Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

6000 km pe nationale secundare facuti in august

lightspeed
post 25 Aug 2006, 15:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 14 July 06




In ultimele doua saptamani am facut 6000 km pe drumurile nationale din tara, in special din jumatatea vestica a tarii si in special pe drumuri secundare. Foarte frumos a fost smile.gif
M-am gandit sa impartasesc aici date despre calitatea si alte aspecte ale drumurilor parcurse. Pacat ca nu pot pune si pozele, am facut sute si ocupa cam 0,5 GB.
Din rutele principale voi discuta doar ce este in constructie sau cazuri speciale.
VM este VITEZA MEDIE REALA pe care am obtinut-o, in km/h (am notat timpii de origine si destinatie si am impartit la distanta exacta). Am exclus minutele aferente pauzelor din diverse motive, precum si asteptarile la bariere si traversarile municipiilor mari. Nu am exclus asteptarile la semafoare pe zone de constructie etc. Nu la toate drumurile am calculat VM (de aceea la unele nu am scris).
Am mers cu o masina de conditie medie. Am mers in general cat de repede a fost posibil, inclusiv in localitati, insa nu am depasit 140 km/h.
Drumurile sunt listate in ordinea crescatoare a numarului DN.
Here we go:

1 Brasov – Sibiu
A intrat in reabilitare, si se lucreaza, in special pe partea vestica a drumului (contractul firmei Colas). Sunt destule portiuni cu circulatie pe un fir, iar traficul este ridicat. Daca este posibil evitati-l. VM: Codlea – Lim. BV/SB 60, Lim. BV/SB – Vestem 53 (compara cu Centura Bucuresti – Centura Ploiesti 96, sau Ploiesti nord – Predeal 68).

1A Ploiesti – Sacele
Drum reabilitat primar anul acesta, este in conditie excelenta. Trafic ridicat intre Ploiesti si Valenii de Munte. Cum aceasta este ruta obligatorie pentru tiruri pe relatia Bucuresti – Brasov, pot aparea probleme de depasire pe zona Cheia – Sacele, unde sunt portiuni putine pentru depasire.

1C Cluj-Napoca – Dej
Drumul este in reabilitare mare, iar traficul este de patru benzi. Se circula foarte prost, nu se respecta culoarea semaforului la portiunile pe un fir. VM 58.
Atentie la traversarea Dej, desi din placi de beton, drumul este prost.
1C Dej – Baia Mare
Drum in stare medie spre buna (fara gropi insa cu probleme de planeitate), trafic mediu spre redus. VM 68 (insa condus noaptea, pe ploaie torentiala, in conditii bune se poate vorbi de o viteza medie de 80 – 90, adica o ora – o ora si un pic de la Dej la Baia Mare).

1F Supuru de Jos – Zalau
Drum in stare foarte buna (reabilitarea finalizata in urma cu 6-7 ani), cu trafic redus. VM 100 (!). La fel de bun este tronsonul 1F Zalau – Cluj, insa mai dificil din punctul de vedere al reliefului in special in zona Zalau, iar traficul este mai ridicat.

1G Huedin – Zimbor
Tronsonul intre Huedin si DN 1F este in stare medie spre proasta. VM 52
Tronsonul intre DN 1F si Surduc (DN 1H) este 80% OK (placi de beton ce se tin bine), insa primii 5 km din DN 1F si ultimul 1 km dinspre DN 1H sunt dezastru, viteza I maxim II (asfalt cu cratere). Asta reduce mult timpul de parcurs, asa ca VM 49. Dar sunt semne ca portiunile rele vor fi rezolvate pana la sf. lunii septembrie.

1H Alesd – Perii Vadului
Alesd – Nusfalau este foarte prost in mare parte, nu il recomand.
Nusfalau – Zalau este OK, desi are niste cedari urate. Cu atentie am scos VM 74.
Tronsonul Zalau – Perii Vadului este OK, atat portiunea de beton cat si cea de asfalt. Totusi atentie, nu sunt marcate hazardurile (denivelari neasteptate). VM 55

11 Onesti - Brasov
Drum in stare buna, se poate merge cu 100 pe aliniament. VM 78 (Onesti – Tg. Secuiesc). Cu cat se apropie de Brasov, traficul creste, in special dupa intersectia cu DN 12 (Chichis). Pe aceasta portiune traficul este de drum cu 4 benzi, iar vitezele cu care se merge sunt foarte mari, atentie mare la depasiri, sunt multe accidente.

