Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Muntenegru

aleksanders
post 11 Jul 2008, 08:26
Post #31


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




eu nu am cumparat nicio rovinieta in serbia si muntenegru - moneda nationala in muntenegru este euro - in serbia se poate plati in euro doar autostrada;

benzina si motorina au acelasi pret ca in romania - daca o cumperi din muntenegru - in serbia sincer nu stiu cat este pt ca era afisata numai in dinari sarbesti si nu stiu paritatea leu-dinar sau dinar-euro - apropo de dinari- eu am trecut prin serbia fara un dinar in buzunar- dar m-am intors cu 2 dinari ca rest la euro dat pt autostrada;

cazarea in budva -( septembrie) - a fost de 10 euro/pers la gazda - mai existau si vile unde o garsoniera era undeva la 35 de euro pe noapte - deci cazarea este echivalenta cu ce etse la noi, uneori chiar mai putin - tin sa va zic ca budva este un fel de mamaia de la noi - spre Bar cazarea scadea ca pret;


viza- anu trecut nu era nicio viza- pentru serbia cel putin nu exista - pentru muntenegru nu stiu sa fii introdus vreo viza- practic granita dintre serbia si muntenegru este din 3 baraci unde deobicei opresc doar tirurile - la intrare in muntenegru am depasit o coloana de tiruri si dupa ce s-au uitat la pasaport am trecut liber- la intoarcere m-au tinut sarbii 5 minute s averifice pasaportul si cartea verde- in rest nimic ciudat


cat despre radare - nu stiu sa zic daca merge cu spaga la ei - am reusit sa scap de radare - recomand sa va bagati in acele coloane ce merg cu viteza- folosesc o prima masina ca "iepure" - radarul fiind de tip pistol pot opri doar prima masina din coloana - deci restu scapa blush.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Jul 2008, 10:20
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@ aleksanders
In Serbia se platesc mai multe in euro, nu numai autostrada.
Eu am platit in euro, la o benzinarie de pe autostradata taxa de WC si ce mi-am mai luat din magazin. Singura problema (daca se poate numi asa) este ca iti fac o rotunjire care este in dezavantajul tau, adica iti iau cateva zeci de dinari in plus.
Un euro = aproximativ 80 de dinari.
La Belgrad, la hotel, am intebat daca pot plati in euro, receptionerul mi-a zis cat se poate de natural ca da, a luat calculatorul si a impartit tariful in dinari la euro.
Aici a rotunjit in favoarea mea, adica iesea vreo 121 si ceva de euro si mi-a luat doar 120 de euro.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calimero
post 11 Jul 2008, 12:53
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 July 08




aleksanders, te rog sa-mi spui unde ai stat in Zlatibor si cam cat costa cazarea.

multumesc


--------------------
VW Golf5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 11 Jul 2008, 13:45
Post #34


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@ gibonu - e clar ca se plateste si in euro- dar cum ai zis si tu rotunjirea deobicei ii avantajeaza

@calimero - nu am stat in zlatibor- dar era singura staiune turistica pe langa care am trecut si mi-a placut- este si oarecum la mijloculu drumului si am gandit ca ar fii locul ideal de oprit -


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
little-boss
post 13 Jul 2008, 18:26
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 May 05




Salut,

Am scris si pe topicul "Croatia", dar daca e cineva pe aici care poate sa ma ajute cu informatii despre drum, raman dator...

Problema mea. O sa plec in Croatia si vreau sa ajung mai intai in Dubrovnic. Plecare din Bucuresti iesire pe la Portile de Fier si pauza de o noapte la Cacak sau Uzice in Serbia.

Ce sa fac?... Sa o iau mai departe, a doua zi, prin Muntenegru via Podgorica sau prin Bosnia via Sarajevo si Mostar?

Voi ca ziceti?... daca plec dimineata pe la 8 din Cacak, ajung pina la ora 17 in Dubrovnik?
ViaMichelin zice ca sunt 450 km (prin Podgorica) si se fac in 6:45 ore. Ce ziceti?... e plauzibil?

Multumesc mult, orice informatie e valoroasa.


--------------------
Peugeot 206 1.4 HDI Dacia 1410 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 Jul 2008, 21:43
Post #36


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Care anume crezi ca ar putea fi problema / diferenta dintre cele doua trasee posibile (vezi ca poti seta parca viteza medie la viamichelin - dar de obicei nu prea "vorbeste" aiurea)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saritah
post 14 Jul 2008, 08:00
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 28 February 08




Eu nu cred ca poti ajunge la 17 in Dubrovnik daca pleci la 8 dimineata din Cacak .
Daca drumul de dupa Uzice nu e deschis si se merge tot e ruta ocolitoare , nu ai cum sa ajungi in Dubrovnik cum ti-ai propus .

