Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

antene cb, nu stiu de care sa imi iau!ce imi recomandati?

Dan Georgescu
post 26 Oct 2010, 14:45
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 29 September 10
From: Bucuresti




Colegii.....mi-am luat un Alan S9 si sunt foarte multumit de el.............mai putin faptul ca este cat China si lovesti toate crengile..............in rest este o antena super tare............

26 Oct 2010, 15:54:
Si cine stie cate ceva despre Midland 22o........si 278...................bune si rele............multumesc.........drumuri bine sa avem..........

This post has been edited by Dan Georgescu: 26 Oct 2010, 14:54


--------------------
Logan 1,6 2006
Midland 220 cu Alan S9 afara din Bucuresti
Midland 42 cu Little Wil in Bucuresti
Skoda Octavia TDI
Logan 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fygaro
post 26 Oct 2010, 17:55
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 11 July 05




Domnule Meghitzanul nu contest ca nu e mai buna antena midland, probabil statia mea e mai slabuta, dar am pus si antena TTI si se comporta mai bine cu calibrarea efectuata la ambele antene.


--------------------
Fiat Punto 2003 1,2 16V 80Bhp - RMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Jan 2011, 09:07
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




O intrebare la colegii mai cunoscatori in ale cb-ului decat mine, ce ar putea sa-mi spuna ca si comparatie STRICT de antene intre :

- Midland ML145 (1,6m)
- Sirio Turbo 5000 (2m)

Nu discutam de adaptabilitate pe autoturism, ci doar ca performante la emisie/receptie in combinatie cu o statie Midland 220.

Plus de asta, daca ati avea ambele antene in portbagaj, pe care a-ti monta-o?



--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jan 2011, 09:12
Post #64


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am si folosesc frecvent MIdland ML145 ... multumit de receptie si emisie ... nu stiu de Sirio nimic ... dar avand in vedere lungimea lor si ca Midland ma multumeste pe deplin .... as merge pe Midland ... pt. cei 40 cm in minus ...

O discutie interesanta...

http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...44018-3775.html



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 18 Jan 2011, 09:26
Post #65


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Eu as merge pe Sirio.am facut comparatie intre cele 2,oarecum,un President ML145 si Sirio si cea de a 2 a iesit castigatoare net.Am facut comparatie si intre President si Midland si nu au fost diferente notabile.



--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataMCM
post 18 Jan 2011, 10:00
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 28 December 07
From: RESITA CS




Eu am Alan 200 + Midland ML 145 o combinatie fericita! Tu decizi exact care iti place. Am magnetul de 120 mm si am testat la viteza de 160 km/h (viteza constanta + usor vant) si rezista fara probleme. Antena este fix pe mijlocul planfonului (la skoda evident cu dacia nu merg cu viteza asta)


--------------------
Dacia Logan 2007 1,4 ABS Plus
LOVE IS FOR FREE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Jan 2011, 18:07
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Sunt o groaza de pareri si pro si contra... Problema mea e ca le detin pe amandoua si nu stiu pe care sa o pastrez ca n-am ce face cu atatea antene...
Castigul declarat e de 7dbi la sirio si de 6 la ml .... deci si la gain e cam pe acolo dar nu-i diferenta mare.
In plus de asta, diferenta de 40 cm compenseaza eventual lipsa de metal de pe masina mea.
Totusi, antena asta e mult mai grea si mai rigida ca un ml si trecand la o prindere fixa, nu prea am chef de surprize ....

In poze am pus si prinderea mea fixa. Totusi, indiferent de antena, mai jos de 1,6 swr pe canalul 22 nu am...ar mai trebui taiat din ea dar nu imi da mana... La montura magnetica pusa pe mijlocul acelei bucati de metal aveam un 1,2-1,3... O fi bine, o fi rau... puii mei.
Acu'sunt doar nehotarat ce antena sa folosesc...

Attached thumbnail(s)
2011_01_15_14.59.23.jpg ( Size: 235.94k ) Number of downloads: 4814
2011_01_15_15.00.04.jpg ( Size: 227.18k ) Number of downloads: 5145
2011_01_17_09.36.07.jpg ( Size: 239.25k ) Number of downloads: 5207


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 18 Jan 2011, 19:27
Post #68


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Midland ML145 o consider arhisuficienta pt nevoile pe care le avem pt Infotrafic.


