Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema maneta stergatoare, fum din spatele volanului

aalex_i
post 8 Jan 2010, 16:21
Post #1


Alex Ionescu


Group: Members
Posts: 64
Joined: 2 January 07




Salut
ieri mergeam cu Clio III al meu si dintr-o data m-am trezit cu mult fum venind din spatele volanului, fiind in garantie i-am chemat pe cei de la serus au luat masina la service si au constatat ca pompa spalatorului de parbriz s-a defectat arzand comutatorul de la stergatoare acum trebuie sa astept 2 sapt pentru ca nu au piese pe stoc.
A mai patit cineva asa ceva?(Am vazut ca mai e un topic dar acolo nu este ponpa cauza) Mie unu mi-e greu sa cred ca e de vina numai pompa pentru ca nu fusese folosita de cel putin 2 ore inainte sa se intample...


--------------------
Dacia Sandero 2017 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiM
post 8 Jan 2010, 20:00
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 21 January 06




Vezi aici
http://www.reno.ro/Problema-stergatoare-nu...za-t134653.html

E posibil sa fie aceeasi cauza: scurgerile defectuoase.

This post has been edited by AdiM: 8 Jan 2010, 20:01


--------------------
Renault Renault Clio III DCI 1.5 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 8 Jan 2010, 23:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




La mine s-a stricat motorasul stergatoarelor din cauza scurgerilor ( si siguranta era bine-mersi la locul ei....) .
Daca motorasul se poate arde , si pompa spalatorului de asemeni , dar nu am mai auzit sa iasa fum din cauza asta.
@aalex_i :Tu ai stat langa ei cand s-a demonatat ?

This post has been edited by alc2: 8 Jan 2010, 23:18


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valt
post 9 Jan 2010, 12:27
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 June 08




Si eu am patit acelasi lucru la sfarsitul lui 2008. Atunci nu stiam ca se pot infunda scurgerile. Ei bine s-au infundat, apa a baltit acolo o vreme indelungata cred pana s-a infiltrat in motoras, care motoras statea scufundat in apa! Se pare ca acolo s-a produs vreun scurt, ceva si drept urmare s-a ars tot modulul de comanda stergatoare/comezi radio cd etc. Odata desfundate scurgerile nu am mai avut nici o problema. Deci atentie la scurgeri, trebuie verificate!


--------------------
renault clio 3 1.5 dci 80 cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aalex_i
post 9 Jan 2010, 13:22
Post #5


Alex Ionescu


Group: Members
Posts: 64
Joined: 2 January 07




Nu am putut sta langa ei cand au desfacut si nici nu au zis nimic de vro scurgere infundata! Au zis "pompa spalator cu defect intern a suprasolicitat si topit firele din comutator stergatoare" asta scrie pe constatare
Acum cu insistente mi-au carpit masina sa pot merge cu ea dar nu are stropitoarea functionala.
Cand o sa ma cheme sa schimbe piesele o sa-i pun sa verifice si scurgerile... banuiesc ca stiu si ei de problema asta


--------------------
Dacia Sandero 2017 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Jan 2010, 11:37
Post #6


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Probabil ca asta a fost. Bine ca se repara.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Striker09
post 30 Mar 2010, 13:20
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 March 10




Aveti idee cat m-ar costa "distractia" tinand cont ca nu ma mai aflu in garantie?


--------------------
RENUALT CLIO 3 2007 - B 76 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 30 Mar 2010, 13:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Ia sa dau si eu grila de plastic de sub parbriz sa curat asa preventiv scurgerile la Clio 3 ca in 2 ani si ceva n-am umblat pe acolo.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 2 Apr 2010, 19:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




@Striker09 , in service e cam 800 ron distractia , motoras nou+manopera. Poate te descurci altfel , incearca o rebobinare.
La tine verdictul de "motoras decedat "e sigur, sau....? De cand ai masinuta ?



--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 3 Apr 2010, 22:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Si eu am patit...se pare ca e o problema cu majoritatea modelelor clio 3. Am facut pe garantie.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicojocaru
post 5 Apr 2010, 12:47
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 December 08
From: Bucuresti




Prin ianuarie mergeam si eu linistit pe la ora 22 prin Bucuresti, afara ploua usor, si masina s-a umplut de fum si miros groaznic de plastic ars. Am sarit din masina, am decuplat borna, am sunat un prieten, am parcat masina pe dreapta, iar a doua zi am venit cu cei de la renault asistenta sa o ridic. M-am speriat, nestiind ce s-a intamplat. ma gandeam ca e mult mai grav. Am schimbat motorasul de la stergatoare, cabalajul electric si comutatorul de pe consola volanului, plus comanezile audio ale cd playerului care se afla si ele pe aceelasi suport cu comutatorul pt stergatoare...


