Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages « < 47 48 49 50 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 1.6 dCi 130 BVM6 , drive test, experiente

espacern
post 24 Jul 2017, 11:42
Post #1441


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu trebuie sa fie nici o diferenta de culoare/tenta....indiferent de suportul pe care este aplicata vopseaua.
Ca info.vopseaua nu se aplica direct pe metal sau plastic in fabrica....ci pe un substrat asemanator(apret/primer) asa ca daca sunt diferente de culoare/tenta e din alta cauza.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mrc2018
post 10 Sep 2018, 12:52
Post #1442


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 18




Talisman zen, diesel, manuala 130 cp, 23.500 km. Ca posesor exclusiv de masini germane noi (pana in apr. 2017, cand am cumparat-o) pot face o analiza obiectiva:

Pros:

Design exterior (foarte german, foarte atractiv, eleganta, impunatoare, arata solid-robust)
PRET 19.900 eur
CONSUM mediu 6,6 L
Masina ruleaza impecabil pe autostrada la 205 km/h. Consum la aceasta viteza (in bord, nu cred ca e cel real...) 8,5 L/100 km
Motorul este impresionant: pe autostrada nu merg decat rar sub 150-160 kmh, iar in general 180-190 kmh. Cum merge la aceasta viteza ? Ca o germana autentica. Are cuplu suficient sa se duca fara sa gafaie de la 130 kmh la 190 kmh. Cum se comporta daca trebuie sa franez mai serios la 190 kmh? Asta e alta poveste...

Cons:

La 8 luni de la achizitie sau 15.000 km, amortizor stg fata bate la temp sub 5 grd. Bate RAU... acand se incalzeste afara, e un amortizor cuminte.

Schimbat placute frana fata la 23.000 km pt ca scartaiau la franare. Dupa iesirea din service, scartaie exact la fel :-)) NICIO REZOLVARE. Cost placute si manopera cca 600 lei... (nu sunt acoperite de garantie)

Iluminatul exterior la viraje - o copie prost gandita dupa alti producatori: la virare, se aprinde proiectorul de ceata de pe partea spre care se vireaza. Asta ar trebui sa amplifice iluminarea catre unghiul respectiv. INUTIL: acel proiector de ceata este cu MULT mai slab decat farurile xenon ale masinii, deci este este 100% inutil. Nu are niciun efect. Cu atat mai mult cu cat am observat ca proiectoarele se aprind LA CEA MAI MICA MISCARE A VOLANULUI fata de 0 grade !!! Total inutil si aberant. Probabil din fata, in mers arata ca o masina cu o problema la sistemul de iluminare, daca eu evit usor mai multe gropi consecutive :-))

La 23.000 km schimbat bielete antiruliu pt ca au inceput sa troncane.

Pe cat de solid si robust arata, pe atat de fragila este. Puntea spate “danseaza” infricosator la viraje pe drum denivelat la peste 50 kmh. Nu am intalnit asa ceva la nicio masina pana acum. Nici macar la Logan!

Materialele interioare de slaba calitate - resortul capacului cotierei a cedat la 3.000 km. Cel care tine capacul cotierei ridicat. Acum trebuie tinut cu mana. S-a intamplat in mers, cu un zgomot puternic, atat de puternic incat am crezut ca o piatra de dimensiuni mari mi-a plesnit parbrizul !

Intensitatea luminoasa a ecranului R-Link se adjusteaza dupa pofta inimii lui.

Frana electomecanica, de asemenea are personalitate. In unele pante cu inclinatie de peste 20% nu are chef sa cupleze. Ca asa vrea ea...

Usa soferului s-a lasat. Habar nu am de ce ! Nimeni nu a stat pe ea... Acum cand deschid, se comporta ca o usa de Dacia din 1979

Portbagajul a inceput sa scartaie (arcurile) la ridicare.

Cand franez mai serios la 190 kmh (pt a reduce la 130 nu pt a opri) tremura tot spatele. Atat de tare incat iti da fiori...

La plecarea de pe loc, e ciudata... nu am mai intalnit asa ceva inca... parca vrea sa moara !

