Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 32 33 34 35 36 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

In Turcia cu masina

buzasparta
post 31 Mar 2017, 18:36
Post #991


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Ala pe la Razgrad, Omurtag , e clasic as spune.Anul trecut era destul de bun.

This post has been edited by buzasparta: 31 Mar 2017, 18:37


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 31 Mar 2017, 18:43
Post #992


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Pe la Hamzabely > Canakkale daca te duci spre Kusadasi e foarte ok.


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Mar 2017, 19:02
Post #993


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99
Daca te ajuta cu ceva am zis io cateva vorbe despre drumul spre Turcia putin mai sus, posturile nr. 970 si 971.
Informatiile sunt din octombrie 2016.

Unde anume vrei sa mergi in Turcia?.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 31 Mar 2017, 19:08
Post #994


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(gibonu @ 31 Mar 2017, 20:02)
@alecsz99
Daca te ajuta cu ceva am zis io cateva vorbe despre drumul spre Turcia putin mai sus, posturile nr. 970 si 971.
Informatiile sunt din octombrie 2016.

Unde anume vrei sa mergi in Turcia?.
*




Destinatia finala este Istanbul, de Paste.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Apr 2017, 17:11
Post #995


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Concret, pentru traversarea Bulgariei in drum spre Istanbul.

Traseul cel mai direct are aproximativ 300 km, pe ruta Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - centura Yambol - Elhovo - Hamzabeyli.

Se vede mai bine in harta de mai jos.

10.jpg ( Size: 400.83k ) Number of downloads: 779


Avantajul acestui traseul este ca traverseaza Bulgaria aproape in linie dreapta, pe directia Nord - Sud.

Ar mai fi traseul Ruse - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - autostrada A1 - centura Yambol - Elhovo - Hamzabeyli (aproximativ 340 km).

Se vede mai bine in harta de mai jos.

11.jpg ( Size: 393.76k ) Number of downloads: 797


Drumul pana la Nova Zagora este OK, nu are nicio problema referitor la orientare sau calitatea asfaltului (septembrie 2016).
Nu are rost ocolul si mai ales urcarea si coborarea pasului Shipka.

Cam astea ar fi cele doua trasee (cel putin io pe astea le stiu) pentru traversarea Bulgariei.
Daca are cineva alte recomandari, mi-ar face placere sa le aflu.

P.S. Banuiesc ca pe la Burgas - Malko Tarnovo nu vrei sa mergi, asa ca despre traseul asta nu mai dau detalii.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 10 Apr 2017, 14:55
Post #996


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Ca punct de trecere a frontierei ce recomandati? Edirne sau Hamzabelyi?

Multumesc!


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Apr 2017, 16:07
Post #997


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Hamzabelyi.

La Edirne stiu oameni care au stat si 6 ore la coada (fapt confirmat si de unii colegi de forum).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 10 Apr 2017, 20:35
Post #998


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Hamzabelyi.Oricum drumul cel mai folosit si recomandat- Razgrad, Omurtag, Yambol- pe acolo te duce.

This post has been edited by buzasparta: 10 Apr 2017, 20:37


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 21 Apr 2017, 10:47
Post #999


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Salutare tuturor,

Exact acum o saptamana, in Vinerea Mare, am plecat catre Istanbul.

Drumul a fost "ales" de Waze:

Bucuresti - Giurgiu -Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Lalapasa - Edirne - Istanbul.

Vama Giurgiu / Ruse - maxim 3 minute, mult mai liber decat ma asteptam.

Vama Lesovo (Bulgaria) - Hamzabeyli (Turcia) - 2 ore, mult mai greu decat ma asteptam.

Portiunea de drum Razgrad - Targoviste, aproximativ 30 de km, foarte proasta, plina de gropi si denivelari. Aceasta portiune proasta incepe practic fix din zona Academiei de Fotbal a celor de la Ludogorets. In rest drumul bun si foarte bun. Trafic redus si foarte redus in Bulgaria si la intrarea in Turcia.

Oprire in Edirne pentru a cauta HGS (de la un PTT) si a schimba ceva Euro in Lire.

IMG_9894.jpg ( Size: 375.81k ) Number of downloads: 753


Moscheea Selimiye - Edirne

Am continuat drumul pe autostrada cu trei benzi pana la cam 30 de km de Istanbul. Aici cele trei benzi devin doua si a inceput nebunia in trafic, desi era deja aproape ora 22:00. Waze ne-a scos de pe autostrada pentru a evita traficul, am mers pe strazi paralele cu autostrada dar cam la fel de aglomerate.