12 Chichis – Toplita
Drum in stare medie spre buna, desi fundatia a cedat mult; se poate merge pe aliniamente cu 100.

12A Miercurea Ciuc – Onesti
Drum de beton bine intretinut, cu oaresce curbe periculoase in zona de vest a sa. Se poate merge cu atentie cu 100 in aliniament. VM 67.

12C Bicaz – Gheorgheni
Drumul a fost plombat si nu exista hazarduri de planeitate, insa nu permite o viteza sporita. VM 53

13A Balauseri – Sovata – Praid – Odorheiu Secuiesc – Miercurea Ciuc
Drum reabilitat primar anul trecut, insa si in acest an (multe din lucrarile de anul asta chiar nu se mai justificau… adica puteau fi investiti banii in alte drumuri mai proaste). Atentie la trecerile la nivel cu CF. Drum deosebit de frumos intre Od. Secuiesc si M. Ciuc.
VM 76 (Praid – Bisericani), 61 (Od. Secuiesc – M. Ciuc). (VM scazuta doar datorita reliefului)

13B Praid – Gheorgheni
Drum reabilitat primar recent, foarte bun, de asemenea pitoresc, multe curbe. VM 63

13C Bisericani – Vanatori
Drum national preluat recent de la judet, deosebit de prost pe tronsonul Bisericani – Cristuru Secuiesc (portiuni de piatra, poduri de lemn etc.) asta a redus VM la 34.
Atentie: daca doriti sa realizati legatura Sighisoara – Od. Secuiesc (ceea ce in fond face acest drum), mergeti pe 13C de la Vanatori la Cristuru Secuiesc, iar la iesirea din localitate o luati pe drumul *judetean* 137, nu pe national (am fost si pe 137, este incomparabil mai bun decat 13C).
Daca va opriti la intersectia in T intre DN 13C si DJ 137 la est de Cristuru Secuiesc veti intalni situatia inedita (si probabil unica in tara) unde venind de pe un drum national (13C dinspre Bisericani) ai cedeaza trecerea in fata drumului judetean 137…

13E Covasna – Feldioara
Alt drum national recent preluat, mediu spre bun. Pare mai prost decat este, insa pe portiunea Covasna – Sf. Gheorghe se poate merge pe aliniament cu 100 – 120. Pe Sf. Gheorghe – Feldioara este ceva mai prost, insa fara probleme deosebite.

15 Reghin – Toplita
Drumul se afla in stare mult mai buna anul acesta, se poate merge cu 70 – 80. VM 61 (noaptea). Atentie mare la traversarea Toplita, sunt cratere de viteza I; nu am vazut in niciun municipiu drum mai prost intretinut.
15 Toplita – Poiana Largului
Reabilitat primar nu de mult, se merge excelent.
15 Poiana Largului – Bicaz
In stare medie, sunt destule cedari si curbe inselatoare, insa peisajul extraordinar va va face sa nu va grabiti.
15 Bicaz – Piatra Neamt
Drum bun, se facea tratament cu criblura cand am trecut – am stat la un semafor si am mers incet datorita criblurii, ceea ce explica VM doar 76.

16 Apahida – Reghin
Drum reabilitat primar in jud. Cluj, se merge foarte bine VM 68 (datorita curbelor).
Drum in conditie medie in jud. Mures (ma scoate din sarite cand se face un drum doar pe jumatate). Atentie pe la km 70, sunt vreo 2 km in care veti merge in viteza I, niste pagube produse de calamitati, nerezolvate de ani de zile. Deci VM doar 46 in MS.

17 Dej – Bistrita – Vatra Dornei – Iacobeni
Tot drumul este in reabilitare mare (teoretic). Pe portiunea Dej – Bistrita se lucreaza mult mai putin, insa drumul este relativ bun (placi de beton, se merge fara grija). VM 75 (Dej – Beclean), 88 (Beclean – Saratel).
La est de Bistrita se lucreaza mult mai serios, veti gasi multe semafoare, si atentie la denivelarile serioase nemarcate la unele podete. Atentie, atentie mare pe acest drum, are multe chestii interesante… In general insa planeitatea este OK.
VM 45 (Bistrita – Lim. BN/SV), 39 (Lim. BN/SV – Iacobeni) (insa asta in weekend, cand nu prea era trafic greu).

