Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot peste 4000 de ture

Toto - BOD
post 2 Mar 2005, 23:55
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Am o problema... De ceva timp cand ajung pe la 4000 de ture mi se aude un zgomot care nu e la locul lui!

Se aude ca si cum sitele din teava de esapament ar fi rupte si cand iese aerul cu putere sa vibreze... sau poate de la scut sa fie! A mai patit cineva asa ceva?
Am fost la service Renault si nu m-au ajutat cu nimic baietii de acolo. S-a urcat un individ in ea si mi-a zis ca nu e de la motor deci sa stau linistit si mi-au facut o programare, pentru ce nu stiu!!!!

Ma gandesc ca daca e de la teava de esapament sa nu o duc in service, pentru ca masina nu mai e in garantie si la pretul unei tevi de la renault imi iau una sport (ma refer doar la finala). Dar daca nu e de la aia... cer sfaturi si pareri! pls!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 3 Mar 2005, 08:49
Post #2


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Pare sa fie de la toba, dar nu neaparat de la aia finala, roaga-te sa fie aia finala :twisted:

This post has been edited by cmandrei: 3 Mar 2006, 17:26


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 3 Mar 2005, 11:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Pune-o si tu pe o rampa undeva (nu in service, sunt destule rampe si prin alte parti, eventual din alea tip groapa), roaga un prieten sa o ambaleze putin si uita-te pe sub ea ..trage putin de tobe si de galerie si vezi unde e problema. Nu merita sa dai o gramada de bani intr-un service renault pe ntru constatarea aia


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 4 Mar 2005, 23:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




buna idee! am o rampa la cateva blocuri de mine... o sa ma duc zilele astea sa vad daca pierde aer, sau poate vre`un colier slabit... cine stie! si pun urechia mai bine si vad exact de unde se aude!
O sa va anunt daca am descoperit ceva! Merci pt idee! :wink:


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norisss
post 5 Mar 2005, 11:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 2 September 04
From: Buc




Am avut si eu zilele astea o vibratie metalica, care initial am crezut ca provine de la motor.Am urcat-o pe o rampa si am constatat ca vine de la tabla care izoleaza traseul de esapament de la motor pana spre spatele masinii.Ei bine, tabla asta e prinsa de caroserie cu niste piulite, daca pot sa le spun asa, din tabla, care au un sistem combinat intre infiletare si presare.Concluzia a fost ca am lovit ceva morman de zapada si s-au miscat piulitele alea de prindere.Ce pot sa-ti mai spun este ca sistemul; asta de prindere e destul de deficitar...a pus mecanicul mana pe unul si a tras putin mai tare rezultatul fiind ca a ramas cu chestia in mana :shock: .Ca sa revin la problema ta, la mine asemanator e zgomotul, dar diferenta este ca aparea la ralanti, asta probabil pentru ca dieselul are vibratii mai mari in ralanti, si disparea aproape de tot atunci cand tarseul de evacuare se incalzea.S-a rezolvat prin infiletarea tuturor piulitelor la limita.


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dci, beige angora,septembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 6 Mar 2005, 19:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Am urcat-o pe rampa... dar nu mi-am dat seama de la ce venea sunetul! cert e ca nu e de la finala dar nici de la motor! Se aude de la intermediara... Ce-i drept nu am fost atent la acea tabla care izoleaza traseul! O sa ma duc iar zilele acestea cu cineva care se pricepe mai bine si imi incerc norocul iar smile.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 04:21
Dacia