Cazare in Sultanahmet, in orasul vechi, cu parcare inclusa. Ajunsi la hotelul situat pe o strada ingusta si fara posibilitatea de a opri masina fara a bloca strada, exact asta am facut, am oprit fix in fata. Turcul de la receptie, extrem de amabil ca toti turcii ce au de-a face cu musteri, a chemat bell-boy-ul care ne-a condus la parcare. Situata la maxim 50 de metri de hotel era o ... curte deschisa, practic un teren viran..."lasati-o aici, e safe!". Am blocat alte 5 masini, am lasat cheia de receptie si cam asta a fost. "Ce-l mult o fura, macar avem gps pe ea si o gasim!" Cam asta a fost gandirea initiala...dar nu au fost probleme. Am admirat maiestria turcului de a conduce, a parcat-o la milimetru, parcarea subterana de la Bucuresti Mall este lux si spatoasa pe langa distantele minime din Istanbul. Este adevarat ca marea majoritate a masinilor pe care le-am vazut pe sosele aveau mici zgarieturi.

Am iesit la promenada de seara si ne-a "agatat" un turc cu o invitatie pe terasa lui, sa mancam si sa vedem Bosforul. Exact asta am facut!

IMG_0357.jpg ( Size: 250.41k ) Number of downloads: 765
IMG_9937.jpg ( Size: 350.41k ) Number of downloads: 746
IMG_9943.jpg ( Size: 258.12k ) Number of downloads: 101


In prima noapte am descoperit si specificul zonei din orasul vechi si implicit adiacenta Bosforului...pescarusii tipa toata noapte, aviz celor ce dorm iepureste!

A doua zi a fost rezervata exclusiv mersului pe jos si vizitarii zonelor turisitice.

IMG_9985.jpg ( Size: 289.3k ) Number of downloads: 110

Moscheia Sultanahmet

IMG_0002.jpg ( Size: 2.57mb ) Number of downloads: 78
IMG_0007.jpg ( Size: 473.25k ) Number of downloads: 69

Catedrafa Sfanta Sofia (Hagia Sophia)

IMG_0140.jpg ( Size: 397.61k ) Number of downloads: 81

Sarayi-ul din Topkapi

IMG_0153.jpg ( Size: 452.98k ) Number of downloads: 82

Sublima Poarta

IMG_0157.jpg ( Size: 424.12k ) Number of downloads: 72

Grand Bazar

IMG_0171streetwalk.jpg ( Size: 890.14k ) Number of downloads: 73

Strada catre Eminonu

IMG_0181Eminonugalata.jpg ( Size: 671.38k ) Number of downloads: 75

Eminonu cu Turnul Galatei in departare

IMG_0202balikekmek.jpg ( Size: 849.75k ) Number of downloads: 77

In Eminonu am descoperit Balik Ekmek, pestele pregatit pe barca, literalmente peste si paine, mult mai delicios decat lasa numele a se crede.

IMG_0209.jpg ( Size: 472.18k ) Number of downloads: 76

Bosforul


O tura pe Bosfor cu vaporul este un mod foarte bun de a vedea atat partea Europeana cat si cea Asiatica.

Dupa aproape 20 de km de mers pe jos am revenit la hotel.

A doua zi am luat masina din parcarea ingusta si am trecut nou deschisul Eurasia Tunel (Avrasya Tuneli) in Asia. Diferenta intre cele doua laturi a Istanbulului este vizibila.

Am parcat chiar langa o piata, preturile aici mi s-au parut minime, pestele proaspat, atmosfera autentica, lipsind turistii. Inca un Balik Ekmet servit intr-o pescarie unde turcul tipa cat il tineau puterile ca el vinde pestele cel mai proaspat din partea aia de lume.

IMG_0311.jpg ( Size: 379.81k ) Number of downloads: 121


Din partea asiatica ne-am apropiat cat se poate (fara a lua barca) de Maiden Island.

IMG_0361.jpg ( Size: 231.7k ) Number of downloads: 114


Dupa tura in Asia am trecut inapoi in Europa, de data asta pe Podul Fatih Sultan Mehmet.
Toate trecerile se platesc exclusiv la trecerea din Europa catre Asia, prin intermediul HGS.

IMG_0322_bridge.jpg ( Size: 344.54k ) Number of downloads: 96


Ne-am mai plimbat putin cu masina prin Istanbul, am ajuns in Piata Taksim, ne-am "pierdut" pe stradutele inguste, am mai trecut odata tunelul catre Asia si apoi ne-am indreptat catre hotel.

Parcat la hotel, am luat iar la pas zona adiacenta, cumparaturi, porumb copt, castane, ceai turcesc, dulciuri, tot ce are Istanbulul de oferit.

Am prins o zi istorica pentru Turcia si nu numai, ziua referendumului. Parerile impartite, reflecta rezultatele iar turcii au pareri foarte strice. Daca e DA, e da pentru ca numai un singur om poate conduce turcia (doar de aia am avut sultani). Daca e NU, e pentru ca omul asta va face din Turcia o tara ca Afganistanul, tot ce am castigat de la Ataturk incoace vom pierde. Cam asa imi povesteau oamenii cand discutam despre alegerile ce aveau loc.

Per total atmosfera in Istanbul era aceea ca oricand se poate intampla ceva, politie serios inarmata peste tot, paza privata inarmata, filtre pe strazi, probabil tipic pentru orice tara aflata totusi in stare de urgenta. De altfel cum am ajuns in Turica am primit un mesaj de la MAE, cu datele de contact ale ambasadei Romaniei in Ankara, in caz de necesitate. Civilizat!

