treaba. Am facut asa ceva la firma pentru niste usi de megane II. Daca e o sa postez niste poze cu lucrarea dupa ce le gasesc.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 23 Apr 2010, 15:11
Post #17


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(TwistR @ 21 Apr 2010, 22:43)
odata inceputa chestia asta cu car audio...greu te mai opresti smile.gif)
*


Te cred, insa eu chiar vreau sa ma limitez la un sunet decent, pentru urechea mea de necunoscator. Cand am luat aceasta masina, am observat ca nu are cine stie ce basi, insa sunetul parea destul de ok, cu inalte bune. Dupa o vreme am constatat ca tot scriu cd-uri si aproape nimic nu ma incanta, desi selectam melodiile preferate. Se spune ca si qaqat daca mananci cu tacamuri de aur are alt gust. Melodiile proaste par bune in momentul in care se asculta pe scule de calitate, iar melodiile bune devin mediocre cand se asculta pe scule slabe.
Am spus de la inceput ca nu se pune problema schimbarii player-ului original. Poate din motive subiective si oarecum marunte ... asta e.
Schimbarea difurilor cu 16.5 cade, pare destul de complicat. Cu 16.5, inele si insonorizare, poate ca rezolvam o parte din problema si existau sanse sa obtin un efect multumitor. Abandonam insa aceasta pista.
Ramane varianta cu sub, probabil voi pune GZ-ul de care am zis la inceput. Ar mai fi de rezolvat problema filtrarii dif-urilor originale. Acestea, daca tot raman pe medii, nu justifica insonorizarea usilor.
Azi sau maine ma intalnesc cu un tip care lucreaza pe masini partea de audio. Mi-a fost recomandat ca fiind un bun cunoscator. Vedem cu ce idei plec de acolo.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 24 Apr 2010, 22:31
Post #18


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Mda, azi am vorbit cu omul si planurile sunt nitel schimbate. Tind sa merg pe mana lui, sa renunt la ideea de sw activ. Alternativa ar fi o statie, un dif si o incinta custom, din mdf daca vreau sa o pun in fundul portbagajului sau din mdf+fibra pentru o laterala a portbagajului.
Varianta a 2-a pare mai ok, mai putin evident si intr-un spatiu mai putin utilizat. Are dezavantajul amplasarii statiei, pentru care in acest moment nu vad alta solutie decat ... laterala opusa.
Dif-ul de 20 teoretic s-ar pupa mai bine cu spatiul disponibil, fata de cel de 25. Dif-urile originale se pot filtra relativ simplu, cu ajutorul unor condensatori.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TwistR
post 25 Apr 2010, 19:36
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 2 November 08




te referi la scobitura din spatele stopului stanga ? (ca sub cel dreapta e un suport de plastic parca..)


--------------------
Renault Laguna '04
créateur d’automobile
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 25 Apr 2010, 22:29
Post #20


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Da, exact acolo. Iar pentru amplif nu vad alta pozitionare decat scobitura din dreapta (unde e acel mic suport).
M-am documentat cat am putut de mult in ultimele zile, sper sa ma apropiu de o configuratie provizorie:
- amplif: am inteles ca e de preferat pe un singur canal, dedicat pentru sub. Cele cu 2 sau mai multe canale trebuie legate in punte, practic cu mai mult de 2 canale e inutil pentru ce vreau eu. Am gasit Alpine MRP-M500, pe un singur canal, clasa D wink.gif si doar crossover LPF. 300W RMS ar trebui sa fie suficient. Mai e si varianta MRP-M450 cu 220W RMS, insa amplif-ul trebuie sa fie mai puternic decat sub-ul si cred ca e prea putin.
- la sub inca sunt in dilema: Helix P8 Precision pare un dif bun, insa am retineri fata de diametrul mic, 20. Insa 250W RMS s-ar pupa foarte bine cu cei 300 ai amplif-ului. P10 ar fi la 300 ...
Aici incep dilemele: sa merg pe o incinta custom, am cine sa o faca cum trebuie (fibra si panou MDF), insa poate sa sune la fel de bine ca o incinta originala? Ma gandesc ca totusi producatorul stie el ce stie. Ar fi o solutie si Helix 8V Precision, P8-ul in incinta, dar vine iar intrebarea cu diametrul de 20. Cu Helix 10V urca prea mult costul total si puterea e la limita amplif-ului.
Urmatoarea dilema: bas refelx sau sealed?
Pentru sub, as vrea membrana din hartie si cutie din MDF. Cel putin teoretic, ar fi combinatia optima. Helix DB 10S nu se incadreaza in aceste cerinte, insa are un pret avantajos. Nu prea am gasit reviews pentru acest sub.

