Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mangalia - Bucuresti via Bulgaria (Varna - Ruse), Alternativa pt evitarea aglomeratiei litoral- Buc.

FiveThreeFive
post 10 Aug 2009, 10:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Duminica dupa-amiaza, 9 august 2009, trebuia sa ma intorc de la Neptun/Olimp in Bucuresti. Da, sunt genul de "turist de weekend" smile.gif
Totusi, incerc sa-mi fac viata cat mai usoara, pe cat posibil.

Pe traseul "clasic" (Neptun/Olimp - Constanta - Cernavoda - A2 - Bucuresti) se circula infernal vara, duminica dupa-amiaza.
Traseul alternativ (Oimp/Neptun - Mangalia - Negru Voda - Adamclisi - Cernavoda - A2 - Bucuresti) a fost incercat de mine cu numai cateva saptamani inainte. Portiunea pana la Cernavoda e foarte libera si peisajele sunt frumoase; din pacate, dar asfaltul e foarte valurit si dauneaza grav atat confortului cat mai ales suspensiei.

Asa ca am decis sa testez o a doua alternativa, despre care citisem pe Net: Mangalia - Bucuresti via Bulgaria.
Traseul exact este: Olimp/Neptun -(E87)- Mangalia -(E87)- Varna -(A2 bulgareasca)-(E70)- Ruse -(E85)- Bucuresti.
Distanta totala (pe acest traseu): 390 Km.
Timpul necesar: cca. 6 ore (inclusiv timpul necesar trecerii granitelor) in conditiile in care se merge cu viteza legala (130 Km/h autostrada, 90Km/h in afara localitatilor, 50 Km/h in localitati). Timpul poate fi redus cu usurinta la cca. 4,5 ore - daca va asumati riscul de a fi luati de radare, dar fara a circula cu viteza excesiva.

PRO:
- drumul este foarte liber, foarte safe. Se merge continuu, fara ambuteiaje - din acest motiv consumul este sensibil mai mic decat prin Romania;
- asfaltul excelent, cu doua exceptii: o portiune de cca. 20Km imediat dupa intrarea in Bulgaria dinspre Mangalia, si unele portiuni ale autostrazii A2 bulgareasca. In aceste portiuni, asfaltul este peticit, dar nu provoaca nici un fel de pagube masinii. Incomparabil mai bun decat anumite portiuni dintre Giurgiu si Bucuresti;
- peisaje interesante (relief mai variat decat prin Romania). Zona Varna este superba;
- radare putine (am intalnit doar 2 in Bulgaria, ambele intre Mangalia si Varna).

CONTRA:
- per total, este ceva mai scump decat prin Romania. Nu din cauza combustibilului (desi distanta este mai mare prin Bulgaria , consumul este aproximativ acelasi, deoarece se merge constant si nu se sta in ambuteiaje), ci din cauza vignetei bulgaresti (5 EUR/zi sau 7 EUR/saptamana, se plateste la granita) si a taxei de pod 6 EUR la trecerea peste Dunare (Ruse-Giurgiu). Insumat, cele doua taxe ajung la cca. 50 lei, comparat cu 10 lei taxa pod la Fetesti;
- trebuie sa aveti la voi EUR sau leva. Cand am intrat in Bulgaria am putut plati vigneta cu lei. La Ruse insa nu au acceptat taxa de pod in lei;
- mare atentie la portiunea de drum imediat de la intrarea in Romania (venind din RUse) pana dupa Giurgiu. Puteti nimeri in niste gropi foarte serioase.

ALTE RECOMANDARI:
- faceti plinul cu combustibil in Mangalia;
- luati cu voi ceva cash in EURO (min. 20 EUR);
- la Varna urmariti indicatoarele de Sofia. Catre sfarsitul autostrazii A2 bulgareasca vor aparea indicatoare catre Ruse;
- desi treceti pe langa orasul Sumen, nu intrati in acesta. Din A2 bulgareasca mergeti direct catre Ruse pe E70;
- circulati cu viteza regulamentara; desi calatoria va dura mai mult, nu veti fi opriti de Politie, veti consuma putin si veti avea timp sa vedeti peisajele;
- singurul loc in care va puteti incurca este orasul Ruse. Fie folositi un GPS, fie tipariti dinainte traseul de pe viamichelin.com, fie urmariti indicatoarele si mai intrebati taximetristii/localnicii. Sunt foarte amabili.