Ambreiajul este ieftin, atat de ieftin incat la 18.000 km a inceput sa uruie. Momentan uruitul s-a oprit (cum spuneam, masina cu personalitate)

CONCLUZIA mea personala: aproape ca isi merita banii. Nu imi pare rau decat pentru vreo 5.000 de euro din cei 19.900. Pana acum insa nu foarte tare!

Restul concluziilor, va las pe voi sa le trageti.


--------------------
Renault Talisman 2017 1.6 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 22 Sep 2018, 16:19
Post #1443


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Extraordinar ! Ai mașina de un an și jumătate și până acum nu ai vorbit. Faci cont pe 10 septembrie și umpli un cearseaf cu probleme apărute numai la tine. Poate a cazut din trailer. Renault nu a făcut mașini perfecte niciodata, așa cum nici germanele tale nu au fost de noi, dar care costa dublu. Intră pe forumuri și ai să vezi că se zbârlește parul pe tine la câte probleme sunt la mașini de 30-50 k eu. Dar probabil ești la curent sau ești doar un mincinos. Ești conducător de germane dar hai sa iau și UN RENAULT. Mașinile astea la prețul actual sant mai bune la raport pret/calitate decât multe mărci mai scumpe. Părerea mea : Minți.

This post has been edited by lcc: 22 Sep 2018, 16:22


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 22 Sep 2018, 17:51
Post #1444


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Hai sa nu fim rai. Omul si-a spus parerea. Nu avem de ce sa nu il credem. Multe aspecte prezentate de el au fost observate si de altii.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cal
post 22 Sep 2018, 18:36
Post #1445


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 May 07




QUOTE(mrc2018 @ 10 Sep 2018, 12:52)
Talisman zen, diesel, manuala 130 cp, 23.500 km. Ca posesor exclusiv de masini germane noi (pana in apr. 2017, cand am cumparat-o) pot face o analiza obiectiva:

Pros:

Design exterior (foarte german, foarte atractiv, eleganta, impunatoare, arata solid-robust)
PRET 19.900 eur
CONSUM mediu 6,6 L
Masina ruleaza impecabil pe autostrada la 205 km/h. Consum la aceasta viteza (in bord, nu cred ca e cel real...) 8,5 L/100 km
Motorul este impresionant: pe autostrada nu merg decat rar sub 150-160 kmh, iar in general 180-190 kmh. Cum merge la aceasta viteza ? Ca o germana autentica. Are cuplu suficient sa se duca fara sa gafaie de la 130 kmh la 190 kmh. Cum se comporta daca trebuie sa franez mai serios la 190 kmh? Asta e alta poveste...

Cons:

La 8 luni de la achizitie sau 15.000 km, amortizor stg fata bate la temp sub 5 grd. Bate RAU... acand se incalzeste afara, e un amortizor cuminte.

Schimbat placute frana fata la 23.000 km pt ca scartaiau la franare. Dupa iesirea din service, scartaie exact la fel :-)) NICIO REZOLVARE. Cost placute si manopera cca 600 lei... (nu sunt acoperite de garantie)

Iluminatul exterior la viraje - o copie prost gandita dupa alti producatori: la virare, se aprinde proiectorul de ceata de pe partea spre care se vireaza. Asta ar trebui sa amplifice iluminarea catre unghiul respectiv. INUTIL: acel proiector de ceata este cu MULT mai slab decat farurile xenon ale masinii, deci este este 100% inutil. Nu are niciun efect. Cu atat mai mult cu cat am observat ca proiectoarele se aprind LA CEA MAI MICA MISCARE A VOLANULUI fata de 0 grade !!! Total inutil si aberant. Probabil din fata, in mers arata ca o masina cu o problema la sistemul de iluminare, daca eu evit usor mai multe gropi consecutive :-))

La 23.000 km schimbat bielete antiruliu pt ca au inceput sa troncane.

Pe cat de solid si robust arata, pe atat de fragila este. Puntea spate “danseaza” infricosator la viraje pe drum denivelat la peste 50 kmh. Nu am intalnit asa ceva la nicio masina pana acum. Nici macar la Logan!

