Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme directie...???

UltraGSM
post 31 Mar 2005, 19:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 5 March 05




Am achizitionat de curand (de doua saptamani) un clio symbol 1.5 dci ,80cp....am mers cam 1000 km cu masina pana acum....masina este luata de mine de noua....
Problema.....pozitionez volanul drept...merg cu 10-15 km/h si dau cu roata stanga fata printr-un sant adanc de 5 cm....volanul se apleaca spre stanga dar nu mai revine in pozitia initiala...ci se opreste cam cu 1-1,5cm fata de pozitia normala...deci ramane inclinat spre stanga.....daca fac treaba asta trecand cu roata din dreapta, pozitia volanului revine la cea initiala...
alt test...stand pe loc...rotesc volanul la 45 grade stanga...plec de pe loc in 3-5 metrii pozitia volanului revine dar doar "fara" acei 1,1-5cm pana la cea normala.....daca rotesc volanul la 45 grade dreapta si plec de pe loc...in 3-5metrii volanul se indreapta la pozitia normala.....
Daca trec prin locuri cu gropi...volanul se balanseaza stanga dreapta dar totusi nu se opreste in pozitia normala ci sta aplecat in partea stanga...cam 1,5 cm fata de normal....
a mai intalnit cineva aceasta problema???
multumesc


--------------------
Clio Simbol 1,5 dCI 80 cp martie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Apr 2005, 08:38
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Interesanta treaba ... e directie asistata ?

In fond nu stiu daca conteaza ... din cate stiu eu ... din cauza faptului ca ... bratul casetei de directie este ceva mai lung in partea dreapta decat cel din partea stanga si din cauza faptului ca planetarele sunt - una lunga si una scurta (deoarece cutia de viteze este in partea din fata a soferului ca e transversal) ... din cate stiu eu una trage putin putin altfel decat cealalta ... ceea ce ai descris tu poate fi un lucru absolut normal.

Poate ca aberez dar asa mi se pare.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraGSM
post 1 Apr 2005, 09:24
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 5 March 05




am trimis ieri pe un angajat de la firma de la noi care se ocupa de parcul de masini si care-i cunoaste pe cei de la IPSO...mi-a spus ca a pus-o pe un tester..ceva de genul asta...si ca masina nu are nimic...cu toate astea eu am sunat la IPSO sa-mi fac programare maine dimineata la ora 9 ...deci o sa ma duc cu ea sa vad eu ce stiu "bravii mecanici "de la renault...cred ca am sa fac un scandal monstruos...am sa le cer sa ma urc in alta masina symbol si sa vad daca asa face si ea...daca nu face asa..cred ca-i urat pentru ei...ca volanul ramane aplecat in stanga putin dar si tractoria masinii este tot spre stanga..putin intradevar dar este spre stanga....
of of.....si spuneam ca mi-am luat masina noua..... laugh.gif


--------------------
Clio Simbol 1,5 dCI 80 cp martie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Apr 2005, 09:50
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Sincer eu nu cred ca trebuie sa iti faci griji ... ai mers cu viteza mare cu ea ? merge drept cand lasi volanul liber sau trage intr-o parte oricare ? bate/tremura/vibreaza ceva la volan cand mergi cu ea (la o anumita viteza de obicei) ?

Daca raspunsurile sunt cam nu ... eu nu cred ca ai probleme la masina ... oricum cred ca nu vorbesc prostii cand spun ca masina nu coteste la dreapta identic cu la stanga. Daca retin bine am vazut undeva scris ceva de genul: distanta de bracaj intre trotuare ... la dreapta x m / la stanga y m.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 1 Apr 2005, 20:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




intrebare intrebatoare! cand zci tu ca ramane volanul 1 cm sau 1,5 cm rotit masina merge drept ! ca daca nu atunci ce zici tu este normal ! revenirea volanului la pozitia de mers drept este o reactiune din partea masinii !rotile tind sa isi egaleze miscarea pt ca au aceeasi aderenta ( ottul vine din diferential) acesta mica eroare fiind absolut normala !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 1 Apr 2005, 21:47
Post #6


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




QUOTE
...ca volanul ramane aplecat in stanga putin dar si tractoria masinii este tot spre stanga..putin intradevar dar este spre stanga.... 

Din cate zici aici, masina "trage" stanga cand volanul nu revine dupa viraj stanga. E normal. Ultima "bucata" din cursa, de redresare, a volanului se face cu mana. Practic tu vrei, ca dupa un viraj sau groapa, volanul sa se echilibreze, perfect, de unul singur, tu luand mainile de pe volan. Cam greu sa gasesti o masina asa.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraGSM
post 3 Apr 2005, 16:53
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 5 March 05




Am fost la IPSO am luat un mecanic in masina si m-au dus pe drumul din padure....un drum langa ipso care era bun de testat masina sa vada si ei defectul spus de mine.."volanul aplecat spre stanga".....am mers s-a convins si mecanicul ....au spus sa astept in sala de asteptare...intr-o ora m-au sunat si mi-au spus ca masina a avut o problema la geometrie si ca au reglat-o...intradevar au reglat-o...volanul revine in pozitia initiala dupa ce dau intr-o groapa....
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...


--------------------
Clio Simbol 1,5 dCI 80 cp martie 2005
Exista mai multe lucruri in cer si pe pamant decat vom sti vreodata !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 4 Apr 2005, 08:29
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




No' asta-i bine de retinut ... saptamana asta ii voi face si eu geometria masinii. Buna treaba.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 4 Apr 2005, 12:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




ce misto! omul(ultragsm) m-a cautat acu vreo cateva zile pe yahoo. l-am intrebat daca a facut geometria si a zis ca a fost la ipso si ca i-au testa-o aia pe calculator. am crezut ca i-au facut geometria, da vad ca i-a durut in spate de problema lui. in schimb, vad ca da rezultate daca te duci de doua ori. asa ca, daca va duceti in service si vi se spune ca "merge dom'ne, n-are nimic!" revenirti si a doua zi si a treia... pana se rezolva problema.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UltraGSM
post 5 Apr 2005, 10:21
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 5 March 05




a doua oara am fost eu..prima data a fost un angajat de la firma....
oricum am un gust amar dupa experienta asta... sad.gif


--------------------
Clio Simbol 1,5 dCI 80 cp martie 2005
Exista mai multe lucruri in cer si pe pamant decat vom sti vreodata !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:06
Dacia