This post has been edited by cdadan: 25 Apr 2010, 22:32


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 25 Apr 2010, 23:48
Post #21


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Mergi pe incinta custom. Atata timp cat litrajul e in limitele propuse de producatorul subwooferului, totul e perfect. Helix P10 are nevoie de o incinta sealed de 15 L sau de una bass reflex de ~ 25 L.
Acum depinde de preferintele tale in materie de muzica, ce asculti si cat de tare asculti.
Incinta sealed este folosita pentru un bass de calitate, la un volum acustic mai scazut ce e drept (~ - 3dB). Incinta bass-reflex e orientata catre melodiile hip-hop, frecvente joase si volum ridicat.
Eu iti recomand incinta sealed. Ocupa putin spatiu, sunetul reprodus este de calitate, iar incinta e mai usor de facut, numai trebuie sa iti bati capul cu porturi de bass. Neaparat sa ai grija ca incinta sa aiba pereti grosi de fibra pentru stabilitate, si nu in ultimul rand sa fie captusita pe interior cu material insonorizant (Dynamatul de care ti-am zis mai sus - ma rog, poti folosi si altceva, in functie de buget).
Helix P8 e totusi cam mic. E bun, suna foarte bine, dar iti vei dori ceva mai mare in curand.
Ma bucur ca ai ales Helix, o sa fii foarte multumit. Spor!


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Apr 2010, 08:44
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Dane,stii ce nu inteleg eu?De ce vrei sa dai peste 600 lei doar pe acel amplif cind GZ este cu totul 6-700 lei?Mai adaugi si incinta,si difuzorul...ma rog,prin etapa asta am trecut si eu acum 2 ani si am ajuns la concluzia ca ala e cel mai bun,il poti pune pe orice masina (ulterior) pe cind incinta asta custom o pierzi daca noul posesor nu e interesat.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 26 Apr 2010, 11:20
Post #23


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Ai dreptate si nu pot sa te contrazic cu nimic. Am plecat de la ideea montarii acelui GZ (dupa ce mi-am dat seama ca nu rezolv prea mare lucru cu insonorizarea si nu am loc in usi de dif-uri mai mari). Au aparut insa cateva probleme: cunoscatorii spun ca nu e o solutie de fidelitate; pretul este undeva la 800 - 820 lei; nu prea l-am gasit disponibil; teoretic apare disponibil pe un anume site, le-am trimis un e-mail in urma cu mai bine de o saptamana si nu s-au deranjat sa dea un reply.
Sunt sanse ca in pretul acestui GZ, sau cu o mica investitie in plus, sa obtin un rezultat mai bun. Amplif: intre Kicker 06ZX400.1R la 350 lei si Alpine-ul de mai sus pe la 600 lei. Pentru dif, tipul cu care am vorbit pentru lucrare mi-a recomandat Hertz Energy ES 250D (undeva la 370 lei) si nu pot sa zic ca ar fi o alegere proasta. Mai fac o presupunere: dif-ul are impedanta 4 + 4, are cumva 2 bobine care pot fi legate in paralel pentru a obtine ~2 ohmi? In acest caz, chiar si Kicker-ul are putere suficienta.
Configuratia cea mai ieftina de pana acum: amplif Kicker + dif Hertz = 720 lei + incinta.
Configuratia cea mai scumpa: amplif Alpine + dif Helix P10 = 1150 + incinta.
Ambele configuratii sunt cu amplif-uri monobloc clasa D si dif-uri bune de 25 cm.
Cablurile si montajul nu se pun in calcul, de ele aveam nevoie si pentru GZ amplificat.
Mai trebuie pus in calcul costul incintei.
In cazul in care vand masina, atat amplif-ul cat si dif-ul se pot reutiliza fara probleme. In cazul in care merg pe o incinta "de fabrica" nu pierd mai nimic.

Oricum, alegerea unui upgrade de sunet e o chestie foarte complicata. nedumerire.gif

This post has been edited by cdadan: 26 Apr 2010, 11:22


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Apr 2010, 11:38
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Iti dau datele de contact ale lui IM si vorbesti cu el,acel GZ nu apare pe siteuri pentru ca el este unic/prim importator si cu 700 lei rezolvi tot,inclusiv kitul de alimentare iar daca mai iei inca doua difuri GZ pe fata le amplifici si pe alea,cost total cca 1000-1100 lei.
Mie mi-a recomandat tot amplif si sub dedicat insa din cauza dimensiunilor cutiti m-am linistit.Singura optiune viabila a ramas acesta si sa stii ca dpdv al performantelor acel difuzor (luat single) este foarte bun,se mai pune pe o incinta sealed pe care mi-a recomandat-o...
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...ium/GZTB_200BR/
se spune ca are sunet bun,este sealed...iar diful de pe GZTB25ACT cred ca e asta:
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...anium/GZTW_25T/

