Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei Clio, Mers Sportiv, Normal, La Cat Se Schimba

premiumfaraplumb
post 10 Apr 2005, 23:21
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Se zice ca Elf e preferatul Renaultului.
Daca merg cu ea in blana? Ce ulei bag? De ce toti cu BMW care ii stiu baga Aral?
Face Elful fata la mers sportiv?

La diesel cica se folosesc uleiuri minerale nu sintetice precum la benzina.
DAR.... 0/50 full sintetic, cel mai bun poate avea efecte secundare naspa, adica sa fie scuipat pe teava de esapament. de un motor de 1.6 16v (intamplare reala la un tigra)

Castrol RS cica e de curse si protejeaza dar....daca imi bag eu? la cutiuta mea de chibrituri?

Nu stiu... astept lamuriri de la voi care stiti cum sta treaba cu uleiurile.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Apr 2005, 08:34
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Daca ar fi dupa mine si as merge sportiv, dar asta tot timpul, as schimba uleilul la 5000km.

Daca ar fi dupa mine si as merge sportiv, dar numai in afara localitatilor, as schimba uleilul la 7500km.

Altfel as schimba uleiul undeva intre 8500-11000 km.

Cu ce tip de ulei ? cu ulei Elf cel mai sintetic sau aproape de calitatile unui ulei sintetic, pe care mi-l pot permite.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 11 Apr 2005, 17:50
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




dar ce masina ai pentrul mersul sportiv?ca dci ul ala nu prea incape in profil?un sfat prietenesc, premiumfaraplumb....revino cu picioarele pe pamant, nu cred ca impresionezi pe nimeni cu intrebari stupide.

acum, ca sa ti raspund si la intrebare...pt mersul sportiv se foloseste numai ulei sintetic, motoarele diesel nu intra in categoria celor cu care se merge sportiv, si din pacate pt tine, uleiul se schimba dupa fiecare cursa.precum si slick urile.multa bafta.


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 11 Apr 2005, 19:14
Post #4


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




bine, soso.. in sfarsit, primul care pune punctul pe i ...
premium.. revino cu picioarele pe pamant.. daca vroiai sportiv.. clio sport, 2.0 182(parca) de cai
acum, ai o masina care consuma putin, si nu prea trage
a, si ca ulei, poti pune un elf excellium, care e 5w40, si sa il schimbi pe la un 10.000 de km


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 11 Apr 2005, 19:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Premiumfaraplumb - neaparat sa folosesti si pompe centrifugale de ulei, combinate cu un rezervor tampon suplimentar, altfel risti sa scurtezi viata motorului in acceleratii mai tari sau viraje luate mai dur wink.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 11 Apr 2005, 20:06
Post #6


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




asa, asa.. ca la bmw


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Apr 2005, 07:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Hai sa nu fim rai. Omul a intrebat ce ulei sa foloseasca daca isi conduce masina lui, asa diesel cum e, la blana. smile.gif

Eu zic ca un ulei complet sintetic si de viscozitate normala. Un ulei prea viscos la cald (adica un 50 sau 60 dupa W) face mai mult rau decit bine daca motorul nu e facut pentru asa ceva. Elf e foarte bun, insa nici cu Castrol nu poti da gres.

La acel Tigra cred ca s-a intimplat altceva. Era vechi motorul? Multi kilometri la activ? Uleiurile sintetice curata mai bine motorul si au obiceiul de a disloca depunerile de calamina. Or la un motor batrin acele depuneri au un rol de etansare. Am auzit de multe cazuri de motoare care la 250.000 de km mergeau perfect, iar in momentul in care le-au pus ulei sintetic s-au prabusit brusc. Uleiul sintetic trebuie folosit de la inceput.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 12 Apr 2005, 10:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




QUOTE(sosoenduristu @ Apr 11 2005, 05:50 PM)
dar ce masina ai pentrul mersul sportiv?ca dci ul ala nu prea incape in profil?un sfat prietenesc, premiumfaraplumb....revino cu picioarele pe pamant, nu cred ca impresionezi pe nimeni cu intrebari stupide.


Bai... stai putin! daca omul are chef sa mearga cu masina lui intr-un fel mai sportiv e treaba lui! (poti sa mergi sportiv si cu o dci... nu scrie niciunde ca nu ai voie). E adevarat ca nu se compara performantele unui dci cu un 2.0l turbo! Dar mersul sportiv nu implica numai performante wink.gif


Si in ceea ce priveste uleiurile... Mobil1 0w50 e cel mai bun!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Apr 2005, 10:38
Post #9


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Toto-Bod bravos ai dreptate, sunt perfect de acord cu tine, dar biggrin.gif de ce este acel ulei cel mai bun si la cat trebuie schimbat daca forjezi masina si la cat daca mergi normal ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 12 Apr 2005, 10:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Pai am vazut in cartea de intretinere a masinii... In mod normal uleiul se schimba la 15k km... Dar mai zice, ca in cazul in care masina ruleaza mai mult in oras, cu drumuri scurte (in care motorul NU are timp sa se incalzeasca), accelerari si decelerari dese, etc... uleiul se schimba la 10k km.... Cred ca este suficient!
Daca nu ai incredere in ce scrie acolo... eu zic ca un 7500 e suficient! De fapt... uleiul poti sa-l schimbi si la 3000 km... ca nu iti interzice nimeni smile.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Apr 2005, 10:54
Post #11


