Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lampa numar spate, pozitie dreapta spate, Au vreo legatura?

Catta83
post 12 Sep 2008, 08:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 July 08
From: Bucuresti




Salut,

Cum aveam unul din cele doua becuri ale lampii numar spate ars si vazand aseara in Cora asa ceva m-am gandit sa-mi cumpar. Pe cel ars scria 12V 10W, pe cel cumparat 12V 5W.
Am scos suportul beculetului din dreapta ( cel ars) si am pus becul nou, care s-a si aprins, dar cum lamelele erau cam departate nu statea aprins constant. L-am dat jos si am zis sa strang un pic de lamele sa le mai apropii, moment in care mi s-a stins si beculetul din stanga. huh.gif
Dau sa ma ridic si vad ca pozitia dreapta spate e si ea stinsa. Intrebarea mea ar fi daca circutul lampilor de la numar spate e cumva legat cu cel al pozitiei dreapta spate, sau pur si simplu pozitia spate nu functiona dinainte ( si nu observasem eu, desi sunt sigur ca functiona cu cateva ore inainte). De asemenea, de ce mi s-ar fi stins(ars?) si celalat bec cand am strans de lamelele celui din dreapta, mai ales ca becul era de 5w si nu de 10w ca cel original.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri ( utile blush.gif )
O zi buna.


--------------------
Passat negru cu leduri 2012
Ex: Megane II Sedan Privilege 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 12 Sep 2008, 08:59
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Pozitiile dreapta fata, dreapta spate si lampile de iluminare numar sunt pe acelasi circuit, pozitiile stanga fata si stanga spate sunt pe alt circuit. Pentru fiecare circuit este cate o siguranta de 7,5A in cutia din compartimentul motor. Probabil cand ai strans lamelele ai facut scurt intre ele si ai ars siguranta.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catta83
post 12 Sep 2008, 09:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 July 08
From: Bucuresti




Mersi de raspuns, asa ma gandeam si eu ca probabil am ars siguranta ( nu am putut sa verific si cu pozitia dreapta fata ca oricum nu imi merg pozitiile de cand am luat masina).

Siguranta de care zici e nr. 7A de aici : http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627446896 , nu?
Citisem pe undeva insa ca e destul de greu de ajuns la panoul asta de sigurante, sa inteleg ca numai in service pot rezolva problema?


--------------------
Passat negru cu leduri 2012
Ex: Megane II Sedan Privilege 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 12 Sep 2008, 10:15
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Da, aia e siguranta, cea din pozitia 7A. Nu trebuie sa mergi neaparat la service, desfaci cele 2 suruburi Torx30, scoti capacul, indepartezi mufa aia mare alba pe care o vezi deasupra si inlocuiesti siguranta cu un cleste ca asta: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=110...dpost&p=1373208
Am incercat eu si merge fara sa demontezi nimic altceva.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 7 Nov 2011, 16:44
Post #5


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




salut
se pare ca s-a ars un bec ce lumineaza numarul de pe spate
imi puteti spune ce tip de bec este ? 5w5 ?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 7 Nov 2011, 16:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Pt. 2.1 C5W
Pt. 2.2 W5W - e identic cu cel de la pozitie.

This post has been edited by dan22y: 7 Nov 2011, 16:58


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanionel
post 12 Mar 2018, 21:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 November 15




salut! am un megane 2 hatchback din 2004 si astazi am constatat ca unul din becurile pentru numar nu mai merge.Am desfacut l ca sa schimb becul .l-am schimbat si dupa ce l-am pus la loc nu au mai mers niciunul! siguranta nu este sarita ,pozitia dreapta cu care sunt legate luminile de la numar merg.Cand am miscat de haion sau aprins pt o secunda ,am dat aparatoarea de plastic a haionului jos si am constatat ca firul albastru in dreptul dispozitivului de inchidere a portbagajului este interrupt.Cum procedez sa schimb bucata de fir interrupt pentru ca nu reusesc sa ajung la ea ,se afla in prtea de jos a haionului la baza lui ! va multumesc !

This post has been edited by balanionel: 12 Mar 2018, 21:02


--------------------
renault megane 2 2005 - b-98-agh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:34
Dacia