Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

DACIA - CEA MAI FIABILĂ MAȘINĂ DIN LUME !

stolniceanulucian
post 16 Mar 2017, 10:28
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




Un om isi cumpara o Skoda si dupa 3 ani si 35 000 de km i se distruge iremediabil motorul din cauza lantului de distributie prost.
Un om isi cumpara Dacia si in interval de 3 ani ii apare rugina in 3 locuri diferite si scaunul soferului scartie si trebuie reparat.

In interval de 3 ani Skoda a avut un singur defect, dar foarte scump de remediat si timp de cateva saptamani nu s-a putut folosi de masina.
In interval de 3 ani Dacia a avut 4 defecte, dar mai ieftin de remediat si care nu au impiedicat posesorul sa foloseasca masina.

Pe durata celor 3 ani, care masina a fost mai de incredere ?

This post has been edited by stolniceanulucian: 16 Mar 2017, 10:29


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 17 Mar 2017, 13:31
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Asta cu lantul - vezi semnatura - depinde si de cine o conduce. Pentru ca semnele de oboseala sunt evidente (acustic). Daca te doare in basca de ce sunete scoate masina ta, da, se ajunge in situatia mentionata. Sau mai grav!
Eu am schimbat intinzatorul la 9kkm. Probabil urmeaza si lantul anul asta.
Putem spune ca la motorul asta, lantul chiar fiind revizuit (nu mai e chiar de bicicleta) ramane consumabil. Neavand inlocuire programata, se verifica la fiecare revizie - eu asa cer.
Cand masina va iesi din garantie, voi vedea.
Avantajul la acest motor este consumul. Scoate lejer 5-5.2l/100km afara si sub 8 in oras. Suna (si la propriu) a diesel, dar totusi bag benzina.

This post has been edited by m3st_tce: 17 Mar 2017, 13:32


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 17 Mar 2017, 13:49
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Vorbești de 1.2 tsi ?

Să vezi al meu 1.4 xep ce sunet de diesel are....Parca i as schimba și eu lanțul că de apropie de 120000 dar mă gândesc că trebuie sa fac și supapele sau segmentarea așa că mai aștept nitel poate schimb și altele gen ambreiaj , discuri frana și amortizoare...

radmasa.gif de fapt ar cam trebui sa schimb mașina


This post has been edited by axabrt: 17 Mar 2017, 13:55


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 17 Mar 2017, 16:03
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




Am vrut sa ilustrez ca exista un anumit numar de defecte care apar la Dacia, dar ca majoritatea sunt minore sau doar estetice.

Per total Dacia face masini de incredere din punct de vedere al fiabilitatii.

In paranteza fie vorba si eu am z14xep de la Opel si motorul este muuuuult mai sensibil decat fostul 1.4 de la Dacia care era practic fara moarte.



--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 17 Mar 2017, 16:54
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




La momentul cand am cumparat Rapid-ul am luat in considerare si alte masini, incl. Dacia Logan/Sandero. Motorizarea 0.9Tce era OK, mai putin vibratia la relanti.
A "cazut" din motive de ergonomie si (mai ales) de siguranta. Eu am 3/4 din timp cel putin o persoana in spate, asa ca airbag-ul tip cortina se impune! De fapt, aici e marea hiba la Dacia: siguranta.
Si ca fapt divers, pe lista a fost si Captur-ul, ce avea cam 3 mii Euro peste Rapid. Dar si ala are doar 4 airbag-uri!


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 17 Mar 2017, 18:00
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




Asa e. Fiabilitatea este buna spre foarte buna la Dacia, dar siguranta lasa mult de dorit.
La majoritatea masinilor mai noi parbrizul ramane intreg la euroncap pe cand la Dacia stalpul parbrizului cedeaza vizibil.
Lipsa aibagurilor cortina e destul de jenanta la Renault Captur - mai ales daca te gandesti ca are acelasi pret cu Suzuki Vitara care are si airbag ptr genunchii soferului pe langa airbaguri cortina in spate.


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:17
Dacia