Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Starea drumurilor din tara

laurh
post 2 Jan 2004, 11:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Mi se pare o chestie misto. Si cu cat stie mai multa lume de aces site cu atat e mai bine.
Sper sa nu se considere ca ii fac reclama ... l-am gasit cu google smile.gif
http://www.estop.ro/Roads.asp


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Jan 2004, 14:17
Post #2


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Pe site-ul Ministerului Transporturilor se pot accesa informatii oficiale, mereu "proaspete", despre starea drumurilor. Acestea va pot fi utile la planificarea calatoriilor prin tara, mai ales in aceasta perioada a anului.

http://www.andnet.ro:8080/itn/default.asp

sau

http://www.andnet.ro (Informatii utile/Starea infrastructurii)

Drum bun!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 23 Jun 2004, 02:59
Post #3


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




Salutare
Administratia Nationala a Drumurilor: non-stop(din cate stiu eu):021-3157566.
Bafta


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 7 Jul 2004, 08:04
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Dragi membrii ai forumului,

Acest topic este unul INFORMATIV, creat pentru a stoca informatii sau surse de informatii despre starea drumurilor. Pentru a nu se aglomera inutil acest topic, va rog sa NU puneti aici intrebari punctuale despre starea vreunui drum la un anumit moment in timp sau sa NU va lansati in discutii despre drumuri. Acest lucru il puteti face intr-un topic separat. Va rog sa postati doar INFORMATII sau SURSE DE INFORMATII.

Va multumesc!

e-mail AND: and@andnet.ro


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 9 Feb 2005, 10:00
Post #5


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Sigur ca foloseste, celor care vor informatii despre starea drumurilor de acu' 24 de ore. Probail pt. tot felul de statistici complicate:)).
Pt. cei care vor informatiile la zi, dupa cum a spus si AL mai sus, avem: http://www.andnet.ro:8080/itn/default.asp


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 23 Jun 2005, 21:29
Post #6


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




mai intrati, oameni buni, pe
http://www.estop.ro/Roads.asp
si raportati starea drumurilor, ca bine mi-a prins in citeva rinduri (eu pun periodic starea drumurilor pe care merg). de altfel, ne prinde bine tuturor
m75


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladtepes100
post 13 Jul 2005, 10:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 July 05




Buna ziua

Stie careva cum sint drumurile acum, dupa atita ploaie/grindina si furtuni? Ma intereseaza traseul Arad-Brasov-Bucuresti-Constanta.

Cum e cu riurile si podurile, e periculos de condus pe acest traseu?

Adrian


--------------------
opel astra classic - roskilde - DK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Jul 2005, 11:15
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




din experienta dar si de la stiri iti pot spune zonele unde sunt de regula probleme pe traseul descris de tine... dupa Arad, pana la Deva... la Miercurea sibiului... apoi Valea Oltului dar tu mergi catre BV... valea Prahovei e ok dar pot fi probleme temporare la Busteni si in zona Comarnic/Breaza... catre litoral nu sunt probleme decat in apropiere de Constanta... dar tot temporare...

specificul inundatiilor recente este ca dureaza putin... sunt viituri care trec repede....sau ploi torentiale care blocheaza circulatia in oras si in 2-3 ore totul revine la normal... doar zona Arad ar putea fi afectata de inundatii de durata...dar soseaua Arad-DEva nu am auzit sa fie blocata... cele mai recente informatii le poti avea totusi din sursa oficiala citata mai sus ... cu actualizare din 6 in 6 ore sau 12 in 12 ore...

P.S. vezi ca ai completat gresit profilul ... acolo trebuia sa fie numarul masinii unde ai scris locatia biggrin.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 20 Jul 2005, 13:57
Post #9


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Pe mine ma intereseaza in principal drumul Bucuresti - Arad.
Ce rute alternative imi sugerati? Eu foloseam de obicei Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad.
Am inteles ca drumul de pe Valea Oltului, deci portiunea Rm. Valcea-Sibiu, ar fi jumate in apa si ca s-ar merge greu... imi poate confirma/infirma cineva care a fost pe acolo de curand aceasta informatie?
Ce stiti despre drumul Sibiu - Deva, Deva-Arad?