Luni dimineata am plecat catre Romania, de data asta pe ruta:

Istanbul - Kirklareli - Malko Tarnovo (aici am stam cam o ora in vama Turco - Bulgara), Burgas - Varna - Shumen - Ruse - Giurgiu - Bucuresti. Drum interesant si frumos, patru benzi cam tot drumul de la iesirea de pe autostrada in Turica pana la vama, peisaje frumoase in Bulgaria pana la Burgas dar si multe accidente pe drum, masini efectiv iesite in decor, pe ploaie. Drumul este montan iar masinile vechi bulgaresi (ori soferii) nu prea-i fac fata. Autostarda Varna - Shumen, slaba calitativ, mai putin ultimii km, deschisi mai recent.

Concluzia: Istanbul, we love you!

IMG_0346_sunset.jpg ( Size: 425.75k ) Number of downloads: 99


This post has been edited by alecsz99: 21 Apr 2017, 10:50


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Apr 2017, 11:46
Post #1000


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Frumos. Ai mers ceva pe partea asiatica daca te-ai intors pe podul FSM (al doilea pod sau cel din mijloc).

Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii despre HGS?

Cat despre referendum, Erdogan a castigat la mustata (chiar si a lui), cu sub 52%.
Cel mai mare scor impotriva lui Erdogan a fost la Izmir (68%) ceea ce dovesteste inca odata ca turcii din Izmir sunt diferiti fata de restul tarii.

In afara de asta, prezenta la vot a fost de 85%, ceea ce spune multe despre spiritul civic al turcilor.

Ceva special in noaptea de Inviere la Istabul?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 21 Apr 2017, 14:24
Post #1001


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Da, am condus ceva, atat pe partea Asiatica pana la Podul Fatih Sultan Mehmet cat si prin partea Europeana a Istanbulului. Traficul este aglomerat dar oarecum organizat, dai semnal si lumea iti face loc. Odata ce te inveti nu e complicat. Usor de stationat (a nu se citi parcat), practic opresti unde poti.

IMG_0325_trafic_3.jpg ( Size: 729.86k ) Number of downloads: 149
IMG_0326_trafic_2.jpg ( Size: 585.66k ) Number of downloads: 144
IMG_0372_trafic.jpg ( Size: 746.74k ) Number of downloads: 142


traficul din Istanbul

Astptand la un semafor am facut poza de mai jos:

IMG_0369_geamuri.jpg ( Size: 566.71k ) Number of downloads: 173

o doamna pentru care curatenia geamurilor este foarte importanta

EUROASIA0.jpg ( Size: 101.59k ) Number of downloads: 169
EUROASIA1.jpg ( Size: 96.21k ) Number of downloads: 105
EUROASIA23.jpg ( Size: 106.66k ) Number of downloads: 103
EUROASIA31.jpg ( Size: 134.34k ) Number of downloads: 106
EUROASIA.jpg ( Size: 93.91k ) Number of downloads: 102

Avrasya Tunnel - Tunelul EuroAsia - taxa de trecere HGS 16,6 Lire.

Nimic special de Inviere, doar sunetul rugaciunilor la moscheii. O fi fost si ceva mai crestin pe undeva, dar n-am dat noi peste.

HGS - ul (Hızlı Geçiș Sistemi sau High-Speed Passage System) este sistemul de taxare aferent drumurilor supuse acestui regim in Turcia.

La intrarea/iesirea de pe autostrada si la trecerea podurilor peste Bosfor nu exista posibilitatea platii taxelor cash sau prin intermediul cardului bancar. Practic nu exista nici un lucrator la vre-un ghiseu sau automat de plata, nici macar bariere.

Astfel, pentru plata taxelor de drum, se inregistreaza autoturismul la oficiile postale Turce (PTT), in baza unei copii a talonului masinii si a pasaportului. Achizitia se poate face si din benzinariile marcate cu sigla HGS, dar atentie acestea nu sunt foarte multe, nu este ca si cum cumpari vigneta cu care suntem obisnuiti in Europa, practic de aproape oriunde.

Acesta a fost motivul pentru care am intrat in Edirne, dar nu am gasiti nici un PTT deschis asa ca am cumparat de pe autostrada, de la o benzinarie, inregistrarea durand doar cateva minute. Intrarea pe autostrada am facut-o fara HGS.

Odata inregistrat in sistem ti se creaza un cont dedicat masinii, pe care il alimentezi cu lire in functie de cat utilizezi drumurile cu taxa si primesti un sticker care arata asa:

Screen_Shot_2017_04_21_at_14.28.41.png ( Size: 116.34k ) Number of downloads: 131



Costul de inregistrare/achizitie HGS este de 10 Lire iar creditul minim alimentat este de 30 de Lire. Practic cu 40 de Lire ai rezolvat problema, suficiente pana la Istanbul si inapoi.