Materialele interioare de slaba calitate - resortul capacului cotierei a cedat la 3.000 km. Cel care tine capacul cotierei ridicat. Acum trebuie tinut cu mana. S-a intamplat in mers, cu un zgomot puternic, atat de puternic incat am crezut ca o piatra de dimensiuni mari mi-a plesnit parbrizul !

Intensitatea luminoasa a ecranului R-Link se adjusteaza dupa pofta inimii lui.

Frana electomecanica, de asemenea are personalitate. In unele pante cu inclinatie de peste 20% nu are chef sa cupleze. Ca asa vrea ea...

Usa soferului s-a lasat. Habar nu am de ce ! Nimeni nu a stat pe ea... Acum cand  deschid, se comporta ca o usa de Dacia din 1979

Portbagajul a inceput sa scartaie (arcurile) la ridicare.

Cand franez mai serios la 190 kmh (pt a reduce la 130 nu pt a opri) tremura tot spatele. Atat de tare incat iti da fiori...

La plecarea de pe loc, e ciudata... nu am mai intalnit asa ceva inca... parca vrea sa moara !

Ambreiajul este ieftin, atat de ieftin incat la 18.000 km a inceput sa uruie. Momentan uruitul s-a oprit (cum spuneam, masina cu personalitate)

CONCLUZIA mea personala: aproape ca isi merita banii. Nu imi pare rau decat pentru vreo 5.000 de euro din cei 19.900. Pana acum insa nu foarte tare!

Restul concluziilor, va las pe voi sa le trageti.
*



Eu personal nu cred ca detii aceasta masina!
Ramai la nemteasca ta pe care cu siguranta o detii!
Am 45.000 de km cu masina mea si nu am mai auzit de astfel de probleme.Ce scrii acolo sunt doar fictiuni si prostii!

This post has been edited by cal: 22 Sep 2018, 19:10


--------------------
. . .
Renault Talisman Intense, 1.6 TCE 200 EDC Black,2016
Renault Megane 2.2, 1.6 16v, Lux Privilege, Gri Beige,2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 Sep 2018, 19:07
Post #1446


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Va rog sa atacati idei, nu persoane. mrc2018, n-ar strica niste dovezi, altfel raman doar niste vorbe aruncate. Ne pui o poza cu usa aia lasata sau o inregistrare cu scartaitul portbagajului si cotiera jucausa?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 22 Sep 2018, 20:44
Post #1447


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




@mrc2018 Faruri cu xenon pe Talisman ????? wacko.gif


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 22 Sep 2018, 21:14
Post #1448


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Nu stiu de ce va impacientati asa...omul a spus ca are un talisman 1.6 dci de 130 cp...dc zicea ca are un edc 160 si 4 control cu amortizoare variabile electric...poate nu era de crezut, insa asa...eu unul il cred. In final spune ca merita o parte din bani ai aici sunt de acord cu el...au scumpit masinile iar la calitate au anumite probleme. Cand spunea mlml ca are pb gt ul saream cu gura pe el...si eu recunosc, insa multe din pb invocate de el erau reale si inca sunt...sa mai spun de talismanul colegului care l a returnat dupa ceva km? Sunt pb reale, insa pot fi rezolvate pt ca au garantie. Probabil si sigur difera calitatea intre un life, zen si un intense...

This post has been edited by speedman: 22 Sep 2018, 21:31


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 22 Sep 2018, 21:26
Post #1449


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Probleme au fost, sunt si or sa fie. Nu există mașina perfectă!


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 22 Sep 2018, 21:28
Post #1450


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Ce a expus el aici nu inseamna ca talismanul e neaparat o masina rea. Problemele alea sunt maruntisuri care pot fi rezolvate in service. Se stie ca renaulturile nu sunt perfecte, dar sunt ieftine (comparativ cu altele) si relativ fiabile in ceea ce priveste motorul, cutia de viteze (asta cu ambreiajul e dubioasa insa). Sa nu mai pun la socoteala performantele bune ale acelui 1.6 diesel.
Iluminatul pe viraj mie mi se pare folositor in parcari noaptea, nu e chiar o copie proasta.

