Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum Se Desface Fata De Usa La Clio Bicorp 2003, Tutorial

AlexV
post 12 Apr 2005, 11:56
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Fata de usa de la clio se scoate destul de usor, dat trebuie sa aveti grija sa nu cumva sa zgariati tabla.
1. Se scoate masca de la difuzor cu o surubelnita, se desurubeaza toate suruburile de la difuzor si se scoate acesta.
usa1.JPG
usa2.JPG
2. Se desurubeaza clanta, cu un T30 parca. Dupa ce ati scos surubul trageti un pic de clanta si in spate veti obserca cablul de actionare si modul cum se scoate acesta.
usa6.JPG
3. Scoateti capacelul de la manerul usii, si surubul pe care il ascunde acesta. Ridicati de maner in sus, scoateti toate mufele, de la geamurile electrice si de la butonul de reglare oglinzi.
usa3.JPG
4. Se desurubeaza cele 3 suruburi din partea de jos a fetei de usa.
usa4.JPG
usa5.JPG
5. Trebuie scos plasticul care acopera zona unde se prinde oglinda de pe usa. Acesta se scoate cu mana prin tragere.
6. Dupa ce ati scos toate cele de mai sus, incepe partea mai grea. Fata de usa este prinsa si cu un mastic si 2 capse. La service se practica metoda surubelnitei,care mai mult ca sigur o sa lase niste zgarieturi frumoase pe vopsea. Fata de usa se poate scoate si fara surubelnita. apucati serios de buzunarul usii sau de vreun plastic mai solid de le boxa si trageti cu forta, dar nu dintr-o data. incet sa aibe timp masticul sa se dezlipeasca treptat. Dupa ce ati desprins partea de jos a fetei de usa puteti sa incepeti si mai sus, unde veti auzi 2 pocnituri, cate una in fiecare partea. sunt capsele care se vad in poza, cele albe. nu se rup ci asa fac ele. Daca ati scapat si de capse, fata de usa e ca si desprinsa. Se ridica in sus sa iasa din chederul ala de la geam si gata.
usa7.JPG

Pentru remontare se urmeaza instructiunile in sens invers, cu precizarea ca trebuisa aliniati fata de usa cum trebuie si sa apasati pe zonele unde sunt capsele. daca nu se aud 2 pocnituri, atunci nu ati aliniat bine fata. Nu trebuie sa mai puneti mastic. este suficient cel care este.

Cam asta e tot.

Acest material este o nota informativa si nu indeamna pe nimeni sa umble la masina sa. Tot ceea ce faceti, e pe proprie raspundere si forumul reno nu poate fi tras la raspundere in nici un fel.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adinico
post 18 Aug 2007, 16:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 August 07




AlexV, ai idee cum se desface fata la usa din spate la symbol? Nu stiu cum sa dau jos maneta pe care o invarti sa cobori/ridici geamu' sad.gif

Multzam


--------------------
Renault Symbol Fidji 2005/1.5DCi 80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_men_clio
post 6 Mar 2010, 07:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 October 07
From: Bucuresti




/adinico/ maneta pe care o invarti sa cobori/ridici geamu

trage de ea ca are cateva clipsuri cu grija sa nu rupi clipsurile


--------------------
Renault Clio 2005--1,4-8v
x_men_stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 6 Mar 2010, 08:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Crezi ca in doi ani si jumatate adinico nu a reusit inca sa desfaca fata de usa? smile.gif


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz175
post 14 Jun 2011, 18:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 June 11




multumesc pentru foto dar mamerul de la macara geam spate cum se desface?


--------------------
renault symbol 1,5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz_87
post 14 Jun 2011, 19:56
Post #6


ionutz_87


Group: Members
Posts: 1.027
Joined: 21 February 09
From: pantelimon(ilfov)-roman(neamt)




manerul de la macara are un inel interior care trebuie impins in exterior cu o surubelnita.dar cu grija,dupa care tragi de maner spre tine


--------------------
RENAULT CLIO 2003/LB0C5/CLIO - IF 03 DAP
Grand scenic 2004 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 19 Nov 2011, 17:13
Post #7


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Mai nou, nu mai pot deschide din afara o portiera spate, trebuie sa dau jos fata de portiera, am incercat sa scot manerul macaralei, dar am renuntat, mi-a fost frica sa nu rup ceva pe acolo. Are cineva poze, informatii mai detaliate...


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ficusx
post 10 Oct 2012, 19:18
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 February 08




salutare si pe mine ma intereseaza cum se scoate pana la urma manivela pe spate,am tras de ea dar m-au apucat apele,rog poate e cineva care a mai facut poate pune niste poze,multumesc.