La iesiri/intrari am vazut zone marcate cu HGS si OGS. De OGS nu pot spune foarte multe insa am inteles ca este un sistem care necesita trecerea cu viteza mai mica, care nu s-ar mai vinde, doar HGS fiind comercializat.

Nu exista bariere la statiile de taxare. Astfel daca nu aveti sistemul HGS activat sau nu aveti suficient credit un semafor se va aprinde, o sirena va suna dar veti putea trece. Ulterior veti putea achizitiona HGS-ul intr-o limita de timp de cateva zile (7 am inteles) si veti plati retroactiv trecerile. Daca depasiti termenul veti plati o amenda in valoare de 10 ori taxele neachitate. Atentie mare, la vami verifica masinile temeinic, asa ca cine nu plateste taxele si primeste amenda sigur va fi nevoit sa o achite la iesirea din Turcia.

Sistemul este aplicabil si la noul tunel EuroAsia, ca si la podurile peste Bosfor, platesti exclusiv cand parasesti Europa.

Per total un sistem eficient si elegant, fara dureri de cap si mai ales fara cozi la statiile de taxare.


Alte poze de pe Bosfor:

IMG_0224.JPG_bosfor.JPG ( Size: 699.68k ) Number of downloads: 122
IMG_0212B.JPG ( Size: 994.79k ) Number of downloads: 88
IMG_0225_bos.JPG ( Size: 898.15k ) Number of downloads: 78
IMG_0281_bosg.JPG ( Size: 508.89k ) Number of downloads: 72
IMG_0283_bosfor.JPG ( Size: 601.47k ) Number of downloads: 64


IMG_0223_DOML.JPG ( Size: 888.44k ) Number of downloads: 77


Dolmabahçe Sarayı - Palatul Dolmabahce



--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 22 Apr 2017, 12:59
Post #1002


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@alecz99: unde ai fost cazat? Pare aproape de hotelul ande am stat acum 2 ani.Ati vrut voimusai sa umblati cu masina prin oras sau asa s-a nimerit?


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2017, 21:55
Post #1003


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pentru vizitat recoamand cu caldura transportul in comun ... merge ok si nu ai griji iar pentru cazare in timpul vizitei nu recomand Aksaray ci Taksim ... hoteluri mult mai ok si servicii mai bune la aceeasi bani ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 22 Apr 2017, 21:57
Post #1004


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Exact.Instambulcardul e beton.Mergi cu orice, noi l-am folosit anul trecut.In Taksim sunt si hoteluri mai noi in timp ce prin Sultanahmet sunt cladiri vechi.Acum depinde ce vrei sa vezi si cat stai in camera.

This post has been edited by buzasparta: 22 Apr 2017, 21:59


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2017, 22:06
Post #1005


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Indiferent ce vrei sa vezi ... am stat primele 2 dati in Aksaray ... si ultimele 2 in Taksim ... nu se compara .. + ca seara prin Taksim este foarte misto ..

Si nu trebuie sa stai in camera ... dar dupa o zi de vizitari ... este una un hotel cu o ditamai camera cu un pat urias .. dimineata un super mic dejun .. cel putin pentru mine conteaza.

This post has been edited by cj98czh: 22 Apr 2017, 22:07


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 23 Apr 2017, 14:48
Post #1006


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Acum 2 ani am stat la Dara si am luat o camera tripla, camera care era destul de maricica- aveai loc sa te invarti pe langa paturi ca am vazut poze la care paturile erau lipite de perete pe o latura- mai ales ca pe langa patul dublu si un single mai avea si o canapea.Baia maricica si partea buna e ca nu avea mirosul ala de care se plange lumea.O fi fost de la faptul ca era la etajul 3 nu stiu dar era curat si bine.Anul trecut am stat putin mai sus de Turnul Galata- tot camera tripla, curata si maricica, hotelul destul de recent renovat- si de acolo ajungeai in 15 minute de plimbare direct in piata Taksim ca e strada pe unde merge tramvaiul ala vechi.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 23 Apr 2017, 20:10
Post #1007


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(buzasparta @ 22 Apr 2017, 13:59)
@alecz99: unde ai fost cazat? Pare aproape de hotelul ande am stat acum 2 ani.Ati vrut voimusai sa umblati cu masina prin oras sau asa s-a nimerit?
*




Am stat aici:

http://www.rosegardenistanbul.com/

Hotel situat in Sultanahmet, la cateva minute de mers pe jos de Hagia Sofia, cu parcare (asa cum am descris mai sus), gradina, camere foarte bune. Si credeti-ma este opinia unuia care apreciaza un hotel de calitate.

Am vrut musai sa trecem in Asia, masina a fost ce-a mai la indemana. Acum depinde de fiecare...nu e usor de parcat, cum am zis, dar are farmecul lui si condusul in Istanbul.