This post has been edited by romeo_id: 22 Sep 2018, 22:07


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Volverine
post 23 Sep 2018, 01:07
Post #1451


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 1 January 08




Apropo de iluminatul in viraj, cine a inlocuit becurile pe proiectoarele de ceata? Cu LED-uri albe sau halogene albe. Ma intereseaza codul.
Nu-mi place deloc farul alb si proiectorul galben.


--------------------
Renault Talisman 160 + chip, EDC Intens
Renault 18, 1.6 GT
Renault Laguna 2 SW, 1.9 dci
Renault Clio 4, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mrc2018
post 25 Sep 2018, 07:07
Post #1452


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 18




@Icc (sau lcc), abtine-te sa faci mincinoase persoane pe care nu le cunosti. O sa postez dovezi ca sa iti musti limba. Probabil ce detii tu este un talisman fabricat in franta / cumparat de acolo. Eu l-am cumparat pe al meu de la meridian. Probabil ca al meu e fabricat in turcia / pt pietele est-europene. Chiar si asa, nu te supara pe mine, dar vreau sa te anunt ca nu detii cea mai tare masina produsa vreodata sad.gif

@Andy_ACS, multumesc!

@cal, nu este nicio copie a unui alt post. Nici macar nu am citit prea mult ce se spune despre talisman pt a nu fi influentat cand am scris postarea. Imi voi face timp pt video/poze, ca sa vezi ca “fictiunile” sunt chiar realitate.

@mars, voi posta ceva dovezi, iar cine nu ma crede, e invitat la un drive test smile.gif

@dantes, nu mai fii asa sigur. Postul e 100% original! Problemele sunt 100% reale, masina exista 100% (in Bucuresti, poate fi vazuta frecvent in special in zona 13 septembrie - circul des pe acolo; culoare cafeniu, are usa stanga spate usor infundata la partea inferioara). Better ? smile.gif

@Gill_ro, am vrut sa spun LED. Mi-a scapat “xenon”

@speedman, asa este. Cine “tine in brate” asa de tare un Renault (orice model), nu a avut probabil niciodata un audi/mercedes/bmw nou. Chiar si opel are cateva elemente de superioritate, dar m-as abtine sa sustin prea tare acest lucru.

@romeo_id, partial pot fi rezolvate, teoretic pot fi, practic nu vor fi niciodata... Iti dau un singur exemplu: cand m-am dus la service renault iuliu maniu sa le spun de problema placutelor, tipul de la receptie service a incercat sa “salveze brandul” spunandu-mi ca noile reglementari UE impun diminuarea unor materiale nocive pe care in trecut le foloseau la fabricarea placutelor iar acum nu le mai folosesc si de aceea placutele se uzeaza mai repede. O fi asa doar la renault, pt ca la alta masina pe care o detin (din pacate nemteasca... asta e...) nu m-am atins de placute mai devreme de 50k km! In orice caz, oanenii din service nici macar nu au observat ca placutele pe spate sunt cele cu problema si le-au schimbat pe cele din fata :-))



25 Sep 2018, 07:22:
@Icc (sau lcc), uite asa ca sa ne simtim impreuna bine ca avem masina facuta de Carlos, la partea cu “raportul pret / calitate” ma simt nevoit sa inclin in favoarea acestui comentariu! (sper ca stii la cine ma refer, iar daca stii cine este, stii probabil si pentru ce e renumit omul si o sa iti dai seama de ce masina ta nu are cum sa fie asa de extraordinara)

This post has been edited by mrc2018: 25 Sep 2018, 07:22


--------------------
Renault Talisman 2017 1.6 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 25 Sep 2018, 11:29
Post #1453


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Am schimbat chiar recent placutele pe fata la aproape 60.000 km si erau doar pe la 70% uzura. Asta inseamna ca e german renaultul meu? smile.gif

Nu prea esti consistent in afirmatii ori e mai dificil de exprimat in scris cand ai multe de zis, dar la inceput ai zis ca s-au schimbat placutele pentru ca scartaiau si acum zici ca de fapt mecanicii le-au schimbat pe alea pe spate. In fine, oricum ar fi, scartaitul la franare poate fi eliminat la service. (Mergi personal la mecanici cand sunt cu masina pe rampa si asigura-te ca au inteles de facut.)


