Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot la etriere

lucian_77
post 2 Sep 2008, 21:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 September 07
From: calarasi




Am un clio 3 1.2 16v 18500 km. Pe la 10000 km a inceput sa se auda un zornait foarte enervat pe fata. Am fost cu ea la revizie (serus) si dupa ce au strans tot ce se putea strange pe fata, am plecat in probe cu un sef si surpriza ..... zornaitul era prezent in toata mandretea lui. Au mai strans vreo ora pe la masina pana au descoperit in final ca se aude acel zornait de la etrieri. Au pus vaselina pe glisiere si a disparut si zornaitul. Au comandat glisiere noi, le-am schimbat si toata povestea a fost buna pana acum o saptamana cand iarasi au inceput sa zornaie. A mai intalnit cineva asa ceva si cam ce se poate face in afara de vaselina?

Editat de Moderator: Te rog scrie cel putin cu puctuatie, ca e foarte greu de citit un fluviu de cuvinte.

This post has been edited by Tudor: 3 Sep 2008, 08:49


--------------------
renault clio3 2007 dynamique - b-75-wgc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 7 Sep 2008, 18:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Si la mine se aude zgomotul , nu asa tare incat sa fie enervant , dar e sesizabil . A facut asa de cand avea 1k km , si acum la 7 k tot asa e. Toate masinile cu care am mers ( nu ma refer doar la Clio ) au manifestat zgomotul , mai mult sau mai putin . La Solenza & Logan rezolvarea in service este aceeasi : vaselina .
Cat tine ? Cateva luni.....
Daca spui ca ai schmbat si glisierele si tot face , e nasol. Cati km ai facut de atunci ? E posibil sa fie urechile de fixare ale placutelor un pic roase si sa aibe un mic joc.


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danelu
post 8 Sep 2008, 07:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 February 05




la fel face si a mea, au schimbat suporti etrieri la 16000 la cei din timisoara .NU s-a mai auzit vreo 500km. Cu roata suspendata daca lovesti in ea se aude zgomotu de la etrier . Am fost si in Severin si au zis ca mai schimba o data suporti, bineneteles ca nu ii aveau in magazie si trebuesc comandati. Acum astept sa ma sune pt programare. Problema zic ei ca este din cauza suruburilor(sau cum le zice) de prindere care sunt la cota subdimensionata (???).


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_77
post 11 Sep 2008, 21:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 September 07
From: calarasi




pai prima data am auzit zgomotul pe la 8000 km am schimbat glisierele si treba a fost buna pana pe la 16000 acum am 18000 si se aude zgomotul iar huh.gif cred ca trebuie sa schim iar glisierele sau vaselina...sau poate sa fie placutzele????? mad.gif mad.gif


--------------------
renault clio3 2007 dynamique - b-75-wgc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_dan_ionut
post 17 Sep 2009, 09:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 9 October 07




Si eu am aceeasi problema, la roata dreapta fata. Am fost la service, mi-au spus ca e de la un surub, ca acum e ok, o sa ma tina cel putin 1 an. Dupa 2 saptamani eram inapoi smile.gif . Acum nu mai face ( de vreo 3 zile tongue.gif ), astept sa vad. Mi-au spus ca la urmatoarea vizita imi vor comanda niste bucati de cauciuc ce se pun la Megane, dar ca nu imi promit ca se va rezolva definitiv nici asa. La fel mi-au promis ca se va intampla si daca imi schimba suportii de la placute. Am sa ii rog si eu sa dea cu vaselina, poate asta o sa creasca distanta intre vizitele la service biggrin.gif . Mentionez ca rulez in continuare cu placutele din fabrica, deci nu poate fi problema de piese necorespunzatoare.


--------------------
Renault Clio III dec 2007 Privilege - AB XX CDI
1.5 DCI 85 CP - 30000 KM (iul.2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 17 Sep 2009, 19:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Si la mine eu etrierele joc si zdrangane cand dau in gropi, mai mult cel din stanga... masina are o luna si 1400km!!! O sa citesc cu interes acest topic... poate se gaseste o rezolvare definitiva.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviug
post 26 Sep 2009, 22:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 February 08




salut,

Vad ca nu sint singurul cu aceasta problema;
Sa va spun povestea mea: zgomotul a aparut pe la 10000km pe dreapta fata;acum am 26000 km; m-am tot dus pe la Cobalcescu( de 3 ori), ultima data acum doua zile; solutie de rezolvare : niciuna; asa sint toate; prima data cand am fost s-au gresat cu vaselina glisierele, dar dupa o saptamana acelasi zgomot; a doua oara am schimbat bolturile de gidaj; la fel; ultima data cand am fost mi s-a spus ca s-au uzat placutele si au joc; peste o luna ies din garantie si cred ca voi fabrica la strung alte bolturi cu toleranta mai mica sa vad ce se intampla
Daca aveti alta solutie , sint curios

