Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Clio 3 RS

raduqq
post 4 Apr 2018, 10:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 December 12
From: Cluj Napoca




Salut,

Incep prin a spune ca detin un Renault Clio 3 1.6 cu 88CP din 2006 pe care l-am condus in 6 ultimii ani, de la 37.000 km pana la aprox 105.000 km acum si sunt foarte multumit de masina.

Cu toate acestea, ma gandesc sa achizitionez un Renault Clio 3 RS din acelasi an, insa cu 147.000 km din Germania si de aici vine "problema" mea.

In ultimii ani in care mi-am condus actualul Clio n-am avut probleme majore si in ultimii 20.000 km a mers aproape fara probleme (a trebuit sa schimb bobinele).

Am cautat pe net informatii legate de care ar putea fi problemele care ar putea aparea in jurul a 150.000 km, insa nu am gasit foarte multe informatii sau multe postari despre Clio RS-uri care sa fi ajuns la un asemenea kilometraj.

Motivul pentru care m-am uitat la o asemenea masina, desi are multi km, este acela ca are toate dotarile interioare pe care mi le-as fi dorit la masina mea de acum + mai multi CP biggrin.gif

Pana acum, ce-am gasit mai in detaliu despre Clio 3 RS, aici:

https://www.youtube.com/watch?v=bvsQwTj6apY

As aprecia daca exista posesori fericiti, sper, al unor modele de Clio 3 RS din acea generatie (2006-2007) sau pana la facelift, sa impartaseasca din problemele sau ingrijorarile pe care le-au avut in momentul in care au ajuns sau au trecut de acest prag de 150.000 km si poate si daca au fost nevoie de reparatii majore pana atunci.

Accept orice sfat, parere si promit ca daca ajung sa achizitionez "rachetuța" voi posta si eu informatii aici smile.gif


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 4 Apr 2018, 22:02
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.262
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Slabe sanse sa gasesti informatii despre C3 RS cu peste 150000 km. Cele mai multe din Romania au si fost cumparate de noi din Romania si in general au fost folosite ocazional. Ce mai gasesti de vanzare in Romania cu rulaj mai mare au trecut pe la multi proprietari...
Ca si probleme generale la care te poti astepta: sincronizatoare cutie de viteze, pivoti fuzeta, senzori nivel faruri xenon, tampoane motor (cedeaza si la km mai putini), colector evacuare fisurat, tapiserie scaune Recaro cu uzura accentuata pe laterale. Altceva nu imi mai aduc aminte.
Motorul este foarte fiabil. Consuma foarte putin ulei. Nu trebuie sa se vada pe joja.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:20
Dacia