This post has been edited by audiofilu': 26 Apr 2010, 11:42


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 26 Apr 2010, 13:48
Post #25


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Am gasit pe net vre-o doua din site-urile lui, am citit si pareri pe forumurile respective, e clar ca tipul e meserias. Insa, pe de alta parte, e si vanzator. Sunt convins ca ar recomanda solutiile optime, insa din sculele pe care le are in oferta. Pe de alta parte, nu am motive sa ma blochez pe vre-o anumita firma, astfel incat pot gasi device-uri apropiate de cerintele mele, dintr-o gama mult mai larga, practic tot ce se gaseste pe piata.
Sunt convins ca la GZ pot gasi un dif bun sau un dif + incinta bune. Dar la capitolul amplif, pe un canal cum vreu eu, exista doar o varianta, insa e prea mult (ca pret si putere).
Cum spuneai si tu, amplif + dif e o solutie mai buna decat SW amplificat, din punct de vedere al SQ. Daca vreau sa economisesc spatiu aparent, merge incinta custom inchisa in lateralul portbagajului. Se face sealed si am mai castigat un mic punct. Nu vreau dif-uri amplificate in masina, cel putin pentru moment.
Sper sa nu gresesc prea mult iar rezultatul final sa fie multumitor. Sa nu uitam ca totusi raman pe HU original, ceea ce inseamna un semnal oarecum mediocru ...

This post has been edited by cdadan: 26 Apr 2010, 13:49


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Apr 2010, 14:00
Post #26


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




eu zic ca daca mai poti plusa cu niste bani sa arunci un ochi aici http://alarmprofi.ro/promotie.php
Aliantele e printre cele mai bune subwoofere SQ. Sa te uiti la el cum arata. Woofer mai subtire nu gasesti.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 26 Apr 2010, 15:29
Post #27


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Pontul e foarte bun, dar nu vreau sa sar gardul.
Citeam mai devreme prezentarea unui baiat care a castigat competitii de SQ, cu (printre altele) Aliante 10 Black Ltd legat la un Helix A1 Competition. blush.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Apr 2010, 23:35
Post #28


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(Fratzica @ 22 Apr 2010, 05:34)
Daca se vor neaparat difuzoare pe 16, se pot cumpara un set de fete de usi identice de la dezmembrari, se dau la un atelier audio, se face, pe baza unui inel mdf, o extensie a fetei de usa, se imbraca cu piele identica cu cea existenta, si voila, gata treaba. Am facut asa ceva la firma pentru niste usi de megane II. Daca e o sa postez niste poze cu lucrarea dupa ce le gasesc.
*


Pozele cu difurile de 16 pe Megane:



Attached thumbnail(s)
IMGP0075.JPG ( Size: 1.41mb ) Number of downloads: 2885
IMGP0076.JPG ( Size: 1.7mb ) Number of downloads: 3001
IMG_0215.JPG ( Size: 770.38k ) Number of downloads: 2910


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 27 Apr 2010, 08:47
Post #29


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




O mare nelamurire, care sunt diferentele reale intre:
Kicker 08ZX400.1
si Kicker 06ZX400.1R
Primul are 400W la 2 ohmi, al 2-lea are tot 400W la 2 ohmi si varianta de 200 W la 4 ohmi. Intre specificatii, diferenta reala nu am gasit. Pe site-ul Kiker, se vorbeste doar despre seria ZX, fara specificatii pentru cifrele de dinainte, 06 sau 08.
Cel cu 08 este de 2x si ceva mai scump decat cel cu 06. E vre-o smecherie la mijloc sau pur si simplu exista un lot scos la vanzare cu o reducere importanta (lichiadare de stoc)?


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 29 Apr 2010, 21:07
Post #30


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Raspuns la intrebarea de mai sus: cel cu 06 e editie 2006, nu se mai fabrica de ani buni si nu se mai gaseste pe nicaieri, dacat sub forma de vrajala pe cateva site-uri, neacoperita de vre-o bucata pe stoc.

Ce spuneti de urmatoarea configuratie:
- difuzor JL 10W3v3-2 in incinta sealed, custom pe o laterala a portbagajului, din fibra si MDF
- amplificator Directed D800
sau Alpine MRP-M500
sau Titanium GZTA 2.500TX


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:55
Dacia