Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme viteza I, Probleme la intrat in viteza I

aazurr
post 2 Dec 2019, 13:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 9 October 19




Salut,

De cateva zile am alta problema cu masina: In cam 1-2/10 cazuri cand plec de pe loc nu intra viteza I, se opreste la jumatea cursei. Nu scoate niciun zgomot si in celelalte viteze + R intra normal. E foarte deranjanta problema in trafic la semafor.

Cand o apuca, nu merge nici din N in a I-a, nici din a II-a in a I-a, singurul mod in care reusesc sa o bag pana la urma fiind sa las ambreiajul si sa incerc iar o data, de doua ori. Face asa si cu motorul rece si cald.

Am inteles ca o posibila problema ar fi uleiul - nu cred ca a fost schimbat in 12 ani - dar parerea mea e ca daca ar fi asta ar face figuri in toate vitezele. Il voi schimba saptamana asta oricum. Cam cat ar tb sa iau 3 sau 4 litri?

Ce problema credeti ca are? Sa fie din cutie (pinion, sincron etc) sau scap doar cu schimbul de ulei?

Renault Symbol 2007 1.4 8v

This post has been edited by aazurr: 2 Dec 2019, 13:04


--------------------
Renault Laguna 3 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 2 Dec 2019, 13:23
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Ambreiaj uzat, cablu uzat și în cel mai rău caz sincronul. Eu unul cred că e placa de presiune.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 3 Dec 2019, 16:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




cred ca e valabil ce spune Razvan, stiu pe cineva care a patit la Logan (aceeasi Marie cu alta palarie), a schimbat cutia de viteze, dar nu a rezolvat pana nu a inlocuit ambreiajul.

Despre cablu...nu cred ca el e vinovatul, dar poti incerca sa-l schimbi, mai ales daca e cel original...nu e tocmai o avere


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen261
post 4 Dec 2019, 18:07
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 13 March 07




Scoate covorașul de la picioare și vezi ce face, daca se schimba comportamentul câtdecât e ansamblu ambreiaj.


--------------------
Clio Symbol 1.4/8V 2008 - br00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aazurr
post 8 Dec 2019, 11:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 9 October 19




S-a rezolvat problema si revin cu update:

Nu era nici ambreiajul, nici cablul. In octombrie sau la inceputul lui noiembrie am recondiționat caseta de direcție la Tureal in București. Ca sa o dea jos sa lucreze la ea au deconectat schimbătorul de cutie, scotand teava care face legatura intre cele doua pe sub masina si nu au montat-o bine la loc. Cred ca se numește bieleta de comanda, dar nu vreau sa zic prostii.

In fine, cand am luat masina atunci n-am observat probleme, dar la frig a inceput sa faca problema explicată mai sus. A reglat mecanicul apoi teava aia vreo 5-10 minute si acum, minune, merge mai bine ca atunci cand am luat masina, pot sa bag viteza 1 cu 2 degete smile.gif) A zis ca trebuia sa merg la ei ca am garantie la manopera, dar am considerat ca pierdeam prea mult timp pentru o reparație chiar destul de rapida, parerea mea.

Am schimbat si uleiul din cutie, ca tot il cumparasem si eram la mecanic.


--------------------
Renault Laguna 3 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:32
Dacia