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 19 Jan 2011, 08:17
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Dupa primele teste pot concluziona ca antena de 2m, sirio turbo 5000, e cu mult mai buna. In conditii similare cat de cat, cu ml145 am receptionat de la laromet la rondul de la mogosoaia pe centura, insa cu sirio de 2m, pana la acelasi punct, de la 1 mai !!!

Diferenta intre ele a fost enorma...

Testul a fost facut la modul ca am gasit un tirist de treaba care statea la peco in Mol la rond si de la 1 mai l-am receptionat si l-am rugat sa ma astepte pana schimb antena. Am schimbat-o cu ml-ul si am inceput sa strig dupa el in continuu, de ma mai ma ajutau unii care erau intre noi sa comunic cu tiristul. La laromet l-am receptionat in sfarsit....

Pentru cei care au dubii in a alege o antena sau alta, recomand clar ...cat mai lunga cu atat mai bine, chiar daca e mai greu de manipulat si fixat.
In cazul meu sirio turbo 5000 iz da best.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 19 Jan 2011, 10:41
Post #70


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




sa stii ca antena ideala pt CB ar trebui sa aiba 2.75 metri... deci poti pune si mai lunga de atat!! biggrin.gif
glumesc.. nu te supara pe mine!! smile.gif

so, daca tu zici ca diferenta dintre o antena de 2 metri si una de 1.6 metri este enorma (ambele antene fiind din categoria premium si "de firma")... atunci ce sa mai discutam cand comparam aceste antene cu una de 1 metru sau de 70 cm ?!!! .. abia acolo sa vezi diferenta!!!

alegerea ta este f buna... normal ca o antena de 2 metri e mai buna fata de una de 1.6 metri .. asta era evident... iar daca tu consideri ca ai nevoie de asa ceva pe un autoturism pt Infotrafic.. enjoy!! smile.gif .. astea de obicei le cumpara cei cu masinile de gabarit mare unde 40 cm chiar ca nu mai conteaza la design!! smile.gif

eu personal am avut de unde alege din propriul depozit si una si alta.. dar prefer Midlandul ML145... si niciodata chiar nu am simtit deloc nevoia de mai mult.

This post has been edited by Meghitzanul: 19 Jan 2011, 10:54


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 19 Jan 2011, 14:35
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Momentan testez... Azi a fost un test de distanta... In plus de asta am mai observat ca in aceeasi distanta in care receptionam cu ml-ul, cu sirio se receptiona mai clar.
Nu am probleme de marime de antena pe autoturism, sau de masinuta teleghidata... vreau doar sa se auda clar, sa pot tine squelch-ul cat mai sus, iar cand am chef sa pot sa ma joc cu el astfel incat sa receptionez cat mai de departe.

Problema la masina mea momentan e planul de masa care nu prea exista... din cauza asta receptia va avea de suferit mult, astfel ca sunt din ce in ce mai tentat sa foloses sirio... In cazul unui plan de masa corect, nu stiu daca ar fi influentat asa mult marimea antenei... Cel putin pe fosta masina ML-ul a fost mai mult decat ok, insa nu am apucat sa fac o comparatie reala intre ea si sirio...

Mai testez...eventual sa o reglez si cu analizor nu numai pocnitoare de 8 euro de swr metru....sa vedem...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo4lhr
post 21 Feb 2011, 13:17
Post #72


om fi noi prosti, dar inculti nu suntem


Group: Members
Posts: 93
Joined: 5 July 10




eu zic sa legam o sarma multiplu de 11m de masina si poate iese un LW radmasa.gif caci orice sarma e antena..........
SCUZE, dar nu m-am putut abtine (cica nu e bine sa te abstinesti de unul singur)


parerea mea blush.gif

This post has been edited by yo4lhr: 21 Feb 2011, 13:17


--------------------
logan mcv 2007, 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cocosan
post 2 Mar 2011, 18:50
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 March 11