In rest, eu chiar te cred ca ai avut toate problemele astea, pentru ca si eu am avut cu masina noua de la renault. Dar inca nu sunt convins ca gaseam o nemtoaica mai buna la banii astia

This post has been edited by romeo_id: 25 Sep 2018, 11:31


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cal
post 25 Sep 2018, 22:56
Post #1454


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 May 07




QUOTE(mrc2018 @ 25 Sep 2018, 07:07)
@Icc (sau lcc), abtine-te sa faci mincinoase persoane pe care nu le cunosti. O sa postez dovezi ca sa iti musti limba. Probabil ce detii tu este un talisman fabricat in franta / cumparat de acolo. Eu l-am cumparat pe al meu de la meridian. Probabil ca al meu e fabricat in turcia / pt pietele est-europene. Chiar si asa, nu te supara pe mine, dar vreau sa te anunt ca nu detii cea mai tare masina produsa vreodata sad.gif

@Andy_ACS, multumesc!

@cal, nu este nicio copie a unui alt post. Nici macar nu am citit prea mult ce se spune despre talisman pt a nu fi influentat cand am scris postarea. Imi voi face timp pt video/poze, ca sa vezi ca “fictiunile” sunt chiar realitate.

@mars, voi posta ceva dovezi, iar cine nu ma crede, e invitat la un drive test smile.gif

@dantes, nu mai fii asa sigur. Postul e 100% original! Problemele sunt 100% reale, masina exista 100% (in Bucuresti, poate fi vazuta frecvent in special in zona 13 septembrie - circul des pe acolo; culoare cafeniu, are usa stanga spate usor infundata la partea inferioara). Better ? smile.gif

@Gill_ro, am vrut sa spun LED. Mi-a scapat “xenon”

@speedman, asa este. Cine “tine in brate” asa de tare un Renault (orice model), nu a avut probabil niciodata un audi/mercedes/bmw nou. Chiar si opel are cateva elemente de superioritate, dar m-as abtine sa sustin prea tare acest lucru.

@romeo_id, partial pot fi rezolvate, teoretic pot fi, practic nu vor fi niciodata... Iti dau un singur exemplu: cand m-am dus la service renault iuliu maniu sa le spun de problema placutelor, tipul de la receptie service a incercat sa “salveze brandul” spunandu-mi ca noile reglementari UE impun diminuarea unor materiale nocive pe care in trecut le foloseau la fabricarea placutelor iar acum nu le mai folosesc si de aceea placutele se uzeaza mai repede. O fi asa doar la renault, pt ca la alta masina pe care o detin (din pacate nemteasca... asta e...) nu m-am atins de placute mai devreme de 50k km! In orice caz, oanenii din service nici macar nu au observat ca placutele pe spate sunt cele cu problema si le-au schimbat pe cele din fata :-))
<span class='edit'>25 Sep 2018, 07:22:</span>
@Icc (sau lcc), uite asa ca sa ne simtim impreuna bine ca avem masina facuta de Carlos, la partea cu “raportul pret / calitate” ma simt nevoit sa inclin in favoarea acestui comentariu!  (sper ca stii la cine ma refer, iar daca stii cine este, stii probabil si pentru ce e renumit omul si o sa iti dai seama de ce masina ta nu are cum sa fie asa de extraordinara)
*




Asteptam cu interes!😏


--------------------
. . .
Renault Talisman Intense, 1.6 TCE 200 EDC Black,2016
Renault Megane 2.2, 1.6 16v, Lux Privilege, Gri Beige,2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 26 Sep 2018, 12:45
Post #1455


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Confirm si eu scartiitul la deschiderea portbagajului. Face arcul de pe stanga. Vedem la prima revizie.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mrc2018
post 27 Sep 2018, 07:01
Post #1456


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 18




@romeo_id: referitor la comentariul tau: “Nu prea esti consistent in afirmatii ori e mai dificil de exprimat in scris cand ai multe de zis, dar la inceput ai zis ca s-au schimbat placutele pentru ca scartaiau si acum zici ca de fapt mecanicii le-au schimbat pe alea pe spate. In fine, oricum ar fi, scartaitul la franare poate fi eliminat la service. (Mergi personal la mecanici cand sunt cu masina pe rampa si asigura-te ca au inteles de facut.)”