Cum este drumul Bucuresti-Timisoara(prin Severin)? M-am gandit, ca ruta alternativa sa folosesc acest drum, dat fiind faptul ca (cred eu) canalul Dunarii este sigur in caz de ploaie abundenta... In ce stare se afla acest drum? (nu ma refer numai la faptul daca este inundat sau nu, ci si daca are gropi multe sau nu, se circula usor/greu etc)



--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 20 Jul 2005, 15:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Cine ti-a spus ca soseaua de pe Valea Oltului e jumatate sub apa nu stie ce vorbeste...nici vorba de asa ceva - se merge chiar foarte bine.
Oricum inainte de a pleca la drum arunca un ochi la www.andnet.ro/informatii utile/starea infrastructurii rutiere si te lamuresti ce drum e inchis sau unde sunt probleme.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 20 Jul 2005, 15:40
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Pentru ca am mers pe ambele - ba chiar si pe al treilea smile.gif - anul asta, iata cateva lamuriri:

QUOTE(MAS @ 20 Jul 2005, 13:57)
Am inteles ca drumul de pe Valea Oltului, deci portiunea Rm. Valcea-Sibiu, ar fi jumate in apa si ca s-ar merge greu... imi poate confirma/infirma cineva care a fost pe acolo de curand aceasta informatie?
Ce stiti despre drumul Sibiu - Deva, Deva-Arad?

* cea mai scurta varianta, cea mai rapida, cea mai aglomerata (din ce s-a scris zilele astea, exista unele dificultati dar nesemnificative (semafoare) plus centura la Calimanesti care oricum era aglomerat rau
* drum bun peste tot, putine portiuni in care sa nu poti merge cu cat vrei tu

QUOTE(MAS @ 20 Jul 2005, 13:57)
Ce stiti despre drumul Sibiu - Deva, Deva-Arad?

*Sibiu-Deva: absolut ireprosabil, nu vezi nici o denivelare (cu exceptia oraselor, unde "e " gropi: Simeria, Orastie, chiar Sebes); dupa mine e o placere de drum, numai pante line si viraje bine desenate
*Deva-Arad: drum in stare generala buna, dar are portiuni care s-au cojit asta iarna; nu-s lungi si in general nu supara f.mult; nu sunt gropi; parere personala: dupa intrarea in defileul Muresului, cam 110 km este cel mai monoton drum... ai impresia ca totul este tras la indigo din 5 in 5 km si nu se mai termina - dar aici s-aru putea sa fiu subiectiv, pt ca il bat de 2 ori pe luna...-; oricum, e un drum "tehnic" (adica ai de "tras" ceva de volan) si aproape mereu plin de TIRuri
QUOTE(MAS @ 20 Jul 2005, 13:57)
Ce stiti despre drumul Sibiu - Deva, Deva-Arad?
Cum este drumul Bucuresti-Timisoara(prin Severin)? M-am gandit, ca ruta alternativa sa folosesc acest drum, dat fiind faptul ca (cred eu) canalul Dunarii este sigur in caz de ploaie abundenta... In ce stare se afla acest drum? (nu ma refer numai la faptul daca este inundat sau nu, ci si daca are gropi multe sau nu, se circula usor/greu etc)
*


* superb ca peisaj, eu zic sa nu te temi de starea drumului, pentru ca la cat de frumos e pe clisura oricum nu vei merge mai repede (deci, pe clisura drumul nu e f bun, dar in februarie era acceptabil); dupa Moldova Noua e mult mai bun decat daca ai alege varianta virajului la dreapta la Orsova (deci prin Caransebes); oricum, mai rapid e prin Caransebes (pe unde dac o iei iti recomand sa eviti Lugoj-Timisoara - jenant de prost - si sa o iei prin Buzias...)

Cealalta varianta daca ai 1 ora in plus si un aparat de foto la tine e Transfagarasanul care pe timp de vara e alegerea perfecta (nu te teme, nu-ti fierbe motorul...); drum bun (cu exceptia malului lacului Vidraru) si in rest... tara minunilor...

Bafta si daca mai ai intrebari, baga!