Buna. Deoarece ma vad obligat sa imi achizitionez si eu o statie plus antena, am citit si rascicit o gramada de forumuri si am primit o multime de pareri de la cunostinte de si noaptea visez CB.
Dar fiindca nu m-am lamurit pe deplin o sa mai cer o parere(finala) pe acest forum, care mi se pare cel mai profesionist dintre toate. Deci ce sa imi iau? Am un buget de maxim 500 ron(calibrare inclusa). Lucrez in vanzari, deci ma opresc des(si ar trebui sa tot dau jos antena - si de asta s-ar putea sa o folosesc mai rar la munca, doar cand am zone mai mari de mers). In schimb o data la 2-3 saptamani fac traseul Oradea-Piatra Neamt dus-intors, in mare parte noaptea cand nu e circulatie. Masina de servici este un autoturism.
Statie. Initial m-am orientat la clasicul TTI 550 sau 660 (dar am inteles ca se aude prost). Apoi am ochit un maxon CM10, mi s-a spus insa ca nu e prea fiabil, ca trebuie sa stai continuiu la reglaje. Mi s-a recomadat apoi un Alan100 Plus B, ca cica e mai bun. Totusi cineva zicea ca la banii astia(e cam cu 100 lei mai scump ca celelalte 2, se pot lua lucruri mai bune...care??!!), iar altii spun ca nu prea conteaza statia, ci antena sa fie lunga !
Deci ce statie sa imi aleg dintre cele de mai sus sau alte recomadari) dat fiind bugetul.
La antena e mai simplu. Clar ML145, dar nu stiu daca de la Midland(cea mai buna) sau TTI(best buy). Ideea e ca pretul la TTI e la jumatate.Care sunt diferentele intre ele. Ce face Midlandul pt 100 lei in plus?Nu as vrea sa dau 100 lei pt 1 km receptie in plus... Am spus ca o sa merg noaptea cand cred ca receptia conteaza, discutiile fiind mai rare.
Deci ce combinatie imi recomadati pana in 500 lei. Eu parca as merge pe Alan100 cu TTi ML145. Sau e mai ok statie mai ieftina cu antena Midland? Sau ce alta varianta? Nu as vrea sa fac upgrade dupa o saptamana! Mersi anticipat


--------------------
Renault Megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 2 Mar 2011, 19:22
Post #74


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Eu as merge pe TTI 550 cu ML 145.E arhisuficient.nu stiu care mai sunt preturile acum dar cred ca te incadrezi in buget.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 2 Mar 2011, 20:04
Post #75


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(cocosan @ 2 Mar 2011, 18:50)
Deci ce combinatie imi recomadati pana in 500 lei.
*


Maxon CM70 + Midland ML145 sau ALAN 100 + Midland ML145

daca vrei functii alege Maxonul.. daca vrei modulatie ceva mai buna alege Alanul 100

Antena in ambele cazuri Midland.. pt ca daca esti f pretentios TTI-ul nu te va satisface... nu e vorba doar de 1 km.. e vorba de acuratetea emisiei/receptiei, constructia mecanica, etc.

daca vrei, da-mi un PM si o rezolvam.

This post has been edited by Meghitzanul: 2 Mar 2011, 20:17


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan Georgescu
post 2 Mar 2011, 22:32
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 29 September 10
From: Bucuresti




QUOTE(gotty @ 2 Mar 2011, 20:22)
Eu as merge pe TTI 550 cu ML 145.E arhisuficient.nu stiu care mai sunt preturile acum dar cred ca te incadrezi in buget.
*


Asculta-l pe Meghitz.................TTI sunt statii slabe................daca vrei sa-ti spun ce-as face eu...sau ce-am facut la inceput.........ia-ti un Maxon CM 10 cu o antena de la Midland sau un Little Wil...............si vei fi mai mult decat multumit.....crede-ma................ia legatura cu Meghitz......este un baiat de baiat..........

2 Mar 2011, 23:35:
QUOTE(dantes @ 18 Jan 2011, 10:07)
O intrebare la colegii mai cunoscatori in ale cb-ului decat mine, ce ar putea sa-mi spuna ca si comparatie STRICT de antene intre :

- Midland ML145  (1,6m)
- Sirio Turbo 5000 (2m)

Nu discutam de adaptabilitate pe autoturism, ci doar ca performante la emisie/receptie in combinatie cu o statie Midland 220.

Plus de asta, daca ati avea ambele antene in portbagaj, pe care a-ti monta-o?
*


Sigur ca Sirio Turbo 5000 la cei 2 m ai ei ar fi super tare pentru 220......................eu o folosesc cu un Alan S 9 si este super.....