--------------------
renault symbol 1.5 DCI 85CP 2007 1.5 DCI - IS-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 10 Oct 2012, 21:12
Post #9


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Daca esti din Iasi te pot ajuta eu in weekend.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ficusx
post 11 Oct 2012, 07:50
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 February 08




faza e ca,eu sant din iasi dar sant plecat din tara pt mai mult timp,oricum ma interesa daca manivela aia se trage pur si simplu,sau are ceva.....de prindere pe dedesubt,de nu vrea sa iasa. In rest ma descurc.


--------------------
renault symbol 1.5 DCI 85CP 2007 1.5 DCI - IS-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 21 Aug 2013, 14:09
Post #11


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Fratilor, cum se desfacere pana la urma manerul ala obosit? Ca sunt exasperat de răspunsurile de mai sus. Multam, chestia este ca nu se mai închide usa spate din închiderea centralizata.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RMB
post 25 Aug 2013, 23:54
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 August 13
From: Bacău, România




Salutare! Mă interesează și pe mine cum pot demonta exact fața de portieră din spate. Mă împotmolesc la mânerul de la macara, habar n-am cum să-l scot. Știam ceva de un anume inel, dar nu l-am găsit nicăieri. Poate oferi cineva niște explicații detaliate, sau poze? Și dacă dau fața de portieră jos, pot unge motorașele de la închidere (actuatoare parcă le spune)?


--------------------
Dacia Berlină 1310 Li 2003 - BC 14 GLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 21 Apr 2014, 19:00
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Pentru symbol, in locul clipsului acela alb din partea de sus din dreapta(asemanator celor doua din stanga) s-a montat o clema in forma de cerc ce intra intr-un santulet din fata de portiera. De scos este usor, e mai greu la remontare intrucat nu ai vizibilitate si trebuie sa te chinui nitel sa fortezi un pic fata de portiera pentru a vedea exact canalul in care trebuie sa intre. Cu 3-4 maini reusesti pana la urma.

This post has been edited by alexgeogabriel: 21 Apr 2014, 19:03


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WTX
post 31 Aug 2016, 06:17
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 11 March 14




Salutare!

Am o problema cu manerul de la exterior usa-fata-sofer renault clio 2 (thalia) din 2004.
Trag de el,dar nu actioneaza deschiderea.
Am urmat pasii de mai sus, am desfacut fata usii si am gasit o..tija metalica ce era probabil prinsa prin interior de acel maner, dar nu mi-am putut da seama cum.

Ma poate ajuta cineva?

Offtopic: cand am desfacut fata usii,am crezut ca rezolv si alta problema la oglinda electrica
O pot regla sus-jos, dar nu si stanga-dreapta. Aveti idee de ce?

Multumesc!

This post has been edited by WTX: 31 Aug 2016, 06:18


--------------------
Renault Clio 2004 Symbol CT2 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WTX
post 1 Sep 2016, 12:12
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 11 March 14




Nimeni,nicio idee? sad.gif


--------------------
Renault Clio 2004 Symbol CT2 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 1 Sep 2016, 13:41
Post #16


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




De regula oglinda electrica are 2 motorase care o ajusteaza, unul pentru miscarea sus jos si altul pentru miscarea stanga dreapta.
Poti incepe cu ce este mai simplu, scoti oglinda ("sticla") cu foarte mare grija, folosesti scule din plastic sau lemn si verifici conexiunile electrice, pot fi corodate, putin spray de curatare contacte le rezolva.
Daca nu sunt oxidate cu un voltmetru verifici daca ajung 12 volti la motorase. In caz de ai 12 volti la ambele inseamna ca ai un motor ars. Daca lipsesc cei 12 volti atunci cobori pe circuit, scoti plasticul de la interiorul portieri ( cel care acopera suruburile de prindere ale oglinzii ) si verifici firele, daca sunt in regula atunci trebuie sa urmaresti cablajul care coboara in portiera, asta se face numai cu fata portieri data jos. Urmaresti pana in mufa, eventual poti scoate mufa si sa dai si acolo cu un spray de curatare contacte electrice.
Cat despre manerul portierei, poate s-a rupt ceva la interior o urechiusa/clema, si de asta sa nu iti dai seamna cum vine tija. Cand dai fata la portiera jos, cu o lanterna uita-te in interorul portierei, partea de jos, cu atentie si in special in colturi.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WTX
post 3 Sep 2016, 17:35
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 11 March 14




Multumesc de idei!

Pana la urma, am desfacut toata broasca si cu toate afara,la lumina,mi-am dat seama cum se fixeaza tija aia si am reusit sa repun la loc.
La partea cu oglinda,inca nu am.incercat. stiu ca am spart o sticla la oglinda cu cativa ani in urma si nu mai aveam acum nervi de asa ceva.
O sa mai caut pe net tutoriale,ceva, astfel incat sa scot sticla fara s o sparg.


--------------------
Renault Clio 2004 Symbol CT2 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 05:27
Dacia