1. Citeste cu atentie si apoi comenteaza o eventuala inconsistenta a mea. M-am exprimat clar si o voi face de dragul tau din nou: la service mi-au schimbat placutele fata, masina scartaie in continuare, deci au schimbat pe puntea gresita, problema fiind la cele de pe spate
2. La service Serus (parca) Iuliu Maniu Bucuresti m-am dus cu masina si nu s-a eliminat scartaitul (din motivul prezentat anterior, si anume ca in loc sa schimbe placutele pe spate, le-au schimbat pe cele din fata)
3. Nu consider ca trebuie sa stau eu langa mecanic sa-i spun cum sa isi faca treaba. Apoi nu cred ca am voie. In plus, este periculos pentru siguranta mea (poate cade masina de pe rampa peste mine sau imi scapa mecanicul o surubelnita in ochi).

Dar inteleg ce spui, probabil ca proprietar de Renault este nevoie sa ma duc cu masina la service Renault, sa mi-o repar singur si apoi sa platesc reparatia?! (Glumesc, nu ma lua in seama)

27 Sep 2018, 07:09:
Saga “Postarea mincinoasa despre masina perfecta”, Partea 1: Frane de calitate
Parent rating: 25.000 (km)

This post has been edited by mrc2018: 27 Sep 2018, 07:09

Attached File(s)
Attached File  86F84552_7738_4A73_98B6_19CCB3B9B20C.MOV ( 9.05mb ) Number of downloads: 118


--------------------
Renault Talisman 2017 1.6 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Sep 2018, 17:11
Post #1457


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Va rog sa terminati cu discutiile off topic. Aici nu suntem la Cafenea, e o arie tehnica. Daca faceti niste afirmatii, trebuie sa le sustineti cu dovezi si sa combateti idei, nu persoane. Ar fi de preferat ca, din propria experienta, sa posteze posesorii de Talisman, nu cei care au auzit ei te miri ce nu stiu de unde (cu exceptia cazului in care au dovezi palpabile - poze, filme etc.).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Sep 2018, 19:50
Post #1458


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Si sa prezinte poza de buletin, selfie, procura notariala plus o dovada sub juramant. E un forum, lumea isi da cu parerea. Get over it. Si fii macar curajos sa ma scoti de pe moderator preview. happy.gif

This post has been edited by clio4edc12: 27 Sep 2018, 19:51


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Sep 2018, 19:57
Post #1459


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Daca erai pe mod_preview nu iti mai raspundea nimeni, ca nu iti apareau postarile. Nu ai nicio restrictie pe cont in momentul asta. Dar te rog sa nu mai provoci flame, dupa cum bine vezi posesorii de Talisman au pareri usor diferite si, fiind aria dedicata modelului, as vrea ca aici sa fie discutii constructive, nu certuri inutile.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 27 Sep 2018, 19:59
Post #1460


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Care useri? Ca si postarile mele au fost sterse de atatea ori? S-a ajuns aici ca pe forumurile de bavareze: totul e minunat la.masinile noastre, sunt excelente si nu ai voie sa spui nimic rau de ele sau sa divulgi vreo defectiune.


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Sep 2018, 20:06
Post #1461


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da' ce ti se pare tie ca au facut mrc2018 si Cristilica? Au laudat Talismanul? Dimpotriva. Iar postarile tale sunt pe topicul "Anomalii, probleme si rezolvari Talisman", mai putin alea in care te "certai" cu dantes si victor80, desigur.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Sep 2018, 20:07
Post #1462


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(mars @ 27 Sep 2018, 19:57)
Daca erai pe mod_preview nu iti mai raspundea nimeni, ca nu iti apareau postarile. Nu ai nicio restrictie pe cont in momentul asta. Dar te rog sa nu mai provoci flame, dupa cum bine vezi posesorii de Talisman au pareri usor diferite si, fiind aria dedicata modelului, as vrea ca aici sa fie discutii constructive, nu certuri inutile.
*



Stii care era o discutie constructiva? Ca oamenii sa intrebe: nasol, cu ce defecte s-a intalnit prietenul tau? Poti afla mai multe? Si cum se rezolva? E scump? Sa stim cum sa prevenim sau sa rezolvam si noi cand/daca vor aparea.