This post has been edited by Dan Georgescu: 2 Mar 2011, 22:35


--------------------
Logan 1,6 2006
Midland 220 cu Alan S9 afara din Bucuresti
Midland 42 cu Little Wil in Bucuresti
Skoda Octavia TDI
Logan 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cocosan
post 3 Mar 2011, 10:42
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 March 11




Mersi tuturor pt raspunsuri.
Antena, clar va fi Midland ML145. Apropo, eu nu prea depasesc 130 km\h, max 140. Magnetul cu care vine standard, de 120 e suficient ca sa nu zboare?
La statie renunt al ideea TTi-ului. Raman Maxoanele(10 si 70) si Alan100.
Eu fiind incepator si vrand sa stau pe un singur canal(22) sa vorbesc si sa aud nu ma prea intereseaza functiile si butoanele de pe Maxon 70, plus touchscreenul care nu imi place(o sa imi stea statia intre scaune si mai usor nimeresc un buton decat o tasta). Am gasit in alta parte o postare a lui Meghitzanul in care zicea ca pt cei care vor un canal recomanda CM10 in loc de 70.
Deci ramane intre CM10 si Alan 100. Vad ca Dan Georgescu recomanda prima varianta(pe care a avut-o). Dar ce de ai renuntat la ea daca erai multumit? Sau ce te-a nemultumit la CM10?
Vad ca Maxonul are autosquelch. Eu o sa vorbesc mult si la telefon, asa ca nu prea o sa am cum sa misc de butoane. In cazul asta merita mai degraba Maxonul 10, sau se pierde foarte mult din distanta de lucru pe modul auto?
In rest...am inteles ca Alanul lucreaza pe o distanta mai mare? E diferenta mare de calitate a emisiei\receptiei intre ele, care sa ma motiveze sa dau 100 lei in plus pt Alan?
Eu sincer parca as merge pe Maxon CM10+Midland ML145(costa sub 450 din ce am vazut pe site la Meghitzan). Astept pareri atat de la Dan Georgescu care a folosit maxonul, cat si de la Meghitzan care le vinde, dar si de la altii.
Mersi, ca simt ca ma apropii de decizie

This post has been edited by cocosan: 3 Mar 2011, 10:43


--------------------
Renault Megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Mar 2011, 10:48
Post #78


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Folosesc de peste 1 an Maxon CM10+Midland ML145 ... ce sa zic .. eu sunt multumit .. autosquelch-ul merge ok, cu toate ca mai noi il tin pe manual ... emisia si receptia sunt bune, nu am de ce sa ma plang ...


Cat despre antena ... am facut de cateva ori test la 180 km/h cu antena pusa pe plafon ... nu a miscat deloc de acolo ... 130-140 km/h merg frecvent si nu am avut niciodata probleme din cauza talpii ..

Daca o folosesti pe o singura masina (si nu ca mine pe mai multe) neaparat sa o calibrezi ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan Georgescu
post 3 Mar 2011, 10:59
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 29 September 10
From: Bucuresti




QUOTE(cocosan @ 3 Mar 2011, 11:42)
Mersi tuturor pt raspunsuri.
Antena, clar va fi Midland ML145. Apropo, eu nu prea depasesc 130 km\h, max 140. Magnetul cu care vine standard, de 120 e suficient ca sa nu zboare?
La statie renunt al ideea TTi-ului. Raman Maxoanele(10 si 70) si Alan100.
Eu fiind incepator si vrand sa stau pe un singur canal(22) sa vorbesc si sa aud nu ma prea intereseaza functiile si butoanele de pe Maxon 70, plus touchscreenul care nu imi place(o sa imi stea statia intre scaune si mai usor nimeresc un buton decat o tasta). Am gasit in alta parte o postare a lui Meghitzanul in care zicea ca pt cei care vor un canal recomanda CM10 in loc de 70.
Deci ramane intre CM10 si Alan 100. Vad ca Dan Georgescu recomanda prima varianta(pe care a avut-o). Dar ce de ai renuntat la ea daca erai multumit? Sau ce te-a nemultumit la CM10?
Vad ca Maxonul are autosquelch. Eu o sa vorbesc mult si la telefon, asa ca nu prea o sa am cum sa misc de butoane. In cazul asta merita mai degraba Maxonul 10, sau se pierde foarte mult din distanta de lucru pe modul auto?
In rest...am inteles ca Alanul lucreaza pe o distanta mai mare? E diferenta mare de calitate a emisiei\receptiei intre ele, care sa ma motiveze sa dau 100 lei in plus pt Alan?
Eu sincer parca as merge pe Maxon CM10+Midland ML145(costa sub 450 din ce am vazut pe site la Meghitzan). Astept pareri atat de la Dan Georgescu care a folosit maxonul, cat si de la Meghitzan care le vinde, dar si de la altii.
Mersi, ca simt ca ma apropii de decizie
*


Eu am trecut la altceva datorita faptului ca vreau aproape tot timpul ce-i mai bun.......................dar ce-i bun este si scump.............si la inceput n-am stiut c-o sa ma prinda asa de tare "microbul"............daca esti ca mine strange banii sau gandeste-te deja cui vei vinde prima combinatie.