Daca sunt si altii care au mers pe acest traseu, ii rog sa posteze comentariile lor.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 18 Aug 2009, 17:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




doua corectii: vinieta bulgareasca este 5E/saptamana; iar in ruse sunt indicatoare cu romania si giurgiu foarte multe (in portiunea care ne intereseaza). dar e foarte lung drumul ales. si daca tot ai trecut prin bulgaria de ce nu ai ales o statiune bulgareasca?


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 19 Aug 2009, 18:59
Post #3


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




mai exista o alternativa pe teritoriu Romaniei care presupune traversarea Dunarii cu bacul,

Eu o folosesc de cca 10 ani de zile, chiar daca este ceva mai lunga decat varianta clasica este mult mai relaxanta, deoarece te scapa de traficul dintre statiuni si de ambuteiajele dintr Cta - Cernavoda

Mangalia - Adamclisi - Ostrov - Bac - Calarasi - pana aici asfaltul este cam valurit dar permite lejer un 90 Km/h ca viteza de croaziera

Din Calarasi ai 3 variante, fiecare cu "specificul" ei

1. inca cca 15 Km pana la A2 (Drajna cred) iar apoi pe A2 - asfalt foarte bun
2. cca 70 Km pana la Lehliu pe DN3 iar de aici cum vrei intri pe A2 (mai ai cam 60 Km) sau continuii pe DN3 prin localitati (tot cca 60 Km) - asfalt oki
3. mergi spre Oltenitei - drum foarte pitoresc si necirculat, acum 5 ani cand am mers ultima data localnici spalau covoare in mijlocul asfaltului, iar de la Oltenitei pe DN4 spre Bucuresti (mai exista si-o bretea care ocoloste Oltenita si scurteaza cu cca 20 Km dar eu nu am folosit) - asfaltul ca pe varioanta mangalia - ostrov, bun dar valurit, pretabil ptr plimbare&relaxare nu daca te grabesti


alegerea variantelor e bine sa fie facuta si de locul unde ai nevoie sa ajungi in capitala, daca ai treaba in pantelimon atunci se merita 2, titan-dristor 1, berceni - 3 .... si tot asa


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 Aug 2009, 19:02
Post #4


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Deci stai sa inteleg.....

TU, mergi in mizeria romaneasca de la mare, dar eviti traficu naspa prin ... Bulgaria?

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 19 Aug 2009, 19:10
Post #5


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(b34uen @ 18 Aug 2009, 18:53)
si daca tot ai trecut prin bulgaria de ce nu ai ales o statiune bulgareasca?
*


Corecta treaba cu litoralul bulgaresc wink.gif
...mi se pare ocol sa mergi pe acolo..pleci la o ora potrivita de pe litoralul romanesc spre casa si asta este...Eu am plecat intr-o luni spre Bg pe la Ruse...drum liber..beton...pe urma am zis sa ma intorc pe la vama veche..(sa vizitez si balcik..etc) drumul este ok..mai mult de 90 nu am mers pt ca era plombat si rupeam masina in 2..plus ca ma deranja...am ajuns sambata seara in Ct...pe la 18.00...de acolo pana in Bucale..drum liber...beton...nici pic de aglomeratie...130 pe cruise (nu ma grabeam) ..am ajuns super ok...consumul la dus buc-nisipuri a fost de 4.9...per total 5.4...multumit deplin.. tongue.gif Nu mi se pare o alegere buna sa mergi pe litoralul romanesc care este infect..si apoi sa te intorci prin bg pe la ruse..etc...ca sa eviti aglomeratie... wacko.gif wacko.gif

Le : intentia mea a fost sa pun si eu radmasa.gif precum driverx..dar am zis ca nu...deh..fiecare face drumetiile asa cum il taie capul

This post has been edited by MHY: 19 Aug 2009, 19:12


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_shaolin
post 5 Jun 2010, 01:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 11 April 10
From: Bucuresti




Dnu. FiveThreeFive din pacate nu am implinit 25 de posturi si nu pot sa iti trimit un P.M sper sa primesti un email in urma postarii mele....doresc sa te contactez neaparat deoarece am vazut ca esti un zeu al carburatoarelor,am o problema mai spinoasa smile.gif) solex 32 dis...ms anticipat


--------------------
Megane3 GT M9R610 2011 GrandTour & 1986 / R5 GTT
TDI Pauăr !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:36
Dacia