--------------------
RENAULT Megane III 2009, 1.5 dCi, 78 kw, 6+1 trepte, Sport Tourer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 7 Apr 2010, 22:47
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




@andrei , care a fost cauza : motorasul de la stergatoare ( probabil ars din cauza scurgerilor infundate , mai ales daca era o zi ploioasa . Nu cumva fumul a aparut dupa ce ai folosit spalatorul de parbriz ? ) sau comutatorul si cablajul acestora ?

Ai rezolvat-o pe garantie ? Detalii please ( eventuale costuri , durata ,etc)

Vezi si aici : http://www.reno.ro/-t99035.html

This post has been edited by alc2: 7 Apr 2010, 22:48


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 11 Apr 2010, 16:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Eu am rezolvat-o pe garantie...dar am intrebat cam cat costa dc nu aveam garantie. Raspuns reprezentat AutoCobal: aprox 1000RON


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 22 Aug 2010, 11:03
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




La mine simptomele au fost aceleasi. Plecat de pe loc, spalat parbrizul si la 10 secunde a inceput sa iasa mult fum din spatele volanului. Am tras pe dreapta, am oprit motorul si totul s-a oprit. Dupa asta, nu mai mergea comanda stergatoarelor fata ci doar a celui de pe spate si nu mai mergeau nici stropitoarele. De asemenea, comanda calculatorului de bord care se afla pe aceeasi maneta functiona foarte bine. Din fericire senzorii de ploaie si-au facut treaba asa ca am putut folosi totusi stergatoarele pana am ajuns in service.
La Meridian Vest mi-au desfacut tot sistemul de stergatoare si stropire a geamurilor, precum si maneta si s-a dovedit a fi vina manetei, ale carei circuite erau arse. Din fericire nu erau alte fire afectate in jurul circuitului ars si nici motorasul pentru lichidul de spalare. Mi-au schimbat maneta pe garantie si cam asta a fost tot. Reparatia a fost efectuata pe garantie. Daca ar fi fost din banii mei, ar fi costat cam 500-600 RON.

Se pare ca o cauza ar fi un defect de fabricatie al manetei.


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindwar
post 27 Feb 2011, 23:50
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 July 08




Salut,
Mare belea ce am patit azi. Pe autostrada catre Pitesti iese fum ingrozitor din zona manetei de stergator de parbriz. Am tras pe dreapta, am oprit motorul. Norocul a facut ca aveam scule la mine. Am desfacut carcasele de la volan si mare belea ce am gasit acolo. Comanda de stergatoare si radio mirosea rau a plastic incins. Am desfacut-o si asa a ramas sad.gif . Placa era topita. Am curatat cat am putut placa, am montat comutatorul inapoi si acum merge cu o singura problema. Nu mai merge stropitorul de parbriz. Deci trebuie sa inlocuiesc jucaria asta. Acum urmeaza intrebarea: A mai patit cineva asa ceva?? Daca da cat costa?


--------------------
Renault Clio 3 2007 / Pivilege / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 28 Feb 2011, 06:54
Post #16


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




E din cauza scurgerilor de apa de sub parbriz. Din pacate, au mai patit si altii:

http://www.reno.ro/Fum-din-spatele-volanului-t169202.html


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindwar
post 1 Mar 2011, 23:45
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 July 08




Am citit topicul. Eu nu am probleme cu scurgerile. E uscat acolo. Pur si simplu s-a ars comutatorul ala fara motiv. Eram pe autostrada si foloseam des stropitoarele pentru ca era mizerie. Chiar daca masina nu mai e in garantie domnii de la Renault ar cam trebui sa dea socoteala. Daca nu aveam scule la mine acum nu mai aveam masina pentru ca a fost flacara deschisa. Asa ca maine o sa le fac o scrisorica celor de la Renault. Mi-am comandat jucaria asta pe care o sa dau 600 de Ron.