--------------------
Logan 1,6 2006
Midland 220 cu Alan S9 afara din Bucuresti
Midland 42 cu Little Wil in Bucuresti
Skoda Octavia TDI
Logan 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 3 Mar 2011, 11:03
Post #80


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




atunci daca nu vrei nici functii si vrei squelch automat... si o vei folosi doar pe canalul 22, alegerea vad ca deja o faci singur... so Maxon CM10 + Midland ML145 scrie pe tine .. smile.gif
nu-ti face probleme ca Maxon CM10 nu e fiabil... rata de defectare e cu mult sub 1% ..ceea ce e f putin.. doar o statie sau doua parca s-au intors la Service din cate am vandut modelul asta.

TTI-ul nu este o marca proasta nicidecum, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.. este tot o alegere "de buget" pe care te poti baza fara probleme.
Maxonul in schimb mi se pare mai robust... iar numele este "de traditie" atat la noi cat si in lume. Eu de ex colaborez cu ei in Romania inca din din 1993!!

pana la urma fiecare trebuie sa isi cumpere echipamentele in functie de nevoi, de masina, de modul in care le foloseste, etc ..si nu in ultimul rand dupa bugetul pe care vrea sa il aloce.
de ex eu pe o masina am un tip de antena cu un tip de statie iar pe alta am cu totul altceva.
poate as fi vrut sa pun aceeasi statie si aceeasi antena si pe cea de-a doua masina dar din pacate nu prea se poate!!

ps: cred ca aici trebuia vorbit doar despre antene, pt ca despre statii+antene in general se vorbeste AICI
sa nu se supere moderatorii.. smile.gif

This post has been edited by Meghitzanul: 3 Mar 2011, 11:16


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cocosan
post 3 Mar 2011, 12:05
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 March 11




Lamurit.
O ultima intrebare legata insa de calibrare.
Antena in 99% din timp o voi folosi pe masina de serviciu(o skoda fabia combi), dar din "an in pasti" o sa o pun poate pe masina personala (renault Clio Symbol) sau a parintilor(renault Megane 2000). Daca o calibrez pt skoda, pot sa o mai mut pe celelalte(stiu ca o sa prinda mai slab acolo) sau cand o sa o pun inapoi pe skoda risc sa nu o mai potrivesc unde trebuie si stric toata calibrarea(nu ma pricep)?
Pt "cj98czh" (dar si pt altii) - de curiozitate in camp deschis pe vreme buna prinzi 15 km cu combinatia asta? Si legat de autosquelch(sper ca inteleg bine ce face), cam cu cat reduce distanta de receptie in mare - stiu ca depinde de fff multi factori(sa zicem de la 15 la 10 km de exemplu)?
Mersi anticipat si pt raspunsul asta.
Meghitzane, te caut in a doua parte a lunii, cand fac achizitia.

This post has been edited by cocosan: 3 Mar 2011, 12:27


--------------------
Renault Megane 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 3 Mar 2011, 12:37
Post #82


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




calibreaz-o pt skoda si o poti muta si pe celelalte masini fara probleme.
nu se strica nicio calibrare.

cu antena aia prinzi uneori si mai mult de 15 km.. arhisuficient pt cat ai nevoie ..si merge si squelch-ul automat mai bine cu ea.
de obicei pe squelch automat, distanta de receptie se reduce pe la 75-80% sa zicem.. si statia iti va "reda" doar discutiile f inteligibile.. pe celelalte la distanta f mare si care se receptioneaza mai rau le "taie"!!
daca vrei distante mai mari, treci pe squelch manual!