Nu sa sari de cur in sus cu: vai strugurii sunt acrii, vai bati campii, vai daca nu vii cu dovezi nu te credem.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Sep 2018, 20:11
Post #1463


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si n-au disparut si postarile alea cu strugurii? Dar ti se pare OK sa se ajunga pana acolo? Mie nu. N-am nicio problema sa spui ce a zis prietenul tau din service, dar da si tu niste detalii: bielete, cutie, vopsea, naiba stie mai ce. Dar sa vii sa zici ca masina trebuie evitata sub orice forma fix aici, in gura lupului, fara alte explicatii, ce te asteptai?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 27 Sep 2018, 20:21
Post #1464


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Pai cand in 25 de mii de km schimbi 3 cutii de viteze, doua seturi de discuri de frana fata, toate modulele led interioare, 3 oglinzi ce se plimba singure cand speli masina, 2 etrieri, un modul frana de parcare nu ti se pare ca e de evitat sa dai peste 30 000 euro pentru asemenea privilegiu????
Si nu, nu sunt singurul. La peste 70% din useri se intampla defectele astea.

This post has been edited by henrywallace: 27 Sep 2018, 20:44


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Sep 2018, 20:27
Post #1465


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da, dar tu chiar ai masina aia si nu ti-a zis nimeni de struguri. Daca imi aduc bine aminte, chiar mie mi-ai raspuns cand am intrebat de probleme la cutie. Vrei sa iti spun ca ai "salvat" pe cineva? Da, pe mine, ca mi-am cam luat gandul de la Talisman. Si nu numai pentru ca e prea mare si are doua usi in plus radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 27 Sep 2018, 20:51
Post #1466


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Si crezi ca daca iei Megane GT scapi? Are acelasi grup motopropulsor, aceleasi frane, in mare deci aceleasi dezastre tehnologice. Mai mult, Megane-urile vin si cu o calitate dubioasa la finisaje.
Insa ce e mai nasol e faptul ca Renault nu e capabil sa puna la punct masinile astea. Suntem deja la 3 ani de cand Espace e pe piata, Talisman si Megane de doi. Pana in prezent au facut mult prea putine imbunatatiri, iar in majoritatea cazurilor probleme grave mecanice sunt tot acolo.
O alta treaba ce ar trebui sa fie un mare semn de intrebare e ca au inceput sa dea flit la garantii. Gen, asa fac toate. Sau, ai 30k de kilometri- nu-ti dam alte discuri de frana. Sau personal foarte slab pregatit in service reprezentanta, ce are habar maxim de Laguna sau Megane 3 la partea de mecanica si troubleshooting.

This post has been edited by henrywallace: 27 Sep 2018, 20:53


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mrc2018
post 30 Sep 2018, 20:41
Post #1467


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 18




Fara alte discutii si comentarii inutile, din ce vad ca s-a scris mai sus (probleme cu renault talisman) si din ce am experimentat eu personal, trag concluzia ca masina este de o calitate proasta. Diferenta de bani fata de un Logan este speculata prin design si noul bord tip ecran + ecran touch mare la versiunea Zen. In rest, ramane o masina din grupul Renault. Adica una PROASTA. Voi incerca sa cedez contractul de leasing desi mai sunt doar 7 luni pana la finalul sau. Daca cineva e interesat de un talisman, discutam... Imi place consumul (in privinta motoarelor - cu care de altfel au si performante in motor sport - am apreciat mereu pozitiv producatorul Renault) insa pot suporta 2 L in plus la 100 km. Sper ca cine are deja Talisman sau cine doreste sa isi cumpere unul, sa nu aiba aceste probleme. Cele bune!