Mergi mai mult , nu te opri la Cacak !


--------------------
VW PASSAT 2006 - aaaaaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Jul 2008, 08:01
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@ little-boss
Eu in locul tau m-as considera extrem de norocos ca am sansa de a face un asemenea traseu.
Te duci pe la Podgorica si te intorci prin Bosnia pe la Mostar si Sarajevo, care ambele sunt orase de vazut.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saritah
post 14 Jul 2008, 09:12
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 28 February 08




Oameni buni !

au intrat zilele in sac ?

Vreti sa vizitati Bosnia ? Atunci , duceti-va si in Kosovo ! Ca tot treceti prin zona !







--------------------
VW PASSAT 2006 - aaaaaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calimero
post 14 Jul 2008, 10:01
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 July 08




Cine s-a intors din Belgrad pe clisura Dunarii?

Care ar fi traseul? Cum este drumul?


multumesc


--------------------
VW Golf5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
little-boss
post 14 Jul 2008, 12:45
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 May 05




QUOTE(saritah @ 14 Jul 2008, 08:00)
Eu nu cred ca poti ajunge la 17 in Dubrovnik daca pleci la 8 dimineata din Cacak .
Daca drumul de dupa Uzice nu e deschis si se merge tot e ruta ocolitoare , nu ai cum sa ajungi in Dubrovnik cum ti-ai propus .

Mergi mai mult , nu te opri la Cacak !
*


Probabil ca asta ar fi singura sansa. Ramine de vazut daca pot sa fac mai mult de 700 km/zi fara sa merg pe autostrazi. (atit sunt pina in cacak)

Pentru un moderator:
As dori, daca se poate, sa se mute aici si posturile care s-au scris despre subiectul asta pe topicul "Croatia". N-are sens sa ne intindem in doua locuri.
Multumesc


--------------------
Peugeot 206 1.4 HDI Dacia 1410 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saritah
post 14 Jul 2008, 13:02
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 28 February 08




((( Probabil ca asta ar fi singura sansa. Ramine de vazut daca pot sa fac mai mult de 700 km/zi fara sa merg pe autostrazi. (atit sunt pina in cacak) ))))


Daca pleci din Bucuresti , si desigur , o iei pe autostrada Buc.-Pitesti , si pleci macar pe la 5 dimineata , sigur , poti sa treci deja in Muntenegru in prima zi sau oricum , sa treci cu mult de Cacak . Autostrada nu e ft. multa .

Drumul pana la Drobeta e bun , la Drobeta , doar , zici ca esti pe camp .




14 Jul 2008, 13:06:
<<< Cine s-a intors din Belgrad pe clisura Dunarii?

Care ar fi traseul? Cum este drumul? >>>


Belgrad - Pozarevac - Klokocevac - Kladovo


inainte de Kladovo e surpata soseaua , se merge o ft. mica portiune pe o banda , dar e ft putin . Doar daca , intre timp nu s-a stricat mai rau . In rest , e destul de bun .


This post has been edited by saritah: 14 Jul 2008, 13:06


--------------------
VW PASSAT 2006 - aaaaaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Jul 2008, 14:47
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(saritah @ 14 Jul 2008, 11:12)
Oameni buni !

au intrat zilele in sac ?

Vreti sa vizitati Bosnia ? Atunci , duceti-va si in Kosovo ! Ca tot treceti prin zona !
*



Dar ce are in Bosnia? Ce esti asa de speriat?
Razboiul s-a terminat acolo de peste 10 ani. Eu am fost in Bosnia in 1998, ce-i drept o bucata scurta, si n-am patit nimic.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 14 Jul 2008, 15:18
Post #44


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




QUOTE(little-boss @ 13 Jul 2008, 18:26)
Salut,

Am scris si pe topicul "Croatia", dar daca e cineva pe aici care poate sa ma ajute cu informatii despre drum, raman dator...

Problema mea. O sa plec in Croatia si vreau sa ajung mai intai in Dubrovnic. Plecare din Bucuresti iesire pe la Portile de Fier si pauza de o noapte la Cacak sau Uzice in Serbia.

Ce sa fac?... Sa o iau mai departe, a doua zi, prin Muntenegru via Podgorica sau prin Bosnia via Sarajevo si Mostar?