--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 6 May 2017, 12:53
Post #1008


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Pentru cei ce merg in Turcia cu masina:

https://www.youtube.com/watch?v=iK5nNywUx_k

Bine, sectorul de drum e deschis de ceva timp, asta e asa de delectare... biggrin.gif

This post has been edited by drrond: 6 May 2017, 12:55


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 May 2017, 10:27
Post #1009


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(alecsz99 @ 21 Apr 2017, 16:24)
Astfel, pentru plata taxelor de drum, se inregistreaza autoturismul la oficiile postale Turce (PTT), in baza unei copii a talonului masinii si a pasaportului.


Imi cer scuze in avans daca intrebarea este tampita.
Asadar, copia de pe talon si pasaport mi-o fac turcii la posta sau trebuie sa o am io?

In relatia cu diverse autoritati romane am avut de multe ori problema "dar copie nu aveti?"


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 15 May 2017, 12:43
Post #1010


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Stickerul de PTT il cumperi fie de la biroul de la intrarea pe autostrada fie de la un peco.Eu asa am facut.Stiu ca prima data nu am avut talonul si a bagat numarul de inmatriculare in baza lor de date de pe un carton/talon completat la ghiseu.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 May 2017, 12:53
Post #1011


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@buzasparta

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 15 May 2017, 14:14
Post #1012


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(gibonu @ 15 May 2017, 11:27)
Imi cer scuze in avans daca intrebarea este tampita.
Asadar, copia de pe talon si pasaport mi-o fac turcii la posta sau trebuie sa o am io?

In relatia cu diverse autoritati romane am avut de multe ori problema "dar copie nu aveti?"
*



Cum a zis si colegul, copie fac ei sau cauta in baza de date.



--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 May 2017, 23:00
Post #1013


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Multumesc frumos.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 16 May 2017, 07:24
Post #1014


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Confirm! La Posta din Istanbul, mi-au facut ei copie. Sigur ca as fi dorit sa iau stickerul de pe autostrada sau de la vreo benzinarie cum spune colegul nostru, insa eu unul nu am avut noroc: la ghiseu nu era nimeni, la benzinarie nu aveau (in 2013).


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 May 2017, 09:27
Post #1015


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@drrond
Multumesc frumos pentru informatii.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 May 2017, 17:15
Post #1016


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Joi, 18.05.2017

Burgas – Malko Tarnovo drum foarte bun, atat in ceea ce priveste calitatea asfaltului cat si semnalizarea rutiera.
LukOil-ul de la Malko Tarnovo.

01.jpg ( Size: 430.04k ) Number of downloads: 114


Amplasat la mai putin de 1 km de granita turceasca. Poza de mai jos este facută din benzinarie.

02.jpg ( Size: 385.18k ) Number of downloads: 113


La granita nu era nimeni.
Bulgarii au verificat doar pasaportul si talonul, fara control sumar al bagajelor.

In Turcia intrarea mi s-a parut mai cursivă față de anul trecut, mai mult de 10 minute n-am stat la granița turcească. Nici n-am apucat sa fumez o țigară în vamă.

Pentru o variație de traseu, din centura Kirklareli am virat stânga și am mers pe drumul national D020 până în noua autostrada O6, cea care coboară de la al treilea pod peste Bosfor către aeroportul Ataturk.
Se vede mai bine in poza de mai jos.

03.jpg ( Size: 323.72k ) Number of downloads: 122


Transportatoarele de tancuri ale armatei turcești, undeva pe langa Pinarhisar. Păcat că nu era și tancurile.

04.jpg ( Size: 264.64k ) Number of downloads: 109


Drumul national D020, destul de liber. Am întâlnit mai multe camioane decât mașini.

05.jpg ( Size: 499.09k ) Number of downloads: 102


Duda turcească, incă necoaptă.

06.jpg ( Size: 572.2k ) Number of downloads: 100


Primul ceai turcesc, băut moca într-un Shell din Vize.

07.jpg ( Size: 404.24k ) Number of downloads: 100


Pauză de masă la Saray.

08.jpg ( Size: 403.84k ) Number of downloads: 108


Orezul deși nu arată prea apetisant, a fost un deliciu.
Principalul motiv pentru care ne-am oprit la Saray a fost sa cumpăram cardul HGS (aici poșta era la drumul principal). Detalii despre card într-o postare separată.

După Subași drumul national D020 se lățește la 3 benzi pe sens, plus separație între sensuri si bandă de siguranța.
N-am apucat să fac o poză atunci, însă se vede bine și pe Street View.

09.jpg ( Size: 355.48k ) Number of downloads: 123


Lângă Tayakadim drumul D020 este închis din cauza contrucție noului aeroport al Istanbulului. Se vede în poza din satelit cam cât de mare va fi aeroportul, plus autostrada care îl va deservi.

10.jpg ( Size: 572.89k ) Number of downloads: 101


Habar n-aveam în blocajul asta, speram să mergem pe D020 până la Ișiklar și acolo să ne urcăm pe autostrada O6.
Însă am schimbat planul din mers, am intrat în Arnavutkoy și de acolo în autostrada O6.

Autostrada asta mi s-a părut la fel de aglomerată ca O3 (Edirne – Istanbul), însă ușor și cu atenție am reușit să ajungem la aeroportul Ataturk și apoi la malul mării Marmara, pe bulevardul Kennedy.