26 Sep 2009, 22:43:
era sa uit; ultima data cand am fost la Cobalcescu era un mecanic acolo care avea aceeasi problema cu un clio 3, ( 10000 km) si nu gaisse o solutie; se consolase cu ideea

This post has been edited by liviug: 26 Sep 2009, 22:43


--------------------
renault clio III 2007/1.5dci-85CP/dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aiix
post 26 Sep 2009, 23:01
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 March 07




Salut,

Am avut si eu aceasta pbma, si intr-adevar initial rezolvarea era la cateva luni vaselina groasa pe glisiere. Pana am mers la un mecanic de cartier un pic mai inventiv. Infasurat glisierul cu un strat de teflon alb pentru izolatii. De 6 - 7 luni nu mai am nici un zgomot. Sper ca asa va ramane.

Poate va ajuta.


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 28 Sep 2009, 20:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Multumim pentru idee, suna bine.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jimmy9
post 11 May 2010, 13:53
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 December 08




si eu am aceeasi problema....asa k cei de la service se trezesc cu mine acolo odata la 2 luni, cand e cald.... k iarna nu se aude nimic deranjant

ATENTIE: limbajul de tip irc ... k sh tz ... este interzis prin regulament


--------------------
Renault Clio3 2007 Dynamique - BC 60 RLF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 11 May 2010, 16:04
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Si eu am avut problema. Am schimbat ghidajele, alea de seamana cu niste suruburi, facute la strung, putin mai lungi, si de 1 luna nu se mai aude.

This post has been edited by dj22sib: 11 May 2010, 16:04


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viculet
post 11 May 2010, 20:34
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 26 February 05




Este o problema de proiectare a acestora. Asa face toate. La fel si grila de plastic care este sub capota motor (pe unde patrunde apa si zapada de ard motoarele de al stergatoare). Macar daca acei ingineri "destepti" de la RRo recunosteau aceasta problema. Din cite imi dau eu seama elementele de protectie la etriere sunt prinse intr-un singur punct. De acolo este zgomotul. Restul gamei reno are doua puncte de prindere. Daca ma insel, asa sa fie.


--------------------
Renault Clio 3,1.2 16 v 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 12 May 2010, 17:09
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




@dj22sib , sunt curios cat o sa tina , mai toti userii care le-au schimbat s-au "bucurat" de revenirea zgomotului dupa un timp . De unde ai luat ghidajele si cat au costat ?

La revizie si mie mi-a gasit joc in ghidajele etrierilor ( mai mare in stanga , care o fi explicatia uzurii neuniforme la numai 15 k km ??? ), varianta vaselina e una tipic romanesca si o sa tina pana la prima ploaie , cred ca varianta cu strat de teflon ar merita incercata , poate @aiix confirma ca nu au reaparut troncanelile


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_braila
post 15 May 2010, 05:53
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 May 10




si eu am avut aceeasi problema la etriere.singura solutie este schimbarea placutelor de frana.sunt niste placute de frana originale renault care au adeziv pe o parte pe care se lipesc etrierele.la mine a functionat


--------------------
renault clio3 1.2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 16 May 2010, 19:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




QUOTE(alc2 @ 12 May 2010, 18:09)
@dj22sib , sunt  curios  cat o sa  tina , mai toti userii care le-au schimbat s-au "bucurat" de revenirea  zgomotului dupa un timp  . De unde  ai luat ghidajele  si cat  au costat ?

La  revizie si mie mi-a gasit  joc  in ghidajele etrierilor ( mai mare in stanga , care o fi explicatia uzurii neuniforme la numai 15 k km ??? ), varianta vaselina  e una  tipic romanesca si o sa  tina pana la prima ploaie , cred ca varianta cu strat de teflon ar merita incercata , poate @aiix confirma ca nu au reaparut  troncanelile
*



Sunt facute manual, la strung, dupa indicatiile unui mecanic, putin mai lungi decat cele originale. Si cam asta a fost tot. A zis ca se rezolva cu schimbatul placutelor de frana, numai ca o sa tina putin, asa ca a facut un mic tunning. Cost reparatie - 150 lei.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu rares
post 18 May 2010, 15:25
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 May 10
From: BUCURESTI




eu am rezolvat partial aceasta problema cu un set nou de placute de frina fata care aveau niste lamele de metal in cutie si odata montate nu mai zdranganesc si partial ca am cumparat bucsele mari de bascula inferioara stg si dr care erau cam obosite desi masina are doar 42000km