17C Salva – Moisei
Drumul a fost tratat bine anul asta, se merge frumos de tot in judetul BN. Insa sunt prosti (multe gropi) ultimii km (cei din MM). VM 66

17D Beclean – Salva – Nasaud – Sangeorz Bai – Carlibaba
Drum de placi de beton, se tine foarte bine as spune. VM 74 (Nasaud – Salva).
Atentie mare: de la Beclean pana la Valea Mare (ultima localitate din BN) este drum cu placi de beton in stare buna. Nimic nu pare sa prevada ce urmeza pe cei mai nordici 18 km ai DN 17D. Este drum forestier! Latime de 3-4 m, pietris denivelat. Am facut acesti 18 km in aproape 2 h, VM 11 km/h!! Am intalnit inca 2 masini pe acesti 18 km. Peisajul este insa exceptional de frumos, insa iarna drumul este impracticabil. Am auzit de la localnici povesti cu 4x4 ramase suspendate pe pietre iarna.
Nota: daca veniti de pe DN 18 (indiferent de directie, Borsa sau Iacobeni) si vreti sa mergeti pe 17D, trebuie sa stiti foarte bine unde este drumul 17D, pentru ca intersectia intre aceste drumuri nationale nu este semnalizata absolut de loc.
Intersectia este in zona km 189 pe DN 18, insa ca sa fiti siguri intrebati pe cineva daca ala este drumul. Inca o data, DN 17D nu se deosebeste in acea zona cu nimic de un drum forestier in conditie medie.

18 Sighetu Marmatiei – Iacobeni
Bucata Sighetu Marmatiei – Borsa este in conditii bune. Trecerea peste Prislop are gropi si denivelari, destul de serioase in judetul SV. Pe ultimii 10-15 km in SV iar este in conditii bune.

19 Oradea – Sacuieni
Drum bun, VM 77. Nu am fost de cateva luni pe Sacuieni – Valea lui Mihai, era dezastru pe vreo 20 km, nu cred sa se fi modificat foarte mult.
19 Satu Mare – Sighetu Marmatiei
Bun pe Satu Mare – Huta Certeze, planeitate proasta insa pe pasul dintre SM si MM. VM 62 (Livada – Lim. SM/MM).

19A Satu Mare – Supuru de Jos
Drum in stare foarte buna, trafic redus. VM 103 (este cea mai mare viteza medie pe care am obtinut-o).

19B Sacuieni – Nusfalau
Drum in conditie medie, uneori proasta. Probleme de planeitate, insa nu gropi per se. Schimbari mari de planeitate intre Marghita si Sacuieni nesemnalizate (trecere de la asfalt la piatra cubica). VM 64 (Nusfalau – Lim. SJ/BH).

19D Sacuieni – frontiera RO/HU
Drum foarte bun, reabilitat in urma cu doi ani.

56 Craiova – Maglavit
Drum in stare buna spre foarte buna, dar va intra in curand in reabilitare mare. VM 101.

56A Maglavit – Simian
Drum in stare buna, va intra curand in reabilitare mare (pe unele portiuni se lucreaza deja).

57 Orsova – Oravita
In primul rand, este cred cel mai frumos drum pe care l-am vazut in Romania. Muntii sunt chiar langa Dunare… Drumul este prost in partea din Mehedinti, gropi si portiuni de piatra sparta. Se lucreaza mult insa. Portiunea vestica a drumului pe langa Dunare este insa in stare buna, la fel tronsonul Moldova Noua – Oravita. VM 75 (Pojejana – int. 57A – Oravita)

57B Oravita – Anina
Drum bun, carpit pe alocuri dar OK.

58 Anina – Resita – Caransebes
Drum reabilitat primar recent, bun pe portinuea Anina – Resita, excelent (si deosebit de drumos) pe portiunea Resita – Caransebes. VM 46 (Anina – Resita, relief), 63 (Soceni – Caransebes).