This post has been edited by Meghitzanul: 3 Mar 2011, 12:46


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gergesialin
post 14 Mar 2011, 15:15
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 November 10




Salutare ! Am o statie danita640 si o antena (nu mai stiu fima) de 70 cm cu montura magnetica. Acestea sunt montate pe loganul meu ,insa nu sunt multumit de distanta pe care o acopera. Va rog o sugestie , un sfat , insa sa tinem cont si de faptul ca posibilitatile materiale sunt reduse ! VA MULTUMESC ANTICIPAT ! post-336-1110552439.gif post-336-1110552439.gif post-336-1110552439.gif


--------------------
CLIO SIMBOL 2004 - B - 35 -TIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 14 Mar 2011, 21:45
Post #84


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




ca sa ai distanta mare si o emisie/receptie cat mai buna iti trebuie o antena mai lunga decat ceea ce ai.

o astfel de antena la bani putini este Antena CB TTI ML145


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 14 Mar 2011, 23:04
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@Dantes: vad ca ai gasit solutia pentru Laguna.Si e bine asa ca e grea tare Sirio si daca mai lovesti o pasare in zbor cu spicul de la antena ai ocazia sa iti mute magnetul- am patit-o eu cu o cioara.
@cocosan: eu as lua Alanul.Desi am un coleg care are Maxon cm70si e multumit de el.Alanul e mai usor de operat si in cazul unei montari mai putin vizibile - consola centrala, stalp sau alte locuri cu vizibilitate mai redusa.

This post has been edited by buzasparta: 14 Mar 2011, 23:05


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan Georgescu
post 14 Mar 2011, 23:22
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 29 September 10
From: Bucuresti




Exact..are dreptate Meghitz...ia-ti o antena mai lunga......si vei vedea diferenta......


--------------------
Logan 1,6 2006
Midland 220 cu Alan S9 afara din Bucuresti
Midland 42 cu Little Wil in Bucuresti
Skoda Octavia TDI
Logan 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 14 Mar 2011, 23:33
Post #87


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(buzasparta @ 14 Mar 2011, 23:04)
@cocosan: eu as lua Alanul.Desi am un coleg care are Maxon cm70si e multumit de el.Alanul e mai usor de operat si in cazul unei montari mai putin vizibile - consola centrala, stalp sau alte locuri cu vizibilitate mai redusa.
*


Pai daca montezi un Alan 100 intr-un astfel de loc, va trebui sa "bajbai" de fiecare data sa reglezi squelch-ul, Midlandurile neavand prin definitie squelch automat.
In astfel de cazuri eu as merge pe o statie cu squech automat, cum ar fi Maxoanele de care vorbeam mai devreme.
Iar daca isi ia antena Midland ML145 aproape ca nici nu mai conteaza ce statie isi ia, crede-ma.
Lasa omul sa isi ia Maxon CM10 si Midland ML145 - vor merge perfect - garantez... astea i se potrivesc lui pt ceea ce vrea... deja am experienta multa in lucrul cu statiile si cu oamenii!! smile.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 14 Mar 2011, 23:47
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Nimeni nu a spus ca nu va functiona perfect.Numai ca la cele care au si sq manual il reglezi imediat.Eu unul nici nu trebuie sa ma uit la butoane cand reglez sq in timpul mersului si am statia montata pe consola.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 15 Mar 2011, 01:01
Post #89


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Maxonul CM10 este fix la fel ca Alanul 100, poate fi reglat la fel de bine si in plus are pe butonul de squelch la capat lui si pozitia pt squelch automat.
Maxonul CM70, intradevar se preteaza sa il tii numai pe squelch automat daca nu ai statia la vedere... pt ca e mai dificil de reglat manual.. nu poti sa le reglezi analogic ca pe astealalte cu potentiometre... dar statia isi face treaba f ok pe automat.
Deci, revenind, Maxon CM10 are exact ce isi doreste el (atat automat cat si manual)... mi se pare statia ideala in cazul asta.. fiind conform cerintelor lui.. parerea mea!! smile.gif

This post has been edited by Meghitzanul: 15 Mar 2011, 01:02


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_angh3l
post 15 Mar 2011, 10:01
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 20 July 10
From: Bucuresti




salutare. am si eu o antena superstar ML145 si ma gandeam sa iau si o antena TTI ML 145. Credeti ca vor fi diferente de receptie? Se merita aceasta schimbare? De schimbat,pot schimba doar spicul fara baza magnetica?


--------------------
Renault Megane 2.2,2007/1.6 16V Megane 3 1.5dci 110 Dacia Logan,2017/1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:15
Dacia