Voi ca ziceti?... daca plec dimineata pe la 8 din Cacak, ajung pina la ora 17 in Dubrovnik?
ViaMichelin zice ca sunt 450 km (prin Podgorica) si se fac in 6:45 ore. Ce ziceti?... e plauzibil?

Multumesc mult, orice informatie e valoroasa.
*




in calculul tau ia si urmatoarele puncte unde mai pierzi timp - pana in granita cu croatia venind pe ruta podgrica - budva - trebuie sa treci cu ferryboat - pierzi cam 30 de min acolo - apoi se statea anu trecut destul de mult in granita - aproximativ 1 - 1/30 - si asta deoarece fiecare sarb era atent verificat - (odata ce vede pasaportul romanesc treci fara s ate dai jos din masina) - in rest drumul este ok si se poate merge admirand coasta blush.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
little-boss
post 14 Jul 2008, 18:46
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 May 05




Tocmai am vorbit pe forumul softpedia cu un baiat care a facut drumul de la Bucuresti la Dubrovnik prin Bosnia. Mi-a recomndat din suflet sa nu incerc.
el a mers de la Cacak la Dubrovnik prin Visegrad, Tjentiste, Korita si Trebinje. Deci cumva paralel cu granita BIH cu Muntenegru. Adica pe acolo pe unde te trimite si ViaMichelin. Cica drumuri proaste rau, pline de serpentine cu peisaje nu foarte frumoase.
Deci pica si varianta Bosnia... iar daca prin Muntenegru trebuie sa trag ca disperatu sa fac traseul in doua zile atunci mai bine ma lipsesc.
O s-o iau batrineste pe autostrada pina la Zagreb si de acolo mai vedem... ca d-aia avem corturi si trei saptamani de Croatia. biggrin.gif
Cine stie... poate de la Dubrovnik trag o fuga si pina la Mostar. Mai vedem.


--------------------
Peugeot 206 1.4 HDI Dacia 1410 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saritah
post 14 Jul 2008, 19:12
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 28 February 08




Daca o iei pe Zagreb , poti face intr-o zi drumul ( e ft. bun ) pana la Plitvice ! e extraordinar ce vedeti acolo !

De la Karlovac sunt vreo 70 - 72 km pana la Parcul National !
Acolo va ia o zi intreaga sa vizitati parcul . Nu-l ratati !

E 110 kuna pentru adulti intrarea si 55 pentru copii ( parca mai mari de 12 ani ) .
Merita sa-l vedeti !



--------------------
VW PASSAT 2006 - aaaaaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 14 Jul 2008, 19:37
Post #47


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@little-boss

nu trebuie sa tragi ca disperatul- cum ajungi la adiratica in muntenegru poti campa sau lua gazda- peste tot unde apare "sobe" - in sezon la o gazda in budva nu cred ca dai mai mult de 15-20 de euro de pers pe noapte in conditii estra - si merita sa vezi coasta din muntenegru pana in croatia - decat sa tii linie dreapta pe autostrada blush.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calimero
post 15 Jul 2008, 08:43
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 July 08




A stat cineva in Zabljak?

Ma gandesc la intoarcere sa schimb traseul: Baosici –Zabljak (cazare) –Belgrad – Drobeta.

multumesc!


--------------------
VW Golf5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andynis
post 15 Jul 2008, 11:53
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 22 July 05




Salutare
Urmeaza sa plec in Muntenegru, la Budva (plaja Jaz-undeva la vreo 3 km de oras). Am GPS iGO cu toate hartile Europei, nu insa si Serbia si Muntenegru. Stiti careva ce fel de GPS are si harti pt Serbia + Muntenegru si daca sunt si bune? (am inteles ca Garmin ar avea).

Adica mai precis, ati fost careva cu GPS pana in Muntenegru?

Daca nu stiti despre GPS, atunci ce traseu imi recomandati, avand in vedere ca plec din vestul tarii, de la Deva si calatoresc impreuna cu un copil de 2 ani. Am vreo sansa sa ajung la destinatie pana seara daca plec dimineata devreme, spre exemplul la ora 3.00 din Deva?

Multumesc


--------------------
RENAULT MEGANE ESTATE 2006 - HD-11-NIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 15 Jul 2008, 12:28
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




@little-boss


Anul trecut in august am stat 4 ore la vama muntenegreano-croata de la Kotor spre Dubrovnik- era coada de kilometri intregi in vama ...nu imi dau seama de ce ...am stat cam 2 ore pana am intrat in vama muntenegreana si am mai stat vreo 2 ore la croati ; in vama efectiv am stat 5 minute . Nu o lua prin Bosnia , ia-o pe litoralul muntenegrean sa vezi Kotor-ul ..o minunatie.