This post has been edited by ursul-alb: 20 Jul 2005, 15:47


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 21 Jul 2005, 15:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Pe traseul Bucuresti - Arad eu am mers prin Brasov - Sibiu.Drumul bun si ce e mai important mult mai liber (pe distanta Brasov- Sibiu nu am intalnit decat 2 camioane - TIR).Se poate merge constant cu 90-100-110 si e mai lung decat varianta Rm. Valcea-Sibiu cu 35 km,care ii recuperezi din viteza.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 22 Jul 2005, 23:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




A fost vreun moldovean la mare? smile.gif
Plec duminica dimineata si nu stiu pe unde s-o iau.
Merge bacul la Galati?
Thnx!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 23 Jul 2005, 07:45
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




ma bate gandul sa fac transfagarasanul in vara asta si ma intrebam dc stie cineva lungimea lui si dc e greu de strabatut cu 4 pers in masina.mersi


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 23 Jul 2005, 08:23
Post #15


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu l-am facut anu trecut cu Nova full de bagaje si cu 3 pers. in masina.
Distractia e cind ajungi mai sus si vezi ca parca motorul tau se sufoca wink.gif
Oricum il urci fara probleme.
Distanta lui, parca vreo 160 km in total (nu mai stiu exact si n-am nici o harta la indemina).
Oricum e misto si ai ce vedea smile.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 23 Jul 2005, 15:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Cu ziceam, am fost pe 10.07 dinspre sud si daca te ajuta, cam astea sunt datele pe care le-am notat la masina mea (2 oameni, duminica ziua, destul de incarcat la bagaje, 90%)

Curtea de Arges - baraj Vidraru (drum acceptabil spre bun): 29 km, 30 min
baraj - coada lacului (drum teribil de prost): 30 km, 50 min
coada lacului - Balea Lac (drum bun spre foarte bun): 26 km, 40 min
Balea Lac - Cartisoara (drum bun): 31 km, 60 min

Am condus linistit (nici nu poti face altfel, peisajul e fabulos), urcusul dinspre sud e mai usor, venind dinspre nord e mult mai abrupt (ma refer doar la partea stricta de serpentine a golului alpin).

PS: nu s-a incalzit nici o roata, nu a trebuit sa o impingem, etc; chestii valabile cred la orice masina condusa rezonabil.

Drum bun.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marx
post 28 Jul 2005, 08:06
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 June 05




QUOTE(darius @ 23 Jul 2005, 08:45)
ma bate gandul sa fac transfagarasanul in vara asta si ma intrebam dc stie cineva lungimea lui si dc e greu de strabatut cu 4 pers in masina.mersi
*


Anul trecut, tot cu o Solenza, cu patru oameni la bord si ... restul bagaje. Nu s-a incalzit nimc... Pot doar sa te sfatuiesc sa alimentezi cu suficient carburant, pentru ca eu am cam avut emotii...


--------------------
DACIA Solenza Scala - BN 03 BOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 6 Aug 2005, 21:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




Am fost in concediu prin tara (mare-munte) 2400 km in 12 zile pe urmatorul traseu:
Botosani-Mamaia-Eforie Sud-Constanta-Busteni-Castel Bran-Moeciu-Campulung-Curtea-de-Arges-Transfagarasan-Sibiu-Sebes-Alba-Iulia-Cluj-Bistrita-Dej-Vatra-Dornei-Suceava-Botosani

Cele mai proaste drumuri le-am intalnit pe portiunile:
Campulung-Curtea de Arges
Dej-Vatra Dornei
Transfagarasan doar primii 15 km la urcare dinspre Curtea de Arges spre Sibiu

Cele mai aglomerate (sfatuiesc incepatorii sa nu incerce pe timp de noapte):
Sibiu-Alba Iulia
Cluj-Dej



--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 8 Aug 2005, 09:10
Post #19


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




??
Sibiu-Alba e un drum super-lejer, poti face scoala de soferi pe drumul ala smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 8 Aug 2005, 09:37
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Sa va feriti ca de dracu de drumul Sovata - Reghin - CJ, arata ca dupa bombardament, practic nu mai exista sosea pe portiuni de km numai gropi, cratere in special pe Sovata-Reghin. Reghin-CJ e dezastru pana la intrarea in judetul CJ.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 8 Aug 2005, 09:48
Post #21


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Mda Sibiu-Deva e drum super...singurul loc unde e rau e intersectia cu drumul spre Calnic ( se poate vizita cetatea...e faina) unde, de ani de zile aluneca terenul si e putin valurit...asa ca lasati-o mai incet chiar acolo !...si mai e un loc unde stau banditii aia cu radarul aproape non-stop...imi scapa acum numele localitatii da' e pus aiurea un semn de localitate ca e doar un motel si vis-a-vis o benzinarie...si porcii acolo stau...revin cu numele localitatii pentru interesati da' acum am un lapsus