--------------------
renault megane 1 2003
Renault=Masina buna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jimmy9
post 29 Jun 2010, 13:46
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 December 08




saptamana trecuta am fost iar la service cu ea...aceeasi problema...trancanitu ala si mi-au dat baietii de acolo sa completez un formular prin care specific ca imi face des problemele astea si au dat comanda sa le vina piese de inlocuire...aq nush exact ce schimba si daca o sa mai trancane sau nu...oricum revin cu un raspuns dupa ce le schimba smile.gif


--------------------
Renault Clio3 2007 Dynamique - BC 60 RLF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danelu
post 23 Sep 2010, 15:58
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 February 05




Pt. Nicu Rares, se mai aude zgomot la etrieri dupa scimbul placutelor?
de la ce producator ai luat placutele?


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu rares
post 23 Sep 2010, 16:17
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 May 10
From: BUCURESTI




placutele sunt pe TRW dar au costat de rahat o suma pina in 180ron de la un magazin din Bucuresti PromotorTechnicalSolutions de pe strada Agricultori. tel 021.2521542, vanzatorul se cheama Vali sau colega dumnealui.baiat destept ca daca nu-mi spunea de setul de tablite schimbam etrieri si multe altele, dar sa vina cu tablitele alea in cutie ca altfel te pisi pe toata munca.


--------------------
renault megane 1 2003
Renault=Masina buna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danelu
post 24 Sep 2010, 08:25
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 February 05




Ok. deci idea este sa se inlocuiasca si tablitele. O sa caut in timisoara . Multumesc pt informatie


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipanu_clio3
post 1 Oct 2010, 15:42
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 November 09




salut! sunt mai nou pe aici dar citesc de mult timp toate problemele aparute pe la clio 3... am si eu unul de 1.2 16v, in noiembrie face 4 ani, si de ceva timp se aude acel zgomot enervant la denivelarile mici si dese... azi am fost la un mecanic mai invenitv care dupa ce a incercat mai multe solutii a gasit una destul de ok zic eu... si anume:
luni o sa merg cu el la un prieten strungar care poate face o replica a acelor "suruburi" care tin etrierul , o replica dintr-un material bazat pe teflon...ma rog nu stiu exact la ce sa gandit el dar sper ca o sa mearga....despre ce tablite este vb in cutia cu placutele? tot azi am observat ca etrierele sunt TRW.... o sa va anunt cum e...


--------------------
RENAULT CLIO 3 2006/AUTHENTIQUE - GL 17 TCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinux*
post 2 Oct 2010, 07:54
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 12 December 08




"Asa face toate". Si a mea face la fel, insa chiar nu ma deranjeaza atata timp cat nu aud in interior. Se aude intradevar destul de nasol cand sunt afara si lovesc roata, dar eu conduc din interior si atata timp cat tin franele...

This post has been edited by catalinux*: 2 Oct 2010, 07:55


--------------------
Renault Clio 3 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 4 Oct 2010, 10:06
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Nu fac toate asa.

Daca vreti sa verificati incidenta unui defect, initiati un poll.
Oricum pe forum sunt putini dintre utilizatori, iar in trafic am vazut ca majoritatea Clio3 sunt conduse de femei.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicu_lord
post 4 Oct 2010, 18:57
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 19 June 10




Mie unul mi-au zis de la International Service Slobozia, ca asa fac ele, ca nu e o problema efectiv, si ca nu se poate face nimic. Ca asa sunt proiectate si ca ar mai fi si pe alte masini acelasi model de etriere si fac la fel.
Ce-i drept nu ma deranjeaza..se aud decat pe drumuri foarte proaste cu denivelari mici si dese si nu foarte tare.