Una peste alta, mi-a placut varianta asta de drum, pentru că am mai văzut lucruri noi, plus că autostrada O3 o știam din turele trecute.

---------------------------

<span class='edit'>24 May 2017, 18:14:</span>
Duminica, 21.05.2017

Istanbul – centura Edirne pe autostrada O3, nimic deosebit, doar trafic foarte lejer la ieșirea din Istanbul, pe la ora 08:30.

Centura Edirne – Hamzabeyli (drumul national D535) trafic foarte lejer si nici urmă de poliție. In 2012 mi-a luat o amendă de radar (55 de Euro) pe drumul asta.

La granița turco-bulgară de la Hamzabeyli – Lesovo am stat cam 40 de minute.
Interesant este faptul că înainte de a merge la ultimul ghișeu al vămii turcești, trebui mers la un ghișeu de pe sensul de intrare in Turcia. Aici turcul verfică talonul și pașaportul, tastează ceva în computer și îți spune ca este OK.
Daca nu se trece la acest ghișeu (repet, pe sensul de intrare in Turcia) turcul de la ultimul ghișeu de pe sensul de ieșire te întoarce din drum.

Știam de asta de anul trecut, așa că nu ne-am avântat spre ultimul ghișeu. Și mai tare a fost că în fața noastră era un bulgar cu o rulotă cam mare la curu’ mașinii, așa că s-a chinuit puțin omu’ să dea cu spatele într-un spațiu limitat și nici parcare nu a găsit.

În Bulgaria, control al talonului și pașaportului și un control foarte sumar la bagaje.
Pauză la LukOil-ul de la Lesovo, situat la câteva sute de metri de ieșirea din punctul de frontieră. Se văd steagurile (Bulgaria si UE) pe fundal.

13.jpg ( Size: 337.32k ) Number of downloads: 99


Lesovo – Elhovo drum OK, fără probleme.

Bucata Elhovo – centura Yambol pare mai OK ca anul trecut în octombrie, se pare că au mai lucrat bulgarii la ea.
Nici anul trecut nu era o problema, doar că se lăsase aslfatul pe anumite porțiuni și erau formate un fel de gropi line.

Din centura Yambol a urmat drumul deja clasic pentru mine spre Mokren – Kotel – Omurtag – Târgoviște care se prezintă foarte bine, chiar n-am sesizat nicio problemă.
Imi place foarte multe acest drum, recomandat de fostul nostrul coleg de forum Bulan (cei mai vechi pe aici poate că își aduc aminte de el).

Târgoviște – Razgrad (pe DN 46) bun până la intersecția cu DN 51, apoi cam nasol până la intrarea in Razgrad (la baza de antrenament a echipei Ludogoreț).
Pare că au mai cârpit ceva bulgarii la el, parcă este într-o stare mai bună fată de octombrie 2016.
Oricum, nu-i nimic de speriat pentru că sunt doar 20 km. Se vede mai bine pe harta de mai jos.

14.jpg ( Size: 316.52k ) Number of downloads: 88


Razgrad – Ruse nimic deosebit.

25 May 2017, 15:28:
Cateva vorbe despre cardul HGS.

Inainte de toate, trebuie precizat faptul ca in cazul meu a fost un card pentru motocicleta si nu unul pentru masina.

Asadar.

Inainte de a pleca de acasa am intrat pe site-ul postei turcesti si am cautat un oficiu postal care sa fie cat mai aproape de drumul nostru.
Asta este site-ul iar lista oficiilor apare la "Nearest Branch":
http://en.ptt.gov.tr/ptten#portal

Site-ul este foarte bine facut, oficiile postare sunt postate exact acolo unde sunt, nu sunt puse la oha.

Cel mai convenabil oficiu postal pentru noi (la drumul principal si cu posibilitate de parcare) a fost cel din Saray. Se vede mai bine pe harta de mai jos.

01a.jpg ( Size: 384.31k ) Number of downloads: 102


In oficiul postal exista le vedere formularul special pentru cardul HGS care arata cam asa.

01.jpg ( Size: 363.39k ) Number of downloads: 88


Pare un fel de contract iar datele calatorului se completeaza pe spate.

02.jpg ( Size: 274.79k ) Number of downloads: 96


De sus in jos:

Adi Soyadi = Nume si Prenume;
Pasaportul se intelege la ce se refera;
Arac Plakasi = Numarul de inmatriculare al vehiculului
Ruhsat No = Numarul permisului de conducere;
Arac Sinifi = Clasa vehicului pe care ti-o spune turcul de la ghiseu

La numarul permisului am avut niste probleme de intelegere care s-au rezolvat rapid pentru ca turcul de la ghiseu a scos telefonul, apoi Google Translate. Frumos din parte lui.

Chitanta de 50 de lire (20 cardul si 30 credit):

03.jpg ( Size: 260.16k ) Number of downloads: 100


Pe chitanta trebuie sa apara numele, nr. vehicului si seria pasaportului (sters cu rosu in poza).
De asemnea, trebuie sa apara seria cardului (deasupra sagetii rosii).