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 9 Aug 2005, 08:41
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Drumul Cluj-Oradea-excelent,super


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 9 Aug 2005, 08:51
Post #23


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Drumul Cluj-Turda-Ludus-TgMS-Balauseri-Sovata-Praid
pana la Balauseri e drum superb (tot asa e si spre Sighisoara) de la Balauseri e drum pe care cu mult curaj faci depasiri, daca e aglomerat, in rest e ok. La Praid s-a facut 12 lei intrarea in salina, dar e frumos, daca nu esti claustrofob...HPIM1430.jpg ( Size: 635.3k ) Number of downloads: 5725
HPIM1486.jpg ( Size: 998.39k ) Number of downloads: 5276


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 16 Aug 2005, 13:41
Post #24


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Stie cineva cum mai e drumul pe valea oltului? Ca am auzit ca ar fi fost afectat serios de ultimele ploi, ca e inchis traficul greu si se punea problema sa inchida traficul complet.
[later edit] mie nu-mi merge link-ul de la AND cu starea drumurilor, si nici estop.ro - poate e o problema in reteaua mea, dar cer e ca nu pot vedea care e situatia acum pe Pitesti- Sibiu

This post has been edited by vv: 16 Aug 2005, 13:46


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 16 Aug 2005, 13:49
Post #25


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Duminica se mergea frumos.
2 semafoare 1pe la robesti, 1 pe la caineni...un cedeaza trecerea pe la Calimanesti
Apoi pe Dealu negru..1 ingustare de banda unde TREBUIE SA INCETINITI ca drumul e valurit rau de tot..daca e drum liber si te bagi sa depasesti banda inchisa ca torpila...ai belit-o la greu ca iti rupi masina...
Dar una peste alta e ok.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 16 Aug 2005, 13:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




Saptamana trecuta am trecut pe acolo si se circula bine cu exceptia celor 2 ingustari de drum dar care erau semaforizate.


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 18 Aug 2005, 08:51
Post #27


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Marti seara cand am trecut pe Dealul Negru o bucata de drum era deja putin lasata, apoi am auzit ca pe la 5 dimineata, miercuri, nu se mai putea trece pe acolo, fiind reluata circulatia ptr. masini <3tone abia pe la 4 dupa-amiaza.

Intre Rm. Valcea si Tg. Jiu - zona Govora - politie care devia traficul pe un drum ~6km vai mama lui, peste un deal - motiv - pod prabusit.

Tg. Jiu - Craiova - Slatina - Pitesti - ok, fara probleme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 19 Aug 2005, 08:33
Post #28


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Ok, a mai fost cineva mai recent decat AIX? Pe site-ul AND 'starea drumurilor nationale' nu functioneaza, iar variantele de ocolire par a fi de dupa 17 August (miercuri) - s-a mai stricat ceva de atunci? (ca parca ploi au mai fost)
Maine dis-de-dimineata plec la drum, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept rolleyes.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 22 Aug 2005, 16:01
Post #29


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Momentan circulatia pe podurile militare de la Maracineni este oprita. Se ocoleste prin Berca.

Rog pe cei care vor avea informatii despre redeschiderea podurilor sa anunte.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Aug 2005, 16:06
Post #30


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02






SITUATIA DRUMURILOR NATIONALE
Luni 22 august 2005 ora 13:04
1. Evenimente rutiere : Nu sunt

