Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot la etriere

Ma3x
post 15 Jun 2016, 22:49
Post #61


-


Group: Members
Posts: 488
Joined: 25 April 10
From: B




Aceeasi problema cu zgomotele la culisele/bolturile de la etrieri - nici nu ma gandeam sa fie de acolo atata zgomot.

Am pus asa ceva http://www.k2auto.ro/k2-bond/copper-grease-20gr.html,
intr-o cantitate in exces, am repus culisa, am fixat burduful, am culisat fortat si am sters vaselina in exces ce a dat pe langa burduf.

Avantajul este ca a disparut zgomotul, si ma astept sa persiste linistea data fiind temperatura de curgere de 1000+ grade.

Temerea este totusi legata de aplicarea acestei vaseline cu cupru in culise/burduf de cauciuc ... credeti ca poate dauna in vreun fel la cauciucul burdufului sau sa provoace vreo blocare ?

Intreb deoarece am cautat detalii despre produs si am vazut ca ar mai exista si
acest produs care s-ar preta mai bine pentru culise din descriere :
http://www.k2auto.ro/k2-bond/k2-sintetyc-grease.html.
Insa cum in targul VITAN vanzatorii nu prea stiu ce vand, si fiind singura vaselina de inalta temperatura care am gasit-o IN TOT TARGUL, am luat-o.

https://www.youtube.com/watch?v=bYmOv9Y2Ho4

This post has been edited by Ma3x: 15 Jun 2016, 23:02


--------------------
- - - - -
ex. Renault Symbol 1.5DCI 60kw 2007
ex. Megane sedan 2.2 1.5DCI 63kw 2007
ex. Renault Symbol 1.5DCI 47kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 16 Jun 2016, 07:36
Post #62


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Din pacate ai "gresit" improvizatia. Pasta de cupru rezista la temperaturi ridicate dar tot odata, in timp se usuca si devine tare si farmicioasa. Pentru culisele etrierelor trebuie sa folosesti vaselina sintetica sau vaselina siliconica rezistenta la temperaturi.
Ceea ce iti recomand este sa cureti toata pasta care ai indesat-o acolo ca iti va creea probleme, foloseste un castron in care vei pune benzina suficient sa poti scufunda partea etrierului care contine canalele pentru cluise, spala bine acele canale, poti folosi o carpa din bumbac imbibata cu benzina si o surubelnita mica/subtire dar rezistenta.
Cumpara set culise, nou, vaselina siliconica si fa reparatie, nu improvizatie.
Sa NU folosesti benzina la curatarea partilor din cauciuc (protectiile culiselor)

This post has been edited by RazvanF: 16 Jun 2016, 07:40


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clic
post 22 Jun 2017, 13:06
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 March 14




Zgomot facut de placutele de frana ,mai precis pe roara fata sofer placuta din interior a inceput sa faca zgomot dupa o demontare si montare la loc in service de cartier.cu problema zornaitului la orice denivelare am consultat diversi mecanici si recomandari
Pentru ca masina e megane 2.2 am fost sfatuit sa inlocuiesc acel arc al etrierului e ca o sarma.variantele mai vechi au tablita.
Pentru ca nu s-a remediat alt mecanic zicea ca placutele au uzura pe lungime si de acolo e jocul.lea batut si alungit pe capeti partea metalica si a fost ok 10km.
Am observat singur ca din placuta lipsea un arc sau suport din tabla ce intra in interiorul etrierului si tinea placuta fixa.
Deci solutia placute noi.


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 22 Jun 2017, 16:50
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




Eu cand am schimbat discurile si placutele am folosit spray de cupru si am dat si pe culise. Momentan nu s-au blocat (1 luna de la schimbare), dar regret ca nu am folosit alt lubrifiant. De preferat sa nu se utilizeze vaselina sau orice produs pe baza de petrol fiindca va deteriora burduful de cauciuc.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 19 Jun 2018, 14:42
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




In urma cu 2 ani am schimbat placutele originale, fiindca se cam tocisera, cu unele ATE (banuiesc ca ATE 13.0460-2709.2, acum nu se mai vede codul, la cat le-am frecat; au costat cam 115 lei toate). Placute si tablite de arc ATE.

Dupa un an mi-a zis mecanicul ca imi troncane etrierii cand lovea el cu pumnul in roata ridicata de la sol. Eu nu sesizam in mers decat un durduit pe piatra cubica, dar nu zgomot metalic.

Am schimbat, la indicatia lui, port-etrierii cu unii noi, TRW: port-etrier si bolturi culisante, vaselina TRW in ei si la pachetele. Ciudat e ca, dupa doar 30 km de gropi, sine de tramvai in Bucuresti, a aparut un troncanit metalic. Zona etrierilor zdrangane metalic la lovituri cu piciorul in partea din fata a rotii, cu rotile pe sol.