Cam asa arata cardul, un platic simplu, similar cu cel primit in RO la farmacie.

04.jpg ( Size: 317.21k ) Number of downloads: 95
05.jpg ( Size: 314.34k ) Number of downloads: 81



25 May 2017, 15:28:

----------------------------------------------------

Cateva vorbe despre cardul HGS.

Inainte de toate, trebuie precizat faptul ca in cazul meu a fost un card pentru motocicleta si nu unul pentru masina.

Asadar.

Inainte de a pleca de acasa am intrat pe site-ul postei turcesti si am cautat un oficiu postal care sa fie cat mai aproape de drumul nostru.
Asta este site-ul iar lista oficiilor apare la "Nearest Branch":
http://en.ptt.gov.tr/ptten#portal

Site-ul este foarte bine facut, oficiile postare sunt postate exact acolo unde sunt, nu sunt puse la oha.

Cel mai convenabil oficiu postal pentru noi (la drumul principal si cu posibilitate de parcare) a fost cel din Saray. Se vede mai bine pe harta de mai jos.

01a.jpg ( Size: 384.31k ) Number of downloads: 102


In oficiul postal exista le vedere formularul special pentru cardul HGS care arata cam asa.

01.jpg ( Size: 363.39k ) Number of downloads: 88


Pare un fel de contract iar datele calatorului se completeaza pe spate.

02.jpg ( Size: 274.79k ) Number of downloads: 96


De sus in jos:

Adi Soyadi = Nume si Prenume;
Pasaportul se intelege la ce se refera;
Arac Plakasi = Numarul de inmatriculare al vehiculului
Ruhsat No = Numarul permisului de conducere;
Arac Sinifi = Clasa vehicului pe care ti-o spune turcul de la ghiseu

La numarul permisului am avut niste probleme de intelegere care s-au rezolvat rapid pentru ca turcul de la ghiseu a scos telefonul, apoi Google Translate. Frumos din parte lui.

Chitanta de 50 de lire (20 cardul si 30 credit):

03.jpg ( Size: 260.16k ) Number of downloads: 100


Pe chitanta trebuie sa apara numele, nr. vehicului si seria pasaportului (sters cu rosu in poza).
De asemnea, trebuie sa apara seria cardului (deasupra sagetii rosii).

Cam asa arata cardul, un platic simplu, similar cu cel primit in RO la farmacie.

04.jpg ( Size: 317.21k ) Number of downloads: 95
05.jpg ( Size: 314.34k ) Number of downloads: 81



25 May 2017, 16:48:
Ultima postare s-a dublat, rog un moderator sa stearga dublura.

Intrarea in zona taxabila a autostrazii de face pe sub un cadru metalic imens pe care sunt amplasate o gramda de camere care filmeaza din toate unghiurile.

Iesirea se face pe la portile HGS (mai sunt si OGS) porti care sunt foarte bine semnalizate.

Am iesit din Turcia fara probleme, asadar mi-au luat turcii banii de pe cardul HGS.

Inutil sa mai spun ca acest sistem este (din cate stiu) cel mai modern si mai eficient din Europa in ceea ce priveste plata taxei de autostrada.

This post has been edited by gibonu: 25 May 2017, 14:48


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jun 2017, 08:53
Post #1017


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Postarea asta a colegului @ipiq:

"Pai as vrea sa merg Arad - Calafat - Plovdiv si sa trec pe la Hamzabeyil (ca data trecuta am stat 5 ceasuri in vama la Edirne), sa vizitez Edirne, apoi sa trec cu ferry Eceabat - Canakkale si sa merg la Istanbul pe la Bursa (asa am facut si data trecuta si a fost foarte misto). De aia ziceam ca poate stii veo plaja prin zona Galipoli...
Is niste preturi la cazare in Istanbul de nu-ti vine sa mai pleci. 3 nopti, camera dubla la hotel cu parcare si mic dejun la 200m de Sultan Ahmet 78 Euro
Daca nu gasesc ceva plaja in tot drumul asta m-oi opri vreo 3 zile la bulgari...
E apa calda si plaja cu nisip la Gokceada
?"

cred ca sta mai bine aici.

Initial a fost postata aici: https://www.daciaclub.ro/Peninsula-Gallipoli-t194962.html

Asadar:

Foarte bine ca vrei sa mergi pe la Hamzabeyli. Inca odata mi se confirma faptul ca la Edirne (Kapikule de fapt) se sta foarte mult.

Daca te ajuta cu ceva, ai aici cateva vorbe si mai multe poze despre Edirne:

https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...46921&hl=edirne

Personal mi-a placut la Edirne, chiar ai multe lucruri interesante de vazut acolo. Si cel mai tare: nu este un oras turistic, acolo nu gasesti cohortele de turistii pe care le vezi in Istanbul.

Cam asa arata o plaja (costa de vest) de pe insula Gockceada.