2. Drumuri nationale cu circulatia intrerupta
DN Pozitii kilometrice Intre localitatile Cauza Masuri de remediere
DN 2 114+508- Buzau -Maracineni pod vechi rupt,podul provizoriu pietonal este rupt iar la celelalte doua poduri provizorii au fost afectate structurile de rezistenta datorita viiturii circulatia este inchisa se circula pe varianta Buzau-DN 10-Satuc-Berca-DJ 203K-Sapoca-Maracineni Semnalizarea rutiera corespunzatoare
DN 2M(ODOBESTI-NEREJU) KM 42+000-52+400 BUTUCOASA(VN)-NEREJU(VN) CIRCULATIA INCHISA
DN 73 D 1+800- Mioveni- pila 3 de la podul peste raul Doamnei a fost afuiata circulatia inchisa,traficul <10 t deviat cu semnalizare corespunzatoare prin DC 82(DN 73 km 13+500 Piscani -DN 73 D km 6+300) Traficul > 10t deviat prin DC 83 (DN 73 km 16+000-DN 73 D km9+700 Mioveni) cu semnalizare corespunzatoare
DN67 (Horezu - Rm. Valcea) 177+811-180+600 BUNESTI (VL)-GOVORA (VL) Suprastructura pod distrusa (km 177+811) + rupt platforma corp drum (180+500 - 180+600) Circulatia se desfasoara deviat pentru trafic greu >7,5 to DN 67 Km 167+470 Pietrari - DJ646 B Francesti - DJ 646 - DN 64 km 97+532 Babeni ; pentru trafic usor < 7,5 to DN 67 km168+950 Pietrari - DJ 649 Govora Bai - DJ 647 Mihaiesti - DC 128 - DN 67 km 184+215 Buleta
3. Drumuri nationale cu circulatia ingreunata
DN Pozitii kilometrice Intre localitatile Cauza Masuri de remediere
Centura Bucuresti 43+800 stanga- - dintr-un TIR au cazut doua grinzi de beton cu lungimea de 12 m, pe partea carosabila. Se circula pe 1/2 din cale. Se asteapta sosirea unei macarale pentru degajare.
DN 10 Buzau -Brasov km 78+000-94+000 zona Siriu- restrictie de tonaj 10 t. Nu se circula intre orele 8.30-11;13.30-16 si 21.00-6.00;in rest se circula pe distante scurte pe stanga si pe dreapta Se lucreaza la consolidare versanti . Se degajeaza amplasamentul ramfortilor de pamant. Se executa lucrari de drenare si dirijare ape in afara amplasamentului lucrarii.
DN 12C(Gheorgheni-Bicaz) 54+010-54+090 Bicaz (NT)- Rupta platforma drumului pe o lungime de 80 m si latime de 1 m, partea carosabila este distrusa precum si parapetul si zidul de aparare Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
-"- 54+760-54+890 Bicaz (NT)- Viitura raului Bicaz a afectat drumul, se circula pe 1/2 din carosabil Necesar documentatie tehnica pt aducerea drumului la parametrii initiali
DN 15 235+900-238+300 GRINTIES (NT)-POIANA LARGULUI (NT) terasament rupt in punctele 235+900 si 238+300 se circula pe 1/2 din partea carosabila
DN 15 (Poiana Largului-Bicaz) 282+800-282+812 Bicaz (NT)- Alunecare zid sprijin Se circula pe 2/3 din partea carosabila.
DN 15(Piatra Neamt Bacau) 353+800-354+000 Racova (BC)- Spalat sfert de con in spatele culeei pe 1/3 din carosabil Se circula pe 2/3 din partea carosabila.
DN 15B(Poiana Largului-Tg. Neamt) 3+750-29+800 Petru Voda(NT)-Leghin(NT) Viiturile din urma ploilor torentiale a afectat drumul (terasament rupt) in punctele 3+750, 6+300, 13+000, 27+500 si 29+800. In punctele mentionate se circula pe 1/2 din cale.
DN 17 (Sadova-Ratos) 36+682 st-36+700 st Cimarna (SV)-Sucevita (SV) Alunecare terasament pe o lungime de 18 m si latime de 2 m in partea carosabila. Se circula pe 1/2 din partea carosabila, cu restrictii.
DN 17A (Sadova -Ratos) 31+070 st-31+150 st Ciumarna (SV)-Sucevita (SV) Reactivarea alunecarii de teren Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
DN 17A (Sadova-Ratos) 0+412- Sadova (SV)- Din cauza ploilor din 16-19 aug s-a produs inclinarea unui pendul mobil de la pila 2, coborarea talvegului in dreptul pilei 4 cu cca 3,2 m, ruperea malurilor in zona podului, fisuri transversale in imbracamintea podului Restrictie de viteza de 10 km/h.
-"- 36+250-36+280 Ciumarna (SV)-Sucevita (SV) Tasarea partii carosabile cu 10-15 cm Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
DN 17B 69+000 dr- Paraul Pantei (NT)- Tasare parte carosabila Se circula pe 1/2 din carosabil
DN 17B (VATRA DORNEI-POIANA LARGULUI) 37+700-37+750 Crucea -Holda cedare terasament pe o lungime de 50 m Se circula pe 1/2 din partea carosabila cu limitare de viteza de 40 km/h
DN 1B Ploiesti-Buzau km 11- Bucov- la podul dinspre Buzau spre Ploiesti pila 1 la deschidere s-a lasat din cauza precipitatiilor Se circula pe celalalt pod dinspre Ploiesti spre Buzau. Se lucreaza la protectie pila 1 cu prefabricate de la METROREX
DN 2 Buzau -Focsani 144+240- Buzau-Rm.Sarat dezgolire culee pod peste raul Ramnic in amonte Circulatia se desfasoara in ambele sensuri pe o singura banda de circulatie pe fiecare sens. Se mentin restrictiile de tonaj 3.5t si de viteza 30km/ora.Traficul greu este deviat pe DN 22 pana la Ramnicelu km5+900,DJ 203 pe ruta Rubla-Oreavu-DN 2 km 143+800
