Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutia de viteze, schimbator si pedale

tzagu
post 7 Sep 2007, 12:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 September 07




Salut tuturor,

Am intalnit o problema la masina mea. In momentul in care introduc in treapta intai a cutie de viteze (masina sta nu e in miscare) daca schimbatorul este impins mai tare se aude un sunet mai infundat nu foarte deranjant si imperceptibil daca nu ar fii acompaniat de o o miscare parca a pedalei de ambreaj (care e deja apasata pana in capat).
Idee de baza e ca atunci cand introduc in treapta 1 a cutiei acest lucru se simte in pedale.
Pe langa aceasta mai am si clasica problema a sunetului ciudat care se aude la trecerea peste gropi plus sunetul din nou ciudat care se aude cand misc volanul mai mult de 20 de grade stanga sau dreapta. De asemenea este un sunet destul de puternic atunci cand se ajunge la maxim cu volanul intors pe loc, dar care nu cred ca e o problema, presupun ca e limitatorul de cursa stanga sau dreapta.

Ati mai intalnit problema cu cutia de viteze si daca da cum ati rezolvat-o si din ce cauza a aparut. Cat de grava e problema?
De asemenea ce ati m-ai putea sa-mi spuneti despre sunetul de la directie?

In rest masina merge super bine, are ~ 40.000 de kilometrii si trebuie facut schimbul. Daca problemele care le-am enumerat mai sus ar fii grave as vrea sa le fac cat mai repede si odata cu schimbul.

Renault Megane II HB 1.6 16v Confort Dynamique



--------------------
Renault Megane II HB 1.6 16v 2004 Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ro_megane
post 12 Sep 2007, 14:14
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 22 January 07




Zgomotul la directie poate fi de la flanse (da search si ai sa gasesti informatii) sau de la caseta ori coloana de directie...
Am avut si eu un zgomot si mi-au schimbat pe rand flasele, apoi caseta si ulterior coloana...

La cutie, nu stiu, si eu am un oarecare zgomot dar cred ca nu se pune problema... Probabil e din cauza unghiului de inclinatie (vertical) cu care este manevrata maneta de viteza...

Scgomotul prin gropi: pune sa verifice in service bieleta inferioara, s-ar putea sa fie bucsa rupta (schimbul ei costa 38 lei piesa + manopera <50 de min cred>)... Dar poti sa o schimbi si tu... Ai nevoie de: piesa, rampa, si chei ca ai de desfacut niste suruburi...

In general probleme cu directia sunt foarte importante, nu strica sa te duci in service sa-ti faca o constatare... si cand o sa-ti programezi revizia de 45k, faci si schimburile aferente...

Regards,

This post has been edited by ro_megane: 12 Sep 2007, 14:15


--------------------
Renault Megane Sedan Expresion 2005 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 03:39
Dacia