@Calimero


Am stat eu in Zabljac anul trecut 3 nopti . Am stat la un hotel mare ..pe partea dreapta cum intri in localitate ..parca Planincka se numea ..nu sunt sigur. Hotel comunist, interioare vechi ..dar am platit 44 eur/noapte - 2pers cu demipensiune...mancarea era foarte buna..bufet suedez.

@andynis


Am fost eu anul trecut cu IGO insa l-am inchis repede...hartile pt Serbia si Muntenegru cred ca erau destul de proaste ...oricat m-am chinuit nu l-am convins sa ma duca pe unde am vrut eu; am mers numai dupa indicatoare si atlasul rutier si a fost ok.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 15 Jul 2008, 13:30
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




Harta SERBIEI

serbiasv7.th.jpg


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calimero
post 15 Jul 2008, 13:32
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 July 08




@ kriiss888 - cum este drumul din golf pana in Zabljak? (in cazul in care acesta a fost traseul tau)? Canionul Tara este departe de Zabljak?

Am citit pe visit-montenegro ca exista si oferte foarte bune la particulari. Ai idee?

merci!

This post has been edited by Calimero: 15 Jul 2008, 13:59


--------------------
VW Golf5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Jul 2008, 16:23
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@ zildan
Fara suparare, dar harta aia e de pe vremea cand Tito era inca la putere.
Aveti aici o harta din zilele noastre:
http://www.dzp.co.yu/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
Descaracati harta de acolo. Mie cel putin mi se pare foarte bine facuta.
Singura problema ar fi ca este in chirilice, dar cu putin efort se poate citi.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 15 Jul 2008, 18:29
Post #54


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




QUOTE(aleksanders @ 4 Jul 2008, 09:11)
calimero - o sa fac un itinerar cat de curand - de retinut ca am iesit prim moravita - plecarea mea facandu-se din oravita - cat despre popas pe drum- nu am facut decat mici opriri-

<span class='edit'>4 Jul 2008, 10:14:</span>
traseul facut de mine a fost asta:
NAIDAS (vama dinspre Oravita)
BELA CRKVA
SMEDEREVO
-autostrada AUTOPUT (nu mai stiu sigur daca asta este denumirea exacta)- se iese de pe autostrada la BATOCINA
KRAGUJEVAC
CACAK
TITOVO UZICE
BIJELE POLJE
PODGORICA
BUDVA

plecat undeva la 6 dimineata si ajuns cam pe la 5-6 seara - de precizat ca din podgorica se poate ajunge in budva ori prin canion ( CETINJE)  ceea ce recomand - ori prin tunel ( VIRPAZAR)unde se iese in drumul de legatura DUBVA - BAR -

drumul este ok- mare grija la radarele mobile - tip pistol - multe limitari de 50 km/h - in rest peisaj superb

popas se poate face prin serbia- este o statiune in munti ( defapt este un platou) Zlatibor dupa Uzice

bafta multa
*




QUOTE(andynis @ 15 Jul 2008, 11:53)
Salutare
Urmeaza sa plec in Muntenegru, la Budva (plaja Jaz-undeva la vreo 3 km de oras). Am GPS iGO cu toate hartile Europei, nu insa si Serbia si Muntenegru. Stiti careva ce fel de GPS are si harti pt Serbia + Muntenegru si daca sunt si bune? (am inteles ca Garmin ar avea).

Adica mai precis, ati fost careva cu GPS pana in Muntenegru?

Daca nu stiti despre GPS, atunci ce traseu imi recomandati, avand in vedere ca plec din vestul tarii, de la Deva si calatoresc impreuna cu un copil de 2 ani. Am vreo sansa sa ajung la destinatie pana seara daca plec dimineata devreme, spre exemplul la ora 3.00 din Deva?

Multumesc
*




eu pe ruta de mai sus am mers - plecat la 5 dim din oravita- relativ aproape de granita si am ajuns in budva pe la 5-6


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 16 Jul 2008, 09:24
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(Calimero @ 15 Jul 2008, 15:32)
@ kriiss888 - cum este drumul din golf pana in Zabljak? (in cazul in care acesta a fost traseul tau)? Canionul Tara este departe de Zabljak?