DN 24C(Manoleasa-radauti Prut) 137+000-141+300 Miorcani-Radauti Prut Din cauza ploilor puternice din 18-19 aug, au aparut rupturi in platforma drumului, cu latimi de pana la 1 m si lungimi variabile in mai multe puncte Se actioneaza cu un autogreder si 3 autobasculante cu balast si piatra sparta pt remedierea corpului drumului
DN 29D (Botosani-Stefanesti) 19+750-19+780 Siliscani (BT)-Drislea(BT) Reactivare a alunecarii de teren. Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
DN 2D (Focsani-Gresu) 39+500- Vidra (VN)- Alunecare terasament cu ruperea partii carosabile. Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
-"- 39+900-39+930 Vidra (VN)-Valea Sarii (VN) Tasarea partii carosabile si crapaturi in axul drumului Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
-"- 49+500- Valea Sarii (VN)-Birsesti(VN) Tasarea partii carosabile si crapaturi in axul drumului. Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
-"- 70+000- Tulnici(VN)-Lepsa(VN) Caderi de material de pe versant. Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
DN 2D(Focsani-Gresu) 44+600- Valea Sarii (VN)-Birsesti (VN) Alunecare terasament cu rupere acostament. Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
DN 2E (Spataresti-Vicovu de Sus) 76+400-76+650 Vicovu de Sus- Accentuarea alunecarii existente si denivelari+crapaturi in partea carosabila. Restrictie de viteza 10 km/h.
DN 2L (Tisita-Lepsa) 0+000-60+000 Tisita (VN)-Lepsa (VN) Pod km 31+800 restrictii pe 1/2 din cale, km 32+950-33+200 restrictii de viteza dsi tonaj, pod km 33+400 restrictii de viteza dsi tonaj Circulatie deschisa provizoriu pe variante de serviciu pt toate vehiculele 0+000-32+000, iar pe sectorul 32+000-60+000 circulatia deschisa pt vehicolele de pana la 3.5 t
DN 2M (Focsani-Andreiasu) 0+000-42+000 Focsani(VN)-Butucoasa(VN) Poduri avariate la km 10+800, 14+000, 15+700. Se circula pana la pod km 30+893; Circulatia pe variantele recreate prin albia raului se desfasoara cu dificultate. Se circula pe 1/2 din partea carosabila la 18+900, 22+650, 26+100, 29+600.
DN 41 Oltenita -Daia 0+740- Oltenita- rambleul de la rampa podului s-a avariat datorita ploilor se lucreaza la consolidare.Se mentin restrictiile de tonaj 1.5t si de viteza 30km/ora
DN 65A Pitesti -Rosiori 23+570- Buzoiesti- tasarea partii carosabile s-a accentuat pe o lungime de ~10m, o adancime de ~45 cm si o latime de ~3m. Se circula pe 1/2 cale semnalizare corespunzatoare
DN 65A Pitesti-Rosiorii de Vede 96+200-96+400 Rosiori-Salcia apa pe carosabil 5-10 cm in scadere. Se circula pe1/2 cale.
DN 7 Pitesti-Rm Valcea 153+145-153+188 Dedulesti- Tasare parte carosabila cu 40 cm pe sensul Rm Valca - Pitesti si 25 cm pe sensul Pitesti-Rm Valcea pentru tonaj < 3,5 to Pentru tonaj > 3,5 to se circula pe varianta ocolitoare DN 7 km 119+150 (Bascov) - DN 7C km 30+000 (Curtea de ARges) - DN 73C - DN 7 Km 166+000 (Blidari)
DN 7 Pitesti-Rm Valcea 153+400 dreapta- Dedulesti- tasare de ~60cm pe o lungime de ~25 m cu tendinta de alunecare a taluzului Se circula pe 1 fir (pe partea stanga). Semnalizare corespunzatoare.
DN 73C 21+450-21+480 Domnesti-Musetesti Alunecare teren ~1,2 m spre axul drumului L=30 m Se circula pe 1/2 cale cu semnalizare corespunzatoare
DN 73C 5+400-5+450 Berevoiesti-Godeni Alunecare teren diferenta de nivel ~30-40 cm Se circula alternativ pe 1/2 cale . Se preia tasarea cu balast. Este asigurata semnalizarea corespunzatoare
-"- 60+240 dreapta- - Burdusire teren spre acostament lungime20-30 m, latime1-1.5 m. Semnalizat corespunzator.
DN64 (Caracal- Dragasani) 12+700-13+000 FALCOIU (OT)- degradare parte carosabila Circulatia se desfasoara pe 1/2 cale pentru vehicule < 3,5 to si deviat pentru trafic greu >3,5 to pe DN 6 km 153+810 Daneasa - DJ 546 Daneasa - Draganesti Olt (km 53+210 pasaj cu limitare gabarit h = 3,5 m) - Slatina - DN 64 km 34+014
DN65C (Craiova - Horezu) 105+000-105+120 MALDARESTI (VL)- Tasare verticala 30-40 cm Se circula pe 1/2 cale
-"- 67+150- GAGENI (VL)- Podet rupt Se circula pe 1/2 cale.
DN68A 52+750-52+765 COSEVITA ™- alunecare de teren (eveniment produs la data de 01.05.2005) se circula pe o singura banda
DN7 (Pitesti - Rm Valcea) 166+250-166+280 BLIDARI (VL)- alunecare terasament + corp drum (50 cm) Se circula pe 1/2 cale
DN7 (Rm. Valcea - Sibiu) 195+850-196+060 CALIMANESTI (VL)-CACIULATA (VL) Consolidare versant din data de 11.05.2005. Se circula pe 1/2 cale . Punct semnalizat corespunzator .
-"- 224+500-224+515 ROBESTI (VL)-CAINENII MICI (VL) Drum rupt pe o lungime de 15m si o latime de 2m.Rambleul are o inaltime de aprox.15m Se circula pe 1/2 cale. Punct semnalizat corespunzator.
DN7A (Brezoi - Obarsia Lotrului) 46+800- VOINEASA (VL)- viitura aprox. 1000 mc Se circula pe 3/4 cale .
4. Starea partii carosabile