--------------------
Renault Clio 3 2007 / Pivilege / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 1 Mar 2011, 23:54
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pune niste poze cu maneta.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 3 Mar 2011, 20:48
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




Am patit acelasi lucru. Nici o problema de la scurgeri. Este vorba de un defect de montaj/fabricatie piesa, nu trebuie cautate intotdeauna explicatii complicate.
Eu am schimbat maneta pe garantie. Ar fi costat 600 ron.


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindwar
post 7 Mar 2011, 22:55
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 July 08




Maine mi-au spus cei de la Serus ca imi aduc maneta. E putin mai ieftina. Doar 470 de RON. mad.gif . O sa pun poze cu jucaria dupa ce o dau jos pentru ca acum mai am nevoie de ea.


--------------------
Renault Clio 3 2007 / Pivilege / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aalex_i
post 8 Mar 2011, 14:06
Post #21


Alex Ionescu


Group: Members
Posts: 64
Joined: 2 January 07




Se pare ca inca nu s-a rezolvat problema asta eu am patit-o de doua ori ambele dati rezolvate la Serus.
Ideea este ca pe cei de la renault nu ii ntereseaza problema asta asa ca m-am apucat de studiat ce se intampla acolo:
Problema este ca pompa de apa de la spalator nu este trecuta prin releu si in anumite conditii (necunoscute pentru mine) consuma mai mult (cand e ok consuma aprox 1A) si se incalzesc contactele din blocul de stergatoare care sunt subdimensionate.
Rezolvarea cea mai simpla este intercalarea unui releu pe traseu in felul asta nu mai suprasolicita maneta aceea...
Deocamdata nu am avut timp sa fac modificarea dar cum vine caldura o sa ma apuc si va tin la curent...


--------------------
Dacia Sandero 2017 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Coancas
post 14 Mar 2011, 21:57
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 December 07




sad.gif aceeasi problema si la mine....pus contact, fum alb, bloc stergatoare ars... Ulterior functiona complet, dar nu arunca apa pe parbriz. Am inlocuit blocul ars si tot nu arunca apa. Nu actioneaza pompa de apa deloc. Am verificat separat motorasul de la bazinul de apa si functioneaza perfect... Nu mai inteleg...sigurantele sunt perfecte...ma ajuta cineva? saru'mana! tongue.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 Dinamique
27.000 km - inlocuit ambreiaj
60.000 km - segmentat motor
115.000 km - motor decedat definitiv si irevocabil
restul e istorie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mavros
post 19 Mar 2011, 00:57
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 3 May 09




Si eu am patit acelasi lucru, problema este urmatoarea: contactul manetei de stergatoare se rupe si face scurt. are 2 lamele cu o rotita care face contact.Lamele se desprind si se ating permanent


--------------------
Renault CLIO III 2008 - B-68-TLH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 21 Apr 2011, 15:41
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Aceeasi problema o am si eu, insa nu voi sta cu mainile in san II VOI DA IN JUDECATA! Service-ul unde am fost pentru constatare mi-a spus CLAR este defect de fabricatie. Sa lasam vrajeala cu apa care balteste in compartimentul cu motorasul de la stergatoare. Nu mi-am cumparat masina sa stau sa desfac periodic acel grilaj, nici nu ma pricep sa desfac tot ansamblul si NICI NU VREAU. Daca voi aveti de gand sa stati sa-si bata joc Renault de banii vostrii nu aveti decat, dar eu voi merge mai departe. M-au tinut cu masina aproape 2 saptamani in service ca sa ce? Sa constate ei ca au facut o caruta si nu masina? E inadmisibil sa-mi spuna de la vocea clientului ca daca era sa iau foc in masina aveam instinctor!!! De cand am masina asta mi-a cazut calculatorul ABS, mi s-a stricat broasca de la usa sofer si un tambur motor (care costa 800lei !!!). Vreau sa trimit o reclamatie directa la Renault Franta dupa ce iau decizie de la OPC si apoi sa-i dau in judecata. In pare rau ca nu am luat certificat medico-legal pentru problemele cauzate de fumul inhalat in ziua cu pricina si pentru sperietura trasa.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_cosmin
post 26 Apr 2011, 17:05
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 June 07




Am patit-o si eu. Fum alb si dens la actionare maneta pompa parbriz. Am oprit am dat contact iar si din nou fum.

