Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Presiune pe conductele de benzina

Stayla
post 22 Oct 2020, 08:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 August 19




Buna,

Am un Renault Clio Symbol sau Thalia de 1.4 pe benzina din 2000 de 75CP si am o problema cu nivelul de benzina din rezervor. Initial s a ars pompa de benzina si a fost schimbata cu una de la Hugo si mergea doar ca facea un tiuit infernal si tot timpu cand acceleram sau mergeam pe un drum lung indicatorul de benzina se ridica la maxim. Am duso iarasi la mecanic si m a pus inca odata sa iau o pompa de benzina care a mers cam o saptamana dupa care iarasi a avut aceeasi rezultat si aceeasi zgomot.
In cele din urma am decis sa schimb acasa filtru de benzina si am luat un filtru original Renault si si-au revenit lucrurile, celalalt pus de fostu proprietar era ceva model de la MANN dar cand l am inclinat benzina ce curgea era neagra.
E totul fain si frumos dar au trecut 4 luni si am condus cam 1000km cu masina si iarasi ma aflu in situatia in care indicatorul ajunge la maxim cand merg cu masina. Daca nu o folosesc o zi, doua, indicatorul revine la normal respectiv daca rezervorul e pe jumate gol sau daca desfac busonu de benzina si il pun la loc.

Nu stiu exact dar banuiesc sa fie ca se face presiune si benzina nu circula cum trebuie prin circuit. Am folosit de 2 ori Liquiy molly pentru curatarea benzinei si altu pt curatarea injectoarelor si de 1 an jumate imi pun numa benzina de la OMW max motion de 100 dar nu stiu ce altceva as putea verifica pentru a remedia situatia.

Va multumesc anticipat pentru timpul vostru.


--------------------
Renault Clio Symbol 2000 1.4 - BH 11 ROZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 23 Oct 2020, 06:28
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Schimba busonul de la rezervor, in el se afla o supapa de sens care lasa sa intre aer in rezervor dar nu lasa aerul din rezervor sa iasa.
La tine supapa respectiva e infundata si se formeaza vaccum in rezervor.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stayla
post 23 Oct 2020, 20:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 August 19




QUOTE(RazvanF @ 23 Oct 2020, 06:28)
Schimba busonul de la rezervor, in el se afla o supapa de sens care lasa sa intre aer in rezervor dar nu lasa aerul din rezervor sa iasa.
La tine supapa respectiva e infundata si se formeaza vaccum in rezervor.
*




Buna,

Iti multumesc tare mult pentru raspuns, am testat asta aseara si intradevar dupa ce am oprit masina si am desfacut busonu a supt aeru. Am gasit un capac sau buson la e piesa cu 114 lei, nu ca vreau sa ma zgargesc da aia da.Vream sa te intreb ca intre timp m am uitat pe forum pe softpedia si am vazut caunii au incercat sa faca gaura in buson cu cutter sau burghiu da nu stiu, e ok sa faci asta sau e doar o solutie temporara ?

Nu ca nu as fi indignat sa iau un alt buson doar ca nu luna asta


--------------------
Renault Clio Symbol 2000 1.4 - BH 11 ROZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 23 Oct 2020, 21:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Pana cand il inlocuiesti, da, e ok sa dai o gaura. Vei pierde ceva vapori pe acolo.

Buson ai putea cauta si la dezmembrari, cred ca se gaseste


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 24 Oct 2020, 07:39
Post #5


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Poti incerca sa bagi busonul actual in benzina, cu miscari de agitare poate se desfunda supapa aia.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 24 Oct 2020, 16:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Sau poti sufla acea supapa cu aer comprimat daca o identifici


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stayla
post 27 Oct 2020, 01:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 August 19




Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor, pana la urma am comandat alt buson. Supapa din cate am observat pare sa fie in aceeasi loc unde e si gaura cheii deoarece nu am vazut sa fie nimic altceva ce sa lase aer inauntru, de jur imprejur.
Am folosit spray de curatat carburatoru si am tot piscalit busonu original am suflat si cu aer comprimat si intradevar a mers, nu mai facea presiune pe instalatie si indicatoru arata nivelul corespuunzator desi tot nu pare sa mearga motoru cum trebuie dar asta va fi pentru o alta postare dupa ce mai incerc una alta.

Va multumesc inca odata si va urez numai bine si sa fiti sanatosi.


--------------------
Renault Clio Symbol 2000 1.4 - BH 11 ROZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:43
Dacia