* Stare carosabil: Uscat


* Masuri:

5. Starea timpului

* cer: Senin in : Muntenia, Transilvania, Moldova
Acoperit in : Oltenia, Constanta (partial)
Variabil in : Banat




* precipitatii: fara precipitatii
exceptie : ploua usor pe raza jud.MH,CS
* vant: calm
izolat : V=50 km/h in Oravita, Moldova Noua, Carasova (jud.CS)
* vizibilitate: Buna.

6. Temperaturi

* BUCURESTI (cool.gif 23° , PLOIESTI (PH) 23° , BUZAU 26° , ALEXANDRIA (TR) 24° , PITESTI 25° , TARGOVISTE (DB) 22°
* CRAIOVA (DJ) 23° , RM. VALCEA (VL) 23° , SLATINA (OT) 23° , TG. JIU (GJ) 22° , DR.TR. SEVERIN (MH) 20°
* TIMISOARA ™ 23° , CARANSEBES (CS) 20° , DEVA (HD) 23° , ORSOVA (MH) 20° , ARAD (AR) 21°
* CLUJ 23° , ZALAU 21° , BISTRITA 21° , BAIA-MARE 22° , ALBA 22° , ORADEA 24° , SATU-MARE 23°
* BRASOV 22° , SIBIU (SB) 24° , MIERCUREA CIUC (HR) 16° , TARGU MURES (MS) 23° , SFANTU GHEORGHE (CV) 13°
* IASI (IS) 25° , BOTOSANI (BT) 20° , PIATRA NEAMT(NT) 22° , GALATI(GL) 23° , FOCSANI(VN) 25° , SUCEAVA(SV) 20° , CAMPULUNG MOLD. (SV) 20° , BACAU(BC) 25° , BIRLAD(VS) 23°
* CONSTANTA 26° , FETESTI 24° , TULCEA 24° , SLOBOZIA 22° , CALARASI 26° , BRAILA 25°




--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:15
Dacia