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu am inteles lucrurile astea ... la mine in carte spune 10.000 km si 7500 km in aceeleasi conditii cum spui si tu ... dar ideea era ca premiumfaraplumb vroia sa stie mai mult decat scrie in carte ... adica cum face cineva in mod normal ... daca se ia dupa carte sau face cum stie el ca e cel mai bine wink.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 12 Apr 2005, 11:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




hmmmmm! e ceva la mijloc... de ce la mine scrie 15k km (respectiv 10k km) si la tine 10k km (respectiv 7.5k km)??? Nu este vorba de acelasi motor????

Eu stiu ca la Oltcit spre exemplu uleiul se schimba la 3k km ( asa scria in carte ca de fapt la 3000 de km trebuia sa schimbi motorul biggrin.gif )


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Apr 2005, 11:17
Post #13


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La mine in carte asa scrie 10 si 7,5 ... de ce nu stiu ? in semnatura vezi motorul si anul de fabricatie ... iar in talon TIP MOTOR=K7J-A7.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 12 Apr 2005, 19:49
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




si cat ma costa? cand ma duc acu la revizie? prima revizie? e scumpa?

multumesc mult pt lamuriri, foarte de treaba, cat despre ceilaltzi, am intzeles punctul pe i, si cat de cat aveti dreptate, si pe mine ma enerveaza altzii mai rau decat va enervez eu pe voi


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 12 Apr 2005, 23:44
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




pe mine prima revizie m-a costat in jurul a 4 mil jumate... cu tot cu schimb ulei! Am ales un ulei mai bun, dar tot de la elf mad.gif In fine! mie mi-a montat si un filtru de particule (nu schimbat ci montat dry.gif si mi-au bagat nusht cat in plus pe factura de la chestia asta...) si ce-i drept nici nu stiu la ce serveste acest filtru! O alta chestie ciudata pe care am intalnit-o la prima revizie... mi-au schimbat toate filtrele... in fine! te rup astia la bani!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 13 Apr 2005, 10:47
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




are cineva habar cati litrii de ulei tb pt motor 1,4 16v.
oricum sfatul meu e sa folositi mobil1 5w 40 extrem performance care e super


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 13 Apr 2005, 17:02
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




toto, daca la prima revizie obligatorie ti au schimbat toate filtrele, ai fost jecmanit.masina din semnatura e din 2003, deci e posibil sa nu fi inteles eu bine.
on topic...premium, la exploatarea urbana, se recomanda schimbarea la 10 000 km a uleiului.daca ii dai in gura fara regrete, eu as schimba la 5000 uleiul, ca sa si intretin masina, insa tu nu pari genul care vrea sa mai aiba aceeasi maisna peste 2 ani.inca ceva, pari speriat de costul unei revizii. mersul sportiv inseamna mult mai multi bani bagati in masina decat schimbul de ulei, si nu ma refer aici la tuning;)
parerea mea e sa mergi asa pana la prima revizie...dupa care garantat iti va trece cheful de sportivitate cu 65 cai
p.s. ca ulei as merge iarna pe un 0-40 si vara 5-40 sau 5-50
p.p.s sorin 1967, daca tu nu ai fost in stare sa aflii cat ulei intra in motorul de 11,4 16 v, cum crezi ca pot pune pret pe recomandarea ta vis a vis de uleiul mobil1?(nu vreau sa ponegresc mobil ul, deci sa nu fiu inteles gresit)


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 14 Apr 2005, 07:59
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Lol m-atzi inteles gresit. Nu merg cu ea ca si cand nu as mai vrea sa o am peste 2 ani. La 65cp stiu ce poa sa faca si nu ii dau cum i-as da. Am ajuns la concluzia ca pur si simplu nu e pt ce isi doresc tinerii. Dar e f bine. Nu merg sportiv, cam 1 data pe zi schimb la 3000rpm maxim dar maxim 1 data pe zi, asta inseamna ca merg sportiv? Nu cred. In fine... am inteles, la revizie ma duc cu 5 milioane in buzunar si le zic sa imi arate filtrele si hotarasc eu daca sa le schimbe sau nu, si sa nu imi monteze nimic.
Nu ca, daca omu e de treaba si imi zice... uite domne ai nevoie asa, asa, asa, daca vrei poti sa le schimbi daca nu nu... e alegerea ta" atunci da, tot respectu, dar daca ma pune in fata faptului implinit mi se face o greatza de ei si pana la urma le zic "frate pe mine m-ai intrebat? ia da-l jos si fa-o cum era" Pe bune!


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 07:50
Dacia