Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema demontare ansamblu inchidere portiere

mishu_g
post 30 Mar 2019, 21:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 July 15




Buna seara
Sunt posesorul unui Renault Scenic 2 1.9DCI keyless.
De ceva vreme manerele a 3 usi din 4 refuza sa revina pe pozitie dupa ce trag de ele pentru a deschide usa.
Astazi am incercat sa ajung la mecanismul de inchidere urmand indicatiile de aici: Link

Am inceput cu portiera dreapta fata.
Toate bune, am demontat manerul usii, am demontat si partea superioara a fetei de usa pentru a avea acces cat de cat la mecanism.
Aici m-am blocat !
Am dat cu wd40 pe piesa aceea de plastic actionata de manerul usii din toate pozitiile dar rezultatul pare sa fie mai rau decat inainte.
Ideea mea era sa scot complet mecanismul acela pe care este amplasat si servomotorul de la inchiderea centralizata insa dupa 2 ore de incercari am renuntat (s-a facut intuneric !!!)
Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, fotografii, descantece etc ?
Cu aceasta ocazie am zis sa verific si butonul de inchidere de pe manerul usii insa nu am reusit sa declipsez conectorul din interior.

O idee ? vrea cineva o bere ?
Multumesc


--------------------
Renault Scenic 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 17 May 2019, 17:15
Post #2


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Eu m-am lovit de alta problema. Cand am vrut sa inlocuiesc broasca de usa fata dreapta cu alta ... cea de pe masina are o mufa cu 4 pini, cealalta are mufa cu 6 pini, in rest sunt identice. De la ce model este cea cu 6 pini?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 21 May 2019, 08:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Cauta in manualul de pe dialogys sau pe youtube, gasesti explicat pas cu pas cum se demnonteaza, e o mica smecherie acolo pe o gaura din lateralul usii, care e acoperita cu un dop, e acelasi sistem si la Megane 2
problema cu manerul care nu revine apare de la un bolt din fier care rugineste, treaba e ca nu prea ai cum sa il scoti din plasticul in care e infipt
eu am reusit sa curat 3 din 4 cu wd40, unul e prea ruginit si nu am reusit sa il curat


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:01
Dacia