--------------------
Renault Clio III 2008 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 5 Oct 2010, 12:02
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Am facut o revizie la cei pomeniti de tine. Execrabil. Ma-ntreb daca puteau sa-ti spuna si altceva.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 5 Oct 2010, 15:29
Post #26


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.877
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Eu n-am niciun sunet si merg zilnic pe un drum cu gropi mai mari decat rotile. Mai scartaie usile dar se rezolva cu gresarea incuietorilor.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipanu_clio3
post 24 Oct 2010, 09:00
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 November 09




am incercat varianta cu niste camasi din teflon cofectionate la strung, pt acele tije/suruburi care se uzeaza si din cauza carora se aude acel zgomot enervant si nu merge...ptk uzura e de 0.3mm si e prea mica pt a putea face asa ceva...a mai ramas o varianta: spray cu teflon, ala cica lasa o pelicula de teflon pe surub si o sa impiedice uzura/zgomotele enervante. o zi buna


--------------------
RENAULT CLIO 3 2006/AUTHENTIQUE - GL 17 TCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu rares
post 24 Oct 2010, 10:31
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 May 10
From: BUCURESTI




initial am crezut ca-i o masina proasta si chiar ma gindeam ca am luat teapa cu ea dar analizand problema mai aparea ceva ciudat la ea si anume cand foloseam anvelope de 195/65/15 nu mai vibra nimic dar cum foloseam 205/55/16 apareau zgomotele in cauza, poate va intrebati de ce nu am montate pe ea paiele de 175/65/15?, simplu asa am configurat-o la cumparare ca era o promotie pentru intrebari cu raspunsuri legate de echipare.multi vor spune cum este posibil asa la renault?
era un dealer la noi in bucuresti linga Foisorul de Foc se chema Mach1 si in octombrie 2006 ma gandeam sa iau un Clio2 dar atunci eram despartit proaspat de o supernova rapsodie si prea nu mai voiam inca o masina cu acea motorizare.concluzia a inceput cu configurarea masinii asa ca de megane 2 nu ma simteam atras si totusi era unul in showroom si un clio 3 1.2 16v si am intrebat simplu: in afara de cheia si seria de sasiu imi puteti si altceva si oamenii m-au intrebat ce: jante de aliaj de Megane2 16", suspensie sport ca la RS.
Fata de la vanzari pe nume Roxana Anton nota de zor si in final mi-a spus daca pot astepta 3zile pina imi da un raspuns.si asa m-am procopsit si cu Clio3, de care nu-mi pare rau.
Concluzia este ca am eliminat zgomotul la etrierele fata doar adaugand acele tablite de care nu stiam dar care ar fi fost montate pe masina initial dar la prima revizie la Serus cand mi-au bagat vaselina la colonetele de etrierele fata si dupa aceea a aparut zgomotul.fiecare sa se intrebe bine daca nu cumva acel zgomot a aparut sau s-a amplificat dupa o prima interventie la un service din reteaua Renault
si nu cumva este intentionat sau din neatentia lucratorului X care-l doare in cur de noi?


--------------------
renault megane 1 2003
Renault=Masina buna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 24 Oct 2010, 17:59
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




La mine nu e sigur de la neglijenta celor din service, a fost liniste totala pana la 7-8000 km , dupa care a troncanit din ce in ce mai tare pana acum ( 19.000 km ). Poate neglijenta proiectantilor....

Nicu , cred ca esti singurul cu Clio 3 si cauciucuri de 195/65/15 ... Chiar daca asa ai configurat-o si are suspensie sport.
Sigur sunt trecute in talon si CIV gumele astea de 195 ? Cand mergi pe denivelari mai mari ,la bracare roti fata sau cu sarcina in spate , nu atinge ?
Singura explicatie in disparitia zgomotului este "balonul" mai mare al gumelor de 195 , altfel nu vad cum

E o diferenta de 4.3% la indicatia tacho intre stock 175/65/15 si 195/65/15
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

This post has been edited by alc2: 24 Oct 2010, 18:01


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 14 Nov 2010, 09:45
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Revin : ieri la 20.500 km am facut revizia ( anuala , nu am facut mai mult de 8000 de la ultima revizie ) , venisem pregatit si cu placute , dar mai merg inca pe atat , sunt cam la 1/2 din grosime .
Intr-adevar este un mic joc intre culise si corpul etrierelor , mai mare la stg si mai mic la dreapta , iar zgomotul e ca de " pivot cu joc" , se aude pe toate liniile de tramvai sau buzele de gropi , si dispare daca calci frana .
Am rezolat troncanitul etrierelor cu o sugestie de pe forum: banda alba de teflon pe corpul culisei , este exact acea zecime care anuleaza zgomotul neplacut dar permite deplasarea culisei. Am pus si un pic de vaselina si e ca noua , parca aveam alta masina cand am plecat de acolo smile.gif
@cipanu_clio3 :E buna si varianta spray cu teflon , mai buna ca cea cu vaselina din belsug , dar ambele sunt solutii de 2-3 luni , la ce temperaturi sunt acolo

This post has been edited by alc2: 14 Nov 2010, 09:46


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 11:18
Dacia