Am citit pe visit-montenegro ca exista si oferte foarte bune la particulari. Ai idee?

merci!
*



Am mers la Zabljac venind de la Bucuresti ; din Zabljac am mers apoi pe litoral . Am mers pe drumul clasic prin Uzice si Cacak , apoi undeva inainte de granita sarbo-muntenegreana am facut dreapta pe la Pljelva(sau cam asa ceva ) , am trecut faimosul viaduct peste canionul Tara si am ajuns la Zabljac. La plecare am luat drumul de-a lungul canionului si am ajuns din nou la drumul principal de Podgorica.
Drumul principal de Podgorica - Budva a fost ok ...dar pe o singura banda si aglomerat.

Ce pot sa spun de drumuri in Muntenegru acolo pe unde am fost - drumurile principale sunt ok; in schimb drumurile secundare sunt cu multe gropi si extrem de strimte - nu incap doua masini ..unul din soferi trebuie sa iasa putin de pe sosea - asta mai ales in zona Zabljac. La fel este si o portiune de drum , de vreo 12 km la intrarea in golf pana in Kotor de-a lungul golfului ...extrem de stramta cu ziduri, munte in draeapta si mare in stanga..pe mine m-au trecut toate toate nadusesile mai ales ca era seara si bastinasii mergeau cu viteza si tot eu ieseam de pe sosea sa la fac loc. portiunea asta se poate evita ...este un tunel care taie muntele si te scoate direct in Kotor...dar eu am vreut sa merg de-a lungul golfului ...si eu zic ca a meritat cu tot drumul ingust...e foarte frumos .

Referitor la cazarea la particulari : ce am vazut eu nu prea mi-a placut si asa am ajuns la hotelul de care spuneam (nu am avut rezervare inainte ..am cautat la fata locului).

Oriucum , recomand Muntenegru..o tara mica si foarte frumoasa...si foarte ieftina (anul trecut , nu stiu anul asta) comparativ cu altii (de ex vecina Croatia)

<span class='edit'>16 Jul 2008, 11:28:</span>
QUOTE(aleksanders @ 14 Jul 2008, 17:18)
in calculul tau ia si urmatoarele puncte unde mai pierzi timp - pana in granita cu croatia venind pe ruta podgrica - budva - trebuie sa treci cu ferryboat - pierzi cam 30 de min acolo - apoi se statea anu trecut destul de mult in granita - aproximativ 1 - 1/30 - si asta deoarece fiecare sarb era atent verificat - (odata ce vede pasaportul romanesc treci fara s ate dai jos din masina) - in rest drumul este ok si se poate merge admirand coasta  blush.gif
*



Nu trebuie sa iei neaparat ferry unde se poate face coada...poti sa o iei pe sosea...o iei prin tunel spre kotor si apoi pe sosea de-a lungul golfului . Si mai scurt daca vrei Dubrovnik , nu si Budva...este un drum direct care te duce de la Podgorica la Kotor peste munte ..nu de-a lungul litoralului.

This post has been edited by kriiss888: 16 Jul 2008, 09:35


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 16 Jul 2008, 20:37
Post #56


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




pai eu am fost cazat in budva si de aceea am ales ferry - coada nu a fost desi erau multe masini- erau cam 3-4 ferry-uri care mergeau continuu si chiar nu se astepta mai deloc - e drept ca se poate ocoli zona cam 60-70 de km si sa admiri peisajul dar eu am vrut sa ajung cat mai repede in dubrovnic - care zic ca merita -

cat despre drumuri inguste- sunt doar pe drumurile mai putin circulate - un astfel de drum am intalnit la Manastirea Sf Stefan - unde se asteptau masinile sa coboare - apoi se forma coloana de urcat blush.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calimero
post 28 Jul 2008, 09:06
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 July 08




Care este diferenta de fus orar intre Ro si Muntenegru?


--------------------
VW Golf5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 28 Jul 2008, 09:59
Post #58


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




1 ora


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 11 Aug 2008, 21:02
Post #59


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




referitor la radare, am inteles, de la un Sirb din Viena, ca merge spaga in Serbia, dar inca nu am incercat.

Intentionez si eu sa plec Spre Dubrovnik prin Serbia, pe ruta TgJiu-Severin-Belgrad-Podgorica-Dubrovnik. Voi pleca dimineata(7:00) din TgJiu si intentionez sa ajung la Dubrovnik pana seara.

Am sa studiez topicul si, daca mai am intrebari, va intreb:D


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Aug 2008, 10:22
Post #60


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cand pleci ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:22
Dacia