58A Lugoj – Soceni
Drum relativ bun, cu reparatii bine efectuate.Arareori sunt gropi nesemnificative. VM 48 (in special datorita reliefului)

58B Resita – Voiteni
Drum reabilitat primar recent, stare foarte buna spre excelenta. VM 87

59 Timisoara – Moravita
Drum in stare buna, in curs de reabilitare primara, asa ca atentie.

59A Timisoara – Jimbolia
Drum reabilitat primar, se circula extrem de bine. Atentie insa in Carpinis, nu s-a efecutat reabilitarea primara, asa ca de la int. 59A/59B pana la vest de Carpinis (cam un km) era doar piatra sparta. Se trece de pe drum ca-n palma, pe care mergi lejer cu 120 km/h si esti intrat in regim de autostrada, pe piatra sparta. Este mult mai de efect daca vii dinspre Jimbolia, este noapte, si nu cunosti drumul smile.gif

59B Deta – Carpinis
In mare s-a tratat / plombat drumul, insa mai sunt gropi sporadice (dar serioase) in partea estica a drumului. VM 64 (noaptea).

59C Sinnicolau Mare – Jimbolia
Drum cam denivelat, foarte putine gropi, insa se poate merge cu 100 in aliniament. VM 79.

6 Dr. T. Severin – Lugoj
Se circula bine, insa drumul este in reabilitare mare iar punctele de lucru vor fi din ce in ce mai multe. Drumul nu are o planeitate prea buna. VM 61 (Orsova – Iablanita), 68 (Iablanita – Caransebes), 86 (Caransebes – Lugoj).
6 Lugoj – Timisoara
Este in reabilitare mare, se lucreaza incet, traficul este mare si sunt schimbari serioase de planeitate. VM 58. Daca circulati cu masina mica, alegeti drumul judetean prin Buzias.
6 Timisoara – Cenad
Reabilitat primar recent, se circula foarte bine, planeitate excelenta. VM 85 (Timisoara – Sinnicolau Mare)

66 Hateg – Tirgu Jiu
Drum in reabilitare mare (se lucreaza in special pe Hateg – Petrosani), insa se poate merge bine, atentie la schimbari de planeitate nesemnalizate. VM 82 pe Hateg – Petrosani (am mers mai repede ca de obicei din motive personale, in general consider insa nepotrivit sa scoti o asemenea medie pe acel tronson).

67 Tirgu Jiu – Dr. T. Severin
Drum relativ bun (dar denivelat) intre Tg. Jiu – Motru (atentie, multe carute), insa cu cedari serioase si portiuni de piatra intre Motru – Dr. T. Severin. In ansamblu VM 74.

68 Caransebes – Hateg
Drum bun si foarte bun pe alocuri, covoare proaspete pe multe portiuni. VM 76 (Caransebes – Lim. CS/HD), 73 (Lim. CS/HD – Hateg).

68A Lugoj – Ilia
Drumul este OK insa cam prabusit, sunt surprinzator de multe camioane. Semnalizare deficitara a unor curbe. VM 68.

7C Curtea de Arges – Cirtisoara (Transfagarasan)
Drumul are multe gropi in portiunea din munti din judetul Arges, fiind cateva zeci de km in care nu se poate merge decat cu 40 – 50 km/h. Mult mai bun la nord de Balea Lac.

73 Brasov – Campulung Muscel
Drum destul de prost pentru un drum european de tranzit.Gropi, trafic greu, curbe multe (dar peisaj exceptional). Medie de viteza neasteptat de mica: VM 48.

73A Predeal – Rasnov
Reparat anul acesta, mai sunt insa gropi si denivelari. VM 57

73C Campulung Muscel – Curtea de Arges
Placi de beton care se tin bine, insa vreo 2 cedari / prabusiri foarte urate. VM 66

74 Brad – Abrud
In stare proasta si intretinut prost (multe gropi), sunt insa lucrari de consolidare si de alt tip.
74 Abrud – Alba Iulia
In stare mult mai buna, intretinut foarte bine pentru ce zestre are. VM 56

74A Abrud – Campeni
Drum bun, fara probleme. VM 62

75 Stei – Campeni
Drum mediu spre rau (destule gropi) si se vede ca nu sunt eforturi de intretinere. Este trist, in special avand in vedere importanta turismului pe acest drum (foarte multe pensiuni in zona Arieseni). VM 53 (Arieseni – Campeni)
75 Campeni – Turda
Drum mai bun, intretinut mult mai bine. Atentie la trecerile cu calea ferata ingusta dezafectata, nu sunt semnalate, si la 80 km/h te cam arunca… VM 70

76 Oradea – Stei
Drum mediu, se tine inca bine, va intra anul viitor in reabilitare mare. VM 80
76 Varfurile – Brad
Se tine foarte bine drumul, am mers pe aliniamente cu 130. VM 95 (!)