Am desfacut iar etrierii, am refacut ungerea bolturilor culisante, am inversat placutele intre ele la fiecare disc. Am observat ca exista joc al placutelor de frana pe tablitele asezate pe etrier. Liniste deplina. Dupa 30 km, aceleasi zgomote metalice.

Dupa cercetari pe forumuri Honda, VW etc. am cumparat vaselina siliconica Liqui Moly (Silicon Fet), am schimbat vaselina de pe bolturile culisante si burdufurile lor, am tensionat mai bine tablitele metalice in jurul urechilor placutelor de frana, ca sa micsorez acel joc atat orizontal cat si vertical in planul discului, am dat cu vaselina CERATEX pe spatele placutelor, precum si pe zonele de contact cu tablitele de arc. Acum astept sa vad ce urmeaza, mi se pare ca deja incepe sa reapara cloncanitul metalic.

Nu mi se pare ca joaca etrierul ci doar placutele. In service se zice doar: "ETRIERII!" (de fapt, se refera la jocul etrierilor datorat jocului bolturilor de culisare ale port-etrierilor).

Am mai citit pe diverse forumuri, unii au remarcat ca placutele ATE ar avea prinderile mai mici decat placutele de origine (TRW). Eu nu le-am comparat la vremea respectiva, le-a schimbat un mecanic la o revizie a masinii. Nu mai pot verifica. Posibil ca si tablitele de arc de origine sa fi fost mai rigide decat cele venite cu placutele ATE.

N-am avut zgomotul acesta pana nu am schimbat placutele originale cu cele ATE.

Parerea mea: ori de vina sunt placutele ATE, cu tablitele lor, ori sistemul e prost gandit, etrierul nefiind sustinut de nimic la capatul dinspre exteriorul rotii ci stand in console pe bolturile culisante si capatand astfel joc fiind tras mereu de placuta (franare la mers inainte/inapoi, cand placutele au loc sa joace si sus-jos in canalele portetrierului).

As mai avea 2 incercari:
-sa cumpar placute cu folie adeziva REMSA (vin cu folia, suruburi si fara tablite), cica astea micsoreaza prin lipire jocul placutei, dar mi-e teama ca la franare la mers inapoi va fi tras etrierul mai puternic, determinand joc in bolturi;
-sa cumpar placute TRW in speranta ca vor avea urechi de prindere mai mari decat cele ATE. Posibil sa nu aiba.

A probat cineva si vreuna din cele 2 variante care mi-au mai ramas de incercat?




--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ma3x
post 20 Jun 2018, 11:03
Post #66


-


Group: Members
Posts: 488
Joined: 25 April 10
From: B




Aveam si eu zornait.
Venea de la jocul boltului in locas, cred ca a foat proiectat gresit locasul unde intra boltul ori pe grosime ori pe lungime ori ambele.
Am luat si eu bolturi dar degeaba. Cand are vaselina in locas se amortizeaza, dupa ce se scurge incepe colindul ...
Ia direct de la dezmembrari set de etrieri completi ... iesi mai ieftin decat noi, nu e un sistem care sa aiba hibe ascunse nedetectabile si daca nu au joc in atatia km cati are masina de la care ii iei slabe sanse sa prinda joc in continuare, pe cand la cei noi nu poti fi sigur ca nu va aparea. Si daca apare zornait la cei noi mai mult ca sigur nu o sa ti.i schimbe ...

Am incercat cu tot felul de vaseline de temperatura, am inlocuit si burdufele, am pus si teflon pe bolt, nu rezista nimic ... poate doar daca reusesti sa proiectezi un bolt pe dimensiunile locasului in care intra.

Bafta.


--------------------
- - - - -
ex. Renault Symbol 1.5DCI 60kw 2007
ex. Megane sedan 2.2 1.5DCI 63kw 2007
ex. Renault Symbol 1.5DCI 47kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 20 Jun 2018, 14:20
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Eu am schimbat port-etrierii, nu doar bolturile, ci si corpul metalic cu gaurile in care culiseaza bolturile. Adica astia: https://www.autokarma.ro/piese-auto-renault...0etrier%20frana

Aseara am gasit tablitele originale, le pastrasem undeva, par mai putin flexibile ca cele ATE. Mai am o speranta de probat, dar n-am timp sa dau iar rotile jos. Mai astept.

E normal ca port-etrierii NOI sa manifeste cloncanit metalic, precum clopotul vacii, in doar 30 km de la montarea pe masina?


