Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

EGR Laguna II, probleme, recomandari

RLaguna
post 25 Mar 2016, 09:47
Post #31


Dezmembrari Laguna 2 0767445572


Group: Members
Posts: 1.794
Joined: 14 May 10
From: Braila




QUOTE(Smash10 @ 24 Mar 2016, 18:48)
RLaguna chiar acum am venit de la service unde mi-a pus iar testerul si aveam iar eroarea " recirculare gaze evacuare " aia cu senzorul de presiune si inca ceva cu esapament nu am apucat sa citesc ... am pus un senzor nou nout am bagat mufa s'a stins celebra spirala portocalie dar la fel face...nu se accelereaza deloc ...daca calc ambreajul si mestec in cutie de mai multe ori cand ridic piciorul de pe ambreaj si accelerez are momente cand trage de rupe dar daca las acceleratia si intra in frana de motor si pe urma o accelerez iar ...surpriza ! nu se mai accelereaza deloc in schimb aud cum masina se chinuie sa urce in turatii si din cand in cand ma smuceste ...si pe urma se aprinde iar rezistenta portocalie care imi zice pe tester de presiune...luni o sa ma duc sa imi dea jos admisia sa scoata si partea mecanica de la egr sa o curete sa vad pe urma cum merge. pana atunci incerc sa ma gandesc ca ar fi doar egr-ul care imi da batai de cap si nu altceva mai grav. mii de multumiri. numai bine wink.gif
*




incearca sa mergi cu mufa scoasa de la egr, vezi daca se simte vreo diferenta.

Daca merge la fel de prost sau chiar mai prost scoate si mufa de la debitmetru, masina tre sa mearga si trage dupa 2000ture fara debitmetru, pana la 2000rot/min e mai lenta. Dar daca debitmetru era stricat testarul iti spunea ca ai probleme la el.


--------------------
Renault Laguna - 2.0 T / 1.9 dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Mar 2016, 09:50
Post #32


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Senzor de presiune bun (daca spui ca e schimbat) dar mufa sau cablajul lui defect.....verifica bine optic si cu aparat de masura.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smash10
post 25 Mar 2016, 16:03
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 February 16




la relanti am scos mufa de la egr si o turam dar la fel se manifesta...urca balbait in turatii si auzeam un huruit urat de tot cand revenea accelerarea. Oare sa fie de la turbo? nu stiu...iar mufa de la senzorul de presiune e buna zic eu pt ca in momentul in care o scoti in bord mi se aprinde spirala portocalie iar daca o bag inapoi mi se stinge...deci e exclus senzorul...tare cred eu ca egrul se deschide si se inchide doar cand vrea el si pana nu il dau jos de tot nu am cum sa stiu exact. apropo pe tester la accelerare imi ramanea 5% deschis iar la relanti 35+ pana in 40% deschis doar...normal ar fi sa se deschida 100% nu? daca scot mufa de la debilmetru si dau o tura asa cu ea nu se poate intampla nimic grav? ghiar nu as vrea sa stric si altceva care poate e bun. mai astept ceva pareri si va multumesc ca va faceti timp sa vb de necazul meu. sanatate si numai bine !

This post has been edited by Smash10: 25 Mar 2016, 16:05


--------------------
Renault Laguna 2 2001 - CJ 91 PDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonu_adrian
post 23 Apr 2016, 12:37
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 14 January 08




ai rezolvat? eu am schimbat turbina ca nu tragea si aveau joc mare paletii, initial parca tragea mai bine dar tot nu cum ar trebui..dupa o luna cand merge mai bine cand mai rau...dupa cum are chef (trs nou)


--------------------
renault laguna 2 grandtour 1.9 dci 120 - gl21ton
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiubbxmyk
post 13 Mar 2017, 16:29
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 16 November 16




salut tuturor am si eu o problema care nu reusesc deloc sa ii dau de cap.la o laguna 2 facelift 2006
1.9 dci 96 kw imi tot berbiereste dintii la egr... a mai patit cineva asa ceva ptr ca eu sunt la al 3lea egr si in timp de o luna berbiereste dintii pe tester nu imi arata nimic nici o eroare decat de egr imi arata.chiar nu stiu ce sa ii mai fac

Attached thumbnail(s)
20170227_062309.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 132


--------------------
renault laguna 2 2006 4.1 - dj94bbx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiubbxmyk
post 19 Mar 2017, 10:36
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 16 November 16




cum.au schimbat astia anuntu de 2 sapt nu sa mai uitat nimeni la anunt deschisesem si eu topic nou ca sa remediez si eu problema mai repede dar au mutat astia anuntul si ciuciu nu am mai primit nici un raspuns...bravo bine lucrat admini


--------------------
renault laguna 2 2006 4.1 - dj94bbx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:09
Dacia