79 Arad – Chisineu Cris
Drum bun spre foarte bun, trafic sporit in general, nu insa cand am fost eu. VM 101.

79A Varfurile – Chisineu Cris
Drum neasteptat de bine intretinut pentru importanta si traficul sau. In partea de vest sunt portiuni foarte pestrite (cu zece generatii de petice) insa se poate tine 100 in aliniament. VM 70

Si… cam asta este smile.gif
Concluzii generale? Hmmm…
Drumurile sunt in general bine intretinute, insa exista unele in conditie inacceptabila pentru importanta lor (73, 7C, 75, 17).
Viteza este restrictionata in 75-80% din cazuri datorita curbelor (si desigur localitatilor), nu datorita gropilor / starii proaste.
Semnalizarea este in general buna, si cand vedeti restrictie de 30 in 85% din cazuri ea este acolo pentru un motiv bun. Dar veti intalni multe declivitati si curbe semnalizate impropriu.
Dintre cele trei regionale DRDP pe care le-am vazut mai in detaliu, cel mai bine are grija de drumuri DRDP Timisoara, urmata de DRDP Brasov, urmata de DRDP Cluj.
Drumuri nerecomandate noaptea: 7C, 17D (ultimii 18 km).
Nu mai imi vin in minte acum, poate revin cu alte comentarii smile.gif



--------------------
n n n - n
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 28 Aug 2006, 14:53
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Esti tare! coolspeak.gif


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grecul_
post 29 Aug 2006, 08:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 June 06




@ lightspeed :
Tot respectul pentru prezentarea d-voastra. Ma intreb cum de le-ai tinut minte... Oricum felicitari,multi forumisti vor fi mai pregatiti in planificarea calatoriilor stiind dinainte ce-i asteapta !
Ca rugaminte personala : in periplul tau prin tara n-ai trecut cumva si pe drumul Tg. Secuiesc - Lepsa ?
Multumesc si toate bune.


--------------------
Toyota Avensis 2006 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lightspeed
post 29 Aug 2006, 09:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 14 July 06




QUOTE(Grecul_ @ 29 Aug 2006, 09:57)
@ lightspeed :
Ma intreb cum de le-ai tinut minte...
Ca rugaminte personala : in periplul tau prin tara n-ai trecut cumva si pe drumul Tg. Secuiesc - Lepsa ?
Multumesc si toate bune.
*



Le-am tinut minte ca practic asta a fost scopul principal al calatoriei smile.gif Evaluarea lor.
Nu am fost pe 2D, nu stiu ce sa zic, imi pare rau.


--------------------
n n n - n
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 29 Aug 2006, 13:04
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




QUOTE(lightspeed @ 29 Aug 2006, 10:10)
Le-am tinut minte ca practic asta a fost scopul principal al calatoriei smile.gif Evaluarea lor.
*



Sa inteleg ca ai fost in interes de serviciu? Daca da, cit de amanuntita e evaluarea, cine o vede si cita importanta i se acorda?


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 29 Aug 2006, 13:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Tg. Secuiesc - Lepsa

O portiune de vreo 16 km drum de piatra. Dupa ce treci de Lepsa. Mai multe informatii miine.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinut
post 4 Sep 2006, 20:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 January 05
From: Mainz




QUOTE(lightspeed @ 25 Aug 2006, 16:58)
18 Sighetu Marmatiei – Iacobeni
Bucata Sighetu Marmatiei – Borsa este in conditii bune. Trecerea peste Prislop are gropi si denivelari, destul de serioase in judetul SV. Pe ultimii 10-15 km in SV iar este in conditii bune.
*


In afara cazului ca s-au modificat lucrurile in trei saptamani (eu am trecut pe acolo pe 3 august), indraznesc sa spun ca ai fost indulgent smile.gif Sunt destule bucati care iti scot peri albi... ba chiar o bucata de vreun km pe acolo care e exact ca dupa bombardament. Ca dovada ca o sa evit zona pana la noi informatii pozitive smile.gif

In rest, felicitari si de la mine pentru sumarul tau.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:03
Dacia