09.JPG ( Size: 75.33k ) Number of downloads: 74


Referitor la temperatura apei, depinde in ce perioada mergi. Oricum, insula este foarte aproape de Samotrace, asadar poti sa iti faci o idee despre temperatura apei.
Daca tot ajungi pe acolo si ai timp, cred ca merita vazuta Gockceada. Io am vazut-o doar pe fuga si mi-a parut rau pentru ca n-am putut sta mai mult.

Mai multe detalii gasesti aici:
https://www.daciaclub.ro/Lesbos-Chios-Izmir...222339-s30.html

In rest.
Nu trebuie sa mergi pana la Eceabat. Poti trece Dardanelele si pe la Gelibolu - Lapseki.
Oricum, peste cativa ani pe aici va fi pod, deja s-au apucat turcii de treaba.

Interesanta ruta catre Istanbul. Poate te intorci cu niste poze ale podul Orhan Gazi.

Pare cam dubios de ieftin pretul cazarii, insa stii tu mai bine.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 9 Jun 2017, 10:52
Post #1018


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




La masini cred ca mai e valabil timbrul din parbriz, nu? Sau or fi revenit iar la card?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Oct 2017, 16:22
Post #1019


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Iar s-a pus prafu' pe aici si este pacat.

13.10.2017

Am intrat in Turcia din Grecia, pe la Kipi (GR) - Ipsala (TR).
Actele necesare pentru intrare.

01.jpg ( Size: 422.71k ) Number of downloads: 70


Fata de luna Mai anul curent, au mai simplificat turcii procedura de intrare in tara, in sensul ca vehiculul se inregistreaza doar in sistemul informatic al Politiei de Frontiera si nu se mai pune stampila dreptunghiulara cu vehiculul in pasaport.

Aproape ca au termina turcii de latit drumul care duce in Grecia (Kesan - Ipsala).

02.jpg ( Size: 367.25k ) Number of downloads: 77


La dus, traseul prin Turcia a fost Ipsala - Kesan - Gelibolu - Eceabat.
La intoarcere a fost Eceabat - Gelibolu - Kesan - Uzunkopru - Havsa - centura Edirne - Hamzabeyli.

Localitatile de mai sus sunt mentionate doar ca reper, deoarece drumul nu trece prin niciuna dintre ele (sau trece extreme de putin).
In plus, aproape tot drumul este de doua benzi pe sens, cu separatie intre sensuri (cu vreo 15 km inainte de Eceabat mai sunt ceva lucrari si se merge pe o singura banda pe sens).

Cam asa arata (in pozele de mai jos n-au apucat turcii sa tunda iarba dintre cele doua drumuri).

03.jpg ( Size: 475.04k ) Number of downloads: 64


Apa care se vede in partea stanga este stramtoarea Dardanele.

Pe scurt, e o placere sa te plimbi prin Turcia.


------------------------------------------------------


<span class='edit'>18 Oct 2017, 18:29:</span>
15.10.2017

Lesovo - Elhovo - centura Yambol - Omurtatg - Targoviste - Loznitsa - Razgrad - Ruse

Drum OK, fara probleme.

Partea buna este ca s-au apucat bulgarii de treaba si refac din temelie DN 49, bucata nasoala dintre limitele regiunilor Targoviste si Razgrad si orasul Razgrad.

Concret, bucata limita egiunilor Targoviste si Razgrad - intersectia DN 49 cu DN 51 era total refacuta, cu asflat "coala de hartie", doar marcajele lipseau.

Bucata intersectia DN 49 cu DN 51 - Razgrad era total inchisa circulatiei auto (drum blocat si indicatorul spre Razgrad acoperit cu o folie de plastic).

Asadar, pentru sezonul viitor drumul asta va fi perfect.

Loznitsa - Razgrad pe DJ 206 este acceptabil.

This post has been edited by gibonu: 18 Oct 2017, 16:31


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 9 Feb 2018, 23:37
Post #1020


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Tocmai am revenit de la Edirne in aceasta seara, atat la dus cat si la intors am mers pe acelasi traseu respectiv Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Yambol - Lesovo - Hamzabeyili - Edirne .
Drumul intre bun si foarte bun se circula lejer, tiruri nu foarte multe mai dese dupa si pana la Yambol, intre Razgrad si Targoviste drumul este perfect fara interdictii ori rute ocolitoare, ceva probleme cateva gropite destul de urate au aparut intre Ruse si Razgrad dar pot fi ocolite.
In vama Romana -Bulgara la dus am stat aproximativ 45 minute cu deschiderea unui nou punct trecere frontiera la bulgari langa cel vechi, la intoarcere se circula prin vechiul punct trecere frontiera , am stat maxim 20 minute .
In vama Bulgara- Turca la dus am stat aproximativ 55 minute cu golitul portbagajului cu tot, la intoarcere maxim 10 minute fara control bagaje dar cu o taxa de 3 euro la intrarea in Bulgaria pentru o asa-zisa dezinfectie.
Recomand acest traseu.

This post has been edited by sorin69: 9 Feb 2018, 23:50


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 32 33 34 35 36 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:17
Dacia