--------------------
Renault Talisman 2017 1.6 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
henrywallace
post 30 Sep 2018, 23:09
Post #1468


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 November 17




Si mie mi s-a luat. O vand acum cand inca mai pot lua ceva bani pe ea si-mi voi cumpara cel mai probabil un Bmw F30 LCI 330i.
Mi se facea zilele trecute de un buyback pentru Megane 4 RS. Ma uit la niste review-uri si vad ca la unu frantuz de se da cu el pe circuit ii vibreaza deja discurile la franare desi are vreo 7000 de km. Iar alaltaieri am vazut un review la un polonez (marek drives) si observ ca la RS se ridica usor capota dupa 100 la ora la fel ca la Megane GT (chestie observata si de review-er). Deci intre 2016, an in care Renault s-a confruntat cu explozia de probleme la Megane, Talisman, Espace, si 2018, cand lanseaza RS, nu au luat nicio masura concreta. Majoritatea problemelor au ramas nerezolvate.
Pacat, masinile arata extrem de bine, dar efectiv nu se poate sa ai atatea drumuri la service.

This post has been edited by henrywallace: 30 Sep 2018, 23:12


--------------------
Renault Captur 2017 zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Volverine
post 1 Oct 2018, 08:14
Post #1469


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 1 January 08




Cred ca e de acceptat ca "dragoste cu de-a sila" nu se poate! Si ca si in cazul casatoriei, cand ti s-a pus pata sa divortezi e inutil sa vina cunoscutii sa zica "mai stai cu ea ca e fata buna"! Mai ales, si AICI E PROBLEMA, cand ai vazut alta cu minijupe..roti bombate, colorata cum iti place tie, aset intrigant.

QUOTE(henrywallace @ 27 Sep 2018, 19:21)
Pai cand in 25 de mii de km schimbi 3 cutii de viteze, doua seturi de discuri de frana fata, toate modulele led interioare, 3 oglinzi ce se plimba singure cand speli masina, 2 etrieri, un modul frana de parcare nu ti se pare ca e de evitat sa dai peste 30 000 euro pentru asemenea privilegiu????
Si nu, nu sunt singurul. La peste 70% din useri se intampla defectele astea.
*



In cazul tau chiar TREBUIE sa o schimbi! Asta nu e viata! Cu procentul de 70% nu sunt de acord dar n-are importanta!

This post has been edited by Volverine: 1 Oct 2018, 08:24


--------------------
Renault Talisman 160 + chip, EDC Intens
Renault 18, 1.6 GT
Renault Laguna 2 SW, 1.9 dci
Renault Clio 4, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_catalin
post 2 Oct 2018, 20:00
Post #1470


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 May 10




La un semafor un Logan si un Ferrari, unul langa celalalt.
Soferul de Logan il intreaba pe smecherul din Ferrari:
Sunt bune masinile astea ? Te intreb pentru ca nu prea am vazut pe strada, nu prea isi cumpara lumea... radmasa.gif

Cam aici a ajuns discutia... Cate Talisman s-au vandut in Ro in ultimii 2 ani ? 1000 ? Poate 2000 ? Cati nemultumiti sunt pe forum ? 2-3 ?
Nu cred ca decizia de a cumpara o masina sau alta ar trebui sa fie influentata de ce scriu unii sau altii pe forumuri... E adevarat ca poti sa te informezi, dar cititorul nu poate verifica daca cel care scrie are si masina respectiva. Nu poate verifica daca defectul aparut e ca urmare a unui defect de fabricatie sau a unei exploatari necorespunzatoare...
Personal, nu am cumparat niciodata o masina daca nu am simtit un feeling fata de ea. Am avut si masini noi si SH, vreo 7-8 marci, dar daca masina nu „transmitea” ceva nu o luam... Si nemtoaicele nu prea “transmit”.... nici macar femeile.... smile.gif O masina se cumpara si cu sufletul...da, da... Altfel, te "tradeaza" cand ti-e lumea mai draga !
Din ce citesc pe diferite forumuri auto trag concluzia ca toata lumea merge intre punctele A si B cu viteze peste 140 km/h smile.gif ... Nici un user nu se uita la consum si 2-3 l/100 km sunt nesemnificativi smile.gif Oare asa sa fie ? blush.gif
O seara execelenta,


--------------------
Renault Koleos/Talisman 2008/2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages « < 47 48 49 50 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:15
Dacia