Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Etriere Laguna II, probleme, sfaturi

mihhai
post 8 Apr 2020, 22:21
Post #211


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 12 October 07
From: Bucuresti




da, voi incerca sa il desfac. dar banuiesc ca pistonasul este ok, pt ca totusi frana lucreaza. probabil altceva este defect, strict legat de mecanismul pt frana de mana. am vazut kit'uri de reparatie pe la magazinele auto, dar de regula sunt doar garniturile de cauciuc, o singura data am vazut un kit de reparatie ce includea si pistonasul, dar in foto se vedea efectiv un cilindru metalic, adica acel pistonas impins de lichidul de frana. nu cred ca acolo este problema. oricum, atata timp cat franele functioneaza, nu e urgenta. problema va fi peste 2 luni, la itp. oricum, multumesc.


--------------------
renault laguna 3 2014
pisi 318i cabrio '97 1.8i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 24 Sep 2022, 01:51
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




Ok, incerc sa reinviu topicu' asta...poate, poate are careva vreo idee. Am niste etrieri de Megane RS, care as vrea sa ii montez pe L2, dar aparent e nevoie de niste adaptori (pe care ii gaseac sub diferite denumiri straine - brakets, shime, etc) pentru ca etrierii de RS nu au port etrier, ci vin cumva direct pe fuzeta. Am rasturnat internetu' cu susu' in jos si nimic, aparent. Poate poate are careva dintre voi vreo idee. Totodata, daca nu exista solutii, am sa ma las pagubas, dar niste etrieri mai mari tot as vrea sa ii pui, dar nu stiu care anume se potrivesc, de pe ce alta masina.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 24 Sep 2022, 07:06
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pe forumul asta incerci sa gasesti informatiile? Nu vezi ca nu mai e ca acum 15 ani cand la o banala intrebare raspundeau 10 colegi? Eu incerc sa aflu chestii simple si nu reusesc si tu vrei sa faci ce am incercat si eu (chiar pe un forum de specialitate in tuning).
Multi citesc dar nimeni nu raspunde, informarea personala e cea mai sigura. Daca nu gasesti informatia, nu modifici.
Etrieri mai mari inseamna jante mai mari, pe 17" si 2.0T nu are omologate aceste jante daca masina e cumparata noua din Ro (ca a mea). Pe afara sunt si cu jante pe 17", Drenalic cele mai frumoase.
Initial am vrut si eu sa modific sistemul de franare dar apoi nu i-am gasit sensul.
Las-o asa ca franeaza foarte bine. biggrin.gif Din cand in cand dai jos placutele si le abrazezi suprafata de franare prin simpla frecare pe un ciment mai poros, stergi tot si remontezi.

This post has been edited by audiofilu': 24 Sep 2022, 07:07


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 24 Sep 2022, 21:40
Post #214


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




solutia este:
etrieri alfa 159 - varianta brembo cu 4 pistonase
discuri focus 2 rs - 330 mm
portetrier custom (si jante de minim 17)
dar inca e in lucru si la mine, si posibil sa nu vada lumina zilei niciodata.
daca o sa imi bat capul suficient cat sa le fac, o sa fac 2 - 3 seturi poate mai vrea careva.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 25 Sep 2022, 00:19
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




QUOTE(pishky @ 24 Sep 2022, 21:40)
solutia este:
etrieri alfa 159 - varianta brembo cu 4 pistonase
discuri focus 2 rs - 330 mm
portetrier custom (si jante de minim 17)
dar inca e in lucru si la mine, si posibil sa nu vada lumina zilei niciodata.
daca o sa imi bat capul suficient cat sa le fac, o sa fac 2 - 3 seturi poate mai vrea careva.
*



Si oare unde as putea sa fac niste portetrieri custom? Am gasit un gagiu din UK care a pus niste etrieri mai mari pe o L2, dar astept sa vad daca raspunde gagiu'. Jantele nu-s o problema pentru etrierii astia de M2 RS, ca merg si de 17", dar oricum pe masina am 18", culmea, chiar de M2 RS. biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 25 Sep 2022, 11:14
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut. De curiozitate cat este distanta intre gauri la portetrier Luaguna 2? Ca am gasit pe undeva etriere Brembo cu 4 pistoane si adaptoare cu distanta de 100 mm si 150 mm. Sunt interesat de subiect, trebuie sa masor cat este distanta intre gauri la al meu Koleos, care din fabrica are jante pe 17 et. 40, discuri pe fata de 320 mm si etrier cu doua pistoane.

This post has been edited by grig1960: 25 Sep 2022, 12:42


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 25 Sep 2022, 11:23
Post #217


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




https://www.olx.ro/d/oferta/kit-etrieri-fra...son=observed_ad
cu baietul asta incepusem ceva, dar s-a sistat lucrarea.
poate daca ne adunam mai multi il tenteaza iar ideea.
eu am fuzeta sa ii duc, etrierii, blacutzele si discurile le-am luat de la el, urmand sa faca el portetrierul custom.
intre timp am acces la un atelier de strungarie, dar trebuie timp, chef si spatiu sa iau din aproape in aproape si sa fac schitele si portetrierul.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dom Vasi
post 8 Nov 2022, 14:49
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 5 November 22




QUOTE(grig1960 @ 25 Sep 2022, 11:14)
Salut. De curiozitate cat este distanta intre gauri la portetrier Luaguna 2? Ca am gasit pe undeva etriere Brembo cu 4 pistoane si adaptoare cu distanta de 100 mm si 150 mm. Sunt interesat de subiect, trebuie sa masor cat este distanta intre gauri la al meu Koleos, care din fabrica are jante pe 17 et. 40, discuri pe fata de 320 mm si etrier cu doua pistoane.
*


Salut,m-ar interesa pe mine perechea de etrieri daca mai sunt de vanzare.
Poti pune poze cu etrierii Brembo?

This post has been edited by Dom Vasi: 8 Nov 2022, 14:50


--------------------
Dacia Logan Ambiance 1,5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:33
Dacia