Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

need help - erori computer de bord, lenkradsperre defekt

ama_31
post 2 Sep 2007, 21:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 September 07




please help. am si eu o probl si nush din ce cauza . astazi in mers mi s-a aprins becul "service" din bord impreuna cu martorul airbag si cand am oprit masina si am scos cartela mi-a aparut " lenkradsperre defekt"( mentionez ca masina am achizitionat- o de curand din germania si comp de bord este bineinteles in germana) . in fine, am cautat pe net si am aj la concluzia ca vrea sa spuna ca nu se mai blocheaza volanul si as fi curioasa daca s-a mai intalnit cineva cu ac probl , cum a rezolvat-o si cu cati bani.

This post has been edited by ama_31: 2 Sep 2007, 21:34


--------------------
renault megane 2 hatchback 2002/1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 2 Sep 2007, 21:38
Post #2


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Am avut si eu probema aproape identica, numai ca in loc de martorul "airbag", se aprindea cel de la centura de siguranta (pe langa cel de SERV). Merge si acum dupa 3-4 luni sau mai bine !

Edit: Ooopss.. scuze, acum am vazut ca e vorba de Megane ! sad.gif

This post has been edited by Catalin S.: 2 Sep 2007, 21:52


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ama_31
post 2 Sep 2007, 21:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 September 07




si tot asa nu ti se mai blocheaza nici volanul cand scoti cartela, ca eu stau sa ma gandesc ce legatura are un cu alta ? hmmm


nici eu nu am vazut ca ai clio sad.gif si eu care ca bucuram ca am cu cine sa ma sfatuiesc .....

This post has been edited by ama_31: 2 Sep 2007, 21:58


--------------------
renault megane 2 hatchback 2002/1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 2 Sep 2007, 22:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Exact la fel am patit si eu. Eroarea se traduce in engleza ca: "Steering not Locked". Era un topic dedicat acestei erori, asa ca da un search. E vorba de contactul de sub scaunul soferului, care daca este imperfect, provoaca aceasta eroare. Misca usor mufa de sub scaun, ar trebui sa dispara mesajul dupa ce dai un reset (adica scoti cardul, deschizi usa soferului, bagi cardul la loc).
In momentul in care iti apare aceasta eroare pe CB, airbagurile sunt dezactivate (nu stiu daca doar cel de la sofer, sau toate).
Bafta !

Am uitat sa mentionez, cand te duci prima data la service cu masina, cere sa iti schimbe limba CB din germana in engleza si sa iti modifice intervalele de service - unde iti scrie: "Service in ---- km" (de la 30.000 la 15.000 km). Nu costa mult.

This post has been edited by poseidon06: 3 Sep 2007, 09:45


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 3 Sep 2007, 08:18
Post #5


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(ama_31 @ 2 Sep 2007, 21:52)
si tot asa nu ti se mai blocheaza nici volanul cand scoti cartela, ca eu stau sa ma gandesc ce legatura are un cu alta ? hmmm
nici eu  nu am vazut ca ai clio sad.gif si eu care ca bucuram ca am cu cine sa ma sfatuiesc .....
*



Repet... ulterior am vazut ca sunt pe foruul "meganistilor". Eu am Clio si am postat din greseala aici. La Clio nu am cartela iar martorii din bord care stau aprinsi... nu afecteaza absolut deloc buna functionare a masinii. La Megane nu ma pricep... Mii de scuze inca o data.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ama_31
post 3 Sep 2007, 10:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 September 07




ms frumos ptr sfat poseidon06. Gata s-a rezolvat , am umblat pe la firele de sub scaun si acum e ok. asa ca topic off


--------------------
renault megane 2 hatchback 2002/1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:54
Dacia