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 25 Jun 2018, 11:17
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Daca mai conteaza pentru cineva:
Aceleasi probleme a avut generatia Opel Astra J: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=78...er=asc&start=60
Cineva de pe acel forum spune ca aflase probleme similare si pe forumurile altor marci, inclusiv asiatice, la cei care foloseau sisteme similare de franare (inteleg ca altii aveau acest sistem pe spate), cu placuta sprijinita doar pe cant in zona de contact cu portetrierul, fara arcuri de contact cu etrierul si pistonul.
Si cei de pe forumul Opel au observat ca inlocuirea bolturilor de ghidare cu altele identice, cu bucsa de cauciuc, nu rezolva problemele:
-Problema de joc al bolturilor de ghidare (jocul etrierului) se rezolva doar cu bolturi confectionate in tolerante mai stranse (9,9mm nu 9,6-9,7mm cat au bolturile producatorului).
-Placutele de frana joaca in plan vertical, datorita prea marii elasticitati a tablitelor de arc de la capetele placutelor, avand un spatiu de cativa mm in care se pot misca.
-Placutele de frana joaca si lateral: pe un forum francez se plangea lumea de cum cumparase Clio3 de faptul ca pistonul se retrage parca prea mult dupa eliberarea pedalei de frana, lasand placutele libere sa joace lateral intre disc si etrier sau cilindrul de frana. Renault echipase ulterior masinile produse cu placute cu folie adeziva (adeziv 3M VHB - fara specificatia numarului; 3M VHB are diverse modele, de diferite rezistente/utilizari).

Am comandat folie adeziva 3M™ 4941 F VHB - GRI. Cand o sa am timp si conditii, o sa vad cum curat fata de contact a cilindrului si a etrierului, pentru o buna lipire, ca sa nu muncesc atat degeaba (metalul e si ruginit si l-am dat si cu vaselina ceramica).

Pentru jocul placutelor in plan vertical nu am gasit vreo solutie. Solutia completa si dintt-o bucata era placute de frana cu lamele de arc pe fata exterioara, pentru sprijinire in interiorul cilindrului de frana si in decupajul rotund al etrierului (cel prin care se vede din afara placuta).
Dar nu gasesc placute cu astfel de lamele. Poate doar sa cumpar alt model, sa-i tai lamelele si sa le prind cu surub de corpul placutelor de Clio3. "Improvizatie", se zice. "Nepasare crasa" a producatorilor de sisteme de franare, zic eu (ca sa nu zic doar de Renault).


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 2 Jul 2018, 08:33
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




In urma cu 2 zile am desfacut etrierii si am pus tablitele originale pe capetele placutelor ATE.
Surpriza: cele originale au un umar mai inalt decat cele venite cu setul de placute ATE. Placutele nu mai joaca deloc in plan vertical.

Producatorul placutelor ATE este GALFER, tot GALFER e producator si pentru placutele originale (pentru cei care nu stiu). Nu stiu cine produce tablitele, poate altcineva.

Am lipit bucati de banda 3M VHB (gri, rezistenta pana la 93 grade Celsius; n-am gasit banda rezistenta la 149 gr. C, benzile astea se gasesc la role mari, de la 300 lei in sus bucata) pe placutele de frana, pe zonele de contact cu etrierul si pistonul. Nu cred ca vor sta lipite de etrier si piston, n-am reusit sa curat perfect mizeria unsuroasa de pe etrier, n-am garaj si am lucrat in strada, fara bormasina cu perii de sarma. Dar banda aia 3M atenueaza foarte mult impactul la jocul lateral al placutelor.
Am facut cateva zeci de km prin oras, nu mai troncane deloc etrierii, nici placutele nici la gropi nici la lovituri cu piciorul in roti.

Din pacate, pentru cei care nu mai au tablitele originale, nu stiu daca placutele TRW sau Renault vin cu tablite bune. Unele placute vin fara tablite.

Rezolvarea acestui zgomot e data de tablitele corecte si placute de frana cu banda adeziva (se gasesc REMSA, dar intre 60-90 lei, nu stiu cat de bune sunt). Si Renault are pe original placute cu banda adeziva, dar nu le-am notat codul.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 4 Jan 2022, 11:24
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Am nevoie de un sfat referitor la vaselina folosita pentru gresarea culiselor. Dupa cautari, am ajuns la 2 variante:
TRW PFG110
Liqui Moly 3312

TRW-ul pare ca rezista la 250grade fata de 200grade la LM.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 9 Jan 2022, 19:52
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Am folosit ambele vaseline, tot vor troncani culisele etrierilor in gaurile din port-etrieri. Probate pe ansamble noi-noute.
Dupa un nr. oarecare de actionari a franei vaselina aia atat de moale face loc unor lovituri fier pe fier.

Verifica si bieletele antirului, alea cand capata joc fac un zgomot foarte deranjant la denivelari.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 10 Jan 2022, 09:20
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Cu zgomotul sunt ok. Pe mine ma intereseaza sa fie ok sa nu ramana blocat. Am patit asa la vechiul clio si am gasit un kit de boturi / culise de la TRW care venea cu vaselina. Ansablul per total pare a fi ok dar vreau sa fiu sigur ca folosesc o vaselina buna daca tot umblu acolo.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:11
Dacia