Masina pe platforma si mers cu ea la service, baiatul stia clar de problema si mi-a zis ca pe cat posibil sa nu actionez lung pompa de spalare parbriz, ci jeturi scurte, se pare ca exista o rotita care in cazul actionarii lungi se incalzeste, pana la urma topindu-se de tot si rezultand scurtcircuitul. Problema mea pare un pic diferita deoarece nu s-a defectat pompa.

IMG_0366.JPG ( Size: 3.34mb ) Number of downloads: 3900

IMG_0367.JPG ( Size: 2.91mb ) Number of downloads: 4015

IMG_0370.JPG ( Size: 2.63mb ) Number of downloads: 3905


Rezolvarea: schimbat tot blocul de comanda din dreapta, cel cu maneta de stergatoare si comenzile audio de pe volan. Se schimba cu totul doar. Pret 390 ron fara tva blocul plus manopera 0.6 ore in total vreo 530 de ron.


--------------------
Renault Clio 3 Exception 1.5 dci 85 CP fab. 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindwar
post 26 Apr 2011, 19:51
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 July 08




Exact la fel a fost si al meu sad.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007 / Pivilege / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valt
post 28 Jun 2011, 12:47
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 June 08




Ei bine, am patit-o a doua oara! S-a ars iar "modulul comanda stergatoare", in mers, in timp ce spalam parbrizul. Imi vine sa dau masina la "Faceti-o de rusine"! Lasand gluma la o parte, e o chestie foarte nasoala avand in vedere ca acel modul de comanda este destul de scump si nici nu se gaseste in stoc aproape niciodata. Inclin sa cred ca problema este de la pompa de spalare parbriz, asa cum spunea cineva pe aici, la o actionare mai lunga se pare ca se blocheaza sau ramane in scurt. A auzit oare cineva de vreo solutie sa preintampinam necazu' asta? Ma gandesc la o siguranta, ceva pentru ca dupa ce am scos una din sigurante - nu va mai spun cat mi-a luat pana am ghicit-o - nu a mai iesit fum.(Dupa ce am oprit urgent masina, cand am pus contactul iar a iesit fum, nu s-a stins de la sine.) Siguranta pe care am scos-o este cea de radio/cd dar o data scoasa nu mai functioneaza climatizarea. Ajuns acasa am desfacut cochilia din spatele volanului, am scos modulul afara si am scos una dintre prize (sau nu stiu cum ii zice), cea mai mare, l-am pus la loc si acum functioneaza climatizarea, radio/cd -ul si stergatoarele (fara stropitoare insa). Dupa cum vedeti este destul de complicat (si ulterior chiar costisitor) sa rezolvi repede chestia cu fumul, poate chiar focu' din masina. De folosit stingatorul din dotare nici vorba! Sa schimbi acel modul nu este greu deloc daca il ai, dar revin si intreb, chiar nu este alta alternativa de rezolvare (pentru ca acel modul nu mi se pare deloc o consumabila)?
Il voi pastra pe cel vechi ars dar sunt sceptic in ceea ce priveste o rezolvare a problemei din partea Renault Romania.
Multumesc.


--------------------
renault clio 3 1.5 dci 80 cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aurex
post 19 Oct 2011, 22:58
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 16 January 08




Count me in la problema cu luat foc in mers. De cacao....!!! Problema este urmatoarea : pompita de la lichidul de parbriz are rotorul din cauciuc/plastic. La o actionare intensa se supraincalzeste => se pune in scurt => problema cu arederea blocului de comanda stergatoare...pt ca onor Renault a considerat ca nu este nevoie de siguranta pe stergatoare!!!!!!! Traseul lor trece prin UCH , dar nu si printr-o siguranta....


--------------------
Renault Clio 3 2006 /dci dynamique - b72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcr_gn
post 22 Nov 2011, 19:08
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 March 09
From: Constanta




Aceeasi problema, motor oprit, actionat pompa de apa stergatoare ..fum de sub volan. Am gasit un modul la dezmembrari si l-am schimbat cu totul..acum functioneaza. Poate citesc si cei de la renault forumul asta..e clar un defect de fabricatie. Ma intreb cat ma tine actualul modul..o sa il folosesc cu grija.


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolly_010
post 28 Nov 2011, 17:02
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 11




in situatia asta ar trebui sa chieme ei toate masinile la service sa rezolve problema,


--------------------
RENAULT MEGANE 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:00
Dacia